Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 03.08.2012

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali, ale čo ak je to v skutočnosti inak?
TOP 20 najzaujímavejších omylov, o ktorých ste (ne)vedeli
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Egypťania písali hieroglyfmi? Caesar povedal „Kocky sú hodené“? Vtáčí zob je jedovatý? Sú veci, o ktorých ste nikdy nepochybovali. Vždy ste si mysleli, že sa stali presne tak, ako sa „pošeplo“. Teraz Vám prinášame zoznam 20 vecí, o ktorých ste určite mali rozdielnu mienku.

1. Ľudia v dobe kamennej žili v jaskyniach

Do jaskýň chodili vykonávať rituály, preto maľovali na steny. V skutočnosti žili v chatrčiach a stanoch. Svoje príbytky si však často stavali pred skalami alebo pri vstupe do jaskýň, aby boli čo najlepšie chránený.

2. Pri mumifikácii sa vyberal mozog cez nos

Pri mumifikácii sa odstraňovali všetky vnútornosti. Toto odstraňovanie však bolo priveľmi nákladné a niektorí si ho nemohli dovoliť. V takom prípade sa do telesných otvorov vstrekol cédrový olej, ktorý rozpustil vnútorné orgány. Najchudobnejším sa telo mumifikovali hydroxidom sodným alebo chloridom sodným.

3. Egypťania písali hieroglyfmi

To je síce pravda, ale hieroglyfy sa využívali na obradné účely a na pochvaly od štátu. Na bežné účely si vystačili s jednoduchším tzv. hieratickým písmom, ktoré bolo vytvorené okolo roku 1500 p.n.l. Písalo sa pomocou štetca na papyrus.

4. Hippokrates vytvoril Hippokratovu prísahu

Táto prísaha sa vytvorila až po smrti Hippokrata asi okolo roku 400 p.n.l.. Prívlastok Hippokratova jej malo len dodať serióznosť.

5. „Alea iacta est“ povedal Caesar

Pri prechode Rubikonom na Rím Caesar údajne komentoval svoje rozhodnutie slovami: „Kocky sú hodené“. Tento výrok mu do úst vložil historik Suetonius. V skutočnosti panovník povedal: „Kocku treba hodiť vysoko“.

6. Súboj rytierov začínal hodením rukavice

Pravá výzva musela byť podaná písomne aspoň tri dni vopred. Vyzývateľom sa mohol stať každý, ktorému boli ukrátené práva.

7. „Právo prvej noci“

O stredoveku sa traduje mnoho legiend. Medzi najznámejšie patrí právo zemepána na prvú noc s čerstvo vydatou nevoľníčkou. O tejto legende neexistuje žiadny písomný záznam. Vzhľadom na vtedajšie postavenie cirkvi a jej názoroch na sexuálnu morálku je „právo prvej noci“ nereálnym mýtom.

8. Johanka z Arku bola chudobnou pastierkou

Johanka bola dcérou zámožného majiteľa pozemkov. Vyrastala na malom zámku v Domrémy, kde jej otec bol starostom. Niektorí historici tvrdia, že Johanka preto nemusela byť ani Francúzska.

9. Americká socha Slobody symbolizuje slobodu USA

Fréderic-Auguste Bartholi symbolizuje slobodu, ale pôvodne mala stáť pri vjazde do Suezského kanála. Briti nechceli udeliť súhlas, preto sa Francúzi rozhodli venovať „sochu slobody osvetľujúcej celý svet“ USA.

10. Vtáčí zob je jedovatý

Bobule vtáčieho zobu majú trpkú chuť a sťahujú ústnu sliznicu. Preto ich nikto nedokáže zjesť priveľa. Spôsobili by hnačku a žalúdočné ťažkosti. Jedovaté ale nie sú.

11. Červená farba dráždi býkov

Hovädzi dobytok nerozoznáva červenú farbu. Toreadora so šatkou považujú za iného býka. Býk považuje toreadora za hlavu a šatku za telo. Zakaždým útočí na šatku, pretože za najúčinnejší sa považuje útok na protivníkov bok.

