Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

14. december – Deň opíc (Monkey day)

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 14.12.2012

Primáty sú najbližšími žijúcimi príbuznými človeka a navyše majú v prírode svoju dôležitú úlohu. Až 25 druhom opíc, goríl a lemurom hrozí úplné vyhynutie.
14. december – Deň opíc (Monkey day)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Primáty, opice, poloopice, opičky sú človeku najpodobnejšie zvieratá. U nás ich môžeme vidieť hlavne v zoologických záhradách. Primáty patria medzi cicavce a je ich viac ako 350 druhov. Väčšina patrí medzi ohrozené druhy.

Primáty tvoria celý rad cicavcov, do ktorého sa zaraďuje aj človek. Rad má dva podrady. Prvý tvoria poloopice, ku ktorým patria lemurovité, lorisovité a okáľovité. A druhý podrad tvoria opice vlastné, kam patria opice Starého aj Nového sveta, ľudoopice a človek.
Kosmáč trpasličí
Kosmáč trpasličí patrí medzi poloopice. Je ho váha je len 150 gramov.
zdroj: SXC/free

Medzi najinteligentnejšie tvory na Zemi patria ľudoopice - šimpanzy, gorily a orangutany. Tvarom tela pripomínajú človeka a ich inteligencia je tiež na veľmi vysokej úrovni. Gorily vážia aj 180 kg. Niektoré druhy lemurov, opíc a goríl patria medzi 25 primátov, ktoré sa nachádzajú na pokraji vyhynutia. Aj napriek opatreniam a snahe o ich prežitie neustále hrozí ich úplné vyhynutie.
Hainan gibbon
Gibon hainanský, pomenovaný podľa ostrova, na ktorom bol nájdený, je momentálne najvzácnejším primátom na celom svete.

Foto: www.institutoasis.com
zdroj: Internet

Bojnická zoo

Je členom EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií) a prispieva k záchrane primátov. V Bojniciach sa podarilo dochovať samčeka orangutana bornejského, ktorému hrozí úplné vyhynutie. Vo voľnej prírode ich žije len niekoľko stoviek. V Bojniciach sa narodilo aj mláďa gibona zlatolíceho. V roku 2012 sa v zoo narodil mimoriadne vzácny, v českých a slovenských zoo prvý krát chovaný druh - mačiak hamlynov (Cercopithecus hamlyni). Voľne žije vo východnom Kongu, medzi riekami Epulu, Kongo a Lukuga, okrajovo zasahuje až do Rwandy.
Mačiak Rolowayov
Mačiak Rolowayov patrí k najvzácnejším zvieratám bojnickej zoo. Druh patrí do zoznamu 25 svetovo najohrozenejších druhov a poddruhov primátov. Podľa Svetovej organizácie ochrany prírody im hrozí úplné vyhynutie.
zdroj: Flickr

Primáty sú najbližšími žijúcimi príbuznými človeka a navyše majú v prírode svoju dôležitú úlohu. Podieľajú sa na fungovaní ekosystému, pretože rozptyľovaním semien udržiavajú pestrosť lesa. Až 25 druhom opíc, goríl a lemurom hrozí úplné vyhynutie. Ohrozuje ich hlavne odlesňovanie a odchytávanie v rámci obchodovania s nimi, lovenie na mäso. 6 najvážnejšie ohrozených druhov žije na ostrove Madagaskar, 5 vo vnútrozemí Afriky a 9 v Ázii.

Lemur v ohrození

Zo 103 známych druhov lemurov je 23 kriticky ohrozených a 52 ohrozených. Mimo ohrozenia sú iba tri druhy. Najohrozenejšie sú lemury indri. Vyznačujú sa monogamným spôsobom života a sú považované za „bratov“ ľudí. Na pokraji vyhynutia sú aj lemury s modrými očami. Lemur severný má na svete už len osemnásť jedincov.
Lemur indri Flickr Frank.Vassen
Lemury indiri - ich život na Madagaskare ohrozuje hlavne zničené životné prostredie, nelegálny výrub pralesov, a lovenie.
zdroj: Flickr

