Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Židia – miesta ich večného odpočinku

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.11.2012

Židia a ich život sú aj v dnešnej dobe zahalené mystikou, predsudkami a hlavne nevedomosťou. Málokto ich berie ako plnohodnotné ľudské bytosti, pretože sme sa nechali uniesť mýtmi a predsudkami z čias minulých.
Židia – miesta ich večného odpočinku
Zdroj obrázku: Flickr
 

Počas druhej svetovej vojny bolo zavraždených viac ako 6 miliónov Židov. Bez toho, aby sa niečím previnili. Ich jediným previnením bolo to, že sa narodili. Všetci o tom vieme, ale lepšie je žiť v nevedomosti, pretože krutosť páchaná na týchto ľuďoch sa nemôže páčiť žiadnemu zdravo uvažujúcemu človeku.

Nenávisť a nepochopenie - pravý opak lásky, vzniká z bludov vychádzajúcich z domienok. (Baruch Spinoza)

Na Slovensku je v súčasnej dobe 693 židovských cintorínov, ale mnohé z nich sú zničené vandalmi. Druhá svetová vojna z nich urobila bytosti nehodné života a v mnohých ľuďoch zostal tento pocit zakorenený. Narúšanie hrobových jám, búranie pomníkov, vypaľovanie cintorínov – takejto krutosti čelia židovské cintoríny už od ich vzniku. Krutosť a bezcitnosť nepozná hraníc, pritom si títo ľudia zaslúžia rovnakú úctu ako ktokoľvek iný. Počas života si užili len nátlak a násilie, majme úctu aspoň k miestam ich posledného odpočinku.

Zosnulý patrí zemi, do ktorej bol uložený

Rôzne povery a mýty zapríčinili mnohé nedorozumenia. O židoch je známe, že disponovali bohatstvom, a preto si mnohí myslia, že ho nájdu v hroboch. Práve toto bol dôvod narúšania odpočinku zosnulých. Pravda je však taká, že pochovávanie podlieha prísnym ortodoxným predpisom a Židia sa pochovávajú len v nehoblovanej doske bez klincov, zabalení v rubáši s kôpkou hliny zo Svätej zeme.

Podľa židovskej tradície je neprípustné rušiť pokoj zosnulých. Do zeme boli uložení navždy a patria zemi. Exhumácia sa povoľuje len vo výnimočných prípadoch. Všetko, čo rastie na hrobe je jeho súčasťou. Skosená tráva, burina – všetko musí byť uložené na pozemku cintorína. Sadiť kvety a rastliny je neprípustné, pretože všetko živé čerpá živiny z pôdy – tela zosnulého. Miesto pochovania je označené náhrobkom.
židovský hrob
Nápis na náhrobku obsahuje hebrejské meno zosnulého, hebrejské meno jeho otca, dátum úmrtia podľa židovského kalendára.
zdroj: SXC/free

Cintoríny sa nachádzajú po celom Slovensku a tie stále nepreskúmané sú hlavne na severovýchode Slovenska - región so silným chasidským osídlením pred druhou svetovou vojnou. Ich životnosť je ohrozená, pretože vplyvy počasia na ne pôsobia podobne ako vandali. Mnohé kaplnky sú už minulosťou, ich ruiny časom zmizli pod zemou spolu s krásne zdobenými náhrobnými kameňmi.

S vytváraním židovských cintorínov bol odjakživa problém. Získať pozemok na vybudovanie synagógy a cintorína si vyžadovalo veľké úsilie a prekonávanie prekážok. V rannom stredoveku sa cintoríny zakladali vo vnútri opevnených miest. Takéto cintoríny v strede mesta boli v Nitre, Bratislave, Pezinku, Trnave. Dôkazy sa zachovali jedine v podobe starého skalického židovského cintorína v tesnej blízkosti mestského opevnenia. Zachovala sa aj vzácna románska rotunda Svätého Juraja.

Od polovice 17. storočia sa začalo systematicky bojovať proti židom. Izolovali ich do uzavretých mestských častí (getá). Cintoríny sa mohli zakladať len za mestom. Bolo úplne bežné vytvárať židovské cintoríny v neprístupných terénoch v blízkosti popravísk.

Židovské synagógy na Slovensku

Na slovensku máme približne sto modlitební a synagóg. Niektoré prešli rekonštrukciou a slúžia na usporadúvanie kultúrnych podujatí. Väčšina synagóg bola zbúraná, alebo chátrajú v pôvodnom stave. Cielené odstraňovanie prebehlo v Galante, Michalovciach, Humennom, Hlohovci, Novom meste nad Váhom a mnohých ďalších mestách. Prázdne opustené a smutné synagógy stoja v mnohých slovenských mestách a prinášajú nám svedectvo o ich pôvodnom účele.

