Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 03.08.2012

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali, ale čo ak je to v skutočnosti inak?
TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali. Vždy ste si mysleli, že sa stali presne tak, ako sa „pošeplo“. Teraz Vám prinášame zoznam 20 vecí, o ktorých ste určite mali rozdielnu mienku.

1. Ľudia v dobe kamennej žili v jaskyniach

Do jaskýň chodili vykonávať rituály, preto maľovali na steny. V skutočnosti žili v chatrčiach a stanoch. Svoje príbytky si však často stavali pred skalami alebo pri vstupe do jaskýň, aby boli čo najlepšie chránený.

2. Pri mumifikácii sa vyberal mozog cez nos

Pri mumifikácii sa odstraňovali všetky vnútornosti. Toto odstraňovanie však bolo priveľmi nákladné a niektorí si ho nemohli dovoliť. V takom prípade sa do telesných otvorov vstrekol cédrový olej, ktorý rozpustil vnútorné orgány. Najchudobnejším sa telo mumifikovali hydroxidom sodným alebo chloridom sodným.

3. Egypťania písali hieroglyfmi

To je síce pravda, ale hieroglyfy sa využívali na obradné účely a na pochvaly od štátu. Na bežné účely si vystačili s jednoduchším tzv. hieratickým písmom, ktoré bolo vytvorené okolo roku 1500 p.n.l. Písalo sa pomocou štetca na papyrus.

4. Hippokrates vytvoril Hippokratovu prísahu

Táto prísaha sa vytvorila až po smrti Hippokrata asi okolo roku 400 p.n.l.. Prívlastok Hippokratova jej malo len dodať serióznosť.

5. „Alea iacta est“ povedal Caesar

Pri prechode Rubikonom na Rím Caesar údajne komentoval svoje rozhodnutie slovami: „Kocky sú hodené“. Tento výrok mu do úst vložil historik Suetonius. V skutočnosti panovník povedal: „Kocku treba hodiť vysoko“.

6. Súboj rytierov začínal hodením rukavice

Pravá výzva musela byť podaná písomne aspoň tri dni vopred. Vyzývateľom sa mohol stať každý, ktorému boli ukrátené práva.

7. „Právo prvej noci“

O stredoveku sa traduje mnoho legiend. Medzi najznámejšie patrí právo zemepána na prvú noc s čerstvo vydatou nevoľníčkou. O tejto legende neexistuje žiadny písomný záznam. Vzhľadom na vtedajšie postavenie cirkvi a jej názoroch na sexuálnu morálku je „právo prvej noci“ nereálnym mýtom.

8. Johanka z Arku bola chudobnou pastierkou

Johanka bola dcérou zámožného majiteľa pozemkov. Vyrastala na malom zámku v Domrémy, kde jej otec bol starostom. Niektorí historici tvrdia, že Johanka preto nemusela byť ani Francúzska.

9. Americká socha Slobody symbolizuje slobodu USA

Fréderic-Auguste Bartholi symbolizuje slobodu, ale pôvodne mala stáť pri vjazde do Suezského kanála. Briti nechceli udeliť súhlas, preto sa Francúzi rozhodli venovať „sochu slobody osvetľujúcej celý svet“ USA.

10. Vtáčí zob je jedovatý

Bobule vtáčieho zobu majú trpkú chuť a sťahujú ústnu sliznicu. Preto ich nikto nedokáže zjesť priveľa. Spôsobili by hnačku a žalúdočné ťažkosti. Jedovaté ale nie sú.

11. Červená farba dráždi býkov

Hovädzi dobytok nerozoznáva červenú farbu. Toreadora so šatkou považujú za iného býka. Býk považuje toreadora za hlavu a šatku za telo. Zakaždým útočí na šatku, pretože za najúčinnejší sa považuje útok na protivníkov bok.

