Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hmla v septembri ohlasuje príchod jesene

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 22.09.2012

Spomedzi ročných období sa hmla objavuje najčastejšie počas jesenných a zimných mesiacoch.
Hmla v septembri ohlasuje príchod jesene
Zdroj obrázku: SXC/free
 

23. septembra sa oficiálne začne jeseň. Predzvesťou nového ročného obdobia je čoraz častejšie sa objavujúca hmla. Atmosféru nepríjemného sychravého počasie mnohokrát dotvára najmä ranná hmla. Ale viete, čo sa skrýva za pojmom „hmla“?

Ranná hmla – nenechajte si pokaziť náladu!

Hmla sa už v minulosti stala symbolom tajomna až nadpozemského sveta. Stala sa súčasťou rozprávok či filmových príbehov, v ktorých zvyčajne upozorňovala na blížiace sa nebezpečenstvo. V skutočnosti je hmla obyčajný mrak, ktorého sa netreba báť. Tento oblak sa skladá z veľmi drobných kvapiek vody, prípadne ľadu, ktoré sú rozptýlené vo vzduchu. Preto môžeme povedať, že hmla leží pri zemi, čím znižuje dohľadnosť pri zemi do vzdialenosti jedného kilometra. Ak dohľadnosť presahuje mierku jedného kilometra, už nie je reč o hmle, ale o dymne.

Dokáže vám pokaziť náladu pohľad z okna na „všadeprítomnú“ hmlu? Naštartuje deň aj tak s úsmevom! Prečo? Pretože typickou sezónou bohatou na do diaľky sa rozpínajúcu hmlu je práve jeseň. Hmly si ešte „užijeme“ do sýtosti a to najmä ráno. Prečo? Pretože ráno sa ešte zem nestihla kvôli nižšej nočnej teplote zohriať. Ak vzduch pri povrchu zeme oplýva značnou relatívnou vlhkosťou (často až 100%) a nastane pokles teploty vzduchu pod rosný bod, vzniká hmla. Už počas dopoludňajších hodín sa však tento atmosferický aerosól rozplynie vďaka tomu, že Slnko na určitom mieste primerane ohreje zem.

Hmla – aká je a prečo vzniká?

Slovenský hydrometeorologický ústav opisuje tri najčastejšie druhy hmly – radiačnú, advekčnú a advekčno – radiačnú. Prvý typ hmly, ktorý sa nazýva aj hmla z vyžarovania, vzniká radiačným ochladzovaním vzduchu od aktívneho zemského povrchu. Adekvačná hmla nastáva pri ochladzovaní pomerne teplého, vlhkého vzduchu pri presune nad chladnejší povrch. Ak nastanú spomenuté podmienky pre vznik radiačnej aj adekvačnej hmly súčasne, vzniká zmiešaná hmla – čiže advekčno – radiačná hmla.

Hmla – kedy a kde vzniká?

Spomedzi ročných období sa hmla objavuje najčastejšie počas jesenných a zimných mesiacoch. Počas dňa je charakteristická najmä pre ranné hodiny, no môže sa objaviť aj počas večerných a nočných hodín. Hmla sa zvyčajne zdržuje v blízkosti vodných plôch, riek, čiže tam, kde sa nachádza dostatok mokrej zemi. Vznik hmly podnecuje aj prítomnosť škodlivých látok vo vzduchu. Typickým príkladom sú mestá, v ktorých je vyvinutý priemyselný ruch. Ak si pri slove hmla predstavíte hustú hmlu v Londýne, nie ste jediný. Londýnčania si jednoducho museli zvyknúť na vyššiu vlhkosť vzduchu, ktorá akoby priťahovala hmlu. Narozdiel od známej hmly v našich končinách, hmla v Londýne trvá častokrát aj celý deň.

Použitý zdroj: www.shmu.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ľudia, ktorí v reštauráciách používajú väčšie vidličky, skonzumujú menej ako tí, ktorí si jedlo naberajú menším príborom.
pred 4 rokmi
Nová trieda pamäte zlepšuje výkon PC, dátových centier a ďalších zariadení
pred 6 rokmi
Legendárnym sa stal jeho kreslený seriál o Jožinkovi, ktorý vychádzal v časopise Roháč 23 rokov.
pred 12 rokmi
Americký dermatológ Fredric Brandt, prezývaný aj botoxový barón, ktorého klientkami sú Madonna i Cher tvrdí, že cukor nepôsobí zle iba na líniu,...
pred 15 rokmi
Náš Suzuki Ignis 1,5 4x4 má za sebou ďalší mesiac. Tentokrát sme ho prebehli aj krížom cez Slovensko. Na počítadle mu pribudlo 3.000 km takže onedlho už prekročí hranicu 10.000 km.
pred 8 rokmi
Spoločnosť Nikon ohlásila, že od 20.10.2011 je k dispozícii jej aplikácia my Picturetown Pad pre iPady a iPhony na bezplatné prevzatie zo služby App Store spoločnosti Apple.
pred 7 rokmi
Z psychiatrickej liečebne vo štvrtok ušiel násilný muž, ktorý kedysi prenasledoval spevácku hviezdu Madonnu.
pred 8 rokmi
Volkswagen Studie up! azzurra sailing team navrhli dvaja talianski dizajnéri Giorgetto Giugiaro a Walter de Silva. Obaja, Giugiaro a de Silva, vyrastali v prímorských oblastiach.