Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Inteligencia psov: najťažšie cvičiteľné psy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 25.09.2011

Rebríček inteligencie psov (2. časť)
Inteligencia psov: najťažšie cvičiteľné psy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Kynológ a psychológ Stanley Coren vypracoval najznámejší rebríček inteligencie psov. V predošlej časti sme Vám ponúkli tie najinteligentnejšie a najľahšie cvičiteľné psie plemená. Dnes sa pozrieme na druhý koniec rebríčka a predstavíme si jedenásť ťažko cvičiteľných plemien. Pripomíname však, že neexistuje zlý ani hlúpy pes, ale majiteľ áno. Pes je vždy vizitkou svojho pána a nezáleží ani tak na plemene ako na prístupe k výcviku. Každý pes s troškou trpezlivosti sa dá dobre vycvičiť.

11. Shi-tzu

Predkov tohto psa je nutné hľadať v Tibete, kde boli chované v kláštoroch. Kedysi slúžil shi-tzu ako strážca stád a ochranca človeka, dnes je zaradený medzi spoločenské plemená a zastáva po boku človeka len úlohu domáceho maznáčika. Má veľmi priateľskú, ale nezávislú povahu. Je prítulný a láskavý, ale zároveň veľmi hrdý a sebavedomý. Rád sa zúčastňuje všetkého, čo sa okolo neho deje, je veselý a hravý. Občas však môže byť tvrdohlavý. Pri výcviku je nutné dbať, aby sa používali vždy tie isté povely každým členom domácnosti. Celej rodine je veľmi oddaný, k cudzím ľuďom sa však správa zdržanlivo, akoby arogantne, nie je to žiadny ľudomil. Pred ostatnými psami sa rád vystatuje a predvádza. S deťmi shi-tzu vychádza spravidla veľmi dobre, nie je to však vyslovene ideálny pes do rodiny s malými deťmi.

Krása tohto psa vynikne len vtedy, ak je krásna jeho srsť. Toto plemeno by si nemal zaobstarávať nikto, kto nebude mať čas alebo chuť starať sa o jeho srsť, pretože jej udržiavanie je pomerne zložité.
Shih tzu
Krása plemena shi-tzu vynikne len vtedy, ak je krásna jeho srsť.
zdroj: SXC/free

10. Baset

Plemeno vzniklo koncom 16. storočia vo Francúzsku. Nadšenou obdivovateľkou basetov bola aj kráľovná Alexandra, manželka Eduarda VII. a pravidelne sa s nimi zúčastňovala na výstavách. Jeden z jej psov zvíťazil v roku 1909 na Crufftovej výstave.

Baset je známy svojimi dlhými, plandajúcimi ušami, krátkymi silnými nohami a svojim sladkým, ale smutným výrazom. Má však živú, priateľskú a dobromyseľnú povahu. Jeho znášanlivosť je mimoriadne vysoká, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre deti. Znáša sa dobre i s inými psami a toleruje mačky. Je nenáročný na chov, potrebuje len kvalitnú stravu, vhodnú pre psy jeho veľkosti. Avšak opatrne, pretože má sklon k obezite.

Vďaka hlbokému štekotu z neho môže byť dobrý strážny pes. Pôsobí mierne lenivo, ale patrí medzi najužitočnejšie poľovné psy, je nasadzovaný na lov vo svorke. Oplýva čulosťou a energiou a podľa pachu prenasleduje zajace, králiky a bažanty aj cez najhustejší porast. V teréne prejavuje rozhodnosť a veľkú vytrvalosť, niekedy až tvrdohlavosť.
Baset
Baset je známy svojimi dlhými ušami, ktoré mu pomáhajú zachytiť pachovú stopu.
zdroj: SXC/free

9. Mastif

V stredoveku používali predkov tohto plemena na zápasy, ale aj pri poľovačkách, často tiahol s rímskymi légiami. Moderný chov začína až v prvej polovici 19. storočia, v roku 1883 bol vydaný prvý štandard.

Je to veľký a ťažký pes mohutnej stavby tela. Zvyčajná veľkosť psov v kohútiku je 70 až 80 cm pri hmotnosti 45 až 55 kg. Existujú však aj jedinci s hmotnosťou okolo 100 kg. Patrí medzi rekordmanov medzi psami. Aj napriek svojmu vzhľadu a minulosti, je to pokojný, rozvážny, v zásade dobromyseľný pes. V prípade ohrozenia však môže byť so zreteľom na svoju nezvyčajnú silu veľmi nebezpečný. Je to mimoriadne náročné plemeno na potravu, priestor a na fyzické propozície majiteľa. Vyžaduje citlivý a trpezlivý prístup, výcvik prebieha pomaly a ťažko. Stáva sa však oddaným, trošku prerasteným, rodinným miláčikom.
Mastiff
Mastif
zdroj: SXC/free

