Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

ZAHRANIČIE: Súhrn najdôležitejších správ z 22. mája do 11.00

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 22.05.2015

ZAHRANIČIE: Súhrn najdôležitejších správ z 22. mája do 11.00 Írsko, EÚ, Ukrajina, Grécko, Sýria, USA, Kolumbia...
ZAHRANIČIE: Súhrn najdôležitejších správ z 22. mája do 11.00
Zdroj obrázku: SXC/free
 

ÍRSKO: Íri hlasujú v historickom referende o manželstvePribližne tri milióny Írov môžu hlasovať v piatkovom historickom referende, ktoré pravdepodobne umožní v tradične katolíckej krajine homosexuálne manželstvá. Podľa prieskumov by na otázku, či zaviesť možnosť uzatvárať zákonné zväzky bez ohľadu na pohlavie, mala väčšina voličov odpovedať kladne. Ak by sa tak stalo, išlo by o historické hlasovanie, keďže by bolo prvým svojho druhu s úspešným výsledkom pre homosexuálnu menšinu. V ostatných, takmer 20 krajinách sveta, kde sú manželské zväzky osôb rovnakého pohlavia povolené, sa tak stalo po hlasovaní v parlamente. Bolo tomu tak aj v tom írskom, ešte v marci, no následne sa návrh stal predmetom plebiscitu. Jeho výsledky by mali byť známe v sobotu nadránom.
Návrh na umožnenie uzatvárať manželstvá bez ohľadu na pohlavie podporuje aj vláda premiéra Endu Kennyho a predovšetkým mladí ľudia. Naopak, cirkev a starší obyvatelia sú proti. Homosexualita bola v Írsku ešte pred začiatkom 90. rokov trestne stíhateľná a rozvody sa stali súčasťou právneho poriadku v roku 1995.
 

EÚ: Účastníci summitu v Rige nechcú hovoriť o požiadavkách Camerona

Účastníci summitu Východného partnerstva ani predstavitelia EÚ v Rige nechcú hovoriť o možnej zmene európskej zmluvy, aby tak vyšli v ústrety novozvolenému britskému premiérovi Davidovi Cameronovi pred plánovaným referendom o zotrvaní, či vystúpení Británie z EÚ v roku 2017. Na programe summitu je zbližovanie 6 krajín niekdajšieho sovietskeho bloku s EÚ, a nie rokovanie o Británii, na čo niektoré krajiny v Rige poukázali. "Krajiny, ktoré sú tu ako východní partneri EÚ, veľmi nezaujíma vnútorná debata únie na tému ´odíď, alebo zostaň´ v bloku," povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. "Neočakávam ťažké rokovania s Cameronom, debaty s ním sú vždy ťažké. Tu alebo inde," dodal Schulz. Írska ministerka pre európske záležitosti Dara Murphyová v piatok povedala, že je "priskoro hovoriť o tom, či je zmena európskej zmluvy vôbec potrebná". Je však optimistická a verí, že EÚ uzavrie s Britániou dohodu, a tak sa podarí Spoločné kráľovstvo udržať v európskom bloku. Cameron plánuje na budúci týždeň rokovať v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Franciosom Hollandom o reforme EÚ, povedal v piatok britský predstaviteľ.
 

