Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Delfín - najobľúbenejší morský cicavec

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 26.04.2012

Aristoteles tvrdil, že delfíny sa svojou inteligenciou takmer vyrovnávajú človeku. Bez ohľadu na to, či delfíny milujete alebo nie, sú to zaujímavé zvieratá, ktoré sa oplatí spoznať bližšie.
Delfín - najobľúbenejší morský cicavec
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zvukový záznam článku
Delfíny očarúvajú ľudí už od nepamäti. Najstaršia freska, na ktorej sú zobrazené, sa nachádza v Knossose na Kréte. Vznikla 1500 rokov pred Kristom a sú na nej delfíny pásavé – druh delfína bežne sa vyskytujúci vo východnej časti Stredozemného mora. Mnohí filozofi, spisovatelia a básnici považovali delfíny za posvätné bytosti, do ktorých sa prevtelili ľudské duše. Aristoteles tvrdil, že delfíny sa svojou inteligenciou takmer vyrovnávajú človeku. A nebol ďaleko od pravdy. Veď aj najnovšie výskumy potvrdzujú, že delfíny sú veľmi blízke človeku a množstvo vlastností máme spoločných.

Delfíny teda netreba nejako zvlášť predstavovať, a preto sa v tomto článku nedozviete základné fakty, ale zaujímavosti, ktoré robia z delfína nevšedné a pre človeka príťažlivé zviera. Obľúbené sú najmä vďaka svojej učenlivosti a schopnosti zaujať človeka rôznymi kúskami a huncútstvami. Delfíny sú spoločenské zvieratá, ktoré ak si človeka obľúbia, nechajú sa ním láskať a maznať a odmenia sa mu aj rôznymi akrobatickými kúskami v podobe skokov, točiek, plieskania a chŕkania vody. Takto možno delfínov pozorovať nielen na šírom mori, ale i v akváriách a oceanáriách po celom svete. Tam sa im venujú špeciálni cvičitelia, ktorí ich pozorujú, cvičia, ale zároveň sa od nich aj veľa naučia.

Od delfínika k veľkému delfínovi

Zaujímavým faktom je, že samice delfínov sa pária s niekoľkými samcami počas jednej sezóny. Samice mávajú len jedno mláďa raz za dva až tri roky. Ťarchavé sú 10-12 mesiacov a novorodenci merajú od 70-110 cm. Matke pri pôrode pomáha väčšinou ďalšia samica, ktorú pokojne možno nazvať krstnou matkou. Obe mláďa nadstrkujú, aby sa mohlo nad hladinou nadýchnuť. Delfíny sú totiž pravé cicavce, kyslík dýchajú priamo zo vzduchu, nie z vody, ako ryby. Rovnako, keď je matka na love, mláďa stráži krstná matka, ktorá ho chráni pred kosatkami a ďalšími nebezpečenstvami.
delfín
Delfíny sú pravé cicavce, kyslík dýchajú priamo zo vzduchu, nie z vody.
zdroj: SXC/free

Mláďa je kŕmené materským mliekom 19 mesiacov (niekedy až do štyroch rokov). Materské mlieko je bohaté na bielkoviny a keďže delfíny nemajú pery, samica ho mláďaťu vstrekuje do úst. Robí to pomocou mliečnej žľazy uloženej v brušných a pohlavných záhyboch. Hladné mláďa strká do matkinho brucha, čím sa mliečna žľaza vysunie a vstrekne potrebnú dávku mlieka do úst mláďaťa.

Inteligenti

Okrem toho, že delfíny nemajú pery, nemajú ani vyvinutý čuch. Zato však majú vynikajúci zrak a sluch. Vďaka osobitne upravenej šošovke, ktorá pri prechode z vodného prostredia do vzduchu mení svoj tvar, vedia delfíny rovnako dobre vidieť pod aj nad vodou. Mimoriadne dobre majú vyvinutú sluchovú časť mozgu. Na orientáciu používajú princíp echolokácie, ktorá im umožňuje zistiť prítomnosť aj vzdialených predmetov a pohybovať sa aj v noci tak, aby do ničoho nenarazili.
delfín
Delfíny vydávajú aj prijímajú zvuky s frekvenciou 250-220 000 Hz.
zdroj: SXC/free

Nízkofrekvenčné zvuky im podávajú informácie o veľmi vzdialených predmetoch, vysokofrekvenčné zasa o veľmi blízkych predmetoch. Mozog prijímané zvuky analyzuje a tak podáva delfínovi obraz o danom predmete. Najnovšie výskumy, ktoré však stále prebiehajú hovoria o tom, že zvuky, ktoré delfíny vydávajú sú veľmi blízke ľudskej reči. Vedci teda nevylučujú fakt, že o niekoľko rokov či desaťročí bude možné s delfínmi komunikovať. Tu sa naskytá ešte jedna otázka: ak sú delfíny také inteligentné, prečo podobne ako iné živočíchy často uviaznu na pevnine a zahynú. Výskumy ukázali, že na pevnine uviazli choré jedince, na ktorých cudzopasili iné živočíchy, najmä ak im napadli a poškodili mozog.

Prečo sa radi hladkajú

delfín
Delfíny majú na koži množstvo nervových zakončení a preto sa nechávajú radi hladkať.
zdroj: SXC/free

Delfíny majú na hladkej, neochlpenej koži množstvo nervových zakončení. Práve preto sú citlivé na dotyk a radi sa nechávajú hladkať. Aj samotné delfíny sa radi o seba navzájom obtierajú a túto činnosť s obľubou vykonávajú pred párením. Samce a samičky si tak vyjadrujú svoje sympatie a náklonnosť.

