Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Fotografie Počasie Dnes

Dnes je 18. apríla 2014, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Exorcizmus

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 12.07.2012

Ide o náboženský úkon (súbor praktík), ktorými sa z posadnutých ľudí, zvierat a predmetov, vyháňa diabol.
Exorcizmus
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V preklade slovo exorcista znamená zaklínač zlých duchov a exorcizmus – vyháňanie - zaklínanie zlého ducha, diabla.

Mnohým z nás tuhne krv v žilách už len pri počutí slova exorcista. Mnohé filmy s hororovou tematikou dali týmto praktikám pochmúrny nádych, akési tajomstvo o ktorom sa radšej mlčí, pretože sa spája s niečím zlým. Keby sme si uvedomili, že služby exorcistov sú potrebné, možno by sa vyriešili mnohé problémy.

V konečnom dôsledku exorcisti pochádzajú hlavne z cirkevných kruhov – stávajú sa nimi hlavne kňazi. Posadnutosť zlým duchom je stará ako ľudstvo samo a stretávame sa s tým v mnohých kultúrach. Už z dôb pred Kristom vykonávali kmeňové spoločenstvá šamanské rituály, ktoré slúžili ako forma oslobodenia sa od zlých síl.

Nový zákon popisuje posadnutosť jasnejšie – Ježiš vyháňal démonov z posadnutých osôb a uzdravoval rôzne ochorenia. Na konci 3. storočia bola služba exorcistov rozšírená a žiadaná. Obrad exorcizmu tvoril súčasť katechumenátu a kresťanskej liturgie a považoval sa za najjednoduchší spôsob obrany proti zlu. Vo svojich dielach ho opísali aj vtedajší spisovatelia – Cyril Jeruzalemský, Jan Zlatoústy. Prostriedky používané v exorcistických obradoch – kríž, svätená voda, požehnané predmety a Ježišovo meno.

Mylná predstava o exorcizme

Hlavne médiá dali celej problematike temný nádych a exorcista je braný ako vyháňač zla. Mnohí ľudia sa z nevedomosti vyhýbajú aj samotnému človeku, ktorý sa tým zaoberá. Ak by sme sa pozreli hlbšie do problematiky, exorcista je veľmi nápomocný človek – vracia dobro a radosť na miesta, kde vládla tma. K exorcistovi prichádza človek, ktorý je pod vplyvom niečoho navyše. Sú osoby, ktoré podľahnú temným silám a dostanú sa pod bludný útlak zlého. Sami si nevedia pomôcť, pretože nemajú dostatok informácií, skúseností, prípadne je negatívna sila taká obrovská - treba odborníka so skúsenosťami.

Temné sily (démoni) a ich 5 stupňové nátlakové pôsobenie

1. stupeň - pokúšanie – prichádza dennodenne a tento boj môžeme vyhrať alebo prehrať
2. stupeň – otroctvo – ak človek podľahne pokušeniu a nedokáže bojovať (klamári, alkoholici a rôzne iné závislosti)
3. stupeň – trýznenie – obsesia
4. stupeň – preniknutie – fáza, v ktorej je osoba ovládaná zlou silou
5. stupeň – posadnutosť – úplné ovládnutie zlou silou, preniknutie do vnútra človeka, často riadi a usmerňuje jeho činy, rozmýšľanie

Exorcizmus je starý ako ľudstvo samo

O tejto metóde sa vedelo už v prvým počiatkoch Cirkvi, ale neprikladal sa tomu väčší význam, pretože mentalita ľudí to považovala za niečo nečisté a zlé. Už ježiš posielal svojich učeníkov ohlasovať evanjelium, uzdravovať chorých a vyháňať diablov. Z tohto tvrdenia je jasné, že exorcizmus má svoje začiatky v počiatkoch Kresťanstva.

Ježiš bol ten, kto poveril apoštolov robiť exorcizmus a dal im moc oslobodzovať. Neskôr dal moc aj 72 učeníkom. Toto sú znamenia ktoré budú sprevádzať tých, čo uverili: v mojom mene budú vyháňať diabla (Mk 16, 17). Po ukrižovaní a vstúpení do neba dal moc celej Cirkvi a všetkým veriacim. Povedal: „Tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov...“ ( Mk 16, 17)

Exorcista – Boží nástroj so silou od Boha

Nie je to boj tiel, pretože diabol je duch a snaží sa ukoristiť dušu človeka. Úlohou exorcistu je priniesť človeku Božiu prítomnosť a pomocou nej ho uzdraviť. Exorcisti využívajú neviditeľnú duchovnú silu vyžarujúcu z rúk.

Spôsoby pomoci

1. priamo – opakovane a stupňovito nabáda zlého ducha k opusteniu tela
2. duchovné obliehanie - ide o pokojnejšiu a miernejšiu formu formou modlitby. Často sa robia hromadné modlitby za očistenie duše človeka. Ide o situáciu, kedy je démon obklopený Božou láskou a duchovným ohňom. Démon je pomocou tohto procesu donútený odísť z tela.

Exorcizmus, ktorý nám ponúkajú vo väčšine filmových spracovaní, je len slabým odvarom a realita je diametrálne odlišná. Aj dnes sa používa v obradoch text od bavorského biskupa z roku 1415.

Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux
Vade retro satana / Nunquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas


Svätý kríž nech mi je svetlom/ a drak nech nie je mojím vodcom
odstúp Satan/ nepokúšaj ma márnivosťou
to čo mi ponúkaš je zlé/ sám si vypi svoj jed

Obsesia a posesia

Obsesia (opresia) – diabol nevchádza do človeka, ale útočí na určitú oblasť (sexuálna, materiálna...). Takáto osoba je schopná počúvať a nasledovať Krista, ale ak narazí na svoju citlivú oblasť, dôjde k akémusi bloku a nedokáže sa ovládnuť v danej oblasti. Za takéhoto človeka sa môžeme pomodliť, ale prihovárame a prosíme o pomoc Ježiša. Nikdy sa neprihovárame samotným zlým silám!

Posesia je posadnutosť diablom vo svojom tele. Má moc nad našim telom, vôľou, intelektom, srdcom. Ovládne celého človeka a počas útoku diablom nemá človek žiadnu moc nad svojím telom – nedokáže riadiť pohyby, myšlienky, vôľu. Takáto posadnutosť existuje, ale je zriedkavá. Vyžaduje si pomoc exorcistu.

Boh požehnáva a lieči, diabol preklína a usmrcuje

Tak ako môžeme človeku pomôcť modlitbou, môžeme mu aj uškodiť rôznymi praktikami čiernej mágie (urieknutie). Takáto kliatba môže byť uskutočnená myšlienkami, zaklínadlami, alebo rituálmi. Prekľajeme človeka zlými myšlienkami, želaním niečoho zlého. Takéto slová nikdy nie sú adresované Bohu, ale diablovi. Zlo je opakom dobra tak ako tma je opakom svetla. Diabol je taktiež Božie stvorenie, ale zišiel z cesty a nakoniec Boží plán odmietol.

Kliatba nás zasiahne ak sme oslabení – otvorení. Najviac ohrozené kliatbami sú osoby na niečom závislé, s psychickými ochoreniami, osoby venujúce sa okultizmu.

Psychické ochorenie alebo posadnutosť diablom?

Mnohí ľudia posadnutosti neveria a symptómy pripisujú psychickým ochoreniam. Tu prichádza na rad psychiatria. Exorcizmus vyvoláva otázniky aj medzi kňazmi, pretože je veľmi ťažké rozpoznať kedy ide o psychické ochorenie a kedy o posadnutie. Exorcistické rituály sú drastické, unavujúce a pri nerozoznanej psychickej chorobe by to mohlo mať fatálny koniec.

Naozaj posadnutý človek je nesmierne fyzicky silný, často hovorí cudzími jazykmi pričom sa ich nikdy neučil a disponuje vedomosťami. Psychiatri zastávajú teóriu, že posadnutosť neexistuje a všetko má svoju príčinu v psychickej chorobe, ktorú treba liečiť.

Ateistické presvedčenie tak isto popiera možnosť existencie duchovných bytostí, a preto sa prikláňajú k vedeckým názorom, ktoré všetky symptómy posadnutosti priraďujú ochoreniam. Katolícka cirkev má na to však diametrálne odlišný názor a aj v dnešnej dobe fungujú úrady exorcistov.

Každý človek by si mal urobiť svoj názor sám a veriť v niečo s čím je stotožnený. Na jednom sa zhodneme všetci – každé ochorenie súvisí s dušou človeka, ktorú treba vyliečiť. Nezáleží na forme liečenia, príčine vzniku ochorenia. Treba sa snažiť o prinavrátenie fyzického a psychického pokoja, harmónie tela a duše.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj profesionálnych čistiacich prostriedkov ...
tá najlepšia káva pre Vás neváhajte nás kontakt...Zbieram pohľadnice miest a obcí, hrady, zámky, ...
Ak potrebujete pomoct s vyplnením danového priz...
Som vyuceny zamocnik hladam si pracu v rakusku,...

Hľadáme CNC frézarov a sústružníkov na pracovné...
Hľadáte prácu, kde budete sami sebe pánom ? Chc...
hľadám predavača/predavačku do novootvorenej pr...

32 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 52 m2, balkón, l...
580 000.00 €
Na predaj, rodinný dom, 4 a viac izieb, rozloha...
57 900.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 59 m2, poschodie 115 490.00 €
24 990.00 €
34 900.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Záhada Blair Witch - autentický dokument alebo iba neškodný film?
pred rokom
Svetlanna spoločne s kapelou predstavila singel L.E.N. prvýkrát naživo minulý týždeň na narodeninovej párty vydavateľstva Universal Music.
pred rokmi
Thomas Marth zomrel v pondelok vo veku 33 rokov po tom, čo sa sám postrelil, potvrdili to zvyšní členovia skupiny.
pred 5 rokmi
Ak by som chcel byť nevkusný, tak poviem, že Alesha Dixon je mutant alebo klon.
pred 2 rokmi
Slovenský spevák Richard Müller má syna Markusa. V pondelok 6. februára ho priviedla na svet jeho priateľka Vanda Wolfová.
pred 3 rokmi
Najlepšie zarábajúcim mužom v zábavnom priemysle je podľa časopisu Forbes Tyler Perry.
pred 3 rokmi
Ani desať rokov od premiéry filmu Amores Perros nestratil tento dva a pol hodinový dramatický epos na svojej kvalite...
pred 2 rokmi
Slováci lipnú na tradíciách. Neradi si nechávame zasahovať do zabehnutých rodinných zvyklostí a zvlášť to platí na Vianoce.