UKRAJINA: Zadržaní vojaci sa priznali k členstvu v ruskej armáde

Dvojica mužov, ktorých zadržala ukrajinská armáda cez víkend na východe Ukrajiny, sa priznala k členstvu v ruskej armáde. Vojaci tak urobili v rozhovore s príslušníkmi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí ich vypočúvali v nemocnici. Informovala o tom v piatok britská spravodajská stanica BBC. "Vojaci boli ozbrojení, žiadne príkazy na útok však nedostali," uviedol jeden z členov OBSE. Moskva sa zatiaľ k správe nevyjadrila. Ešte v pondelok však hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vyhlásil, že "títo občania už neslúžia v ruských ozbrojených zložkách". Ukrajinskú armádu zároveň obvinil zo zlého zaobchádzania s nimi s cieľom "vymlátiť z nich vyhovujúce priznanie". Zadržaní muži podľa zistení OBSE vycestovali na Ukrajinu na "prieskumnú misiu". Jeden z nich uviedol, že rozkaz vycestovať na Ukrajinu dostal od svojej vojenskej jednotky. Obaja zároveň vyhlásili, že na podobných "misiách" v oblasti boli už niekoľkokrát. Jeden zo zadržaných vojakov vraj v rozhovore s príslušníkmi z OBSE opakovane zdôrazňoval, že v Ukrajine nie sú prítomní žiadni ruskí vojaci. Ukrajinská vláda, západné krajiny aj nezávislí experti dlhodobo obviňujú Rusko z podpory povstalcov na východe Ukrajiny, formou dodávok zbraní a vojakov. Moskva všetky obvinenia popiera, pričom proruských povstalcov v regióne označuje za "dobrovoľníkov".Dvoch Rusov zadržali cez víkend príslušníci ukrajinského dobrovoľníckeho práporu Ajdar v meste Ščasťa ležiacom asi 20 kilometrov severne od povstalcami okupovaného Luhanska. V nedeľu sa na verejnosť dostal videozáznam, ktorý zachytáva vypočúvanie jedného zo zadržaných vojakov. Mladík sa na zázname predstavil ako seržant Aleksandr Aleksandrov, člen ruských špeciálnych síl z mesta Togliatti. Zároveň uviedol, že v oblasti okolo Luhanska operoval od 6. marca tohto roku a pôsobil v jednotke zloženej zo 14 vojakov.
 

GRÉCKO: Krajina je podľa predstaviteľa vlády bližšie k dohode

Rokovania medzi Gréckom, Francúzskom a Nemeckom posunuli Atény bližšie k dohode s veriteľmi. Informoval o tom v piatok predstaviteľ gréckej vlády. Zároveň dodal, že naďalej existujú rozdiely medzi rokujúcimi stranami v známych oblastiach. "Sme bližšie k dohode,“ povedal grécky vládny predstaviteľ po rokovaniach nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a gréckeho premiéra Aléxisa Tsíprasa. Nemecko a Francúzsko vydali zhodné stanoviská, podľa ktorých sa rokovania sústredili na dokončenie súčasného záchranného programu. To by totiž uvoľnilo prostriedky, ktoré Grécko potrebuje, aby sa vyhlo bankrotu. Podľa slov vládneho predstaviteľa získal Tsípras uistenie o pomoci pri zrýchľovaní pokroku k dlhodobému riešeniu krízy. Zároveň uviedol, že o predĺžení súčasného programu sa nehovorilo.Grécko očakáva, že dohodu s veriteľmi dosiahne počas nasledujúcich desiatich dní. Krajina má zároveň v úmysle uhradiť v júni všetky splatné záväzky. Uviedol to hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis pre Skai TV. "Myslíme si, že situácia dospela k ďalšiemu pokroku a v ďalších desiatich dňoch, v máji, by mala byť dohoda spečatená,“ povedal.
 