8. Bígl

O malých poľovných psoch, používaných pri honoch na zajace sa zmieňujú aj spisy starogréckych spisovateľov a je zrejmé, že ide o predchodcu dnešného bígla. Bígl je v súčasnosti obľúbeným plemenom, vhodným do rodinného domu, ale aj do bytu. Je neustále dobre naladený. Je to veľmi sebavedomý pes s množstvom vitality a vyrovnanou povahou. Agresia je pre neho neznámym pojmom. K jeho príťažlivosti podstatnou mierou prispieva priateľská povaha a mierny výraz. Je smelý, s ohromnou životnou silou a odhodlaním. Potrebuje však veľa pohybu a nesmie sa zabúdať, že ak narazí na stopu, býva problémom ho privolať, mnohokrát sa stráca aj na celé hodiny, lebo miluje pobehovanie „sám pre seba“. Vyžaduje preto od útleho veku dômyselnú výchovu v privolávaní. Je veľmi príjemným spoločníkom, preto je ideálnym rodinným psom. Bígl sa v rodine cíti ako vo svorke. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou bígla je jeho nenásytnosť. Bígl má vždy hlad, nikdy nemá dosť. Má sklon k obezite.
Bigl
Bígl je plemeno, ktoré má veľký sklon k obezite.
zdroj: SXC/free

7. Pekinský palácový psík

Ak by sme sa mali držať pôvodných historických zdrojov, je pekinský palácový psík „krížencom leva a opice". Teraz však vieme, aj keď sa to človeku na prvý pohľad nezdá, že naozaj ide o psa. Pekinský palácový psík, ako napovedá už názov plemena, bol pôvodne chovaný ako spoločník na panovníckom dvore v Číne. Patronát nad chovom a šľachtením plemena držala priamo čínska cisárska rodina a prvý štandard napísala čínska cisárovná.

Plemeno je náročné na chov, preto je pomerne vzácne. Okrem exteriérového dizajnu odviedli chovatelia a šľachtitelia dobrú prácu i na povahe plemena. Pekinéz je dôstojný a pokojný psík, avšak v pravý čas sa rád oddá aj radosti z pohybu. Nie je agresívny, iba návštevu cudzieho človeka ohlási brechotom. Napriek svojmu malému vzrastu má v prípade potreby odvahu leva.
Pekingský palácový psík
Pekingský palácový psík je na prvý pohľad ako keby krížencom leva a opice.
zdroj: Internet

6. Bloodhound – Svätohubertský pes

Je to starobylé plemeno, jeho názov v preklade znamená „pes vznešenej, kráľovskej krvi“. V belgických Ardenách, odkiaľ pochádza, si zachoval meno svojho dávneho predka, svätohubertského psa. Toto plemeno do Anglicka priviezol Viliam Dobyvateľ v 11. storočí. Loviť mali predovšetkým jelene. Sledovali krvavú stopu ranenej zveri, a to aj na veľmi dlhé vzdialenosti. Bloodhound je durič všetkých duričov, majster čuchu. Čuch bloodhounda je dokonalý. Toto plemeno dokáže vystopovať aj človeka obutého do gumákov. Dobrý pes dokáže do 18 minút vypracovať ľudskú stopu dlhú 5 km a starú 24 hodín.

Povahovo je to veľmi priateľský pes. Je pokojný, rozvážny, miluje ľudí a nemá v sebe ani stopu agresivity. Zároveň je však tvrdohlavý a neprejavuje veľkú ochotu podriadiť sa výcviku. Môžeme ho vidieť na výstavách, populárny je vo filmovom priemysle.
Bloodhound
Bloodhound je majstrom čuchu.
zdroj: Internet

5. Barzoj

Barzoje sú už niekoľko storočí podstatnou súčasťou ruských dejín. Napriek elegantnej a impozantnej postave, hodvábnej srsti a ušľachtilej hlave, bol hlavným šľachtiteľským cieľom výkon pri love. Barzoj bol predurčený na lov vlkov, úspešne však poľoval aj na líšky či zajace. Dnes plní predovšetkým úlohu spoločenského psa. Sú to skôr rezervované, často až flegmatické psy. Sú hrdí a sebavedomí. Majú sklon k melanchólii a vyžadujú veľa pozornosti majiteľa, ktorú si však v žiadnom prípade nevynucujú. Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, je to veľmi lenivý pes a dokáže na pohodlnom gauči prespať aj 10 hodín. Potom sa však potrebuje naplno vybehať. Napriek elegancii a dôstojnosti, dokáže byť vďaka sile a loveckej ostrosti, veľmi nebezpečným protivníkom. Barzoj v žiadnom prípade nie je agresívny a nikdy nevyhľadáva bitky. Takéto správanie sa u barzoja takmer nevyskytuje a je vecou nesprávnej výchovy a socializácie. Ak žije bez psieho kamaráta, nie je dobrým strážcom, takmer vôbec nešteká, nie je hlučný. Ak však žije vo svorke, môže byť veľmi nebezpečný pri ochrane svojho teritória.

