Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Desatoro ekotipov na leto

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.08.2012

Ak si namiesto vane plnej vody ľudia dajú sprchu, nielenže ušetria veľké množstvo vody, ale aj spotrebu elektriny na ohrev, ktorú tým švornásobne znížia.
Desatoro ekotipov na leto
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravila pre verejnosť tzv. Desatoro na leto - voda, stromy-papier, príroda a zvieratá, ktoré sú ekotipmi na každý deň.

Informuje o tom na svojej internetovej stránke www.sazp.sk. Ľudia by sa mali namiesto kúpania radšej osprchovať. Ak si namiesto vane plnej vody dajú sprchu, nielenže ušetria veľké množstvo vody, ale aj spotrebu elektriny na ohrev, ktorú tým švornásobne znížia. "Pri varení by mali spotrebovať len nevyhnutné množstvo vody," informuje agentúra. Zdroje pitnej vody na zemi sú veľmi obmedzené, z celkového množstva vody na našej planéte tvorí sladká voda len 2,5 percenta, z čoho je nám dostupných len 0,3 percenta.

Ďalším typom je zachytávanie dažďovej vody. Ak ňou budú zalievať, spotreba pitnej vody klesne až na polovicu. V práci by sa ľudia mali snažiť neplytvať papierom, pretože osoba zamestnaná v administratíve spotrebuje ročne približne 75 kilogramov papiera. Lepšie je podľa Slovenskej agentúry životného prostredia používať recyklovaný papier. "Na výrobu jednej tony stopercentne recyklovaného papiera je potrebné vytriediť 1,3 tony použitého papiera," uvádza SAŽP s dodatkom, že papier môže byť recyklovaný šesť- až osemkrát.
 
Kúriť by mali ľudia zásadne suchým drevom. Pri pálení vlhkého dreva sa totiž zanáša komín a výhrevnosť sa znižuje. Chránim stromy je preto ďalší z ekotipov SAŽP. Lesy pokrývajú 30 percent zemského povrchu a ich ochrana je vecou každého z nás. Každý by sa mal takisto vyhýbať pesticídom. "Sú to látky určené na ochranu rastlín, pričom však väčšina z nich obsahuje škodlivé chemikálie a prírodu skôr ohrozuje," informuje stránka. Ľudia by mali tiež kupovať fair trade výrobky, ktorých cieľom je zaistiť väčšiu spravodlivosť v celosvetovom obchode.

Posledným krokom a ekotipom je ochrana motýľov, ropúch, červíkov, netopierov, ježkov, lastovičiek a iných vtákov, ako aj včiel a iných živočíchov. "Každý by mal podporovať chránené územia a aktívne sa podieľať na ochrane životného prostredia," uzatvára na svojej stránke Slovenská agentúra životného prostredia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Účtovníctvo, mzdy a personalistika - 20% zľava ...
Návrh, výroba, realizácia interiérov, kúpeľne n...

40 390.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 40 390 m2
477.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 52 m2
260 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 030 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Silnou užívateľskou skupinou sú študenti (93 %), takisto duševne pracujúci (75 %), ženy na materskej dovolenke, podnikatelia a živnostníci (61 až 64 %)
pred 8 rokmi
Za normálnych okolností sú alergénne látky vychytávané a zneškodnené v nose, na koži, v tráviacom systéme, alergici majú však ľahšie a priepustné tkanivá ako ostatní ľudia.
pred 7 rokmi
Svoj herecký talent naplno uplatnil v divadle, ale aj v dramatickej rozhlasovej tvorbe a presadil sa tiež vo filme a televízii.
pred 7 rokmi
Dej nového klipu Moniky Bagárovej je plný kontrastov, ktoré so sebou dvojitý život celebrity prináša.
pred 9 rokmi
O Sabale zrejme mnohí počujete prvý krát. Aj keď ide o výnimočnú bylinu, veľa sa o nej nerozpráva. Je to ale škoda. Prečo? Čítajte ďalej.
pred 7 rokmi
Prohibícia na Slovensku zavedená nebola, i keď podozrivý alkohol sa hľadal a našiel aj u nás. Vláda nechala na ľudí, nech sa rozhodnú, či sa v týchto časoch alkoholu vyhnú alebo nie.
pred 7 rokmi
Kožné hubové ochorenia, mykózy, či ľudovo jednoducho „plesne“. Ako sa pred nimi brániť?
pred 8 rokmi
Výkonnejší, rýchlejší a dynamickejší: na jar 2012 rozšíri ingolstadtská automobilka ponuku Audi typový rad o nový model TT RS plus.