IT: Rusko varuje Facebook, Google a Twitter pred porušovaním zákonov

Ruský regulačný orgán Roskomnadzor varoval spoločnosti Google, Twitter a Facebook, že porušujú ruské zákony týkajúce sa internetu. Hovorca regulačného úradu Vadim Ampelonsky zároveň vo štvrtok uviedol, že spoločnosti riskujú zablokovanie, ak ich činnosť nebude v súlade s pravidlami. "V našich listoch pripomíname spoločnostiam dôsledky porušovania legislatívy,“ povedal. Zároveň uviedol, že vzhľadom na šifrovaciu technológiu, ktorú tieto tri firmy používajú, Rusko nemá možnosť blokovať konkrétne internetové stránky, takže blokovanie určitého obsahu je možné jedine zablokovaním celej služby. Roskomnadzor žiada spoločnosti, aby rešpektovali internetové zákony, ktoré kritici prezidenta Vladimira Putina považujú za cenzúru. Podľa ruských zákonov musia spoločnosti Google, Twitter a Facebook odovzdávať informácie o blogeroch, ktorí majú viac ako 3 tisíc čitateľov denne. Taktiež musia blokovať prístup na stránky, ktorých obsah podľa úradu Roskomnadzor vyvoláva "neschválené protesty a nepokoje“. Spoločnosť Facebook uviedla, že na vládne žiadosti o údaje odpovedá v súlade s politikou spoločnosti a v súlade s regionálnymi zákonmi a medzinárodnými štandardmi. Z údajov na stránke spoločnosti vyplýva, že firma Facebook odmietla obidve z dvoch žiadostí ruskej vlády o údaje o užívateľoch. Na druhej strane spoločnosť poskytla americkým súdom údaje v takmer 80 prípadoch zo 14 tisíc žiadostí.
V podobnej miere komunikuje s americkými súdmi aj spoločnosť Twitter. V druhej polovici minulého roka však spoločnosť odmietla 108 žiadostí ruskej vlády. Firma Google reagovala na žiadosti ruskej vlády v piatich percentách zo 134 žiadostí. To je taktiež výrazne menej ako v prípade komunikácie s americkými úradmi.
 

SÝRIA: Militanti z Islamského štátu popravili v Palmýre 17 ľudí

Militanti z Islamského štátu (IŠ) po úplnom prevzatí kontroly nad sýrskym mestom Palmýra rituálne zabili minimálne 17 ľudí vrátane členov sýrskych bezpečnostných jednotiek a civilistov. Informovala o tom v stredu Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv (SOHR). Niektoré z obetí militanti usmrtili sťatím. Podľa údajov SOHR bojovníci z IŠ pri svojom postupe k Palmýre zabili minimálne 49 ľudí. Organizácia spojených národov (OSN) po správe o hromadnej poprave vyjadrila "hlboké obavy" o množstvo civilistov, ktoré v meste ostalo. Sýrske jednotky totiž podľa jej informácií bránili civilnému obyvateľstvu v úteku z mesta ešte pred tým, ako sa ho úplne zmocnili militanti.
Islamský štát podľa údajov SOHR už kontroluje viac než polovicu sýrskeho územia po tom, ako postúpil smerom na západ a zabral centrálne mesto Palmýra. Militantná skupina, ktorá už ovláda rozsiahle územia na severe a východe Sýrie, dobyla historickú Palmýru v stredu v neskorých hodinách a po prvýkrát tak zabrala veľké mesto priamo od sýrskych provládnych síl. Oblasti, ktoré už ovláda, sú zväčša riedko obývané. Najdôležitejšie sýrske mestá vrátane metropoly Damask sa nachádzajú v západnej časti krajiny pozdĺž hraníc s Libanonom a pobrežia a sú pre sýrsku armádu prioritou. Palmýra (biblický Tadmor) patrí medzi archeologické klenoty Blízkeho východu a tamojšie pamiatky sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Riaditeľ sýrskeho pamiatkového úradu sa obáva ich zničenia extrémistami. V Palmýre sa tiež nachádza jeden z najväčších zbrojných skladov v Sýrii, vojenské základne, letisko a významná väznica.
 