12. Ťavy majú v hrboch vodu

V hrboch majú ťavy „uskladnený“ tuk, ktorý im v prípade potreby poskytuje odbúravaním dostatok vody. Ich žalúdok dokáže obsiahnuť asi 100 litrov vody. Ťavy môžu stratiť až 25% telesnej hmotnosti a až potom dôjde k ich dehydratácii. Bez stravy potom dokáže prežiť až 30 dní.

13. Pštrosy strkajú hlavu do piesku

Ak by to spravil, pravdepodobne by sa zadusil. Položením hlavy na piesok vnímajú vibrácie. To im umožňuje objaviť nepriateľov, pred ktorými môžu zutekať rýchlosťou 80km/h.

14. Netopiere sa zapletú do vlasov

Netopiere dokážu pomocou echolokácie rozoznať prekážky hrubé len 1mm. Svojim prekážkam sa vyhýbajú až na poslednú chvíľu, takže môžu vyvolať pocit, že vletia do vlasov.

15. Loď sa vytvára celá na súši a potom sa spustí do vody

Loď sa spustí zo sklzu, keď je hotová konštrukcia, ktorá sa udrží na vode. Potom sa vytvára interiér. Keby sa loď spustila na vodu už hotová, bola by tu možnosť, že sa potopí, lebo by bola príliš ťažká.

16. Najznámejšia filmová cena sa volá Oscar

Oficiálny názov ceny je Academy Award of Merit. „Oscar“ je prezývka, ktorú cena dostala, keď náhodou jedna zamestnankyňa vykríkla, že soška vyzerá ako jej strýko Oscar. Nie je zo zlata, je iba pozlátená.

17. Sny trvajú pár sekúnd

Vedci si dlho mysleli, že sny trvajú len pár sekúnd, kým nám sa zdajú dlhé. Nedávno zistili, že sen môže trvať aj pol hodiny. Tesne po zaspatí sú kratšie, ráno trvajú dlhšie. Sníva každý človek vrátane ľudí, ktorí si to nepamätajú.

18. Rezance sa nebudú lepiť, ak sa do hrnca pridá olej

Nemá význam pridávať olej do vody, v ktorej sa varia cestoviny. Ak chcete zabrániť zlepovaniu cestovín, olej pridávajte až po odkvapkaní.

19. Denne treba zjesť jedno teplé jedlo

Ľudské telo nie je závislé od teplých jedál. Jedinou dôležitou vecou je pestrá strava s bohatým obsahom živín.

20. Skratka SOS znamená „save our souls“

Signál pozostáva z troch krátkych, troch dlhých a troch krátkych znakov. Preložené do Morseho abecedy to znamená SOS. Jeho odvysielanie je veľmi jednoduché. Veľa ľudí si myslí, že kvôli jeho prvému použitiu pri zániku Titanicu znamená „save our ship“ (zachráňte našu loď). V skutočnosti nemá nijaký slovný význam.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


V našom zásielkovom obchode ZÁHRADA PODĽA VAŠIC...
Kompletné elektroinštalačné práce bytov a rodin...

49 900.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 015 m2
45 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 000 m2
600.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 100 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
HPC je skratkou Heico Performance Car, ktorá kombinuje individualizačný program Heico Sportiv pre Volvo V40 s niektorými špeciálne vyvinutými výkonnými komponentmi.
pred 5 rokmi
65-ročný herec však tvrdí, že sa nikdy úplne neopije.
pred 6 rokmi
Štvorica Rudimental bola spolufavoritom udeľovania britských výročných cien. Do finálového večera vstupovala s tromi nomináciami.
pred 9 rokmi
Snímka From the Sky Down režiséra Davisa Guggenheima sa stane prvým dokumentárnym filmom v histórii Medzinárodného filmového festivalu v Toronte, ktorý toto prestížne podujatie otvorí.
pred 8 rokmi
Svoju rolu v populárnom seriáli si chce zopakovať aj herečka Jennifer Morrison.
pred 7 rokmi
Vydavateľstvo Opus vydalo Best Ofskupiny AC+, ktorá sa v hudobnom svete pohybuje neuveriteľných 30 rokov.
pred 8 rokmi
Len pre digitálny predaj zostavená EP kompilácia singlov a nahrávok Hany Zagorovej z rokov 1968-1986.
pred 8 rokmi
Predstavte si, že môžete žiť len do 25 rokov. Pokým nezarábate, neukradnete alebo nezdedíte nejaký čas navyše.