Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Egypte odhalili ďalších 17 pyramíd!

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 26.05.2011

Vedci našli okrem pyramíd aj viac než tisíc hrobiek a 3000 starovekých usadlostí, ktoré sa nachádzajú pod zemským povrchom.
V Egypte odhalili ďalších 17 pyramíd!
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Americkým vedcom z University of Alabama sa podarilo prostredníctvom nového satelitného prieskumu Egypta identifikovať 17 doteraz neznámych pyramíd. Tie spolu s viac než tisíc hrobkami a 3000 starovekých usadlostí objavili na infračervených snímkach, ktoré zobrazujú budovy nachádzajúce sa pod zemou. Počiatočné vykopávky potvrdili prítomnosť niektorých z týchto budov vrátane dvoch pravdepodobných pyramíd.

"Odhaliť pyramídu je snom každého archeológa", uviedla egyptologička Sarah Parcak, ktorá je priekopníčkou vesmírnej archeológie v laboratóriu na z University of Alabama. "Tento výskum sme robili veľmi intenzívne viac ako rok. Mohla som vidieť, ako sa postupne objavujú stále nové údaje, ale ten prekvapujúci moment nastal, keď som ustúpila a pozrela sa na všetko, čo sme našli, a nemohla som uveriť tomu, že sme dokázali lokalizovať tak veľa nálezísk po celom Egypte," povedala Parcak. Jej tím analyzoval snímky zo satelitov obiehajúcich okolo Zeme vo výške 700 kilometrov, ktoré sú vybavené výkonnými kamerami schopnými presne určiť objekty menšie ako jeden meter v rozsahu celého povrchu planéty. Infračervené zobrazovanie vedci využili na zvýraznenie rozdielnych materiálov pod povrchom. Starovekí Egypťania stavali svoje domy a iné stavby z nepálených tehál, ktoré sú omnoho hutnejšie ako pôda, ktorá ich obklopuje, preto je na snímkach vidieť tvar domov, chrámov a hrobiek.

"Jednoducho nám to ukazuje, aké ľahké je podceniť veľkosť a rozsah ľudských sídiel z minulých dôb," povedala vedkyňa. Parcak verí, že objavia ešte ďalšie staroveké objekty. "Toto sú iba náleziská blízko pod povrchom. Existujú tisíce ďalších nálezísk, ktoré Níl prikryl nánosmi bahna. Toto je iba začiatok tohto typu práce," povedala.

Vedecký tím navštívil egyptskú oblasť Sakkara, ale tamojšie úrady sa o zistenia vedkyne nezaujímali. Po tom, čo im Parcak oznámila, že tam videla dve pravdepodobné pyramídy, vykonali pokusné výkopy a v súčasnosti už veria, že ide o jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk v Egypte. "Najvzrušujúcejším okamihom však bola návšteva mesta Tanis. Odhalili tam tritisícročný dom zobrazený na satelitnej snímke a obrys stavby sa zhodoval s tým na satelitnej snímke takmer bez chyby. Bolo to skutočné potvrdenie tejto technológie," dodala Parcak.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Vedci našli okrem pyramíd aj viac než tisíc hrobiek a 3000 starovekých usadlostí, ktoré sa nachádzajú pod zemským povrchom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/v-egypte-odhalili-dalsich-17-pyramid/

Tie v Egyte nepostavili faraóni a egypťania, je to iba ich zbožné prianie... A prečítajte si toto: / a hlavne mladí a študenti / : http://www.eiaktivity.sk/2014/3773 http://jaromir-hybner.cz/jarda/tajemno/Pyramidy_V_Podzemi_Na_Krymu.pdf http://www.cez-okno.net/clanok/krymske-pyramidy

 

Diskusné príspevky (2)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Pre psychológov koktail party efekt je naša pôsobivá a nedocenená schopnosť naladiť svoju pozornosť len na jeden hlas z mnohých.
pred 13 rokmi
Luxusný sedan strednej triedy Volvo S60 už nie je žiadny mladík. Debutoval v roku 2000, takže podľa automobilových tabuliek pomaly patrí medzi dôchodcov.
pred 8 rokmi
What Did You Expect From The Vaccines? Vychádza v pondelok 21. marca vo vydavateľstve Sony Music.
pred 3 rokmi
Aj tento rok organizátori spustili súťaž.
pred 5 rokmi
Rátajte s tým, že ak budete mať celý čas istotu, že viete, čo sa bude diať ďalej, tak každým ďalším záberom vás režisér Derek Cianfrance presvedčí o tom, ako veľmi ste sa mýlili.
pred 7 rokmi
18. ročník tohto festivalu, ktorý vypukne na letisku v Hradci Králové, všetkých už 3. júla 2012 presvedčí o multižánrovosti.
pred 8 rokmi
Možno príde aj kúzelník, alebo práve k prichádzajú po prvý raz na 16 DVD Jiří Lábus, Jiří Korn, Oldřich Kaiser...
pred 4 rokmi
Krížovky so zaujímavosťami a kuriozitami