Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Viete, čo pijete? Ako rozoznáte kávu arabica od robusty?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: Sandy, pridané: 08.07.2016

Jedna vec je vedieť rozdiel medzi kávou zrnkovou a instantnou. Pravý kávový gurmán by však mal vedieť aj to, v čom sa arabica a robusta líšia a prečo je najchutnejšia káva čerstvo zomletá.
Viete, čo pijete? Ako rozoznáte kávu arabica od robusty?
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Na svete sa ročne skonzumuje približne 152 miliónov 60 kilogramových vriec kávy (štatistika z roku 2015) . Medzi najväčších milovníkov tohto hnedého moku patria Fíni, ktorí držia prvenstvo v počte vypitých šálok na osobu – až neuveriteľných 1252 ročne!

Káva patrí medzi najobľúbenejšie horúce nápoje na svete vôbec. Svedčí o tom aj fakt, že mnoho ľudí si bez nej nevie predstaviť začiatok svojho dňa. Okrem povzbudzujúcich účinkov kofeínu je káva cenená napríklad aj pre vysoký obsah antioxidantov či schopnosť chrániť organizmus pred cukrovkou typu B. Povedzme si však pravdu – zarytí milovníci kávy ju nepijú pre jej pozitívny vplyv na zdravie, ale najmä pre omamnú vôňu a nenapodobiteľnú chuť. Ako sa od seba odlišujú dve najznámejšie odrody – arabica a robusta?

Brazília ako najväčší producent Arabicy


Arabica sa často označuje ako tá najkvalitnejšia káva vôbec. Jej pestovanie a spacovanie tvorí približne 3 svetovej produkcie kávy – pričom najväčším producentom je Brazília, kde sa len v roku 2015 poslalo do sveta približne 27 miliónov 60 kilogramových vriec. Pestovanie arabicy je náročné – darí sa jej najmä vo vyšších nadmorských výškach (700 – 2000 m.n.m., no nájdu sa aj plantáže vo výške 2800 m.n.m.) a v teplotách do 22°C. Špecifická je v tom, že dorastá do výšky 3-5 metrov a od zasadenia sa pestovateľ dočká prvej úrody až po 6 rokoch. Zbiera sa ručne – výberovým česaním.

Arabica obsahuje menej kofeínu ako robusta a výrobky označené ako „100 % arabica“ patria medzi tie najdrahšie. Vôňa a chuť arabicy sa líšia podľa toho, kde sa vypestovala. Brazílska má mierne sladkú až čokoládovú chuť, africká je zas ovocnejšia. Zrno arabicy býva ploché, väčšie a má svetlozelenú farbu s modrými tónmi. Od zrna robusty ho rozoznáte najmä vďaka tomu, že arabica má v strede krivú ryhu.
kava
Arabica vs Robusta
zdroj:

Robusta s vysoko rastúcim krom


Kávovník statný, z ktorého pochádza káva robusta, je oproti arabice oveľa menej náročný na pestovanie. Rastie v nižších nadmorských výškach a potrebuje vyššie teploty, vďaka čomu úroda robusty dozrieva oveľa rýchlejšie. Po zasadení sa pestovatelia prvej úrody dočkajú už po dvoch rokoch. Najväčším producentom rubusty je Vietnam, ktorý je po Brazílii druhým najväčším vývozcom kávy vôbec (27,5 milióna 60 kg vriec v roku 2015).

Ker robusty dorastá až do výšky 13 metrov, vďaka čomu si tento kávovník získal aj svoje meno (statný). Rastlina nie je náchylná na ničenie škodcami a zachováva si vyšší podiel kofeínu. Robusta patrí medzi lacnejšie kávy najmä vďaka jednoduchšiemu pestovaniu. Jej chuť je typicky horká a zemitá. Zrnko robusty je menšie a vypuklejšie ako arabica a v strede má ryhu rovnú.

Najlepšia káva? Zrnková!


Na záver je ešte potrebné zistiť, či je lepšia káva zrnková alebo instantná. Instantná káva sa vyrába dvomi spôsobmi – buď sa vylúhovaný kávový koncentrát zmrazí, alebo sa vysuší. V obidvoch prípadoch vzniknú kávové granule, ktoré stačí zaliať horúcou vodou.

Aj keď má instantná káva množstvo svojich fanúšikov a jej príprava je extrémne jednoduchá, odborníci za jedinú pravú kávu považujú zrnkovú a najlepšie čerstvo zomletú. Keď si kúpite zrnkovú kávu, jej kvalitu dokážete rozoznať podľa vzhľadu zŕn. Medzi najzjavnejšie znaky pochybnej kávy patria veľmi prepražené zrná, prítomnosť iných predmetov ako kamienky alebo drievka, polámané časti zŕn a tiež červivé zrná. Čerstvo zomletá zrnková káva má výraznejšiu arómu a intenzívnejšiu chuť, ktorú si hneď zamilujete.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Chlapci zo skupiny United5 sú opäť zavretí v štúdiu.
pred 7 rokmi
Martinská univerzitná nemocnica začala ako prvá na Slovensku využívať modernú terapiu, ktorá cez implantovaný neurostimulátor a elektrické impulzy obnovuje normálne fungovanie močového ústrojenstva
pred 8 rokmi
Britský hudobník Peter Gabriel uvedie 10. októbra na trh deviaty štúdiový album s názvom New Blood.
pred 10 rokmi
Mark Whitacre si tajne nahráva schôdze podnikových šéfov, ktorí nelegálne stanovujú ceny...
pred 9 rokmi
Ďalší animák! V Hollywoode akoby sa roztrhlo vrece s týmto „artiklom“.
pred 7 rokmi
Ten film ma emócie, má zmysel a navyše sa strašne teším z toho, že hoci sa tu celý čas nejakým spôsobom omieľa politika, menová reforma, či ŠtB, všetky tie veci ostávajú na pozadí príbehu, ktorému dominuje excelentná kriminálna zápletka.
pred 7 rokmi
Psy, ktorý sa na celom svete preslávil piesňou Gangnam Style a choreografiou pripomínajúcou jazdu na koni, má na konte ďalší rekord.
pred 7 rokmi
Predstaviteľ upíra Edwarda Cullena sa ako hudobník cíti pohodlnejšie.