Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zaujímavé udalosti, ktoré nastali pri zmene času

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 28.10.2011

Počas svojej existencie obdobie letného času ovplyvnilo množstvo nepredstaviteľných udalostí. Znemožnilo teroristický útok, či údajne znižuje účasť vo voľbách...
Zaujímavé udalosti, ktoré nastali pri zmene času
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Počas svojej existencie obdobie letného času ovplyvnilo množstvo nepredstaviteľných udalostí, uvádza stránka webexhibits.org/daylightsaving. Znemožnilo teroristický útok, údajne znižuje účasť vo voľbách a množstvo Halloweenskych obchôdzkarov a z rôznych dôvodov komplikuje život mnohým ľuďom, niektorým ale naopak, život zachránilo.
 

Odložená vojenčina

Keď v USA verbovali mladých mužov do vojny vo Vietname, istý mladý Američan sa tejto povinnosti vyhol práve vďaka tomu, že sa narodil po polnoci v deň, keď sa menil zimný čas na letný. Argumentoval tým, že v štáte Delaware, odkiaľ pochádza, sa vtedy narodenia zaznamenávali podľa bežného času, nie letného. Preto sa teda vlastne narodil o deň skôr. Keďže tento deň mal pri povolávaní do služby vyššiu číselnú hodnotu, zachránilo ho to od nástupu do armády.

Zmarený teroristický útok

V septembri 1999 bol na palestínskom západnom brehu ešte letný čas, zatiaľ čo Izrael sa práve preorientoval naspäť na bežný čas. Palestínski teroristi v tento deň pripravili bomby, ktoré dali svojim spolupracovníkom v Izraeli. Tí si ale neskontrolovali čas. Keďže bol na bombách nastavený letný čas, tie vybuchli o hodinu skôr, ako teroristi čakali - práve vo chvíli, keď ich inštalovali. Namiesto dvoch autobusov plných ľudí teda zabili troch teroristov.

Bezpečnosť detí na Halloween

Za zmenu letného času na zimný až po Halloweene v USA dlhé roky lobovali najmä továrne na sladkosti. Množstvo detí, ktoré robia v tento deň tradičné obchôdzky a zbierajú sladkosti, totiž nesmie chodiť von po zotmení. Zároveň má úprava, ktorá vošla do platnosti v roku 2007, zabezpečiť deťom väčšiu bezpečnosť. Úmrtia detských chodcov boli totiž v tento sviatok štyrikrát častejšie než po zvyšok roka.

Strata tržieb v baroch

Zmeny času spôsobujú problémy aj majiteľom barov, ktoré majú otvorené dlhšie ako do 2:00 ráno. Strácajú totiž hodinu tržieb a pre návštevníkov to znamená možnosť piť o hodinu kratšie. Posunom zmeny času na zimný až po dni volieb chcú Američania zabezpečiť aj zvýšenie účasti vo voľbách. Predpokladajú totiž, že ľudia by išli k volebným urnám radšej za svetla, ako po tme.

Doprava

Zmeny času v celom svete ovplyvňujú aj dopravu. Vlaky a autobusy totiž musia na jeseň hodinu čakať, keďže pri posune získajú hodinu navyše. Cesta preto napokon trvá o hodinu dlhšie než zvyčajne. Na jar zase vlaky prichádzajú do cieľových staníc ako zmeškané.

Aj na Antarktíde sa čas posúva

V Antarktíde síce nie je v zime žiadne denné svetlo a v lete tam dni zase trvajú 24 hodín, ale množstvo výskumníkov, ktorí tam pôsobia, stále dodržuje zmeny času, aby boli synchronizovaní s výskumnými stanicami v Čile a na Novom Zélande.

Narodenie

Zaujímavá situácia môže nastať aj na pôrodnej sále. Dvojčatá narodené o 23:55 a 00:05 majú automaticky iný dátum narodenia, no posun času môže "papierovo" zmeniť aj poradie ich narodenia. Keď sa na jeseň o tretej ráno posúva čas naspäť na druhú, prvé dieťa sa narodí o 2:55 a druhé o desať minút neskôr, jeho čas narodenia je 2:05.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Najlepšia eko hračka pre deti!
znlecké posudky v odbore doprava cestná - analý...

145 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 135.80 m2, novos...
130.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 19 m2
105 990.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 78 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Chevrolet Aveo 1.3 SDE láka priaznivými cenami a bohatou výbavou už od základu, turbodiesel sľubuje aj nevídane nízku spotrebu.
pred 8 rokmi
Nový album JUSTINA TIMBERLAKEA THE 20/20 EXPERIENCE je odo dnešného dňa celý k dispozícii na počúvanie ZADARMO Exkluzívne na iTunes!
pred 8 rokmi
Ferrari vylepšil typ 458 Italia zväčšeným výkonom motora, zlepšenou aerodynamikou a zníženou hmotnosťou. Nový typ s označením Ferrari 458 Speciale predstavila maranellská automobilka na prebiehajúcom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom (IAA 2013).
pred 6 rokmi
Marián Hossa by mal ukázať Stanleyho pohár Trenčanom 20. a 21. augusta
pred 10 rokmi
Asi najsladší Nór na zemeguli je späť. Spoznali sme ho máji 2009, keď vyhral Eurosong a do histórie súťaže sa zapísal rekordným počtom bodov.
pred 7 rokmi
Nový Volkswagen Polo prichádza s plným priehrštím jedinečných prvkov komfortu a bezpečnostných technológií.
pred 8 rokmi
Za každou katastrofou sa skrýva celý rad udalostí Rad spúšťacích momentov, ktoré dohromady vytvoria pohromu a to väčšinou bez predchádzajúceho varovania.
pred 8 rokmi
Kapela na oficiálnej webstránke travisonline.com prostredníctvom ručne písaného listu fanúšikom odkázala, že novinku Where You Stand predstaví na medzinárodnom turné.