Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 03.08.2012

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali, ale čo ak je to v skutočnosti inak?
TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali. Vždy ste si mysleli, že sa stali presne tak, ako sa „pošeplo“. Teraz Vám prinášame zoznam 20 vecí, o ktorých ste určite mali rozdielnu mienku.

1. Ľudia v dobe kamennej žili v jaskyniach

Do jaskýň chodili vykonávať rituály, preto maľovali na steny. V skutočnosti žili v chatrčiach a stanoch. Svoje príbytky si však často stavali pred skalami alebo pri vstupe do jaskýň, aby boli čo najlepšie chránený.

2. Pri mumifikácii sa vyberal mozog cez nos

Pri mumifikácii sa odstraňovali všetky vnútornosti. Toto odstraňovanie však bolo priveľmi nákladné a niektorí si ho nemohli dovoliť. V takom prípade sa do telesných otvorov vstrekol cédrový olej, ktorý rozpustil vnútorné orgány. Najchudobnejším sa telo mumifikovali hydroxidom sodným alebo chloridom sodným.

3. Egypťania písali hieroglyfmi

To je síce pravda, ale hieroglyfy sa využívali na obradné účely a na pochvaly od štátu. Na bežné účely si vystačili s jednoduchším tzv. hieratickým písmom, ktoré bolo vytvorené okolo roku 1500 p.n.l. Písalo sa pomocou štetca na papyrus.

4. Hippokrates vytvoril Hippokratovu prísahu

Táto prísaha sa vytvorila až po smrti Hippokrata asi okolo roku 400 p.n.l.. Prívlastok Hippokratova jej malo len dodať serióznosť.

5. „Alea iacta est“ povedal Caesar

Pri prechode Rubikonom na Rím Caesar údajne komentoval svoje rozhodnutie slovami: „Kocky sú hodené“. Tento výrok mu do úst vložil historik Suetonius. V skutočnosti panovník povedal: „Kocku treba hodiť vysoko“.

6. Súboj rytierov začínal hodením rukavice

Pravá výzva musela byť podaná písomne aspoň tri dni vopred. Vyzývateľom sa mohol stať každý, ktorému boli ukrátené práva.

7. „Právo prvej noci“

O stredoveku sa traduje mnoho legiend. Medzi najznámejšie patrí právo zemepána na prvú noc s čerstvo vydatou nevoľníčkou. O tejto legende neexistuje žiadny písomný záznam. Vzhľadom na vtedajšie postavenie cirkvi a jej názoroch na sexuálnu morálku je „právo prvej noci“ nereálnym mýtom.

8. Johanka z Arku bola chudobnou pastierkou

Johanka bola dcérou zámožného majiteľa pozemkov. Vyrastala na malom zámku v Domrémy, kde jej otec bol starostom. Niektorí historici tvrdia, že Johanka preto nemusela byť ani Francúzska.

9. Americká socha Slobody symbolizuje slobodu USA

Fréderic-Auguste Bartholi symbolizuje slobodu, ale pôvodne mala stáť pri vjazde do Suezského kanála. Briti nechceli udeliť súhlas, preto sa Francúzi rozhodli venovať „sochu slobody osvetľujúcej celý svet“ USA.

10. Vtáčí zob je jedovatý

Bobule vtáčieho zobu majú trpkú chuť a sťahujú ústnu sliznicu. Preto ich nikto nedokáže zjesť priveľa. Spôsobili by hnačku a žalúdočné ťažkosti. Jedovaté ale nie sú.

11. Červená farba dráždi býkov

Hovädzi dobytok nerozoznáva červenú farbu. Toreadora so šatkou považujú za iného býka. Býk považuje toreadora za hlavu a šatku za telo. Zakaždým útočí na šatku, pretože za najúčinnejší sa považuje útok na protivníkov bok.

12. Ťavy majú v hrboch vodu

V hrboch majú ťavy „uskladnený“ tuk, ktorý im v prípade potreby poskytuje odbúravaním dostatok vody. Ich žalúdok dokáže obsiahnuť asi 100 litrov vody. Ťavy môžu stratiť až 25% telesnej hmotnosti a až potom dôjde k ich dehydratácii. Bez stravy potom dokáže prežiť až 30 dní.

