Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

5. jún - Svetový deň životného prostredia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 05.06.2014

Dátum je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem.
5. jún - Svetový deň životného prostredia
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Vo štvrtok 5. júna si pripomíname Svetový deň životného prostredia. Jeho úlohou je pripomenúť ľudstvu problémy, ktoré presahujú hranice štátov a kontinentov a preto si ich riešenie vyžaduje spoluprácu na medzinárodnej úrovni. Ochrana ozónovej vrstvy Zeme, znečistenie vôd a ovzdušia, skleníkový efekt a kyslé dažde alebo jadrová bezpečnosť sa dotýkajú všetkých obyvateľov našej planéty.

Organizácia Spojených národov (OSN) vyhlásila 5. jún za Svetový deň životného prostredia v decembri 1972. Dátum je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Na konferencii prerokovali prvú súhrnnú správu o stave životného prostredia a schválili Deklaráciu o životnom prostredí človeka, ktorá zaviedla 25 zásad na zachovanie a zlepšenie životného prostredia na Zemi. Účastníci konferencie po prvýkrát deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a zároveň navrhli globálny systém pozorovania Zeme.

"Životné prostredie a jeho ochranu stále veľa ľudí považuje len za nejaký doplnok, nadstavbu, ktorej sa môžeme venovať, keď budú vyriešené tie primárne ekonomické a hospodárske problémy," povedala Lucia Szabová z organizácie Greenpeace Slovensko. "Tento prístup len odzrkadľuje smutný fakt, že si neuvedomujeme, že životné prostredie, od ktorého sme závislí, nie je samozrejmosťou a každodenne si ho ničíme." Podľa Szabovej nám tento deň má pripomínať, že bez zdravého životného prostredia nebudeme zdraví ani my.

Ministerstvo životného prostredia SR odovzdá pri príležitosti svetového dňa Ceny ministra životného prostredia osobám a subjektom, ktoré sa nielen v roku 2013, ale aj počas uplynulých 15 rokov mimoriadne zaslúžili o ochranu a starostlivosť o životné prostredie. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) organizuje vo svojej pobočke v Žiline Deň otvorených dverí. Okrem prehliadky pracoviska je pre záujemcov pripravený sprievodný program plný aktivít vrátane výstavy prác 19. ročníka medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet 2014 s témou M(i)esto pre ľudí. Agentúra organizuje v Brezne pracovné stretnutie starostov obcí, kde ich informuje o legislatívnych zmenách v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia. SAŽP tiež pri príležitosti svetového dňa organizuje každoročnú prírodovedeckú súťaž určenú pre žiakov druhého stupňa základných škôl Hypericum. Súťaž sa okrem poznávania prírodných hodnôt zameriava aj na kultúrne dedičstvo jednotlivých oblastí Slovenska. Ústrednou témou tohto ročníka súťaže je Chránené vtáčie územie Ostrovné lúky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Niekedy si myslíme, že stačí telu dodať to a ono, a máme vyhraté. Omyl.
pred 8 rokmi
Album Michaela Jacksona je súčasťou Kongresovej knižnice Spojených štátov amerických, a je teda oficiálnym kultúrnym bohatstvom USA.
pred 19 rokmi
Limuzína strednej triedy je veľkým predajným hitom nielen v celej Európe ale dokonca aj u nás.
pred 8 rokmi
Po viac ako 3 rokoch od premiéry divácky úspešného filmu Líbáš jako Bůh prichádza do slovenských kín voľné pokračovanie pod názvom Líbáš jako ďábel.
pred 7 rokmi
Cieľom štúdie je zmapovať vplyv automobilovej výroby na ekonomiku krajiny, vrátane dopadu na vývoj miezd, zamestnanosti, či spotrebiteľského dopytu domácností.
pred 5 rokmi
Celkovo sa v júni produkcia automobilov vo Veľkej Británii zvýšila medziročne o 5,4 % na 143 759.
pred 5 rokmi
Film sa dostane do slovenských kín 5. novembra.
pred 7 rokmi
Spevák už v rámci turné odohral štyri vystúpenia, z ktorých venuje mentálne postihnutým z pražského Studia Oáza približne 200-tisíc českých korún (v prepočte približne 7700 eur).