Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 Najväčších lodných nešťastí

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 13.11.2012

Keď sa povie lodná katastrofa, každému sa vybaví Titanic. Ale Titanic vôbec nie je jediná, nieto najhoršia nehoda, ktorá sa kedy stala.
TOP 10 Najväčších lodných nešťastí
Zdroj obrázku: Internet
 

Keď sa povie „lodná katastrofa“, každému sa vybaví Titanic. Ale Titanic vôbec nie je jediná, nieto najhoršia nehoda, ktorá sa kedy stala. V nasledujúcom článku si môžete prečítať o nešťastiach na vode za posledné storočie.

1. Wilhelm Gustloff

Wilhelm Gustloff
Wilhelm Gustloff bol potopený počas 2. svetovej vojny 30. januára 1945.
zdroj: Internet

30. januára v roku 1945 bola nemecká loď MV Wilhelm Gustloff v Baltickom mori zasiahnutá tromi torpédami do pravoboku. Vyplávala z Gdyne v Poľsku a mala doplávať do Nemecka s 3000 pasažiermi. Do Nemecka sa v tom čase snažilo dostať priveľa ľudí, kvôli čomu sa loď preplnila. Niektoré zdroje tvrdia, že pasažierov bolo až 11 000. Loď evakuovala občanov, vojenský personál a nacistických úradníkov, ktorí boli obkľúčení Červenou armádou vo východnom Prusku. Desať hodín po vyplávaní sa loď potopila. Počas 45 minút zomrelo 9 400 ľudí, vďaka čomu je potopa lode MV Wilhelm Gustloff najväčšou námornou tragédiou v histórii. Zachránila sa len hŕstka – 1700 ľudí.

2. Dona Paz

Dona Paz
Trajekt Dona Paz sa potopil po kolízii 20. decembra 1987.
zdroj: Wikipedia

20. decembra 1987 sa potopil filipínsky trajekt Dona Pazpo kolízii s malým tankerom Vector. Pri zrážke zomrelo 4376 cestujúcich. Loď dokázala pojať len asi 1500 - ich počet bol skoro trojnásobný. Väčšina ľudí počas zrážky spala. Po zrážke s druhým tankerom sa okamžite vylial a vznietil prepravovaný benzín. Oheň sa šíril aj cez Donu Paz až na okolitú vodu. Pasažieri museli vyskakovať cez palubu. Veľa z nich zomrelo v ľadovej vode. Prežilo 24 ľudí. Vinu niesol vlastník tankeru, ktorý prevádzkoval plavidlo bez potrebných dokumentov, nemal vhodný personál a prekročil počet cestujúcich.

3. Lusitania

Lusitania
Zaoceánska loď Lusitania bola potopená počas 1. svetovej vojny 7. mája 1915.
zdroj: Wikipedia

Lusitania, rýchla a luxusná britská loď, cestovala pravidelne po svojej trase medzi Liverpoolom, New Yorkom a Queenstownom. Počas prvej svetovej vojny bola zasiahnutá nemeckým torpédom. Potopila sa 7. mája 1915, 18 minút po zrážke. Nešťastie zabilo 1198 ľudí. Prežilo znovu len pár - 761. Práve potopenie britskej lode a smrť mnohých cestujúcich donútilo Ameriku ku vstupu do prvej svetovej vojny a stala sa symbolom všetkých protivojnových kampaní.

4. Lancastria

Lancastria
Dopravná loď Lancastria sa potopila počas 2. svetovej vojny 17. júna 1940.
zdroj: Internet

Lancastria, britská zaoceánska dopravná loď, sa potopila 17. júna 1940 vo francúzskom prístave Saint-Nazaire. Straty na životoch tvorili 4000 ľudí, pravdepodobne omnoho viac. Je považovaná za najväčšie nešťastie britskej lode s najhoršou stratou na životoch.

5. Empress of Ireland

Empress of Ireland
Výletná loď Empress of Ireland sa potopila po kolízii 29. mája 1914.
zdroj: Wikipedia

Kanadská zaoceánska loď Empress of Ireland sa potopila v zálive sv. Vavrinca, keď sa zrazila s nórskou loďou Storstand. Príčinou bola nízka viditeľnosť v skorých ranný hodinách. O život prišlo 1012 ľudí, z toho bolo 840 pasažierov a 172 členov posádky. Loď sa potápala tak rýchlo, že nestihli spustiť záchranné člny. Väčšina ľudí zomrela okamžite po zrážke, prežilo 465 vyvolených.

6. Goya

Goya
Transportná loď Goya bola potopená 16. apríla 1945.
zdroj: Internet

Nemecká transportná loď mala na palube 6100 zdokumentovaných pasažierov a niekoľko ďalších stoviek „na čierno“. 16. apríla 1945 bola Goya potopená sovietským podmorským torpédom v Baltskom mori počas druhej svetovej vojny. Šla ku dnu v priebehu siedmich minút. Okrem 183 pasažierov nikto neprežil. Veľa mŕtvych tvorili ženy a hlavne deti. Buď zahynuli už na lodi alebo sa o to postarala ľadová voda v mori, kde zomreli na podchladenie. Loď bola do roku 1945 určená na zásobovanie nemeckých ponoriek. Potom slúžila na transport vojakov a civilných utečencov z východného Pruska na západ. Potopenie Goye bolo druhé najväčšie lodné nešťastie po lodi Wilhelm Gustloff.