13. Pštrosy strkajú hlavu do piesku

Ak by to spravil, pravdepodobne by sa zadusil. Položením hlavy na piesok vnímajú vibrácie. To im umožňuje objaviť nepriateľov, pred ktorými môžu zutekať rýchlosťou 80km/h.

14. Netopiere sa zapletú do vlasov

Netopiere dokážu pomocou echolokácie rozoznať prekážky hrubé len 1mm. Svojim prekážkam sa vyhýbajú až na poslednú chvíľu, takže môžu vyvolať pocit, že vletia do vlasov.

15. Loď sa vytvára celá na súši a potom sa spustí do vody

Loď sa spustí zo sklzu, keď je hotová konštrukcia, ktorá sa udrží na vode. Potom sa vytvára interiér. Keby sa loď spustila na vodu už hotová, bola by tu možnosť, že sa potopí, lebo by bola príliš ťažká.

16. Najznámejšia filmová cena sa volá Oscar

Oficiálny názov ceny je Academy Award of Merit. „Oscar“ je prezývka, ktorú cena dostala, keď náhodou jedna zamestnankyňa vykríkla, že soška vyzerá ako jej strýko Oscar. Nie je zo zlata, je iba pozlátená.

17. Sny trvajú pár sekúnd

Vedci si dlho mysleli, že sny trvajú len pár sekúnd, kým nám sa zdajú dlhé. Nedávno zistili, že sen môže trvať aj pol hodiny. Tesne po zaspatí sú kratšie, ráno trvajú dlhšie. Sníva každý človek vrátane ľudí, ktorí si to nepamätajú.

18. Rezance sa nebudú lepiť, ak sa do hrnca pridá olej

Nemá význam pridávať olej do vody, v ktorej sa varia cestoviny. Ak chcete zabrániť zlepovaniu cestovín, olej pridávajte až po odkvapkaní.

19. Denne treba zjesť jedno teplé jedlo

Ľudské telo nie je závislé od teplých jedál. Jedinou dôležitou vecou je pestrá strava s bohatým obsahom živín.

20. Skratka SOS znamená „save our souls“

Signál pozostáva z troch krátkych, troch dlhých a troch krátkych znakov. Preložené do Morseho abecedy to znamená SOS. Jeho odvysielanie je veľmi jednoduché. Veľa ľudí si myslí, že kvôli jeho prvému použitiu pri zániku Titanicu znamená „save our ship“ (zachráňte našu loď). V skutočnosti nemá nijaký slovný význam.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Spoločnosť Warner Bros. zverejnila termíny ďalších premiér filmových noviniek pre rok 2012.
pred 8 rokmi
I keď to znie neuveriteľne, ale podvýživa nie je iba jav, ktorý bežne vidíme v afrických krajinách a krajinách, kde je vojna. Stretávame sa s ňou aj vo vyspelých krajinách.
pred 5 rokmi
Medzinárodný filmový festival v Cannes zverejnil zoznam filmov, ktoré sa v tomto roku stretnú v hlavnej súťaži.
pred 7 rokmi
Kolekcia ďalších 15 listov Emilovi vychádza na audio CD, pričom v tejto chvíli možno už hovoriť o edícii, keďže obal má rovnaké črty ako jeho predchodca, len animácia na ňom je pochopiteľne vymenená.
pred 7 rokmi
Obaja piloti sa na nadchádzajúcej Veľkej cene Bahrajnu (v nedeľu 21. apríla) automaticky posunú na štarte.
pred 8 rokmi
Film Europe Channel - prvá filmová televízia, ktorá uvádza výhradne európsku kinematografiu zo všetkých 50 krajín geografickej Európy včera oslávila prvé výročie.
pred 9 rokmi
Novinkou na vianočnom hudobnom trhu je vianočná pieseň Jakuba Petraníka.
pred 8 rokmi
Opravy komplikuje počasie. Nedajú sa robiť, keď sú cesty zasnežené, mokré, keď je teplota pod bodom mrazu. Za týchto podmienok nie je možné dodržať technologické postupy.