Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 22.12.2012

O zhotovenie nahrávok sa postarala rodina Wallovcov, ktorá začiatkom 20. storočia žila v severnom Londýne.
V Londýne objavili asi prvú vianočnú zvukovú nahrávku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pracovníci Národného múzea v Londýne zreštaurovali zvukový záznam, ktorý môže byť vôbec prvou nahrávkou rodiny počas vianočných sviatkov. Ide o celkovo 24 stôp zaznamenaných na fonografickom valci pochádzajúcich z rokov 1902 až 1917. Najstarší má teda už 110 rokov. Podľa odborníkov z múzea je kvalita nahrávok vynikajúca.

O ich zhotovenie sa postarala rodina Wallovcov, ktorá žila v New Southgate v severnom Londýne. Cromwell a Minnie Wallovci mali deväť detí, z ktorých až osem počuť na záznamoch. "Keď som tie nahrávky počula prvýkrát, zježili sa mi chlpy na rukách," uviedla Julia Hoffbrand, ktorá pomohla nahrávky reštaurovať. "Bolo to fantastické. Vedeli sme, čo na tých nahrávkach asi bude, pretože Cromwell k tomu napísal podrobný popis, no bolo to skutočne ako okno otvorené do minulosti. Bolo to ako keby ste boli v tej izbe ako rodina a jej priatelia," dodala Hoffbrand.

Nahrávky, ktoré reštaurovali v lete, počuli mnohí žijúci členovia rodiny Wallovcov po prvý raz v októbri. Pri počúvaní zvukových záznamov si na svojich blízkych zaspomínal aj Oliver Wall, jeden z Cromwellových vnukov. "Bola tam nádherná atmosféra. Pamätám si na udalosti počas Vianoc, vždy to boli veľké slávnosti, spievali sme okolo piana, na ktorom hral starý otec," zaspomínal si Oliver Wall.

Je veľmi neobvyklé, aby sa nahrávky zaznamenané na valcoch fonografu zachovali tak dlho. Fonograf, ktorý v roku 1877 vynašiel Thomas Alva Edison, sa využíval väčšinou v úradoch a v domácnostiach ho malo len veľmi málo ľudí. "Fonografy a valce boli drahé a museli ste mať určitý príjem, aby ste si mohli dovoliť nahrávať a byť zruční, aby ste sa o nahrávky vedeli postarať," poznamenala Julia Hoffbrand. Fonografy ľudia využívali do konca prvej svetovej vojny, potom ich nahradili gramofóny, ktoré sú súčasťou mnohých domácností dodnes.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Už po druhý raz sa dvojica Hapka & Horáček rozhodla rekapitulovať svoju jedinečnú tvorbu na vychádzajú momentálne najsilnejšie momenty tejto autorskej dvojice rovno na dvoch CD.
pred 6 rokmi
Fascinujúci príbeh je postavený na silnom, univerzálnom príbehu a tiež na výnimočnej režijnej práci, nielen s ľudskými, ale najmä so zvieracími hercami. Je modernou verziou Lassie a hlavnou hrdinkou filmu je tento raz sučka Hagen.
pred 9 rokmi
Stephen Turnbull (Edward Hogg) je kreatúrou svojich vlastných návykov.
pred 8 rokmi
Európska komisia taktiež nesúhlasí s tvrdeniami, že prijatím dohody sa obmedzí prístup k internetu a zavedie sa cenzúra webových stránok.
pred 9 rokmi
Exkluzívna edícia k 90. výročiu známej značky
pred 5 rokmi
Adriane Medveďovej sa skončilo v Bemacu Prešov hosťovanie, predstavitelia klubu majú o jej služby naďalej záujem
pred 9 rokmi
Sedan strednej triedy Suzuki Kizashi s hybridným pohonom EcoCharge zabezpečí až o štvrtinu nižšiu spotrebu oproti klasickému.