Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najznámejších monumentov na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 01.10.2012

Vybrali sme pre vás TOP 10 najznámejších monumentov na svete.
TOP 10 najznámejších monumentov na svete
Zdroj obrázku: Goodfon
 

1. Socha Slobody

Socha slobody
Socha Slobody stojí na ostrovčeku v kozmopolitnom meste New York, v Spojených Štátoch Amerických.
zdroj: Internet

Socha Slobody bola odhalená 28. októbra 1886 prezidentom Groverom Clevelandom. Skonštruovali ju v Paríži, kde ju 4. júla 1884 prevzal americký veľvyslanec ako dar od Francúzska. Premiestnili ju rozobratú na jednotlivé časti a previezli cez Atlantik v debnách na ostrov Liberty. Podstavec, na ktorom stojí, meria 47 metrov a samotná socha má 46 metrov. Vrchol pochodne sa teda nachádza 93 metrov nad zemou. Váži 205 ton a po obvode meria 10,6 metra. Pri nohách ležia rozťaté putá tyranie a v ľavej ruke drží knihu vyhlásenia nezávislosti.

2. Socha Spasiteľa

Cristo Redentor
Cristo Redentor stojí v Rio De Janeiro v Brazílii.
zdroj: SXC/free

Socha Spasiteľa alebo Cristo Redentor sa nachádza na 704 metrov vysokom pahorku Cordcovado a je vysoká 30 metrov. Nápad vytvoriť sochu vznikol v 1922, keď jeden týždenník vyhlásil súťaž o pomník štátnosti. Ideu vytvoriť sochu Krista s roztiahnutými rukami, ktorými akoby objímal mesto, vymyslel Hector da Silva Costa. Gesto má byť aj výrazom radosti zo storočnej nezávislosti Brazílie. Cirkev usporiadala súkromné zbierky po celom štáte a o desať rokov neskôr sa už socha týčila nad Riom de Janeirom. Na kopec vedie železnica z roku 1885, ktorý končí asi 40 metrov pred jeho vrcholom. K podstavcu vedie cesta s 220 schodmi.

3. Eiffelova veža

Eiffelova veža
Eiffelova veža je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti Seiny v Paríži.
zdroj: SXC/free

Gustave Eiffel, odvážny priekopník svojej doby, v roku 1884 naplánoval veľkolepé dielo vysoké 320,75 metrov s hmotnosťou 8600 ton. Pôdorys je tvaru štvorca s rozlohou 1,6 hektára. Veža stojí na 16 pilieroch (4 pre každú nohu), a každý jeden mal vlastné hydraulické zariadenie, aby prvá plošina bola vytvorená dokonalo vodorovne. Na prvej plošine je jedáleň, na druhej je redakcia novín Le Figaro a úplne navrchu je vyhliadka. Turisti môžu využiť na dopravu na jednotlivé plošiny výťah, ale dá sa tam dôjsť aj po 1710 schodoch. Každoročne ju navštívi asi tri milióny návštevníkov.

4. Stonehenge

Stonehenge
Stonehenge je kamenná stavba postavená v mladšej kamennej dobe a používaná až do doby bronzovej.
zdroj: SXC/free

Stonehenge sa nachádza na Salisburskej plošine. Vznikal v niekoľkých stavebných fázach. V prvej fáze (okolo roku 3100 p.n.l.) vznikla priekopa kruhového tvaru. Na vonkajšej strane sa nachádza tzv. Friar´s Heelstone a z vnútornej niekoľko priehlbín, kde sa uchovávali ostatky zosnulých. Neskôr boli v dvoch koncentrických kruhoch položené kamene, ktoré sú v súčasnosti odstránené. Kamene na svoje miesta dopravovali na valcoch a potom vztyčovali. Od roku 1800 p.n.l. má dnešnú podobu. Spôsob usporiadania jednotlivých kameňov je veľmi premyslený. Je možné, že sa komplex využíval ako astronomické observatórium.

