Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 Najšialenejších pápežov, 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 28.02.2013

Ak ste si mysleli, že v prvej časti tohto článku ste sa už o pápežoch dozvedeli dosť šialených vecí, mýlili ste sa. Rebríček tých najšialenejších pápežov pokračuje.
TOP 10 Najšialenejších pápežov, 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

5. Pápež Sergius III.

Sergius III.
Sergius III. začal obdobie, ktoré historici dnes nazývajú temným storočím alebo pornokraciou.
zdroj: Wikipedia

Na pápežský stolec sa Sergius III. dostal v roku 897 za pomoci odporcov pápeža Formoza. Formozus však mal aj mnohých prívržencov a tí Sergia III. vyhnali. Ten sa však vrátil, a to dokonca s ozbrojeným sprievodom a chopil sa moci. Písal sa roku 904.

Na začiatku svojho pontifikátu exkomunikoval Formozu a jeho úkony a vyhlásenia vyhlásil za neplatné. Kruto si vybavil účty aj so svojimi predchodcami. Nevieme nakoľko sú tvrdenia pravdivé, pretože pochádzajú od jeho protivníkov, ale podľa historických záznamov pápeža Leva V. a pápeža Chistophora uvrhol do väzenia a tam ich dal zaškrtiť. V oficiálnej správe sa hovorilo: „Tento úkon bol vykonaný so súcitom k obom bývalým pápežom, pretože rýchla smrť je menej strašná ako doživotné zatvorenie v temnici.“ Sergius však neskončil a dal chladnokrvne zavraždiť aj kardinálov, ktorí nestáli na jeho strane a neboli mu naklonení.

Samostatnou kapitolou v živote tohto pápeža sú jeho milenky. Sergius sa zahľadel do krásnej Teofilaktovej dcéry Marosie. Teofilaktos bol senátor, veliteľ rímskych milícií a správca pápežských financií. To on poskytol Sergiovi ozbrojený sprievod, aby sa mohol chopiť moci. Keď sa Marosia stala jeho milenkou, mala len 15 rokov. On štyridsaťpäť. Pápež sa delil o jej lôžko s jej zákonitým manželom, mocným talianskym kniežaťom. Podľa niektorých prameňov boli Sergiovými milenkami všetky tri ženy z rodu Teofilaktovcov, čiže matka a jej dve dcéry, o ktorých sa hovorilo, že sú to pobehlice bez hanby. Avšak, len Marosia mu porodila syna.

4. Pápež Ján XII.

Ján XII.
Ján XII. - o jeho správaní však kolujú rôzne chýry.
zdroj: Wikipedia

Ján XII. sa stal pápežom, keď mal ešte len 16 rokov. Nedostal sa však do povedomia historikov len pre jeho nízky vek, ale aj pre správanie, z ktorého boli zhrození samotní Rimania. Možno by mu prepáčili, že si v Lateránskom paláci zriadil hárem alebo že sa za peniaze vybrané od pútnikov zúčastňoval hazardných hier. Incestný pomer s vlastnou matkou mu už však odpustiť nevedeli.

Mal stajne s dvoma tisíckami koní, čo by až také zaujímavé nebolo, ale tieto kone kŕmil mandľami a figami namáčanými do vína. Pri svojich milenkách sa takisto dopustil niekoľkých výstrelkov. Svoje milenky napríklad obdarúval zlatými kalichmi, ktoré pochádzali z baziliky sv. Petra. V bezpečí však neboli ani obyčajné Rimanky. Pre ženy bolo nebezpečné vstupovať do kostola sv. Jána Lateránskeho, pretože sukničkár Ján XII. tu číhal na svoje sexuálne obete.

Rím sa samozrejme začal búriť a pápež z obáv pred hnevom Rimanov vydrancoval baziliku sv. Petra a ušiel do Tivoli. Bol súdený za to, že za vysväcovanie kňazov si nechal platiť, oslepil svojho duchovného radcu, vykastroval kardinála a tým mu privodil smrť a bol obvinený aj z vraždy, svätokrádeže, krvismilstva so svojimi príbuznými a z toho, že vzýval démonov.