Lemury v Bojniciach

Návštevníci sa s nimi stretnú v expozícii „Lemurí ostrov“. Lemur patrí medzi poloopice. Sú starobylejšie ako opice a ľudoopy. Pýchou bojnickej zoo je lemur tmavý, ktorého domov je Madagaskar. Momentálne nepatrí k bezprostredne ohrozeným, ale domorodí obyvatelia ho prenasledujú kvôli škodám na plantážach. Žije tu aj lemur vari (lemur vari červený a lemur vari čiernobiely). Obývajú najmä nížinné dažďové lesy východnej časti ostrova. Ich hlavnou stravou je ovocie. V prírode ho ohrozuje likvidácia životného prostredia, vyrubovanie, vypaľovanie pralesov a lov pre mäso.

Na ostrove Borneo objavili údajne už vyhynutý druh opice

Hulman z poddruhu Presbytis hosei canicrus sa vyskytoval v malej oblasti na severovýchode Bornea. Lesné požiare a vstup človeka do jeho biotopu ho ohrozil natoľko, že bol považovaný za úplne vymretý druh. Počas výskumu v pralese Wehea na východnom Borneu našli 9 druhov primátov vrátane hulmana. Tento objav bol obrovským šokom aj pre samotných výskumníkov.
Hulman Presbytis hosei canicrus
Aj napriek tomu, že tieto hulmany stále žijú, zostávajú jednými z najohrozenejších primátov sveta.
zdroj: Flickr

14. december – Monkey Day

Každoročná oslava, opičí festival, kedy sa môžeme správať ako opice. V tento deň je dovolené vyvádzať, hrabať sa vo vlasoch, niektorí ho využijú na zábavu a hýrenie. Počiatky osláv tohto dňa sú zahalené tajomstvom. Niektorí hovoria, že tento deň je už od začiatku stvorený kvôli ochrane všetkých opičích druhov a ich prirodzených biotopov.

Tradíciu oživil v roku 2000 Casey Sorrow (americký karikaturista, ilustrátor, grafik ) a od tej doby sa Monkey day oslavuje v mnohých krajinách – USA, Kanada, Nemecko, Veľká Británia. Tento deň by mal byť hlavne o opiciach všetkých druhov, ale ľudia si z neho urobili príležitosť na vystrájanie. Mnohým uniká jeho počiatočná myšlienka a zameranie. Tento deň chce upriamiť pozornosť na ohrozené živočíšne druhy, zvýšiť informovanosť o evolúcii, výskume a hlavne právach zvierat. V mnohých krajinách sa ľudia obliekajú do kostýmov. Často vidieť v uliciach aj domácich miláčikov oblečených do kostýmu opice.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


LED pásy, alu profily pre LED, LED žiarovky, LE...
okres Levice: autofólie, celopolep vozidiel, v...

200.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 25 m2
89 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 41 m2, novostavba
79 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 150 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
BMW R 1200 GS Adventure ako neodmysliteľný cestovný spoločník pre expedície a prieskumy na dlhé trate.
pred 5 rokmi
Spoločnosť Sony Computer Entertainment Europe plánuje v novembri vvydať limitovanú edíciu balíčkov PS4™ pre edície Star Wars Battlefront a Disney Infinity 3.0
pred 12 rokmi
Ovocie patrí medzi hlavné zložky zdravej a racionálne výživy.
pred 10 rokmi
Tuky – pre mnohých neželaný kamarát, pre iných zdroj energie.
pred 9 rokmi
Štvrtý ročník Stropkovskej hudobnej ligy vyvrcholil finálovým kolom, do ktorého sa nominovala osmička kapiel.
pred 9 rokmi
Dôvodom obľúbenosti tejto (Myší chvost) rastliny s bielymi alebo ružovými kvetmi, je jej zloženie. Ide predovšetkým o vzácny achilín...
pred 9 rokmi
Hovorí sa, že každý človek po určitom veku by mal piť čaje z prasličky poľnej. Na čo všetko nám môže byť praslička nápomocná? Prečítajte si...
pred 9 rokmi
Dnes štúdia, zajtra sériové CLA-Klasse