Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Himalájske ľadovce v Číne sa roztápajú

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 25.10.2011

Ľadovce v kotline Pcheng-čchu stratili spolu za uplynulé dve desaťročia zo svojej rozlohy približne 131 štvorcových kilometrov.
Himalájske ľadovce v Číne sa roztápajú
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Výrazný nárast teplôt súvisiaci s globálnym otepľovaním spôsobuje roztápanie himalájskych ľadovcov v Číne. Ide o fenomén, ktorý ohrozuje prirodzené prostredie tamojších zvierat, turizmus, ako aj ekonomický rozvoj oblasti, píše sa v najnovšej štúdii čínskych vedcov, ktorú v utorok publikoval britský časopis Environmental Research Letters.

V prípade mnohých ľadovcov výskumníci zaznamenali drastický ústup a veľký úbytok na objeme.

V rokoch 1961 až 2008 až 77 percent zo 111 meteorologických staníc roztrúsených po juhozápadnej Číne zaznamenalo podľa štúdie výrazný nárast teploty. Nárast zaznamenaný v 14 monitorovacích staniciach nachádzajúcich sa v nadmorskej výške nad 4000 metrov nad morom predstavoval za spomínané obdobie 1,73 stupňa Celzia, čo je približne dvojnásobok priemerného globálneho oteplenia za ostatné storočie.
 
Tím vedcov pod vedením Lia Čong-singa z Čínskej akadémie vied zaznamenal u ľadovcov niekoľko zmien, ktoré môže spôsobovať trend pokračujúceho otepľovania. V prípade mnohých ľadovcov výskumníci zaznamenali "drastický ústup" a veľký úbytok na objeme. Napríklad ľadovce v kotline Pcheng-čchu stratili spolu za uplynulé dve desaťročia zo svojej rozlohy približne 131 štvorcových kilometrov. "Sprievodné javy týchto zmien sú oveľa vážnejšie než obyčajná zmena krajiny," varujú vedci. "Ľadovce sú integrálnou súčasťou tisícov ekosystémov a hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní ľudskej populácie," vysvetlili.

V juhozápadnej časti Číny sa nachádza spolu 23 488 ľadovcov, ktoré pokrývajú oblasť s rozlohou 29 523 štvorcových kilometrov v oblasti pohorí Himaláje, Njain-čchn Tchang-lcha, Tchang-kula a Cheng-tuan. Zmeny v zrážkach v podobe dažďa a sneženia boli menej výrazné, ale aj napriek tomu sa podľa štúdie zhodujú s predpoveďami z modelov klimatických zmien. "Je nevyhnutné, aby sme stanovili vzťah medzi klimatickými zmenami a zmenami ľadovca, osobitne úlohu zrážok, keďže dôsledky ústupu ľadovca sú ďalekosiahle," skonštatoval Li.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nový generácia Toyoty RAV4 prichádza s osobitým a nadčasovým dizajnom, pričom si zachováva charakteristické tvary a elegantný a ergonomický riešený interiér.
pred 7 rokmi
Vydieranie sa dá identifikovať ťažko, pretože vyhrážky nemusia byť formulované presne a konkrétne, môžu byť zabalené len do narážok.
pred 9 rokmi
Populárna séria The Great American Songbook držiteľa ceny Grammy Roda Stewarta pokračuje tento rok už piatou časťou, ktorá tentoraz nesie názov Fly Me To The Moon...
pred 6 rokmi
Argo si počas dvoch hodín kliesni cestu k diváckym zmyslom a uznávam, že sa Affleckovi podarilo nakrútiť drámu, prostredníctvom ktorej nedá divákovi v kresle vydýchnuť.
pred 7 rokmi
Hviezda filmov Titanic (1997) a Predčítač (2008) má podľa jej slov úplne obyčajné telo. To je však paradoxne jedným z dôvodov, prečo sa vo filmoch často vyzlieka.
pred 8 rokmi
Nikdy by ma nebolo napadlo, že až taký progres sa môže udiať v Take That. každý, kto si album vypočuje, poľahky pochopí, prečo novinka Take That dostala názov Progress.
pred 9 rokmi
Voldemortova sila stále rastie a nad svetmi čarodejníkov aj Muklov získava čoraz väčšiu moc.
pred 8 rokmi
Automobilka Renault rozšírila v typovom rade Clio ponukou o Clio Gordini. Značka Gordini bola doteraz vyhradená len pre mimoriadne športové R.S.