Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie Dnes PR správy

Dnes je 23. mája 2015, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Exorcizmus

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 12.07.2012

Ide o náboženský úkon (súbor praktík), ktorými sa z posadnutých ľudí, zvierat a predmetov, vyháňa diabol.
Exorcizmus
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V preklade slovo exorcista znamená zaklínač zlých duchov a exorcizmus – vyháňanie - zaklínanie zlého ducha, diabla.

Mnohým z nás tuhne krv v žilách už len pri počutí slova exorcista. Mnohé filmy s hororovou tematikou dali týmto praktikám pochmúrny nádych, akési tajomstvo o ktorom sa radšej mlčí, pretože sa spája s niečím zlým. Keby sme si uvedomili, že služby exorcistov sú potrebné, možno by sa vyriešili mnohé problémy.

V konečnom dôsledku exorcisti pochádzajú hlavne z cirkevných kruhov – stávajú sa nimi hlavne kňazi. Posadnutosť zlým duchom je stará ako ľudstvo samo a stretávame sa s tým v mnohých kultúrach. Už z dôb pred Kristom vykonávali kmeňové spoločenstvá šamanské rituály, ktoré slúžili ako forma oslobodenia sa od zlých síl.

Nový zákon popisuje posadnutosť jasnejšie – Ježiš vyháňal démonov z posadnutých osôb a uzdravoval rôzne ochorenia. Na konci 3. storočia bola služba exorcistov rozšírená a žiadaná. Obrad exorcizmu tvoril súčasť katechumenátu a kresťanskej liturgie a považoval sa za najjednoduchší spôsob obrany proti zlu. Vo svojich dielach ho opísali aj vtedajší spisovatelia – Cyril Jeruzalemský, Jan Zlatoústy. Prostriedky používané v exorcistických obradoch – kríž, svätená voda, požehnané predmety a Ježišovo meno.

Mylná predstava o exorcizme

Hlavne médiá dali celej problematike temný nádych a exorcista je braný ako vyháňač zla. Mnohí ľudia sa z nevedomosti vyhýbajú aj samotnému človeku, ktorý sa tým zaoberá. Ak by sme sa pozreli hlbšie do problematiky, exorcista je veľmi nápomocný človek – vracia dobro a radosť na miesta, kde vládla tma. K exorcistovi prichádza človek, ktorý je pod vplyvom niečoho navyše. Sú osoby, ktoré podľahnú temným silám a dostanú sa pod bludný útlak zlého. Sami si nevedia pomôcť, pretože nemajú dostatok informácií, skúseností, prípadne je negatívna sila taká obrovská - treba odborníka so skúsenosťami.

Temné sily (démoni) a ich 5 stupňové nátlakové pôsobenie

1. stupeň - pokúšanie – prichádza dennodenne a tento boj môžeme vyhrať alebo prehrať
2. stupeň – otroctvo – ak človek podľahne pokušeniu a nedokáže bojovať (klamári, alkoholici a rôzne iné závislosti)
3. stupeň – trýznenie – obsesia
4. stupeň – preniknutie – fáza, v ktorej je osoba ovládaná zlou silou
5. stupeň – posadnutosť – úplné ovládnutie zlou silou, preniknutie do vnútra človeka, často riadi a usmerňuje jeho činy, rozmýšľanie

Exorcizmus je starý ako ľudstvo samo

O tejto metóde sa vedelo už v prvým počiatkoch Cirkvi, ale neprikladal sa tomu väčší význam, pretože mentalita ľudí to považovala za niečo nečisté a zlé. Už ježiš posielal svojich učeníkov ohlasovať evanjelium, uzdravovať chorých a vyháňať diablov. Z tohto tvrdenia je jasné, že exorcizmus má svoje začiatky v počiatkoch Kresťanstva.

Ježiš bol ten, kto poveril apoštolov robiť exorcizmus a dal im moc oslobodzovať. Neskôr dal moc aj 72 učeníkom. Toto sú znamenia ktoré budú sprevádzať tých, čo uverili: v mojom mene budú vyháňať diabla (Mk 16, 17). Po ukrižovaní a vstúpení do neba dal moc celej Cirkvi a všetkým veriacim. Povedal: „Tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov...“ ( Mk 16, 17)

Exorcista – Boží nástroj so silou od Boha

Nie je to boj tiel, pretože diabol je duch a snaží sa ukoristiť dušu človeka. Úlohou exorcistu je priniesť človeku Božiu prítomnosť a pomocou nej ho uzdraviť. Exorcisti využívajú neviditeľnú duchovnú silu vyžarujúcu z rúk.

Spôsoby pomoci

1. priamo – opakovane a stupňovito nabáda zlého ducha k opusteniu tela
2. duchovné obliehanie - ide o pokojnejšiu a miernejšiu formu formou modlitby. Často sa robia hromadné modlitby za očistenie duše človeka. Ide o situáciu, kedy je démon obklopený Božou láskou a duchovným ohňom. Démon je pomocou tohto procesu donútený odísť z tela.

Exorcizmus, ktorý nám ponúkajú vo väčšine filmových spracovaní, je len slabým odvarom a realita je diametrálne odlišná. Aj dnes sa používa v obradoch text od bavorského biskupa z roku 1415.

Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux
Vade retro satana / Nunquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas


Svätý kríž nech mi je svetlom/ a drak nech nie je mojím vodcom
odstúp Satan/ nepokúšaj ma márnivosťou
to čo mi ponúkaš je zlé/ sám si vypi svoj jed

Obsesia a posesia

Obsesia (opresia) – diabol nevchádza do človeka, ale útočí na určitú oblasť (sexuálna, materiálna...). Takáto osoba je schopná počúvať a nasledovať Krista, ale ak narazí na svoju citlivú oblasť, dôjde k akémusi bloku a nedokáže sa ovládnuť v danej oblasti. Za takéhoto človeka sa môžeme pomodliť, ale prihovárame a prosíme o pomoc Ježiša. Nikdy sa neprihovárame samotným zlým silám!

Posesia je posadnutosť diablom vo svojom tele. Má moc nad našim telom, vôľou, intelektom, srdcom. Ovládne celého človeka a počas útoku diablom nemá človek žiadnu moc nad svojím telom – nedokáže riadiť pohyby, myšlienky, vôľu. Takáto posadnutosť existuje, ale je zriedkavá. Vyžaduje si pomoc exorcistu.

Boh požehnáva a lieči, diabol preklína a usmrcuje

Tak ako môžeme človeku pomôcť modlitbou, môžeme mu aj uškodiť rôznymi praktikami čiernej mágie (urieknutie). Takáto kliatba môže byť uskutočnená myšlienkami, zaklínadlami, alebo rituálmi. Prekľajeme človeka zlými myšlienkami, želaním niečoho zlého. Takéto slová nikdy nie sú adresované Bohu, ale diablovi. Zlo je opakom dobra tak ako tma je opakom svetla. Diabol je taktiež Božie stvorenie, ale zišiel z cesty a nakoniec Boží plán odmietol.

Kliatba nás zasiahne ak sme oslabení – otvorení. Najviac ohrozené kliatbami sú osoby na niečom závislé, s psychickými ochoreniami, osoby venujúce sa okultizmu.

Psychické ochorenie alebo posadnutosť diablom?

Mnohí ľudia posadnutosti neveria a symptómy pripisujú psychickým ochoreniam. Tu prichádza na rad psychiatria. Exorcizmus vyvoláva otázniky aj medzi kňazmi, pretože je veľmi ťažké rozpoznať kedy ide o psychické ochorenie a kedy o posadnutie. Exorcistické rituály sú drastické, unavujúce a pri nerozoznanej psychickej chorobe by to mohlo mať fatálny koniec.

Naozaj posadnutý človek je nesmierne fyzicky silný, často hovorí cudzími jazykmi pričom sa ich nikdy neučil a disponuje vedomosťami. Psychiatri zastávajú teóriu, že posadnutosť neexistuje a všetko má svoju príčinu v psychickej chorobe, ktorú treba liečiť.

Ateistické presvedčenie tak isto popiera možnosť existencie duchovných bytostí, a preto sa prikláňajú k vedeckým názorom, ktoré všetky symptómy posadnutosti priraďujú ochoreniam. Katolícka cirkev má na to však diametrálne odlišný názor a aj v dnešnej dobe fungujú úrady exorcistov.

Každý človek by si mal urobiť svoj názor sám a veriť v niečo s čím je stotožnený. Na jednom sa zhodneme všetci – každé ochorenie súvisí s dušou človeka, ktorú treba vyliečiť. Nezáleží na forme liečenia, príčine vzniku ochorenia. Treba sa snažiť o prinavrátenie fyzického a psychického pokoja, harmónie tela a duše.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Zaoberáme sa predajom parochní rôznych farieb a...
Umelecko - sprostredkovateľská agentúraDlhodobo hľadám obchodných zástupcov pre tieto ...
Výhodná pôžička až do 20000 Eur bez ručenia. Pe...
Kreslím obrazy portréty karikatúry na objednávk...

Spoločnosť Atena hľadá personálnych manažérov s...
Prijmeme sevisneho technika-mechanika pre oprav...
PRACOVNÁ PONUKA Realitná kancelária Dr. Makkos...

21 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 210 m2, možnosť ...
62 000.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 942 m2
37 000.00 €
Na predaj poľnohospodársky pozemok, rozloha 657 m230 580.00 €
7 999.00 €
34 500.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Fanúšikovia skupiny Depeche Mode sa na počiatku leta dočkali druhého singla z ich prepracovaného albumu Sounds Of The Universe,
pred 4 rokmi
Z nového albumu The R.E.D. Album (2011) sa v týždni od 22. do 28. augusta predalo približne 98-tisíc kópií.
pred 2 rokmi
Minulý rok vyhral deviatu sériu britského X-Factoru, na konte má jediný singel, ktorý ho však stihol katapultovať medzi hviezdy medzinárodného rozmeru.
pred 3 rokmi
V priestoroch Art Café premietnu v dňoch 25 až 27. júna päticu oceňovaných izraelských filmov.
pred 3 rokmi
Ďalší z filmových klenotov, skvost, ktorý má neuveriteľných 54 rokov a aj po viac než polstoročí pôsobí sviežo a presvedčivo.
pred rokmi
Dlhý pobyt na chladnom vzduchu, neprimerané oblečenie a slabá imunita môžu spôsobiť, že ani sa nenazdáme a prechladneme.
pred 4 rokmi
Michael Jackson prichádza s tretím singlom zo svojho posmrtného albumu Michael, so skladbou Behind The Mask.
pred 2 rokmi
Už o pár dní sa v Bratislave stretnú najlepší kickboxeri sveta! Na bojovej šou roka 16. marca 2013 v Incheba Expo Aréne nemôže chýbať ani herec Karol Csino, ktorý tomuto športu doslova prepadol.