Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zaujímavosti o Olympijských hrách

Zdroj: © Server.sk, redaktor: dom, pridané: 27.07.2012

V roku 1921 si zakladateľ moderných olympijských hier od svojho priateľa Henriho Didona vypožičal latinskú frázu a použil ju ako olympíjsku. Motto znie Citius, Altius, Fortius, čo znamená rýchlejšie, vyššie, silnejšie.
Zaujímavosti o Olympijských hrách
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Oficiálna olympijská vlajka

Bola vymyslená Pierrom de Coubertinom v roku 1914. Pozostáva z piatich prepojených prstencov na bielom pozadí. Päť prstencov symbolizuje 5 dôležitých kontinentov a prepojené sú preto, aby symbolizovali priateľstvo nadobudnuté počas tejto medzinárodnej súťaže. Prstence sú usporiadané v poradí zľava modrá, žltá, čierna, zelená a červená. Tieto farby boli vybrané, pretože aspoň jedna z nich sa nachádza na vlajke každej krajiny sveta.
vlajka
Olympijská vlajka bola prvý raz použitá na olympijských hrách v roku 1920.
zdroj: Internet

Olympijské motto

V roku 1921 si zakladateľ moderných olympijských hier od svojho priateľa Henriho Didona vypožičal latinskú frázu a použil ju ako olympíjsku. Motto znie Citius, Altius, Fortius, čo znamená rýchlejšie, vyššie, silnejšie.

Olympijský sľub

Pierre de Coubertin napísal sľub, ktorú atléti skladajú na každých olympijských hrách. Počas otváracej ceremónie, jeden z atlétov prednesie prísahu v mene všetkých. Olympijský sľub bol prvý raz použitý na olympijských hrách v roku 1920, predniesol ho Belgičan Victor Boin. Olympijský sľub znie: „V mene všetkých súťažiacich, prisaháme, že sa zúčastníme týchto olympijských hier, budeme rešpektovať a riadiť sa jej pravidlami v pravom športovom duchu, pre športovú slávu a česť našich týmov.“

Olympijské krédo

Pierre de Coubertin dostal túto myšlienku z reči prednesenej Bishopom Ethelbertom Talbotom počas olympijských hier v roku 1908. Krédo tvrdí: „Najdôležitejšou vecou na olympijských hrách nie je vyhrať, ale zúčastniť sa, rovnako ako v živote nie je dôležité zvíťaziť, ale bojovať. Najdôležitejšie nie je dobyť, ale dobre bojovať.“

Olympijský plameň

Je tradícia, ktorá sa zachovala z čias starovekých Atén. Plameň bol zapálený v Olympii (Grécko), a to pomocou slnečného žiarenia, pričom horel až do skončenia hier. V moderných olympijských hrách sa plameň objavil prvý raz v roku 1928, v Amsterdame. Plameň reprezentuje mnoho vecí, napríklad čistotu a snahu dosiahnuť dokonalosť. V roku 1936, predseda organizačného výboru olympijských hier, Carl Diem, navrhol modernú olympijskú pochodeň. Olympijský plameň je zapálený pomocou zakriveného zrkadla v Olympií, a to ženou oblečenou v starovekej róbe. Potom je predávaný bežcami, až kým sa nedostane na štadión hosťujúceho mesta. Plameň je udržiavaný do skončenia olympijských hier.
Olympic Flame for the London 2012 Games is lit in Ancient Olympia
Olympijská pochodeň reprezentuje prechod zo starovekých olympijských hier k tým moderným.

Olympijská hymna

Olympijská hymna sa púšťa pri vystavovaní olympijskej vlajky. Skomponoval ju Spyros Samaras spolu s Kostisom Palamasom, ktorý napísal slová. Olympijská hymna bola prvý raz predstavená v roku 1896 na olympijských hrách v Aténach, no oficiálnou hymnou sa stala až v roku 1957.

Skutočné zlaté medailí

Posledné olympijské hry, na ktorých víťazi získali medailí z rýdzeho zlata boli v roku 1912.

Medailisti

Olympijské medaily sú navrhnuté organizačným výborom hosťujúceho mesta, pričom ich vzor je vždy iný. Každá medaila musí byť hrubá aspoň 3 milimetre a musí mať priemer 60 milimetrov. Zlaté a strieborné medaile musia byť vyrobené z 92,5% striebra a zlaté medaile musia byť pokryté 6 gramami zlata.

Prvá otváracia ceremónia

Konala sa v roku 1908 na olympijských hrách v Londýne.

