Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Desatoro ekotipov na leto

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.08.2012

Ak si namiesto vane plnej vody ľudia dajú sprchu, nielenže ušetria veľké množstvo vody, ale aj spotrebu elektriny na ohrev, ktorú tým švornásobne znížia.
Desatoro ekotipov na leto
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravila pre verejnosť tzv. Desatoro na leto - voda, stromy-papier, príroda a zvieratá, ktoré sú ekotipmi na každý deň.

Informuje o tom na svojej internetovej stránke www.sazp.sk. Ľudia by sa mali namiesto kúpania radšej osprchovať. Ak si namiesto vane plnej vody dajú sprchu, nielenže ušetria veľké množstvo vody, ale aj spotrebu elektriny na ohrev, ktorú tým švornásobne znížia. "Pri varení by mali spotrebovať len nevyhnutné množstvo vody," informuje agentúra. Zdroje pitnej vody na zemi sú veľmi obmedzené, z celkového množstva vody na našej planéte tvorí sladká voda len 2,5 percenta, z čoho je nám dostupných len 0,3 percenta.

Ďalším typom je zachytávanie dažďovej vody. Ak ňou budú zalievať, spotreba pitnej vody klesne až na polovicu. V práci by sa ľudia mali snažiť neplytvať papierom, pretože osoba zamestnaná v administratíve spotrebuje ročne približne 75 kilogramov papiera. Lepšie je podľa Slovenskej agentúry životného prostredia používať recyklovaný papier. "Na výrobu jednej tony stopercentne recyklovaného papiera je potrebné vytriediť 1,3 tony použitého papiera," uvádza SAŽP s dodatkom, že papier môže byť recyklovaný šesť- až osemkrát.
 
Kúriť by mali ľudia zásadne suchým drevom. Pri pálení vlhkého dreva sa totiž zanáša komín a výhrevnosť sa znižuje. Chránim stromy je preto ďalší z ekotipov SAŽP. Lesy pokrývajú 30 percent zemského povrchu a ich ochrana je vecou každého z nás. Každý by sa mal takisto vyhýbať pesticídom. "Sú to látky určené na ochranu rastlín, pričom však väčšina z nich obsahuje škodlivé chemikálie a prírodu skôr ohrozuje," informuje stránka. Ľudia by mali tiež kupovať fair trade výrobky, ktorých cieľom je zaistiť väčšiu spravodlivosť v celosvetovom obchode.

Posledným krokom a ekotipom je ochrana motýľov, ropúch, červíkov, netopierov, ježkov, lastovičiek a iných vtákov, ako aj včiel a iných živočíchov. "Každý by mal podporovať chránené územia a aktívne sa podieľať na ochrane životného prostredia," uzatvára na svojej stránke Slovenská agentúra životného prostredia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Novú štúdiovku skupiny nedávno predznamenal singel Žena. Videoklip k nemu, ktorý je zatiaľ zverejnený len na webstránke radiofm.sk, nakrútila Martina Slováková.
pred 4 rokmi
Kým v skutočnosti bola Amy Winehouse? Čo táto hudobná ikona skrývala pred okolitým svetom a prečo zomrela tak mladá?
pred 14 rokmi
Ak má beh priniesť zdravotný a kondičný efekt, treba dodržiavať niekoľko dôležitých zásad tréningu.
pred 8 rokmi
Tomi Popovič, držiteľ Zlatého slávika za Hit roka 2011, sa tak prvýkrát spojí s filmom, ako autor a interpret titulnej piesne, s názvom Tvoja sloboda.
pred 6 rokmi
Philomena je emocionálny príbeh, inšpirovaný skutočnými udalosťami, s prvkami tragédie i komédie, príbeh dvoch veľmi odlišných ľudí, ktorí sa spolu vydajú na pozoruhodnú cestu.
pred 9 rokmi
Filmár Howard Hall odhaľuje tajomstvá oceánov a je sprievodcom tejto nádhernej príhody pod hladinami oceánov, vďaka ktorej divák spozná tie najexotickejšie stvorenia na svete.
pred 12 rokmi
“Po mnohých rokoch života v meste sa domnievam, že pokiaľ sa mojim priateľkám, alebo mne splní rozprávkový sen,...
pred 8 rokmi
Dnes štúdia, zajtra sériové CLA-Klasse