Vlastniť barzoja znamená mať s ním skutočný vzťah. Musíte ho milovať a on zato bude milovať vás, a vtedy urobí čo od neho budete očakávať. No extrémne výkony v poslušnosti od neho neočakávajte. Barzoj musí mať majiteľa s veľkým pochopením, čo mu rozumie a dokáže ho psychicky, ale aj fyzicky zvládnuť. Hrubé zaobchádzanie, krik a vynucovanie poslušnosti môže viesť k uzavretiu sa psa do seba až k ignorácii.
Borzoi
Aj keď sa to nezdá, barzoj je v skutočnosti lenivý, gaučový psík.
zdroj: Internet

4. Čau-čau

Nálezy starých hlinených figúrok svedčia o tom, že história tohto psa siaha až do ďalekej doby pred naším letopočtom. Nie je však jasné, odkiaľ plemeno pochádza. Isté však je, že bol kedysi veľmi rozšírený v Číne. Bol chovaný na dvore čínskeho cisára Ling Ti, kde bol používaný k ochrane paláca a k loveniu. Tieto psy boli taktiež chované v budhistických kláštoroch, kde boli vyšľachtené legendárne modré varianty. Neskoršie sa tento pes dostal do domácností bohatých kupcov, kde bol využívaný nielen ako lovecký a ťažný pes, ale bohužiaľ jeho mäso bolo považované za lahôdku a kožušina bola používaná na odevy.

Povaha tohto psa pripomína povahu mačky - je rezervovaný, pokojný a dôstojný. Dá sa o ňom povedať, že je tvrdohlavý a nezávislý. Pre celú svoju ľudskú rodinu je domácim maznáčikom, uctieva však len jedného pána, ktorého si v rodine vyberá sám. K cudzím ľuďom sa správa veľmi rezervovane až nepriateľsky, neznáša ich dotyky. Nehryzie bez dôvodu, ale pokiaľ by sa s ním chcel niekto cudzí maznať, môže napadnúť. K ostatným zvieratám a ďalším psom je potrebné ho navykať už od ranného veku. Pri stretnutí s cudzími psami môžu nastať komplikácie. Nemá rád obvyklé metódy výcviku, neznáša tresty a nikdy vás nebude poslúchať na slovo. K jeho výcviku je preto potrebná veľká dávka trpezlivosti a porozumenia.
Čau čau
História plemena Čau čau siaha až do doby pred našim letopočtom. Svedčia o tom nálezy hlinených figúrok
zdroj: SXC/free

3. Bulldog

Pravdepodobnými predkami buldoga sú silné ázijské psy, ktoré boli rímskymi vojakmi používané k stráženiu táborov. Bulldogy sa využívali na zápasy s inými psami, ale aj s medveďmi či býkmi. Dnes je to spoľahlivý, oddaný, ale temperamentný pes. Je odvážny, silný a rozhodný, pritom však láskavý, pokojný a dobrosrdečný. Svoju rodinu ochraňuje, voči cudzím ľuďom je prezieravý a správa sa až ľahostajne. Bitky s inými psami nevyvoláva, ale ak sa musí brániť, tak to robí veľmi tvrdo. Vyniká láskou k deťom. Potrebuje však trpezlivý prístup k výcviku, pretože je veľmi tvrdohlavý. Počúva vždy len jedného člena rodiny, ktorého si sám vyberie. Ako strážca je neoceniteľný, tvrdohlavo bráni svoj majetok a rodinu, do ktorej patrí.
Bulldog
Bulldog

2. Basendži

Jeho pôvod je nejasný, ale psy podobné basendžimu sú vyobrazené na egyptských maľbách v Cheopsovej pyramíde. Tieto psy boli používané africkými kmeňmi na lov. U nás zatiaľ nie je chov basendžiho príliš rozšírený, ale plemeno si získava stále väčšiu obľubu.

Je nehlučný, nešteká, skôr zavíja clivým hlasom, podobne ako vlci. Je učenlivý, ale rád sa túla. Je ostražitý, ale takisto tvrdohlavý, často dominantný. Vyznačuje sa hlavne nezávislosťou a samostatnosťou, čo súvisí s tým, že domestifikácia tohto plemena je ešte len v začiatkoch. Výcvik je ťažký a vyžaduje si veľa trpezlivosti, niekedy sa odmieta podriadiť príkazom. So svojim pánom potrebuje aj napriek nezávislosti stály kontakt, aby bol jeho vývoj správny. Jeho povaha z neho robí jedného z najťažšie cvičiteľných psov. Aj napriek tomu mu však nepatrí prvá priečka v rebríčku.
Basendži
Basendži nie je pes pre každého, pretože je nezávislý a tvrdohlavý.
zdroj: Internet

1.Afgánsky chrt

Afgánsky chrt je plemenom existujúcim už niekoľko tisícročí. Niektorí odborníci tvrdia, že bol vyšľachtený v Afganistane krížením afgánskeho pôvodného loveckého chrta s perzským chrtom - Saluki. Pre svoju vytrvalosť a rýchlosť bol používaný ako lovec vlkov, líšiek a vysokej.