Výborní lovci

Delfíny žijú väčšinou vo veľkých či malých skupinách, a to práve kvôli potrebe lovu a pocitu bezpečia. Konzumujú rôzne druhy rýb, najmä tresky, makrely, slede a korušky. Ťažko povedať, koľko potravy delfín denne potrebuje. Veľký delfín žijúci v zajatí, vážiaci približne 230 kg skonzumuje okolo 8-10 kg rýb denne, ťarchavá samica až 15 kg. U delfínov žijúcich vo voľnej prírode je toto množstvo ešte väčšie. Na korisť sa vrhajú len najsilnejšie jedince s dlhými čeľusťami a početnými zubami. Zaujímavé je, že delfíny majú chrup odlišný od iných cicavcov. Všetky zuby majú totiž rovnaké a nerozlišujú sa u nich hryzáka, očné, črenové zuby a stoličky. Zaujímavé je tiež, že zubami si korisť iba pridržiavajú, nikdy ju nežujú.

Spolužitie delfína a človeka

Už sme napísali, že delfín je spoločenské zviera, ktoré sa k človeku dokáže doslova pripútať. Známe sú príbehy, kedy sa delfín na svojho ľudského priateľa tak naviazal, že po prerušení kontaktu, napríklad pri smrti človeka uhynul aj delfín. Čoraz častejšie sa hovorí aj o delfínoterapii. Tú využívajú najmä ľudia ochrnutí, ktorí sa s delfínmi rýchlo spriatelia a pri spoločnom šantení vo vode sa im zdravotný stav často zlepšuje, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Veľkú radosť s takejto liečby majú najmä deti, ktoré si spoločný pobyt vo vode s delfínmi dokážu užiť plnými dúškami.
delfín
Delfíny majú chrup odlišný od iných cicavcov. Všetky zuby majú totiž rovnaké.
zdroj: SXC/free

Delfín dokáže byť nápomocný aj inak. Existujú prípady, kedy delfíny po špeciálnom výcviku pomáhali rybárom loviť ryby, tak, že ich hnali priamo do rybárskych sietí. Americké námorníctvo využíva delfíny ako podmorských potápačov a cvičí ich na kladenie a rozmiestňovanie mín. Delfíny sú užitočné aj pri stavaní podmorských stavieb, najmä kvôli ich rýchlosti a presnosti.

Nenávisť voči delfínom

Bohužiaľ sú aj takí, ktorí delfíny nenávidia a zabíjajú ich. Sú to najmä rybári, ktorým ničia siete a plašia ryby. V niektorých oblastiach sveta, napr. na Faerských ostrovoch sa zo zabíjania delfínov stala už tradícia, ročne tam harpúnami zabijú tisícky delfínich miláčikov.

Bez ohľadu na to, či delfíny milujete alebo nie, sú to zaujímavé zvieratá, ktoré sa oplatí spoznať bližšie.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Aristoteles tvrdil, že delfíny sa svojou inteligenciou takmer vyrovnávajú človeku. Bez ohľadu na to, či delfíny milujete alebo nie, sú to zaujímavé zvieratá, ktoré sa oplatí spoznať bližšie. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/priroda/delfin-najoblubenejsi-morsky-cicavec/

ja som chcela jeho stavbu do piče dajte to tam vi dementi

 

Diskusné príspevky (4)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
tu stavbu tela som mala mat v ulohe a teraz som koli vam dostala 5ku vi kokoti
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
fakt skvelý článok :) presne toto som hľadala na prezentáciu do školy, aby to nebolo nudné. chcela som takéto zaujímavosti :) vďaka a pre tú kravu nado mnou, ktorá sa sťažuje, že dostala 5ku lebo tu nie je popísaná stavba, tak je dosť tupá, vidno to aj v jej gramatike, a na to mala myslieť ona a nie autor tohto článku :D nikto jej neprikázal čerpať info do celej prezentácie len z tohto zdroja :D :D
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
toto Vám v škole nemôžu povedať - ináč by "učitelia " prišli o peniaze a univerzity o granty :http://www.cez-okno.net/clanok/exkluzivnecezokno/zakazana-archeologia-1-cast-utajovane-dejiny-zeme-cast-x
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
V dnešnej dobe sú sociálne site veľmi obľúbené, ale mali by sme si uvedomiť, že odtiaľ-potiaľ.
pred 12 rokmi
Malé (podprahové) zaťaženie - nevyvoláva trvalé adaptačné zmeny, nemá rozvojový účinok.
pred 7 rokmi
Na koncertoch predstaví svoj nový štúdiový album Fire It Up, ktorý vyjde v novembri.
pred 8 rokmi
Seriál Tisíc a jedna noc prišiel k nám, aby si nás podmanil. Iba tak ho môžem definovať.
pred 7 rokmi
Soundtrack je vyskladaný z piesní, ktoré zazneli aj v pôvodnej verzii filmu (Sparkle je reemakeom rovnomenného filmu z roku 1976) a súčasní interpreti ich nanovo naspievali.
pred 2 rokmi
Vianočné duetá
pred 18 rokmi
Nie je pravidlom, že športovo ladené auto musí mať nevyhnutne motor s väčším počtom valcov ako štyri.
pred 4 rokmi
Veľké filmové festivalové echo Be2Can 2 sa bude konať od 7. do 14. októbra paralelne na Slovensku a v Českej republike.