Pápež sa napokon vrátil do Ríma, aj keď to mnohí nečakali. Prišiel však chránený najatými ozbrojencami. Opäť sa ujal svojho úradu a dal popraviť všetkých, čo ho prinútili uchýliť sa do exilu. Pápež zomrel počas jednej noci so svojou milenkou. Nachytal ich "in flagranti" jej manžel a pápeža, ešte len dvadsaťštyriročného, chladnokrvne zabil.

3. Pápež Pius XII.

Pius XII.
Bol to dvestošesťdesiaty pápež v poradí a jeho pontifikát trval takmer 20 rokov.
zdroj: Wikipedia

Pius XII. je aj v súčasnosti je považovaný za jedného z najkontroverznejších pápežov. Pápež, vlastným menom Eugenio Pacelli, pochádzal z rímskej aristokratickej rodiny. Teologické vzdelanie získal na gregoriánskej univerzite a na inštitúte sv. Apolinára v Ríme. Na kňaza bol vysvätený v apríli 1899. Už v roku 1901 vstúpil do pápežských služieb. Pápežom sa stal v roku 1939. Na znak spriaznenosti s predchádzajúcim pápežom Piom XI. a s úmyslom pokračovať v jeho politike si zvolil meno Pius XII.

Pius XII. sa pokladal za pápeža mieru a až do 1. septembra 1939 sa snažil diplomatickými krokmi odvrátiť vojnu. Bol prvým pápežom, ktorého svet poznal prostredníctvom rádia i televízie, napr. 24. augusta 1939 sa prostredníctvom rozhlasových vĺn obrátil na svet, aby sa zdržal vojny. Osobne sa pokladal za prísne neutrálneho. Neustále vyzýval bojujúce strany na ukončenie vojenských operácií a otvorene burcoval svetovú verejnosť na odpor voči vojne.

Hoci bol presvedčený, že komunizmus je ešte nebezpečnejší ako fašizmus, odsúdil Hitlerov útok na Sovietsky zväz. Otvorene sa staval aj proti stalinskej diktatúre a zverejnil dekréty, v ktorých pohrozil členom komunistickej strany a jej prívržencom exkomunikáciou. Jeho antikomunistický postoj viedol až tak ďaleko, že sa snažil obhajovať činy nedávnych nacistických zločincov.

Počas celej vojny však starostlivo dbal na pomoc obetiam vojny a vojnovým zajatcom s výnimkou sovietskych zajatcov v nemeckých táboroch. Na neoficiálny pokyn pápeža našlo tisíce utečencov útulok v kláštoroch, kostoloch, v budovách cirkevného štátu, ale aj v pápežovom letnom sídle Castel Gandolfo. Odporcovia Piovej politiky však pápežovi vyčítajú málo razantný a v mnohých situáciách až neutrálny postoj voči narastajúcej svetovláde a genocíde.

2. Svätý Peter

Svätý  Peter
Apoštol Peter, vlastným menom Šimon bol prvým pápežom a jedným z dvanástich učeníkov Ježiša Krista.
zdroj: Wikipedia

Údaje o pôsobení Svätého Petra na čele v tom čase malej skupiny kresťanov sa však značne líšia. Podľa Biblie ho touto úlohou poveril osobne Ježiš. Nechceme tu však pojednávať o Petrovej osobe apoštola. Vieme, že to práve on zaprel Ježiša, aj keď sa vystatoval, že by to nikdy neurobil. Peter však na čele cirkvi konal aj také veci, ktoré sú dosť rozporuplné a vzbudzujú pochybnosti.