Má exotický zovňajšok, majestátny chvost a grandiózny pohyb. Je plný sily a dôstojnosti, má nezávislý charakter, preto má problémy s dominanciou a pri zlej výchove môžu nastať problémy. Väčšinou je to však láskavý a prívetivý pes, obdarovaný múdrosťou od svojich predkov, žijúcich v púšti. Ale zdedil aj ďalšiu vlastnosť predkov - prenasledovať všetky rýchlo sa pohybujúce objekty, preto by súžitie s inými domácimi maznáčikmi mohlo priniesť problémy. Takisto trénovanie privolania môže byť komplikované. Voči cudzím ľuďom je zdržanlivý a nedôverčivý, až odmietavý. K deťom sa správa dobre, ale je vhodnejší do rodiny so staršími deťmi, ktoré ho budú rešpektovať. Je to dôstojný a rezervovaný pes, s určitým nadšením a vášnivou divokosťou. Je veľmi hrdý, sám sa nikdy nebude uchádzať o náklonnosť človeka. Pokiaľ je dobre vychovávaný a je pochopená jeho nezávislá povaha, stáva sa svojmu majiteľovi dobrým priateľom. Niektorí jedinci sa môžu k ostatným psom správať dominantne. Toto správanie sa objavuje aj v rámci ľudskej rodiny.

Afgánsky chrt nie je vhodným plemenom pre človeka, ktorý nemá žiadne skúsenosti s chovom a výcvikom psov. Je to sebaistý a tvrdohlavý pes, jeho výchova nie je jednoduchá, je ťažko ovládateľný a nikdy nebude perfektne poslúchať. Vyžaduje veľa trpezlivosti a dôslednosti, na vynucovanie reaguje podráždením. Pokiaľ je však vychovávaný pevnou rukou, ale s citom a porozumením, môže sa naučiť mnohé povely.
Afgánsky chrt
Afgánsky chrt, pes jedinečného vzhľadu a charakteru zároveň.
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
lea
pred 6 rokmi
Rebríček inteligencie psov (2. časť) Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/inteligencia-psov-najtazsie-cvicitelne-psy/

ja mam doma ši cu psa volá sa beny ma 1 rok

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Obsahuje kompletný prehľad všetkých hitov, ktoré Horkýže slíže nahrali, takže nechýbajú ani ranné nahrávky z ich začiatkov a aj tie úplne najčerstvejšie.
pred 6 rokmi
Tragikomédia o nádeji, nakrúcaná zbernou metódou, vychádza zo skúsenosti autorky s prácou v nemecko-českej textilnej továrničke v českom pohraničnom meste Aš.
pred 3 rokmi
,,Čerešne rastú na stromoch. Jablká a hrušky tiež. A mlieko? Mliečko nám dáva kravička, kozička... mamíí, ale veď zvieratká nerastú na stromoch, nám dáva mliečko palmička" :D
pred 12 rokmi
Renault Mégane CC je piaty karosársky variant typového radu Mégane. Francúzska štátna automobilka správne odhadla trend, keď v kategórii nižšej strednej triedy uviedla „celoročný“ kabriolet, a správnosť jej rozhodnutia potvrdzujú konkurenčné typy,
pred 6 rokmi
Svetoznáma textilná značka NEW YORKER si na Slovensku poprvýkrát vybrala oficiálnu tvár pre propagáciu svojho oblečenia. Spomedzi idolov slovenskej mládeže si zvolili úspešného speváka Martina Haricha!
pred 5 rokmi
Amulet je totiž zatiaľ najlepší slovenský album minimálne druhej dekády nového milénia, najuveriteľnejšia a zároveň najzrozumiteľnejšia domáca nahrávka posledných rokov.
pred 4 rokmi
Spolupráca Jonyho Iva a Steva Jobsa dala svetu viaceré z legendárnych technologických produktov vrátane iMacu, iPodu, iPadu a iPhonu. Jony Ive sa stal najvýznamnejším technologickým inovátorom na svete...
pred 6 rokmi
Skupina mladých nadšencov z Bratislavy spustila sociálnu sieť, ktorá je unikátna svojím zmyslom pre rodinu, záľuby a prírodu. Ostatné sociálne siete vraj za konkurenciu nepovažujú.