Mesto, nie krajina

Pri vyberaní miesta konania olympijských hier, väčší význam má mesto, ako krajina.

Prvé moderný šampión

James B. Connolly (USA), víťaz trojskoku, sa stal prvým moderným víťazom olympijských hier.

Prvý maratón

Roku 490 pred našim letopočtom, grécky vojak menom Pheidippides bežal z Maratónu do Atén (asi 30 km), aby informoval Aténčanov o výsledku bitky s Peržanmi. Táto cesta bola plná hôr a iných prekážok, napriek tomu Pheidippides prišiel do Atén vyčerpaný a s krvácajúcimi nohami. Po tom, ako Grékov oboznámil s úspešným výsledkom bitky, Pheidippides padol mŕtvy na zem. Na prvých moderných olympijských hrách sa bežal maratón približne rovnakej dĺžky, akú zabehol Pheidippides.

Presná dĺžka maratónu

Počas prvých moderných olympijských hier, maratón mal iba približnú dĺžku. V roku 1908, britská kráľovská rodina požadovala, aby sa maratón začal vo Windsorskom zámku, aby sa kráľovské deti mohli pozerať na jeho začiatok. Vzdialenosť medzi Windsorským zámkom a olympijským štadiónom bola 42 195 metrov. V roku 1924 sa táto vzdialenosť stala štandardnou dĺžkou maratónu.

Ženy

Ženám bolo povolené zúčastniť sa olympijských hier v roku 1900, na druhých hrách.

Začiatok zimných hier

Zimné olympijské hry sa prvý raz konali v roku 1924, pričom sa začínali vždy o niekoľko mesiacov skôr a v inom meste ako letné olympijské hry. Od roku 1994 sa zimné olympijské hry konajú v úplne iný rok (rozdiel 2 rokov) ako letné hry.

Zrušené olympijské hry

Kvôli prvej a druhej svetovej vojne boli olympijské hry v rokoch 1916, 1940 a 1944 zrušené.

Zakázaný tenis

Tenis sa hral na olympijských hrách do roku 1924, v roku 1988 ho zaviedli znova.

Walt Disney

V roku 1960 sa zimné hry konali v Squaw Valley v Kalifornii. V snahe očariť, Walt Disney stál na čele výboru, ktorý organizoval otvárací deň. Tá bola plná stredoškolských vokálnych kapiel, ohňostrojov, ľadových sôch, tisícok balónov, vypustených bolo asi 2000 holubíc a národné vlajky boli zhadzované parašutistami.

Neúčasť Ruska

Napriek tomu, že v roku 1908 a 1912 sa niekoľko ruských atlétov zúčastnilo hier, ďalšie hry, na ktorých sa znovu-objavili boli až v roku 1952.

Jachting

Jachting sa stal oficiálnym športom na hrách v roku 1908.

Vodné pólo

Vodné pólo sa hralo na hrách v roku 1900, 1908, 1920, 1924, a 1936.

Gymnos

Slovo „telocvičňa (anglicky gymnasium)“ pochádza z gréckeho „gymnos,“ čo znamená nahý. Doslovný preklad je „škola nahého cvičenia.“ Atléti v starom Grécku súťažili nahí.

Prvé zaznamenané hry

Prvé zaznamenané olympijské hry sa konali v roku 776 pred naším letopočtom s jedinou disciplínou, prekážkovým behom.

Foto: www.london2012.com

Olympijské hry - živé vysielanie




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:



Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Hudobník považuje nahrávku The Diving Board za svoj "najzaujímavejší album za posledné obdobie".
pred 8 rokmi
Ak nie ste hladní, jedzte len toľko, koľko sa vám žiada, ale začnite šalátom alebo zeleninou a potom pridajte ťažšie jedlá.
pred 8 rokmi
Limitovaná edícia novej Škoda Fabia Chic v počte 60 kusov.
pred 6 rokmi
Publikácia bude ďalšou časťou série, v ktorej vystupuje profesor z Harvardu Robert Langdon.
pred 8 rokmi
Špeciálne upravený nový Mercedes C 63 AMG s balíkom AMG Performance
pred 4 rokmi
Niekoľkonásobná Zlatá Slávica Zuzana Smatanová maká celé leto na plné obrátky! Po novom singli a klipe „V dobrom aj v zlom“ sa speváčka vrhla do ďalšej tvorby.
pred 6 rokmi
Vylepšený interiér a rozšírená sériová výbava
pred 9 rokmi
Zdravá životospráva, vyvážená kombinácia jedál, či bio-potraviny sú častými slovnými spojeniami, ktoré možno počuť nielen od dietológov a odborníkov...