Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Lübecku objavili list skladateľa Beethovena

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 12.01.2012

Najzaujímavejšími detailmi listu sú informácie slávneho skladateľa o finančných starostiach a problémoch so zdravím.
V Lübecku objavili list skladateľa Beethovena
Zdroj obrázku: Internet
 

V Brahms Institute v severonemeckom meste Lübeck objavili vzácny list nemeckého skladateľa Ludwiga van Beethovena. Umelec sa v ňom sťažuje na chorobu či nedostatok peňazí.

Člen inštitútu Stefan Weymar tvrdí, že najzaujímavejšími detailmi listu sú osobné informácie slávneho skladateľa o finančných starostiach, problémoch so zrakom či o snahe nájsť zubára milujúceho hudbu, ktorý mu písal. "Môj nízky plat a choroba si vyžadujú úsilie zarobiť viac,“ píše Beethoven v liste, ktorý rokmi zožltol a musí byť udržiavaný v špeciálnych podmienkach.
Ludwig Van Beethoven list
Vzácny list je plný opráv, škrabancov a preškrtnutých častí.

Zástupcovia Brahms Institute tvrdia, že šesťstranový list so skladateľovým podpisom a originálnou pečaťou bol vo svojej podstate snahou predať jeho známu omšu Missa solemnis, ktorú zložil v roku 1823. V liste Beethoven žiada skladateľa a hráča na harfu Franza Antona Stockhausena, aby mu pomohol pre omšu nájsť kupcov. "Beethoven nebol skladateľom s krásnym rukopisom. Jeho rukopis je spontánny, niečo napísal, potom to preškrtol, jeho myšlienky sa menili počas písania, a to je dojem, ktorý list vytvára,“ povedal Weymar pre agentúru Reuters.
 
List skončil v rukách učiteľky hudby Renate Wirth, ktorá je potomkom dediča majetku slávneho skladateľa. "Cena Beethovenovho listu je ohodnotená na viac než stotisíc eur,“ povedal riaditeľ inštitútu Wolfgang Sandberger. Brahms Institute vystaví list pre verejnosť na budúci týždeň.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven sa narodil v roku 1770 v nemeckom meste Bonn. Ako mladý hudobník sa presťahoval do Viedne a stal sa jedným z najobdivovanejších skladateľov všetkých čias. Napriek hluchote v neskoršom období života patria Beethovenove kompozície medzi najvýznamnejšie hudobné diela. Jeho Óda na radosť, ktorá je súčasťou 9. symfónie, je v súčasnosti európskou hymnou. Skladateľ zomrel v roku 1827, štyri roky po napísaní listu.
Ludwig Van Beethoven a jeho 9. sympfónia.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Hyundai najnovšie ponúka svoj úspešný kompaktný typ ix20 v Nemecku aj ako špeciálny model s označením Crossline.
pred 8 rokmi
To len svedčí o tom, čo si slovenský národ myslí o slovenskej justícii, reaguje iniciátor petície Andrej Hryc.
pred 8 rokmi
Ocenenie od Asociácie amerických režisérov si známy filmár prevezme 2. februára 2013.
pred 9 rokmi
Otváracím filmom 6. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Cinematik bude Carlos (2010) francúzskeho režiséra Oliviera Assayasa.
pred 11 rokmi
Pivo je nízkoalkoholický nápoj pripravený kvasením z vody, sladu a chmeľu.
pred 9 rokmi
Historická dráma Kráľova reč (2010) bola jednoznačným víťazom 4. ročníka National Movie Awards, kde získala 3 ceny.
pred 9 rokmi
Stojíme na prahu novej éry v oblasti vynálezov. Vedci vytvorili softvér, ktorý automaticky vylepšuje súčasnú technológiu a vytvára návrhy, ktoré by človek nevymyslel.
pred 8 rokmi
Pri príležitosti 150. výročia narodenia Gustava Klimta, jedného z najvýraznejších rakúskych umelcov, pripravil aj viedenský Belvedere špeciálnu prezentáciu.