Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ukai

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.02.2011

Táto tradičná rybárska metóda, po japonsky nazývaná ukai má svoj pôvod v dávnej Číne a Japonsku, kde ryby tvorili a tvoria okrem ryže ďalší zdroj obživy.
Ukai
Zdroj obrázku: Flickr
 

Táto netradičná rybačka má 1300 ročnú históriu. Vznikla v Japonsku na rieke Nagara River (Nagaragawa), kde japonskí „rybárski majstri“ používali kormoránov na lov sladkovodných rýb. Pôvodne mal tento lov rýb nakŕmiť rodinu, neskôr sa to stalo tradícou a kormoránsky lov rýb sa stal súčasťou Cisárskej dynastie a rieka Nagara tak bola chránená pred znečistením, aby sa lov rýb za pomoci kormoránov zachoval na dlhé roky.

Kormorány sa stali súčasťou Japonskej tradície a predstavujú unomi,ktorý by sme preložili ako „prehnúť celé ako kormorán“ alebo „prijať bez námietok“ (pretože dokážu prehltnúť celú rybu bez toho, aby sa „zadusili“).

Ako sa technika zdokonaľovala, počet rýb ulovených za pomoci kormoránov klesal. Vzhľadom na moderné metódy lovu a možnosti rýchleho transportu rýb z okolitých oblastí sa stala táto metóda nepotrebnou. Aj napriek modernizácii môžeme toto dávne remeslo vidieť v meste Gifu v Japonsku, kde sa stalo veľmi dôležitou súčasťou turizmu a priťahuje ľudí z celého Japonska a sveta. Prvá ryba ulovená na začiatku sezóny je podľa starodávnej tradície poslaná do hlavného mesta na kráľovskú oslavu, na ktorej sa zúčastňuje Cisárska rodina. Táto oslava sa koná 8 krát do roka, a tento akt je prístupný dokonca širokej verejnosti.

Ukai trvá 5 mesiacov do roka od 11. mája do 15. októbra a predvádza sa každý podvečer (okrem dňa keď je spln alebo keď je hladina rieky veľmi vysoká). Cez deň rybársky majster vyberie 10 až 12 kormoránov na večerný lov. Keď sú kormorány vybrané a lode pripravené, začne sa obrat lovu rýb. Na lodi, ktorá je dlhá 13 metrov je zväčša troj až štvor členná posádka - rybársky majster (Usho), jeho pomocník (nakanori,), „vodič“ (tomonori) a príležitostne aj druhý pomocník. Keďže sa táto tradícia dedí, pomocníkom býva majstrov syn.

Posádka na lodi je dokonale zorganizovaná a drží dohľad nad kontrolou lode a kormoránov. Špic lode je osvetlený, aby prilákal ryby, zároveň posádka udiera prútmi do stien člna, aby tým udržala kormoránov aktívnych. Keď kormorán skočí do vody a uloví rybu, je pritiahnutý pomocou povrazu, na ktorom je priviazaný. Do hrdla kormorána sa zmestí až 6 rýb, ktoré neprehltne, pretože jeho hrdlo je zviazané, avšak stále je schopný prehĺtať malé ryby. Aj napriek tomu, že povrazy na ktorých sú kormorány upevnené sú dosť pevné, majster ich dokáže rýchlo pretrhnúť, aby zabránil utopeniu kormorána, keď sa povraz zakliesni na dne o skaly.

Nástroje, ktorá sa používali v minulosti na lov rýb sa zachovali dodnes, a vôbec sa nemenia. Tento starodávny zvyk je lákadlom pre mnoho turistov z celého sveta, dokonca ho dva krát zúčastnil aj slávny Charlie Chaplin.

Kormorán po japonsky: u

Pozorovanie lovu rýb v Gifu stojí 3300 YENOV / osoba, čo je v prepočte 30 EUR.
 
Do Japonska sa nabudúce vrátime a prestavíme si opäť niečo zaujímavé.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Najlacnejšie vizitky. Kvalitné vizitky len za 3...
IT Academy organizuje počítačové kurzy a školen...

100.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 20 m2
50 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 55 m2
136.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18.90 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.
pred 9 rokmi
Meno Svetozára Stračinu je bytostne spojené predovšetkým s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však filmová hudba.
pred 15 rokmi
Vedecké poznatky o tom, že roztok na kontaktné šošovky údajne spôsobuje ochorenia zraku až slepotu, neexistujú.
pred 10 rokmi
Blíži sa zima a vtedy sa mnohí ľudia živia ovocím a zeleninou, ktorú si v lete samy dopestovali a spracovali.
pred 9 rokmi
V snímke inšpirovanej skutočnými udalosťami skupina tínedžerov posadnutá módou a celebritami vykráda domy slávnych ľudí.
pred 6 rokmi
Strýco Marcin zo Švajncbachu. Meno znie dobre, cítiť v ňom prvky urodzenosti, ktorá nositeľovi mena, vzhľadom na jeho výsostné postavenie v hierarchii slovenských ľudových rozprávačov, právom patrí.
pred 13 rokmi
Metódy a prostriedky regenerácie
pred 7 rokmi
Víkend sa blíži a vás čaká najväčšia žúrka, na akú sa nezabúda. Zajtra 1.3.2014 kapela STEEL PANTHER zahrá v bratislavskom MMC klube na Karpatskej.