Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Židovské sviatky a židovská kuchyňa

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 18.04.2012

V židovskej kuchyni nie je povolené konzumovať krv zvierat, pretože sa považuje za ich dušu. Jedlá židovskej kuchyne pochádzajú zo všetkých kútov sveta.
Židovské sviatky a židovská kuchyňa
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Hlavné zásady židovskej kuchyne sú formované súborom veľmi prísnych rituálnych predpisov známych ako kašrut. Jeho základným princípom je rozlíšenie živočíchov na používateľné a nepoužívateľné z hľadiska rituálnej čistoty.
 
Požiadavku kašrutu spĺňajú zvieratá, ktoré majú rozdelené kopytá a prežúvajú, hydina a ryby, ktoré majú plutvy a šupiny. K zakázaným druhom patria ošípané, kôň, všetky druhy objoživelníkov, plazov, mäkkýšov, z rýb úhor či jeseter. Základy kašrutu sa premietajú aj do prípravy jedál. V židovskej kuchyni sa dôsledne dodržiava príkaz oddeľovania mliečnej a mäsitej stravy, zakotvený v Tóre.
mlieko
Mlieko symbolizuje mladosť a čistotu, mäso zabitého zvieraťa je znakom smrti.
zdroj: SXC/free

V židovskej kuchyni nie je povolené konzumovať krv zvierat, pretože sa považuje za ich dušu. Jedlá židovskej kuchyne pochádzajú zo všetkých kútov sveta, kde nachádzali útočisko počas dlhého obdobia diaspóry. K nesmiernej rozmanitosti kuchyne židovského národa prispievajú aj miestne odlišnosti a tradície iných národov, stredná a východná Európa bola domovom aškenázskych Židov, a práve z tejto kultúrnej oblasti je väčšina zachovaných receptov.

Roš hašana

chala Flickr grongar
Chala ke špeciálny židovský chlieb, ktorý pripomína našu vianočku.

Foto: Flickr/grongar
zdroj: Flickr

Sviatočné jedlá najviac symbolicky vyjadrujú rozmanité náboženské a historické aspekty jednotlivých sviatkov. Napríklad dva bochníky chaly (sobotného chleba) na šabatovom stole symbolizujú dvojitú porciu manny, ktorú zosielal Hospodin Izrealitom na púšti každý piatok, aby im zostalo aj na šabat. Na sviatok Roš hašana (židovský Nový rok, trvá od septembra do októbra), sa chala (špeciálny židovský chlieb) nenamáča ako na šabat do soli, ale do medu, aby bol nastávajúci rok dobrý a sladký. Židovský Nový rok je spätý s rôznymi zvykmi. Jedia sa rybacie hlavy a mrkva ako symboly plodnosti a nádeje. Pri vode, v ktorej žijú ryby, sa robí obrad odhodenia hriechov, zvaný tašlich.

Chanuka a Purim

hamentaschen
Sladké pečivo hamentašen má tvar Hamanovho trojrohého klobúka.
zdroj: Internet

Na Chanuku (Sviatok svetiel, trvá od decembra až do januára), sa jedia vyprážané jedlá v oleji, aby sa tak pripomenul zázrak, čo Juda Makabejský dobyl Jeruzalem a obnovil bohoslužbu v Chráme, čím ho znovu zasvätil. Nepatrné množstvo oleja vtedy stačilo na to, aby večné svetlo v Chráme horelo celých osem dní. Pečivo hamentašen, ktoré sa pripravuje na Purim (sviatok šťastnej záchrany židov z Perzskej ríše z moci správcu Hamana, trvá od februára do marca) má typický tvar Hamanovho trojrohého klobúka.

Pesach

maces Flickr hoyasmeg
Macesy sú symbolom nekvaseného chleba, ktorý Izraeliti jedli na púši.

Foto: Flickr/hoyasmeg
zdroj: Flickr

Ďalším sviatkom je jarný Pesach (Židia si pripomínajú vyslobodenie z Egypta, trvá od marca do apríla). Všetky jedlá na tento sviatok sprítomňujú udalosti tohto biblického príbehu: macesy sú symbolom nekvaseného chleba, ktorý Izraeliti jedli na púšti, jahňacia kosť pesachových obetí (obetí prvorodených), charoset, zmes postrúhaných jabĺk, orechov, mandlí, hrozienok, škorice, sladkého vína, pripomína hlinu, z ktorej Židia v Egypte zhotovovali tehly, horkasté byliny nazývané maror symbolizujú trpkosť egyptskej poroby.

Šavout

kugel Flickr pazavi
Sviatočný kugel.