7. Indianapolis

Indianapolis
Loď Indianapolis bola potopená počas 2. svetovej vojny 30. júla 1945.
zdroj: Wikipedia

30. júla 1945 krátko po doručení posledných častí prvej atómovej bomby (použitej pri útoku na Hirošimu) bola loď napadnutá japonským podmorským námorníctvom. Potopila sa v priebehu 12 minút. Pri potopení zomrelo asi 300 mužov. Ďalších 900 bolo vystavených dehydratácii a žraločích útokov, zatiaľ čo čakali na svoju záchranu. O štyri dni neskôr boli muži zachránení lietajúcim člnom Catalina. Prežilo len 317 mužov. Kapitán Indianapolisu McVay bol neskôr súdený za zlé kormidlovanie lodi – plavil sa priamo, nekľučkoval. Napokon bol Kongresom Spojených štátov amerických zbavený viny. Indianapolis bola poslednou americkou vojenskou loďou, ktorá sa potopila s takým obrovským číslom obetí.

8. Le Joola

Le Joola
Loď Le Joola sa prevrátila 26. septembra 2002.
zdroj: Internet

Senegalská loď Le Joolasa prevrátila na pobreží Gambie 26. septembra 2002. Stála život 1863 ľudí na palube. Zachránilo sa ich 64, z toho len jedna tehotná žena. Príčinou havárie tejto lodi bolo jej preťaženie. Na palube bolo veľa ľudí bez cestovného lístka. Niektoré zdroje tvrdia, že ich bolo okolo 4000. Pravé čísla sa už nedozvieme. Keď Le Joola vplávala do búrky, neudržala sa na hladine a prevrátila sa. Vzhľadom na počet mŕtvych sa považuje za druhú najväčšiu civilnú lodnú katastrofu po Doňi Paz.

9. Mont Blanc

Mont Blanc
Nákladná loď Mont Blanc vybuchla 6. decembra 1917.
zdroj: Internet

6. decembra 1917 vybuchla v Halifaxe nákladná loď. Stalo sa tak po zrážke s nórskou loďou Imo v časti prístavu Narrows. Mont Blanc bola ako nákladná loď plne naložená vojnovými výbušninami. Pri zrážke s Imo nastal obrovský výbuch, ktorý spustošil obe lode, prístav a mesto. Pri výbuchu alebo pod troskami budov zomrelo 2000 ľudí. Viac ako 9000 ľudí sa zranilo.

10. Titanic

Titanic
Titanic sa potopil 14. apríla 1912.
zdroj: Internet

Najznámejšou lodnou katastrofou v dejinách je kolízia Titanicu. Potopil sa 14. apríla 1912 v Severnom Atlantickom oceáne po náraze na ľadovec. Loď prepravovala vyše tisíc ľudí zo Southamptonu vo Veľkej Británii do New Yorku v USA. Potopenie neprežilo 1514 ľudí a tým sa dostáva na tretie miesto smrteľných civilných nešťastí v histórii. Loď narazila na ľadovec o 11:40 večer. Kolízia pohltila 5 zo 16 komôr. Počas nasledujúcej dva a pol hodiny sa loď napĺňala vodou a ponárala sa ku dnu. Pasažieri a niektorí členovia posádky boli evakuovaní do záchranných člnov. Mnoho z nich bolo naplnených len z polovice. Krátko pred 2:20 ráno sa Titanic zlomil napoly a potopil sa spolu s tisíckou ľudí na palube. Ľudia, ktorí spadli do vody zomreli na podchladenie z ľadového oceánu. Prežilo 710 ľudí, ktorých vzala na palubu loď RMS Carpathia o niekoľko hodín neskôr.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
Keď sa povie lodná katastrofa, každému sa vybaví Titanic. Ale Titanic vôbec nie je jediná, nieto najhoršia nehoda, ktorá sa kedy stala. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/top-10-najvacsich-lodnych-nestasti/

A čo loď Armenia z roku 1941 5000 obetí ? napr.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Armenia

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Peter Nagy vydáva historicky prvé live DVD. Fanúšikovia na ňom nájdu záznam koncertu v Starej tržnici v Bratislave.
pred 6 rokmi
Každoročne si Viedenčania a ďalší diváci môžu vychutnať v parkovom areáli zámku Schönbrunn klasický koncert Viedenských filharmonikov. Večerný open air koncert, ktorý je voľne prístupný, sa uskutoční tento raz 30. mája.
pred 6 rokmi
Zo škótskeho Glasgowa prichádza do Bratislavy lahôdka pre všetkých priaznivcov nezávislej gitarovej scény.
pred 4 rokmi
Peter Nagy oslavuje 30 rokov na česko-slovenskej hudobnej scéne! Pre fanúšikov všetkých generácií pripravil exkluzívne koncerty v Prahe, v Košiciach a v Bratislave!
pred 6 rokmi
Informácie o alergénoch v jedle nájdete na táckach, dokonca aj na stene. Laktózovo intolerantní vedia, že sa majú vyhýbať jedlám so sedmičkou.
pred 6 rokmi
Kultové Suzuki Jimny sa podrobilo decentnej omladzovacej kúre
pred 6 rokmi
Tvrdí to prestížny americký finančný magazín, podľa ktorého sa spoločnosť obchoduje za 75-násobok svojho predpokladaného zisku na tento rok.
pred 5 rokmi
Nikon prináša najnovší prírastok vo svojom neprekonateľnom rade digitálnych jednookých zrkadloviek.