Pochádzajú z 19. storočia, alebo prvej polovice dvadsiateho storočia – baroková synagóga vo Svätom Jure, klasické synagógy v Huncovciach, Ľuboticiach, Šaštíne-Strážach a Liptovskom Mikuláši. Posledné dve deväť klenbové synagógy sa zachovali v Stupave a Bardejove, secesná synagóga v Trenčíne. Krásnu synagógu v Nitre navrhol Leopold (Lipót) Baumhorn. Z medzivojnového obdobia sa zachovali synagógy v Košiciach, Bratislave, Žiline.

Synagóga v Banskej Štiavnici – jej smutný osud

Postavili ju v roku 1893 v neologickom štýle z dobrovoľných príspevkov členov obce. Krásna štíhla a vysoká stavba z obdobia gotiky prešla v 16. storočí renesančnou úpravou, neskôr bola prebudovaná na sakrálny objekt. Pre ženy bol vybudovaný osobitný vstup a balkón. Interiér bol vyzdobený jednoduchou ornamentálnou výzdobou. V roku 1941 v nej zakázali vykonávať bohoslužby a v polovici dvadsiateho storočia ju prebudovali a využívali na účely autoškoly.

Židovský cintorín v Banskej Štiavnici

Židovský cintorín v  Banskej Štiavnici
Foto: www.slovak-jewish-heritage.org

Krásna pamiatka na židovskú kultúru sa nachádza v blízkosti Nového zámku. Pochovávať sa začalo v 90. rokoch 19. stor. Vstupná brána do cintorína je cez dom smútku (Ciduk hadin), ktorý je postavený v orientálnom tureckom štýle. Hroby sú umiestené od severu na juh a zdobia ich mramorové náhrobné kamene s nápismi v rôznych jazykoch. Nachádzajú sa tu aj pamätné hroby zosnulých v koncentračných táboroch.

Unikátny cintorín v Bratislave

Cintorín bol založený v roku 1670 a je v ňom pochovaný aj rabín Chatam Sofer - dodnes v ortodoxnom prostredí uctievaný ako najväčší rabín sveta, ktorý sa zaslúžil o rozvoj ortodoxného smeru. Vyše 30 rokov pôsobil ako hlavný rabín Bratislavy. Do roku 1846 sa v ňom nachádzalo vyše tisíc hrobov v troch vrstvách. V roku 1942 vtedajšia vláda nariadila likvidáciu a následnú výstavbu tunela priamo cez územie cintorína. Odhodlaným veriacim sa podarilo zachrániť aspoň časť cintorína aj s hrobom Chatama Sofera. Vlastnými telami ubránili 22 hrobov, ktoré sú poslednou hmotnou pamiatkou na pôsobenie tohto velikána v Bratislave.

Užitočné informácie: www.slovak-jewish-heritage.orgĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Židia a ich život sú aj v dnešnej dobe zahalené mystikou, predsudkami a hlavne nevedomosťou. Málokto ich berie ako plnohodnotné ľudské bytosti, pretože sme sa nechali uniesť mýtmi a predsudkami z čias minulých. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/zidia-miesta-ich-vecneho-odpocinku/

http://www.nwoo.org/2015/04/08/david-icke-rotshildovsky-sionizmus/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Legenda, kult, životný štýl, jednoducho Depeche Mode. Už je to 30 rokov od vydania debutového singla Dreaming of Me a albumu Speak & Spell. To si zaslúži poriadnu Black Celebration.
pred 5 rokmi
Nový sviatok slovenských študentov sa blíži – už zajtra 7. októbra vypukne 1. ročník študentského festivalu BACK TO SCHOOL.
pred 3 rokmi
Ešte v máji vznikol emotívny videoklip k titulnej piesni albumu Hana.
pred 6 rokmi
VIP tréner Tomáš Hradecký radí: „Rozhodne necvičte sami. Doprajte si osobného trénera, predovšetkým vtedy, ak s cvičením začínate. Ak si už hľadáte odborného trénera, vyberajte opatrne!“
pred 6 rokmi
46-ročný herec je známy predovšetkým zo série Rýchlo a zbesilo (2001 - 2013), kde stvárnil Dominica Toretta.
pred 6 rokmi
Ak zavediete správny a zdravý životný štýl v celej rodine, celá vaša rodina bude zdravá a štíhla. Je to proste celok.
pred 3 rokmi
Vidieť taliansku rockerku Giannu Nannini v akcii je nezabudnuteľný zážitok.
pred 11 rokmi
Sauna nepredstavuje len čistú vodnú procedúru, ale zahŕňa v sebe aj manipuláciu s teplom.