Foto: Flickr/pazavi
zdroj: Flickr

Na sviatok Šavout (trvá od mája do júna) sa podávajú mliečne jedlá, ako sú tvarohové blincesy, sviatočný kugl s tvarohom a mliekom, kreplach s tvarohovou plnkou alebo tvarohové koláče, symbolicky pripomínajúce udalosť na hore Sinaj, kde Mojžiš dostal od Boha Tóru, v ktorej sa hovorí o izraelskej zemi ako o zemi oplývajúcej mliekom a medom. Koláče majú tvar ako dosky, na ktorých bolo napísané desatoro, alebo sú vytvarované do kužeľovitej homole pripomínajúcej horu Sinaj.

Sukot

flodni
Fluden sa pečenie na slávnosť Simchat Tora.
zdroj: Internet

Na sviatok Sukot (Sviatok stanov či Slávnosť zberu, trvá od septembra do októbra) sa pečie Fluden, slávnostný múčnik, ktorý sa väčšinou pečie na slávnosť Simchat Tora (Radosť z Tóry). Veriaci vyberú všetky zvitky Tóry zo svätostánku a potom ich sedemkrát prenášajú okolo bimy, vyvýšeného miesta uprostred synagógy. Všetci sú veselí, spievajú tradičné aj moderné hebrejské a jidiš piesne a samozrejme tancujú.

Jom kipur

kreplach Flickr MMChicago
Tenké jemné cesto kreplachu symbolizuje jeho láskavosť a milosrdenstvo.

Foto: Flickr/MMChicago
zdroj: Flickr

V predvečer sviatku Jom kipur (trvá od septembra do októbra) sa podáva kreplach. Je to najslávnejšia udalosť v židovskom kalendári. Tento deň zmierenia alebo šabat šabatov je dňom prísneho pôstu, odpočinku od všetkej práce a deň pokánia pred Hospodinom - Židia si spytujú svedomie vyznávajú sa z hriechov a prosia o odpustenie. Mäsová plnka predstavuje prísnu spravodlivosť Hospodina, ktorý na Jom kipur vynesie konečný súd nad každým človekom, a tenké, jemné cesto symbolizuje jeho láskavosť a milosrdenstvo, ktorým prekryje prísnosť súdu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
https://pospolitost.wordpress.com/2009/05/16/sest-zidovsky-spolocnosti-vlastni-96-svetovych-medii/

 

Diskusné príspevky (5)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
V židovskej kuchyni nie je povolené konzumovať krv zvierat, pretože sa považuje za ich dušu. Jedlá židovskej kuchyne pochádzajú zo všetkých kútov sveta. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/zidovske-sviatky-a-zidovska-kuchyna/

http://www.auria.sk/blog/rabin-eli-ravage-o-krestanstve-ii
Fotografia
Anton Gedeon
pred 4 rokmi
Salom , prosim vas , možete mi napisať , kedy svätite Biblicke sviatky , Jonkipur a Sukot v ktorych dnoch , dakujem šalom
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Talmudisti zhoríte v pekelnom oni pri posledmom Súde Syna Človeka. http://dolezite.sk/old/ZAKAZTE_TALMUD_ZA_PROJEV_NENAVISTI.html
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Komisia chce preveriť, či juhokórejská firma svojim správaním nezneužíva dominantnú pozíciu na trhu
pred 7 rokmi
Jedenásty ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti - Bienále animácie Bratislava (BAB) sa bude konať v dňoch 9. až 13. októbra.
pred 14 rokmi
Rovnako ako vo vrcholovom športe aj v športe zdravotne oslabených existuje inštitucionálne zatriedenie jednotlivých druhov postihnutí a oslabení.
pred 8 rokmi
Zmes tanečného šialenstva, ktorou sa spevák a skladateľ na svojom debute prezentoval z neho urobila kráľa žánru a čakalo sa na to, čo sa bude diať.
pred 8 rokmi
Trinásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorí film Woodyho Allena Polnoc v Paríži (2011).
pred 5 rokmi
V hereckých kategóriách je osem nováčikov, ktorí sú nominovaní vôbec po prvý raz v kariére - Chiwetel Ejiofor, Matthew McConaughey, Barkhad Abdi, Michael Fassbender, Jared Leto, Sally Hawkins, Lupita Nyong'o a June Squibb.
pred 6 rokmi
Gosling v tomto príbehu o „divnom chlapovi“ dostal jedinečnú príležitosť ukázať svoje herecké umenie na plno a zvláda to bravúrne. Chvíľami neviete, či ho chcete ľutovať, ale mu naložiť.
pred 6 rokmi
Spoločnosť CINEMAX, a. s., sa rozhodla svojim divákom priniesť ďalší jedinečný zážitok zo sledovania koncertu v pohodlnom prostredí kinosály. Tentokrát to bude koncert svetového tenoristu Andrea Bocelliho.