Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Globálne otepľovanie sa netýka len ľadovcov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 22.02.2011

Otázky ohľadom globálneho otepľovania sa riešia denno denne a sú predmetom vedeckého bádania a skúmania.
Globálne otepľovanie sa netýka len ľadovcov
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Otázky ohľadom globálneho otepľovania sa riešia denno denne a sú predmetom vedeckého bádania a skúmania. Odpovede už však nie sú také jednoznačné. Podľa štatistických údajov traja z piatich odborníkov tvrdia, že tieto klimatické zmeny sú zapríčinené prirodzenými cyklami a nie ľudskou priemyselnou aktivitou, ako to tvrdia politickí aktivisti.

V skratke povedané, globálne otepľovanie vzniká hromadením oxidu uhličitého CO2 v atmosfére, ktorý síce prepúšťa slnečné žiarenie na Zem ale nedovolí mu prejsť znova do vesmíru. Toto teplo sa zhlukuje v atmosfére a zohrieva Zem. Tento jav sa nazýva aj skleníkový efekt.

Klíma sa postupne otepľuje – topia sa ľadovce a zvyšuje sa hladina oceánu a morí. Je to ako bludný kruh, ktorý nás vedie postupne do záhuby. Mnohé prímorské oblasti žijú v obavách o svoj holý život, nikdy nevedia, kedy na nich môže zaútočiť voda. Topenie ľadovcov ohrozuje nielen ľudí, ale aj faunu a flóru. Ale tak isto ani oblasti, ktoré moria nemajú trpia povodňami a nárastom spodných vôd. Svetom sa preháňajú pravidelnejšie ničivejšie búrky, ktoré sú výsledkom nerovnováhy klímy. Tieto problémy vznikajú kvôli stúpajúcej teplote a množstvom vody a atmosfére.

Ohrozené sú hlavne ľadové medvede a tučniaky. Z roka na rok aj Slovensko ohrozujú zrážky a následne povodne, ktoré ničia úrodu a berú príbytky obyvateľstvu. Aj toto je vplyv oxidu, ktorý je produkovaný hlavne v továrňach. Ak si povieme, že nás sa nejaké topenie ľadovcov netýka, tak je to hlúposť. Nemusíme žiť v oblasti, kde je stále zima a ľad...globálne otepľovanie nás postihne vo forme ničivých výkyvov počasia.

Do roku 2050 môžeme počítať so zvýšením ich hladiny od 0,3 metra do 1,2 metra.

Globálne otepľovanie je najväčší globálny ekologické problém súčasnosti. Výkyvy počasia sú väčšie ako boli kedysi.

Predpovede počasia na 21. storočie vyzerajú naozaj desivo. Dážď a silné búrky s povodňami, striedané so silným suchom a teplom. Podľa odborníkov teploty vzrastú o 1,8 až 4,0 stupňa Celzia, čo je v predpokladanom rozpätí 1,1 až 6,4 stupňa Celzia, ktoré je širšie než v správe z roku 2001. V 20. storočí teploty vzrástli o približne 0,7 stupňa Celzia, pričom záznamy, ktoré sa vedú od roku 1850, ukazujú desať najteplejších rokov od roku 1994. už ani nemusíme cestovať za horúčavou do prímorských južných krajín, naše domáce počasie od toho nemá ďaleko. Jediné čo nám chýba je more. V tropických oblastiach sa paradoxne klíma ochladzuje. Je to spôsobené hrubou pokrývkou mrakov z rýchlo sa odparujúcej vody. Najväčšie otepľovanie zasa nastáva na póloch planét
Klilimanjaro Africa, An Inconvenient Truth
Klimandžáro v Afrike, Foto: An Inconvenient Truth
zdroj: Internet

Pochopiť ako funguje naša planéta nie je až také zložité a iste si každý z nás uvedomuje ako jej škodíme. Všetko funguje v periodických cykloch a otepľovanie morí a chladnejšia obloha - to je smrtonosná kombinácia. Momentálne sa končí prechodné teplejšie obdobie, trvajúce približne 11 000 až 12 000 rokov.

Keď do vzduchu napumpujete zvýšené množstvo vlhkosti v dôsledku zohrievania oceánov a morí, dostanete sneh. Nepredstaviteľné množstvá snehu. Na mnohých miestach sa z neustále zamrznutej pôdy uvoľňuje množstvo plynov, ktoré doslova otvárajú dno oceánov. Cez tieto otvory taktiež prúdia von skleníkové plyny - metán, kysličník uhličitý, veľmi horúca voda.

Toto všetko znie veľmi desivo, ale aj napriek tomu sa to deje. Je len na nás či dopustíme zničenie toho najcennejšieho čo máme, alebo sa budeme snažiť byť malou kvapkou v mori. Ak si toto uvedomí každá kvapka, ktorá tvorí to more...práve toto je možnosť záchrany.

Odporúčame pozrieť alebo prečítať si štúdiu Al Gora: An Inconvenient Truth
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Poznáte to – prídete do obchodu, chcete si kúpiť chutný jogurt, ale z tej širokej ponuky si neviete vybrať.
pred 7 rokmi
Novitec Torado je najnovšou ponukou z portfólia Novitec Group určenou pre exkluzívne úpravy aktuálnych typov vozidiel značky Lamborghini.
pred 5 rokmi
Počas jedného víkendu budú môcť návštevníčky a návštevníci vidieť 45 filmov rôznych žánrov.
pred 7 rokmi
Príznaky bývajú ľahko rozpoznateľné, ale napriek tejto skutočnosti netreba podceňovať návštevu lekára, najmä, ak príznaky pretrvávajú, alebo sa ochorenie opakovanie vracia.
pred 13 rokmi
Jedným zo základných ukazovateľov výživového stavu organizmu človeka je hodnotenie skladby v zmysle určenia podielu tukového tkaniva a aktívnej...
pred 11 rokmi
Väčšinu motoristov zaujímajú najmä novinky z motoristického sveta a tak keď sme sa dostali k tomuto autu medzi prvými.
pred 11 rokmi
Na svete nájdeme veľa vecí, ktoré si vyžadujú silné presvedčenie.
pred 9 rokmi
Cholesterol je negatívny a treba sa mu vyhnúť za každú cenu. Ale je to tak naozaj?