Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 22.12.2012

O zhotovenie nahrávok sa postarala rodina Wallovcov, ktorá začiatkom 20. storočia žila v severnom Londýne.
V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pracovníci Národného múzea v Londýne zreštaurovali zvukový záznam, ktorý môže byť vôbec prvou nahrávkou rodiny počas vianočných sviatkov. Ide o celkovo 24 stôp zaznamenaných na fonografickom valci pochádzajúcich z rokov 1902 až 1917. Najstarší má teda už 110 rokov. Podľa odborníkov z múzea je kvalita nahrávok vynikajúca.

O ich zhotovenie sa postarala rodina Wallovcov, ktorá žila v New Southgate v severnom Londýne. Cromwell a Minnie Wallovci mali deväť detí, z ktorých až osem počuť na záznamoch. "Keď som tie nahrávky počula prvýkrát, zježili sa mi chlpy na rukách," uviedla Julia Hoffbrand, ktorá pomohla nahrávky reštaurovať. "Bolo to fantastické. Vedeli sme, čo na tých nahrávkach asi bude, pretože Cromwell k tomu napísal podrobný popis, no bolo to skutočne ako okno otvorené do minulosti. Bolo to ako keby ste boli v tej izbe ako rodina a jej priatelia," dodala Hoffbrand.

Nahrávky, ktoré reštaurovali v lete, počuli mnohí žijúci členovia rodiny Wallovcov po prvý raz v októbri. Pri počúvaní zvukových záznamov si na svojich blízkych zaspomínal aj Oliver Wall, jeden z Cromwellových vnukov. "Bola tam nádherná atmosféra. Pamätám si na udalosti počas Vianoc, vždy to boli veľké slávnosti, spievali sme okolo piana, na ktorom hral starý otec," zaspomínal si Oliver Wall.

Je veľmi neobvyklé, aby sa nahrávky zaznamenané na valcoch fonografu zachovali tak dlho. Fonograf, ktorý v roku 1877 vynašiel Thomas Alva Edison, sa využíval väčšinou v úradoch a v domácnostiach ho malo len veľmi málo ľudí. "Fonografy a valce boli drahé a museli ste mať určitý príjem, aby ste si mohli dovoliť nahrávať a byť zruční, aby ste sa o nahrávky vedeli postarať," poznamenala Julia Hoffbrand. Fonografy ľudia využívali do konca prvej svetovej vojny, potom ich nahradili gramofóny, ktoré sú súčasťou mnohých domácností dodnes.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 17 rokmi
Sú interpréti, ktorí sa objavia celkom nečakane a urobia na hudobnej scéne poriadny rozruch.
pred 8 rokmi
Hoci meno pesničkára Števa Šantu (43) nie je širokej verejnosti zatiaľ príliš známe, vo folk-rockových kruhoch už roky kolujú chýry o zaujímavom Popradčanovi.
pred 9 rokmi
Dostala i vás jarná únava? Popasujte sa s ňou, aby vám neukradla všetky sily!
pred 9 rokmi
V psychologickom thrilleri Čierna labuť uvádza režisér Darren Aronofsky divákov na fascinujúcu cestu do vnútra mladej baleríny, ktorá sa kvôli svojej vytúženej úlohu stane až desivo dokonalou.
pred 9 rokmi
26 miliónov libier ktoré vyzbierala rocková kapela Led Zeppelin na svojom koncerte v londýnskej O2 Arene v roku 2007 venovali Univerzite v Oxforde.
pred 8 rokmi
Ide o prvú lamelárnu transplantáciu očnej rohovky femtosekundovým laserom na Slovensku.
pred 7 rokmi
Tejto mladej žabe sa totiž napriek žánru, ktorý si zvolila dá uveriť absolútne všetko. Hudba, texty, videoklipy, prejav...