Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Himalájske ľadovce v Číne sa roztápajú

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 25.10.2011

Ľadovce v kotline Pcheng-čchu stratili spolu za uplynulé dve desaťročia zo svojej rozlohy približne 131 štvorcových kilometrov.
Himalájske ľadovce v Číne sa roztápajú
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Výrazný nárast teplôt súvisiaci s globálnym otepľovaním spôsobuje roztápanie himalájskych ľadovcov v Číne. Ide o fenomén, ktorý ohrozuje prirodzené prostredie tamojších zvierat, turizmus, ako aj ekonomický rozvoj oblasti, píše sa v najnovšej štúdii čínskych vedcov, ktorú v utorok publikoval britský časopis Environmental Research Letters.

V prípade mnohých ľadovcov výskumníci zaznamenali drastický ústup a veľký úbytok na objeme.

V rokoch 1961 až 2008 až 77 percent zo 111 meteorologických staníc roztrúsených po juhozápadnej Číne zaznamenalo podľa štúdie výrazný nárast teploty. Nárast zaznamenaný v 14 monitorovacích staniciach nachádzajúcich sa v nadmorskej výške nad 4000 metrov nad morom predstavoval za spomínané obdobie 1,73 stupňa Celzia, čo je približne dvojnásobok priemerného globálneho oteplenia za ostatné storočie.
 
Tím vedcov pod vedením Lia Čong-singa z Čínskej akadémie vied zaznamenal u ľadovcov niekoľko zmien, ktoré môže spôsobovať trend pokračujúceho otepľovania. V prípade mnohých ľadovcov výskumníci zaznamenali "drastický ústup" a veľký úbytok na objeme. Napríklad ľadovce v kotline Pcheng-čchu stratili spolu za uplynulé dve desaťročia zo svojej rozlohy približne 131 štvorcových kilometrov. "Sprievodné javy týchto zmien sú oveľa vážnejšie než obyčajná zmena krajiny," varujú vedci. "Ľadovce sú integrálnou súčasťou tisícov ekosystémov a hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní ľudskej populácie," vysvetlili.

V juhozápadnej časti Číny sa nachádza spolu 23 488 ľadovcov, ktoré pokrývajú oblasť s rozlohou 29 523 štvorcových kilometrov v oblasti pohorí Himaláje, Njain-čchn Tchang-lcha, Tchang-kula a Cheng-tuan. Zmeny v zrážkach v podobe dažďa a sneženia boli menej výrazné, ale aj napriek tomu sa podľa štúdie zhodujú s predpoveďami z modelov klimatických zmien. "Je nevyhnutné, aby sme stanovili vzťah medzi klimatickými zmenami a zmenami ľadovca, osobitne úlohu zrážok, keďže dôsledky ústupu ľadovca sú ďalekosiahle," skonštatoval Li.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
V seriáli Doma na porádku sa miešajú fiktívne postavy s reálnou hudobnou skupinou, ktorá vznikla špeciálne pre účely seriálu.
pred 9 rokmi
Najpopulárnejšia česká rocková skupina súčasnosti vyrazila opäť po rokoch na veľkolepé česko-slovenské turné so slovenskými zastávkami...
pred 10 rokmi
Nikdy som neprišiel na to, ako sa rodia letné hity, odkiaľ prichádzajú a už asi nikdy nepochopím, ...
pred 8 rokmi
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG Stuttgart predstavuje svoj najvýkonnejší typ poháňaný vznetovým motorom pod označením Cayenne S Diesel.
pred 9 rokmi
Chodíte radi na párty a často sa stretávate s priateľmi? Už nemusíte so sebou nosiť veľké fotoaparáty, ktoré sú neskladné a zaberajú zbytočne veľa miesta.
pred 4 rokmi
U2 vydávajú 10. júna záznam z ich posledného svetového turné.
pred 9 rokmi
Už túto nedeľu začne séria spoločných komorných koncertov Jany Kirschner, Eddieho Stevensa a projektu afterPhurikane, v ktorom spolu hrajú profesionálni hudobníci s rómskymi spevákmi.
pred 14 rokmi
So značkou Volvo som mal doposiaľ len minimálne skúsenosti. Ale odkedy sa v našej redakcii vystriedali takmer všetky modely, stále častejšie si kladiem otázku, prečo sa tieto autá nepredávajú oveľa viac?