Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hmla v septembri ohlasuje príchod jesene

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 22.09.2012

Spomedzi ročných období sa hmla objavuje najčastejšie počas jesenných a zimných mesiacoch.
Hmla v septembri ohlasuje príchod jesene
Zdroj obrázku: SXC/free
 

23. septembra sa oficiálne začne jeseň. Predzvesťou nového ročného obdobia je čoraz častejšie sa objavujúca hmla. Atmosféru nepríjemného sychravého počasie mnohokrát dotvára najmä ranná hmla. Ale viete, čo sa skrýva za pojmom „hmla“?

Ranná hmla – nenechajte si pokaziť náladu!

Hmla sa už v minulosti stala symbolom tajomna až nadpozemského sveta. Stala sa súčasťou rozprávok či filmových príbehov, v ktorých zvyčajne upozorňovala na blížiace sa nebezpečenstvo. V skutočnosti je hmla obyčajný mrak, ktorého sa netreba báť. Tento oblak sa skladá z veľmi drobných kvapiek vody, prípadne ľadu, ktoré sú rozptýlené vo vzduchu. Preto môžeme povedať, že hmla leží pri zemi, čím znižuje dohľadnosť pri zemi do vzdialenosti jedného kilometra. Ak dohľadnosť presahuje mierku jedného kilometra, už nie je reč o hmle, ale o dymne.

Dokáže vám pokaziť náladu pohľad z okna na „všadeprítomnú“ hmlu? Naštartuje deň aj tak s úsmevom! Prečo? Pretože typickou sezónou bohatou na do diaľky sa rozpínajúcu hmlu je práve jeseň. Hmly si ešte „užijeme“ do sýtosti a to najmä ráno. Prečo? Pretože ráno sa ešte zem nestihla kvôli nižšej nočnej teplote zohriať. Ak vzduch pri povrchu zeme oplýva značnou relatívnou vlhkosťou (často až 100%) a nastane pokles teploty vzduchu pod rosný bod, vzniká hmla. Už počas dopoludňajších hodín sa však tento atmosferický aerosól rozplynie vďaka tomu, že Slnko na určitom mieste primerane ohreje zem.

Hmla – aká je a prečo vzniká?

Slovenský hydrometeorologický ústav opisuje tri najčastejšie druhy hmly – radiačnú, advekčnú a advekčno – radiačnú. Prvý typ hmly, ktorý sa nazýva aj hmla z vyžarovania, vzniká radiačným ochladzovaním vzduchu od aktívneho zemského povrchu. Adekvačná hmla nastáva pri ochladzovaní pomerne teplého, vlhkého vzduchu pri presune nad chladnejší povrch. Ak nastanú spomenuté podmienky pre vznik radiačnej aj adekvačnej hmly súčasne, vzniká zmiešaná hmla – čiže advekčno – radiačná hmla.

Hmla – kedy a kde vzniká?

Spomedzi ročných období sa hmla objavuje najčastejšie počas jesenných a zimných mesiacoch. Počas dňa je charakteristická najmä pre ranné hodiny, no môže sa objaviť aj počas večerných a nočných hodín. Hmla sa zvyčajne zdržuje v blízkosti vodných plôch, riek, čiže tam, kde sa nachádza dostatok mokrej zemi. Vznik hmly podnecuje aj prítomnosť škodlivých látok vo vzduchu. Typickým príkladom sú mestá, v ktorých je vyvinutý priemyselný ruch. Ak si pri slove hmla predstavíte hustú hmlu v Londýne, nie ste jediný. Londýnčania si jednoducho museli zvyknúť na vyššiu vlhkosť vzduchu, ktorá akoby priťahovala hmlu. Narozdiel od známej hmly v našich končinách, hmla v Londýne trvá častokrát aj celý deň.

Použitý zdroj: www.shmu.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Filmový spot sa bude premietať na monitoroch všetkých liniek berlínskeho metra a môže tak pritiahnuť pozornosť až 1,5 milióna cestujúcich.
pred 6 rokmi
Samsung uvádza na trh tretiu generáciu smartfónov s doplnkom mini, ktorá je kompaktnou verziou vlajkovej lode GALAXY S5.
pred 8 rokmi
Mnoho ľudí v dnešnej dobe sa ráno nemôže na jedlo ani pozrieť. Ich jediný zdroj rannej energie je rýchlo vypitá šálka kávy. A netýka sa to iba dospelých ľudí.
pred 8 rokmi
Aj keď pesnička na prvé počutie pripomína vrchol tvorby kapely East 17, vďaka dokonalej produkcii z nej necítiť ten povestný naftalín deväťdesiatych rokov, aj keď sa viac menej nesie práve v tom duchu.
pred 7 rokmi
Rozhovor pre MTV sa niesol v zábavnej atmosfére, herci sršali vtipom a stále sa smiali.
pred 5 rokmi
O koňoch a ľuďoch je snímka, ktorá už dlhší čas v našich kinách chýbala: skutočný film o koňoch. Debut islandského režiséra Benedikta Erlingssona je veľkolepým príbehom vyrozprávaným z pohľadu koní.
pred 6 rokmi
Darujte a budete obdarovaní. To je hlavné heslo veľkej párty pre deti, ktorá sa chystá začiatkom júla.
pred 8 rokmi
Honda uvedie tichú malú trojkolku budúcej generácie E-Canopy, ktorá je určená na "pendlovanie" v meste