12. Ťavy majú v hrboch vodu

V hrboch majú ťavy „uskladnený“ tuk, ktorý im v prípade potreby poskytuje odbúravaním dostatok vody. Ich žalúdok dokáže obsiahnuť asi 100 litrov vody. Ťavy môžu stratiť až 25% telesnej hmotnosti a až potom dôjde k ich dehydratácii. Bez stravy potom dokáže prežiť až 30 dní.

13. Pštrosy strkajú hlavu do piesku

Ak by to spravil, pravdepodobne by sa zadusil. Položením hlavy na piesok vnímajú vibrácie. To im umožňuje objaviť nepriateľov, pred ktorými môžu zutekať rýchlosťou 80km/h.

14. Netopiere sa zapletú do vlasov

Netopiere dokážu pomocou echolokácie rozoznať prekážky hrubé len 1mm. Svojim prekážkam sa vyhýbajú až na poslednú chvíľu, takže môžu vyvolať pocit, že vletia do vlasov.

15. Loď sa vytvára celá na súši a potom sa spustí do vody

Loď sa spustí zo sklzu, keď je hotová konštrukcia, ktorá sa udrží na vode. Potom sa vytvára interiér. Keby sa loď spustila na vodu už hotová, bola by tu možnosť, že sa potopí, lebo by bola príliš ťažká.

16. Najznámejšia filmová cena sa volá Oscar

Oficiálny názov ceny je Academy Award of Merit. „Oscar“ je prezývka, ktorú cena dostala, keď náhodou jedna zamestnankyňa vykríkla, že soška vyzerá ako jej strýko Oscar. Nie je zo zlata, je iba pozlátená.

17. Sny trvajú pár sekúnd

Vedci si dlho mysleli, že sny trvajú len pár sekúnd, kým nám sa zdajú dlhé. Nedávno zistili, že sen môže trvať aj pol hodiny. Tesne po zaspatí sú kratšie, ráno trvajú dlhšie. Sníva každý človek vrátane ľudí, ktorí si to nepamätajú.

18. Rezance sa nebudú lepiť, ak sa do hrnca pridá olej

Nemá význam pridávať olej do vody, v ktorej sa varia cestoviny. Ak chcete zabrániť zlepovaniu cestovín, olej pridávajte až po odkvapkaní.

19. Denne treba zjesť jedno teplé jedlo

Ľudské telo nie je závislé od teplých jedál. Jedinou dôležitou vecou je pestrá strava s bohatým obsahom živín.

20. Skratka SOS znamená „save our souls“

Signál pozostáva z troch krátkych, troch dlhých a troch krátkych znakov. Preložené do Morseho abecedy to znamená SOS. Jeho odvysielanie je veľmi jednoduché. Veľa ľudí si myslí, že kvôli jeho prvému použitiu pri zániku Titanicu znamená „save our ship“ (zachráňte našu loď). V skutočnosti nemá nijaký slovný význam.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Excelentný príbeh, skvelé herecké obsadenie, v ktorom popri hlavných hviezdach excelujú aj na tú dobu neznáme tváre. Výborne napísané, perfektne zahrané.
pred 6 rokmi
Americký rapper vystúpi 11. januára v meste Pune a o dva dni neskôr v metropole Naí Dillí.
pred 7 rokmi
Na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ale aj na situáciu v okolí cintorínov bude v týchto dňoch dohliadať viac policajných hliadok.
pred 4 rokmi
Dnes je už celkom bežné farbiť si vlasy.
pred 4 rokmi
Už veľakrát ste rozmýšľali o tom, ako zefektívniť fungovanie vášho skladu? Hoci ste len malý podnikateľ, chcete, aby vo vašom sklade všetko fungovalo na profesionálnej úrovni ako v nadnárodných spoločnostiach len v malom?
pred 6 rokmi
Autorka roka 2012 Jana Benková pripravila pre svojich čitateľov tento rok až 7 knižných titulov.
pred 6 rokmi
Singel Suit & Tie, ktorí nahrali Justin Timberlake a Jay-Z, je už dostupný na iTunes.
pred 5 rokmi
Podľa vyjadrení rodičov, až 43 % slovenských detí malo niekedy v živote kliešťa.