USA: Obžalovali 6 baltimorských policajtov v prípade usmrteného Graya

Veľká porota vo štvrtok obžalovala šiestich baltimorských policajtov obvinených v súvislosti so smrťou dvadsaťpäťročného černocha Freddieho Graya, ktorý zomrel 19. apríla na následky zranenia chrbtice utŕžené v policajnom aute. O obvineniach policajtov, medzi ktorými je aj vražda druhého stupňa, informovala vo štvrtok baltimorská prokurátorka Marilyn Mosbyová. Šesticu policajtov, troch belochov a troch černochov vrátane jednej ženy postavia pred súd 2. júla. "V priebehu posledných dvoch týždňov prezentoval môj tím dôkazy voči policajtom veľkej porote, ktorá dnes vzniesla obvinenia, " uviedla vo štvrtok Mosbyová. Formálne obvinenia takzvanej veľkej poroty v Baltimore sú pritom takmer zhodné s tými, ktoré vo veci avizovala už Mosbyová približne pred troma týždňami. Chýbajú len tie najmenej závažné.
Najzávažnejšiemu obvineniu - vražde druhého stupňa čelí vodič policajného auta Caesar R. Goodson Jr., za čo mu v prípade uznania viny hrozí až 30 rokov väzenia. Dvadsaťpätročný Freddie Gray podľa prokurátorky Mosbyová utrpel smrteľné zranenia chrbtice počas jazdy v policajnej dodávke. Zasahujúci policajti mu podľa obvinení spútali nohy aj ruky, no nezapli mu bezpečnostné pásy a následne neposkytli dostatočnú pomoc. Smrť mladého černocha vyvolala masové násilné protesty nielen v Baltimore ale aj v ďalších amerických mestách. Miestne úrady v Baltimore museli dokonca na čas vyhlásiť nočný zákaz vychádzania.
 

KOLUMBIA: Tisíce ľudí sa prišli rozlúčiť s obeťami zosuvu pôdy

Tisíce ľudí sa v meste Slagar zúčastnili na rozlúčke s obeťami pondelňajšieho zosuvu pôdy v severozápadných horách Kolumbie, pri ktorom zahynulo minimálne 84 ľudí. Záchranári pritom doposiaľ našli telesné pozostatky len 33 z nich. O rozlúčke s obeťami informovala v piatok spravodajská stanica BBC. Pozostalí a miestni obyvatelia sa zišli na námestí pred slagarským kostolom, aby sa poslednýkrát rozlúčili s obeťami. Záchranári spolu s miestnymi obyvateľmi pritom v asi 40 kilometrovej oblasti v okolí rieky Liboriana doposiaľ pátrajú po ďalších obetiach, ktorých telá sú pravdepodobne stále zasypané. Hovorca národnej pohotovostnej služby však uviedol, že pátracie akcie by sa mali ukončiť pravdepodobne v piatok.
Pri zosuve pôdy v severozápadných horách Kolumbie zahynulo v pondelok minimálne 84 ľudí a desiatky ďalších sa zranili. V dôsledku výdatných dažďov sa miestna rieka Liboriana okolo tretej hodiny nadránom miestneho času rozvodnila a strhla so sebou svah. Väčšina obyvateľov oblasti pritom tvrdo spala. Nešťastie sa stalo v kolumbijskom departmente Antioquia na severozápade Kolumbie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Pivovary Topvar v kampani Chráňme naše ženy po prvýkrát využívajú digitálne nástroje v oblasti spoločensky zodpovedných aktivít a spúšťajú aplikáciu pre ženy ProMile Lady.
pred 5 rokmi
Bratislava má nový hudobný festival! 20. a 21. júna 2013 sa na Tyršovom nábreží uskutoční prvý ročník Bratislava City Beats a známe sú už aj mená prvých dvoch účinkujúcich.
pred 5 rokmi
Ako prezradila speváčkina manažérka, 19-ročná Farna sa na úlohu porotkyne veľmi teší.
pred 5 rokmi
Vo výzve sa väčšinou uvádza porušenie autorských práv, šírenie detskej pornografie alebo spamu a podobne.
pred 6 rokmi
Speváčka Kristína sa ocitla v raji a rozdáva Jabĺčko! Presne to je názov pripravovaného klipu talentovanej speváčky.
pred 5 rokmi
Päťnásobný majster sveta násobil desiatimi
pred 6 rokmi
Suchým okom môžu trpieť aj starší ľudia, u ktorých sa znižuje tvorba sĺz, ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, tiež tí, ktorí nosia kontaktné šošovky a ktorí často užívajú očné kvapky s konzervačnými látkami.
pred 4 rokmi
Na druhom mieste je McAfee. Na tretiu priečku sa vyšvihla IBM, ktorá vlani prevzala firmu Trusteer.