Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 12.01.2012
Najzaujímavejšími detailmi listu sú informácie slávneho skladateľa o finančných starostiach a problémoch so zdravím.
Zdroj obrázku: Internet
V Brahms Institute v severonemeckom meste Lübeck objavili vzácny list nemeckého skladateľa Ludwiga van Beethovena. Umelec sa v ňom sťažuje na chorobu či nedostatok peňazí.
Člen inštitútu Stefan Weymar tvrdí, že najzaujímavejšími detailmi listu sú osobné informácie slávneho skladateľa o finančných starostiach, problémoch so zrakom či o snahe nájsť zubára milujúceho hudbu, ktorý mu písal. "Môj nízky plat a choroba si vyžadujú úsilie zarobiť viac,“ píše Beethoven v liste, ktorý rokmi zožltol a musí byť udržiavaný v špeciálnych podmienkach.
Vzácny list je plný opráv, škrabancov a preškrtnutých častí.
Zástupcovia Brahms Institute tvrdia, že šesťstranový list so skladateľovým podpisom a originálnou pečaťou bol vo svojej podstate snahou predať jeho známu omšu Missa solemnis, ktorú zložil v roku 1823. V liste Beethoven žiada skladateľa a hráča na harfu Franza Antona Stockhausena, aby mu pomohol pre omšu nájsť kupcov. "Beethoven nebol skladateľom s krásnym rukopisom. Jeho rukopis je spontánny, niečo napísal, potom to preškrtol, jeho myšlienky sa menili počas písania, a to je dojem, ktorý list vytvára,“ povedal Weymar pre agentúru Reuters.
List skončil v rukách učiteľky hudby Renate Wirth, ktorá je potomkom dediča majetku slávneho skladateľa. "Cena Beethovenovho listu je ohodnotená na viac než stotisíc eur,“ povedal riaditeľ inštitútu Wolfgang Sandberger. Brahms Institute vystaví list pre verejnosť na budúci týždeň.
Ludwig van Beethoven
Ludwig van Beethoven sa narodil v roku 1770 v nemeckom meste Bonn. Ako mladý hudobník sa presťahoval do Viedne a stal sa jedným z najobdivovanejších skladateľov všetkých čias. Napriek hluchote v neskoršom období života patria Beethovenove kompozície medzi najvýznamnejšie hudobné diela. Jeho Óda na radosť, ktorá je súčasťou 9. symfónie, je v súčasnosti európskou hymnou. Skladateľ zomrel v roku 1827, štyri roky po napísaní listu.
Tvorcovia nás berú do prostredia, ktoré ešte nie je tak strašne opozerané a aj samotný únos sám o sebe prináša niekoľko nečakaných zvratov, vďaka ktorým sa divák pristihne pri tom, že dýcha vzrušenejšie, ako pri sledovaní iných filmov.
Vedeli ste o tom, že tekvica patrí medzi najstaršie kultúrne plodiny? A ešte mnoho o tejto jesennej plodine určite neviete. Prečítajte si viac o jej všestrannom použití.