5. Rímske koloseum

Koloseum Rím
Koloseum je to architektonickou dominantou hlavného mesta Talianska - Ríma.

Koloseum pozostáva z arény s elipsovitým pôdorysom, ktorý je obklopený sedadlami. Celkovo sa tu mohlo „usadiť“ asi 50 000 ľudí pozorujúcich zápasy. Bojovali tu gladiátori a divé šelmy. Po obvode meria tento veľký kolos 500 metrov a je vysoký skoro 50. Postavený je z tehál, travertínu a tufu. Nad amfiteátrom bolo možné vďaka stožiarom napnúť veľkú stanovú strechu. Pre potreby šeliem bol vybudovaný systém chodieb a výťahov, ktorý privádzal zvieratá priamo do klietok v aréne. Historici sa zhodujú, že koloseum svojim usporiadaním ďaleko predbehol svoju dobu.

6. Šikmá veža v Pise

Šikmá veža v Pise
Šikmá veža v talianskej Pise, ktorú miestny nazývajú Torre pendente, je súčasťou komplexu chrámu, zvonice, baptistéria a cintorína Composanto Monumentale.
zdroj: SXC/free

Torre pendente je vysoká 55 metrov, má 10 poschodí s kruhovým pôdorysom. Navrhol ju Bonnano Pisano a Wilhelm von Innsbruck v roku 1173, ale bez priestoru na zvony. Ten získala až v druhej polovici 14. storočia. V prvých plánoch nebolo dokumentované, že veža bude šikmá. Pôvodne mala byť rovná, ale architekti počítali s mäkkým podkladom a preto ju navrhli aj s možnosťou mierneho vychýlenia. Veža sa aj v súčasnosti neustále nakláňa, aj napriek tomu, že už sa ju snažili posunúť do vertikálnej polohy. Bola postavená ako zvonica k chrámu, ktorý sa začal budovať o storočie skôr. Šikmá veža sa okrem svojho náklonu predstavila v 16. storočí ako miesto, kde slávny Galileo Galilei údajne skúšal svoje pokusy.

7. Chrám Sagrada Familia

Sagrada Familia
Táto rímskokatolícka bazilika sa nachádza v Barcelone, v španielskej oblasti Katalánsko. Pod dielo sa podpísal najslávnejší architekt Španielska - Antonio Gaudí.
zdroj: SXC/free

Chrám Sagrada Familia sa začal stavať v roku 1884 a jeho výstavba trvá dodnes. Výstavbu vytváral sám Antonio Gaudí. Gaudí prevzal stavbu chrámu v jeho začiatkoch (v 1891). Venoval mu takmer všetko svoj čas a od roku 1914 už odmietal akékoľvek iné ponuky, len aby sa mohol venovať chrámu. Odvtedy sa výstavba veľmi spomalila, lebo nikto nevedel pokračovať tak ako Gaudí. Jeho plánom bolo vytvoriť tri fasády predstavujúce narodenie, utrpenie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Veľa jeho plánov sa už neuskutočnilo. Niekoľko staviteľov debatovalo o nedokončení Gaudího diela, ale napokon sa rozhodli pokračovať v tom, čo tento talentovaný architekt začal.

8. Veľký čínsky múr

Veľký Čínsky múr
Veľký čínsky múr bol vybudovaný dynastiou Ming. Múr sa tiahne v dĺžke 22 000 km.

Jedna z najväčších stavieb všetkých čias, údajne pozorovateľná aj z vesmíru, sa stavala do roku 220 p.n.l. za vlády cisára Čchin Š´- chuang-tiho. Celá stavba trvala asi desať rokov. Na vytvorenie múru okolo celej ríše bolo treba celú armádu vojakov, zajatcov, roľníkov a dokonca aj kriminálnikov – okolo 300 000 ľudí. Čínsky múr má aj iné pomenovania a to Múr sĺz alebo Najdlhší cintorín, lebo je veľmi pravdepodobné, že sú v ňom pochovaní ľudia, čo zomreli už počas stavebných prác. Začína sa v blízkosti jazera Bo-Hai a vedie cez severnú Čínu do púšte Gobi. Vzdušná čiara medzi koncovými bodmi meria 2450 kilometrov a jeho celková dĺžka sa odhaduje na 6500 kilometrov.