Podľa Skutkov apoštolov hlásal skorý príchod spasiteľa, vyzýval k modleniu sa a k pokániu. Podľa Petrových listov tiež vyzýval ľudí k úplnej poslušnosti voči vrchnosti. Jeho konanie sa však v mnohom od Ježišovho líšilo. Najvýraznejšie sa jeho konanie odlišovalo od Ježišovho v ohľade peňazí. Na rozdiel od Ježiša vyžadoval odovzdanie majetku veriacich Bohu, čiže ich cirkevnému zboru. Zorganizoval cirkevné spoločenstvo, ktoré prijalo za členov tých veriacich, ktorí predali svoj majetok a darovali ho cirkvi. Pri počte približne 5000 veriacich došlo k nahromadeniu veľkého majetku.

1. Pápež Štefan VI.

Štefan VI.
Meno tohto pápeža sa úzko spája s tzv. synodou mŕtvych.
zdroj: Wikipedia

Synoda mŕtvych sa odohrala na vrchole obdobia rokov 880 – 1046. Je to obdobie, ktoré dnes nazývame temným storočím. Tento temný obraz sa nevyhol ani cirkevným hodnostárom. Pápežstvo kleslo na obyčajné biskupstvo a post pápeža sa stal predmetom politických záujmov. Jedným z najbizarnejších príbehov svedčiacich o úpadku pápežstva je práve synoda mŕtvych.

Formozov nástupca, pápež Štefan VI. dal vykopať 9 mesiacov starú mŕtvolu svojho predchodcu, ktorú obliekli do slávnostného pápežského odevu, posadili na trón a takto súdili za priestupky proti cirkevnému právu. Neexistujú oficiálne záznamy z pojednávania, ale verí sa, že pápež Štefan VI. predsedal porote, ktorá bola zložená z rímskych klerikov. Jeden z dekanov bol určený ako Formozov obhajca a mal za neho odpovedať na otázky. Zhromaždení v tichosti sledovali, ako Štefan vykrikoval na mŕtvolu obvinenia a urážky. Mŕtvy Formozus bol odsúdený, jeho voľba za pápeža prehlásená za neplatnú, jeho rozhodnutia boli zrušené a prsty, ktorými žehnal, mu odsekli. Strhli z neho pápežský odev, obliekli ho do žobráckych handier a pochovali ho. Neskôr dali mŕtvolu opätovne exhumovať, bola vláčená ulicami a hodená do rieky Tiber. Traduje sa, že nejaký pustovník potom vyzdvihol jeho ostatky a pochoval ich.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Bavíme sa o klasike, ktorá má 14 rokov. Fakt, že aj po takom dlhom čase a po niekoľkých vzhliadnutiach tohto filmu som sa stále rovnako bavil, hovorí za všetko.
pred 7 rokmi
Literárny fond udelil ceny za vedeckú a odbornú literatúru, prémie vyhlásil za vedeckú a odbornú literatúru a za výnimočný vedecký ohlas na jedno dielo.
pred 6 rokmi
V súčasnosti, keď muzikanti vymetajú festivaly, alebo dovolenkujú, Vanda prezentuje tretí klip zo svojho debutu - k skladbe Sings.
pred 12 rokmi
Ringo je jedným z najjednoduchších športov, ktorý sa dá hrať bez nejakej špeciálnej prípravy prakticky kdekoľvek.
pred 6 rokmi
Film Hitchcock odhaľuje nielen históriu natáčania jedného z najslávnejších filmov všetkých čias, ale tiež podmanivý milostný príbeh slávneho režiséra a jeho ženy Almy (H. Mirren).
pred 7 rokmi
65-ročný hudobník predstaví v českej metropole album The Diving Board, ktorý plánuje vydať v septembri.
pred 7 rokmi
Svojich úloh sa zhostia na začiatku novembra, keď odštartujú priame prenosy súťažných večerov.
pred 6 rokmi
Spevák Richard Müller dostal od organizátorov Americkej narodeninovej párty exkluzívny darček - gitaru Jack Daniels!