Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Trójska záhada

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 24.11.2012

Heinrich Schliemann, slávny nemecký obchodník a archeológ, mal sen. Túžil objaviť mýtus opísaný Homérom v Iliade. Slávnu Tróju.
Trójska záhada
Zdroj obrázku: Internet
 

Trója sa nachádzala v Turecku, neďaleko Dardanel na pahorku Hissarlik. Poloha zodpovedala Homérovmu opisu: „pahorok nad nížinou necelých päť kilometrov od Egejského mora, medzi dvoma riekami, 250 km severne od Smirnu, na strategickom mieste vhodnom na kontrolu námorného obchodu s Čiernym morom“.

Trójska vojna

Vojna trvala desaťročie. Homérsky epos zachytáva len 51 dní z posledného roku. Začala sa únosom Heleny, najkrajšej ženy sveta, Paridom. Helena bola ženou gréckeho kráľa Menelaa. Menelaos požiadal o pomoc Agamemnóna, ktorý združil vojská a na čelo postavil Achilla. Tróju obliehali 9 rokov. Podľa veštby sa mala vojna skončiť na desiaty rok bojov. Keď Agamemnón vezme Achillovi trójsku zajatkyňu Brises, Achilles sa urazí a odmieta pokračovať v boji. Vtedy do gréckeho stanovišťa vrazia Trójania a nastane boj. Achilles odmieta bojovať, preto sa Patroklos rozhodne zasiahnuť sám a v Achillovej zbroji. Hector ho zabije. Achilles sa rozhodne pomstiť a zabije Hektora. Telo neskôr vydá jeho otcovi Priamovi, ktorý mu vystrojí pohreb. Vojna končí porážkou Trójanov, kedy Gréci postavia dreveného koňa, do ktorého sa ukryjú. Nič netušiace obete považujú koňa za dar od bohov a vezmú ho za svoje hradby. V noci z neho vyjdú vojaci a dobijú Trójske mesto.
Agamemnom
Nemecký archeológ Heinrich Schliemann objavil Agamemnonovu masku v roku 1876 v Mykénach, v Grécku. Vystavená je v archeologickom múzeu v Aténach.
zdroj: Wikipedia

Priamov poklad

Opevnené sídlisko, ktoré Heinrich Schliemann objavil, nebolo Trójou. Malo malé rozmery – len 183 krát 137 metrov a pojalo by len tisíc obyvateľov. Preto nemohlo byť také obrovské, ako opisuje Homér vo svojom epose. Schliemann teda za bájne sídlo považoval len mestskú hradbu o tisíc rokov staršiu, kde našiel aj poklad. Označil ho za Priamov poklad. Ukryl ho za pomoci svojej manželky Sofie do šálu a prepašovali ho do Nemecka. Tvorili ho tri diadémy, náramky, prstene, brošne zo zlata a jantáru. Okrem toho našiel aj zlaté a strieborné vázy, sekery z lazuritu a iné.
Heinrich Schliemann
Nemecký archeológ Heinrich Schliemann (1822 – 1890)
zdroj: Internet

Relikvie po svojej smrti boli odkázané berlínskym múzeám, kde ich uchovávali do roku 1945. V tom roku sovietske vojská obsadili nemecké hlavné mesto a previezli značnú časť pokladu do Moskvy. Do roku 1956 zapierali držanie pokladu. Napokon všetky klenoty ostali v Moskve. Časť z nich sa stratila ešte na ceste z Berlína do Moskvy, kde putovali na výstavu. Aj Turecko, aj Nemecko požadovali vrátenie pokladu, čo Rusko stále odmieta.

Ako objaviť stratené mesto

Dejiny Tróje začali okolo ruku 3000 p.n.l.. Vtedy bol pahorok obkolesený prvými hradbami s priemerom niekoľkých stoviek metrov. Uprostred stál „megarón“, čo je obdĺžniková sála s centrálnym ohniskom. Archeológovia ju nazvali „Trója I“. Neskôr objavili Tróju II, ktorá bola mylne považovaná za bájnu Iliadu. Mala kamenné, osem metrov vysoké hradby a otvárali sa bránou so šírkou tri metre a strážnou vežou. Vo vnútri sa nachádzalo niekoľko budov vrátane megarónu. Túto civilizáciu zničil požiar v roku 2200 p.n.l. Na mieste vyrástlo ďalšie mesto – Trója III. Tieto tri mestá mali vyšší stupeň civilizácie oproti Tróji IV a V. Trója VI bola obsadená Indoeurópanmi, ktorí zdvihli jej kultúru. Zničilo ju zemetrasenie v roku 1300 p.n.l.. Ďalšie mesto Trója VII „žilo“ len 50 rokov. Archeológovia tvrdia, že práve toto je bájna Homérova Trója. Na mieste nájdeme stopy po požiari a smrti jej obyvateľov. Časový rámec tejto udalosti sa odhaduje na roky 1260 – 1250 p.n.l., čo sa zhoduje s nepokojmi, ktoré v tomto období boli v oblasti kvôli kontrole nad Dardanelami. Po páde Tróje VII bolo opätovne vybudované nové mesto s číslom VIII, ktoré zničil Flavius Fimbria. Rím dal mesto opätovne vystavať (XI) a nazval ho Novum Ilium.
Trójske ruiny Flickr Anita363
Ruiny Tróje dnes.

Foto: Flickr / Anita363
zdroj: Flickr

Z Tróje sa stala legenda. Sfilmovali ju niekoľko krát. V súčasnosti z nej ostali najmä symboly. Termín trójsky kôň sa aj teraz využíva na pomenovanie činu, kedy si nepriateľská strana infiltruje sama svoje rady, alebo ako pomenovanie počítačového vírusu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Nick
pred 27 dňami
Heinrich Schliemann, slávny nemecký obchodník a archeológ, mal sen. Túžil objaviť mýtus opísaný Homérom v Iliade. Slávnu Tróju. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/trojska-zahada/

Zaujímavé a pútavé

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
2. Paradoxný spánok, označovaný aj ako rhombencefalický spánok.
pred 6 rokmi
Jedinečná zmes humoru, násilia a histórie Davida O. Russella robí z filmu Traja králi nezabudnuteľný zážitok pre každého milovníka akčných filmov.
pred 6 rokmi
Jack Black (Kung Fu Panda, Škola ro(c)ku) sa predstavuje v nadživotnej veľkosti vo veľkolepom komediálnom dobrodružstve, ktoré vzniklo na motívy klasického príbehu.
pred 3 rokmi
Pokračovanie jesenného českého kasového trháku Gangster Ka.
pred 7 rokmi
Správa vo fľaši je jeden z najväčších hitov Nicholasa Sparksa, ktorý bol už aj sfilmovaný v hlavných úlohách s Kevinom Costnerom a Paulom Newmanom.
pred 7 rokmi
Štvorčlenná formácia v zložení Crooked I, Joe Budden, Joell Ortiz a Royce Da 5'9" navštívi Slovensko 30. mája v rámci svojho európskeho turné.
pred 6 rokmi
Asi najznámejší je klasický ocot a z olejov olivový olej. Ale poznáme aj radu ďalších, ktoré ozvláštnia jedlá trochu iným spôsobom.
pred 5 rokmi
IBM Delivery Centrum Slovakia sa zameriava na poskytovanie služieb v oblasti informačných technológií a poradenských služieb, pričom je súčasťou svetovej siete Delivery Centier firmy IBM.