Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 22.12.2012

O zhotovenie nahrávok sa postarala rodina Wallovcov, ktorá začiatkom 20. storočia žila v severnom Londýne.
V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pracovníci Národného múzea v Londýne zreštaurovali zvukový záznam, ktorý môže byť vôbec prvou nahrávkou rodiny počas vianočných sviatkov. Ide o celkovo 24 stôp zaznamenaných na fonografickom valci pochádzajúcich z rokov 1902 až 1917. Najstarší má teda už 110 rokov. Podľa odborníkov z múzea je kvalita nahrávok vynikajúca.

O ich zhotovenie sa postarala rodina Wallovcov, ktorá žila v New Southgate v severnom Londýne. Cromwell a Minnie Wallovci mali deväť detí, z ktorých až osem počuť na záznamoch. "Keď som tie nahrávky počula prvýkrát, zježili sa mi chlpy na rukách," uviedla Julia Hoffbrand, ktorá pomohla nahrávky reštaurovať. "Bolo to fantastické. Vedeli sme, čo na tých nahrávkach asi bude, pretože Cromwell k tomu napísal podrobný popis, no bolo to skutočne ako okno otvorené do minulosti. Bolo to ako keby ste boli v tej izbe ako rodina a jej priatelia," dodala Hoffbrand.

Nahrávky, ktoré reštaurovali v lete, počuli mnohí žijúci členovia rodiny Wallovcov po prvý raz v októbri. Pri počúvaní zvukových záznamov si na svojich blízkych zaspomínal aj Oliver Wall, jeden z Cromwellových vnukov. "Bola tam nádherná atmosféra. Pamätám si na udalosti počas Vianoc, vždy to boli veľké slávnosti, spievali sme okolo piana, na ktorom hral starý otec," zaspomínal si Oliver Wall.

Je veľmi neobvyklé, aby sa nahrávky zaznamenané na valcoch fonografu zachovali tak dlho. Fonograf, ktorý v roku 1877 vynašiel Thomas Alva Edison, sa využíval väčšinou v úradoch a v domácnostiach ho malo len veľmi málo ľudí. "Fonografy a valce boli drahé a museli ste mať určitý príjem, aby ste si mohli dovoliť nahrávať a byť zruční, aby ste sa o nahrávky vedeli postarať," poznamenala Julia Hoffbrand. Fonografy ľudia využívali do konca prvej svetovej vojny, potom ich nahradili gramofóny, ktoré sú súčasťou mnohých domácností dodnes.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Upratovacie služby, čistenie a tepovanie matrac...
Dovolenky a aktuálne LastMinute zájazdy do celé...

623.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 28.60 m2
259 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 240 m2
25 000.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 37.71 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Príbeh dedinského farára, ktorý bojuje so štátnymi úradníkmi, aj vyššími cirkevnými predstaviteľmi o záchranu kostola. Jeden z najlepších českých porevolučných filmov vôbec.
pred 7 rokmi
Neobyčajný hudobný zjav na českej scéne - kosmopolitná kapela N.O.H.A. - pokračuje na svojom koncertnom turné pri príležitosti vydania CD N.O.H.A. Circus Underground vystúpením v Bratislave.
pred 8 rokmi
Svoju rolu v populárnom seriáli si chce zopakovať aj herečka Jennifer Morrison.
pred 7 rokmi
Už na predchádzajúcich albumoch Fundamentala Yes ukázali, že sa mienia uberať menej komerčným smerom a ono to našlo pozitívnu odozvu tak medzi fanúšikmi, ako aj medzi kritikmi.
pred 7 rokmi
Závod zaznamenal 6-percentný medziročný nárast, keď v prvom polroku 2013 vyrobil 158 900 automobilov.
pred 7 rokmi
Záznam koncertu Emeli Sandé z londýnskej The Royal Albert Hall je jedným z najlepších záznamov živého koncertu vôbec.
pred 6 rokmi
Väčšinu svojich všedných pracovných dní trávi Bill Marks tým, že jednoducho len sedí v lietadle a dáva pozor. A už ho to dávno nebaví. Neznáša lietanie a všetky s tým spojené otravné fronty a čakanie. Ibaže tentoraz je všetko inak.
pred 5 rokmi
Kapela Fuera Fondo, ktorá už osem rokov šíri dobrú náladu prostredníctvom veselej a energickej tvorby, má nový videoklip!