9. Cheopsova pyramída

Cheopsova pyramída
Cheopsova pyramída je najväčšia z egyptských pyramíd a jediný dodnes existujúci div sveta zo siedmich divov sveta.
zdroj: SXC/free

Cheopsova pyramída stojí na okraji púšte pri Níle. Je vysoká 138 metrov a dĺžka strany štvorca je 227,5 metra. Postavená z dva a pol milióna vápencových kvádrov na umelo vytvorenej rovine. Hmotnosť jedného kvádra je dva a pol tony. Podľa teórie mala byť faraónovým náhrobkom, ale ani v jednej z okolitých pyramíd sa nenašli ľudské pozostatky. Do pyramídy sa vchádza vysokým vchodom do úzkej chodby. Cez ňu je možné sa dostať do Veľkej galérie a odtiaľ až ku kráľovej hrobke s prázdnou rakovu. Pri Cheopsovej pyramíde sa týči známa Sfinga, socha s telom leva a tvárou kráľa, strážiaca mesto mŕtvych a priťahujúca tisícky turistov ročne.

10. Empire State Building

Empire State Building
Mrakodrap Empire State Building stojí na ostrove Manhattan v New Yorku.
zdroj: SXC/free

Známy mrakodrap New Yorku bol 40 rokov najvyššou budovou na svete. Stojí na Piatej avenue, ktorá bývala miestom boháčov. Má 102 poschodí a meria 381 metrov, vrátane televíznej veže dokonca 449 metrov. Jej váha sa dohaduje na 331 000 ton a váha železnej konštrukcie na 54 400 ton. Schodisko má 1860 schodov a každoročne sa na ňom konajú preteky. Najrýchlejší bežec vybehne hore za asi 20 minút. Obsahuje dva hektáre okien a kancelárie pre 15 000 zamestnancov. Na 86. a 102. poschodí sa nachádzajú vyhliadkové terasy s krásnym výhľadom na mesto. Oficiálne otvorenie sa konalo 1. mája 1931 počas hospodárskej depresie USA a preto trvalo 10 rokov, kým boli prenajaté všetky kancelárie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Elektropopové duo Pet Shop Boys chystá nový album. Platňa Elysium vyjde už začiatkom septembra.
pred 8 rokmi
Dvojičky prišli na svet v losangeleskej nemocnici v deň tretieho výročia sobáša 42-ročnej Carey a jej 30-ročného manžela Nicka Cannona.
pred 3 rokmi
Na narodeninovom koncerte Znám ještě starší lidi pokrstí 3CD Zlatá kolekce
pred 7 rokmi
Na koncerte charizmatického Španiela okrem iného odzneli aj cover verzie piesní od Stinga, Franka Sinatru a Elvisa Presleyho.
pred 8 rokmi
Nakupovanie na internete zažíva boom
pred 8 rokmi
ŠKODA-Hispano Suiza - prvý exemplár dňa 10. mája 1926 prevzal československý prezident Masaryk
pred 16 rokmi
Hudba reggae má viacero legendárnych predstaviteľov. Nie všetci znalci považujú za toho najreprezentatívnejšieho práve Boba Marleya, bez pochýb je to však práve jeho meno, ktoré sa najznámejším a komerčne najúspešnejším symbolom žánru.
pred 4 rokmi
V týchto dňoch vychádza kompilácia s názvom Bystrické tóny vol. 1 s mladými hudobnými talentami, ktoré zvíťazili v súťaži Bystrické tóny.