Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 Najšialenejších pápežov, 1. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 26.02.2013

Pápež nie je vždy synonymom nehynúcej lásky a milosrdných slov. História je dôkazom, že mnohí pápeži mali od Boha veľmi ďaleko.
TOP 10 Najšialenejších pápežov, 1. časť
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Pozrime sa na tých, ktorí si svojimi činmi naozaj zaslúžili miesto v dejinách – ako tí najšialenejší pápeži v histórii.

10. Pápež Pius V.

Pius V.
Pius V. bol zbožný až k neznášanlivosti.
zdroj: Wikipedia

Pápež Pius V. bol naozajstným Božím pastierom, pretože až do svojich 16 rokov bol pastierom skutočných ovečiek. Potom však vstúpil do rádu dominikánov a prijal rehoľné meno Michele. Už viac nebol Antonio. Študoval v Bologni a v roku 1528 bol vysvätený za kňaza. Tu si môžeme všimnúť, akú úlohu v jeho živote hrá číslo 16. Šestnásť rokov pásol ovce a šestnásť rokov prednášal v Pávii. Bol veľmi zanietený pre záležitosti Cirkvi, a tak sa stal inkvizítorom. Postupne stúpal, získaval na vážnosti a v roku 1558 bol vymenovaný za generálneho inkvizítora.

Pius V. bol veľkým reformátorom. Obmedzil používanie odpustkov. Stále si však zakladal na čistote viery a všetko podriaďoval inkvizícii. Postavil pre ňu nový palác, vypracoval jej nové smernice, aktívne sa zúčastňoval všetkých zasadaní, aj keď to nebola jeho povinnosť. Obvinil a odsúdil mnoho vzdelaných ľudí, a práve preto sa v Taliansku udomácnil protestantizmus. Bol prísny aj na Židov, vyháňal ich z pápežského štátu. Na druhej strane však pre obchodné dôvody dokázal prižmúriť oko. Takisto zasiahol do tlače a ustanovil (1571) kongregáciu zakázaných kníh. Mnohých tlačiarov takto donútil k úteku. Pápež Pius V. bol zanietený pre asketizmus a evanjeliovú chudobu. Dokonca, aj keď sa stal pápežom, pod ornátom nosil hrubý mníšsky habit. Niekedy sa zdalo, že celý Rím je pre neho jedným veľkým kláštorom a prísne dbal o to, aby sa duchovní zdržiavali na miestach svojich úradov a uskutočňoval pravidelnú kontrolu náboženských reholí. Ak si myslel, že rehoľa nedodržiava svoj cieľ, neváhal a zrušil ju. Áno, Pius V. bol zbožný až k neznášanlivosti.

9. Pápež Lev I.

Lev I.
Pápež Lev I. bol horlivým zástancom viery.
zdroj: Wikipedia

Lev I. už ako diakon zaujímal v rímskom duchovenstve významné postavenie a pôsobil ako pápežský vyslanec v Galii. Keď bol pápežom, tak sa uskutočnil tzv. chalkedónsky koncil, na ktorom bolo prijaté nové vyznanie viery a na jeho základe bola uzákonená dogma o Božskom vtelení Krista. Pápež počas svojho pontifikátu napísal viac ako sto listov a takmer rovnaký počet kázní. Ich hlavnou témou bolo riešenie dogmatických sporov a poukazovanie na autoritu pápeža ako nástupcu svätého Petra. Okrem iného sa zasadzoval aj za primát Ríma v otázke cirkevných dogiem. Do dejín však vošiel nie len ako pápež, ale aj ako významná svetská osobnosť. Pravdepodobne ste už počuli o Attilovi, ale asi neviete o jeho stretnutí sa s týmto pápežom.

V roku 452 Húni vyplienili Miláno a začali postupovať ďalej na juh. Vtedy prišla chvíľa Leva I. Neďaleko Mantovy došlo k významnému stretnutiu pápeža s veliteľom Húnov – Attilom. Pápež ponúkol Attilovi slušnú finančnú čiastku a naozaj tak vykúpil Rím. S kmeňom Vandalov o tri roky neskôr však už také šťastie nemal a nepomohlo mu ani podplácanie.

8. Pápež Alexander VI.

Alexander VI.
Alexander VI. patrí k najvýznamnejším, ale i k najrozporuplnejším postavám na Petrovom stolci.
zdroj: Wikipedia

Alexander VI. už ako kňaz, predtým ako sa stal pápežom, bol všetkým známy jeho neviazaný život a jeho sexuálne dobrodružstvá sa stali legendárne. Dokonca sa netajil ani svojimi potomkami. Niektoré svoje ratolesti si obľúbil viac. Boli to tie, ktoré pochádzali z jeho spojenia s bohatou Rimankou. Jeho život však sprevádzal aj iný škandál, a to jeho podvádzanie pri konkláve. Neštítil sa podplatiť kardinálov a v roku 1492 bol naozaj zvolený za pápeža. Na jeho sexuálne výčiny sa pravdepodobne zázračne zabudlo.

So svojim spôsobom života, ktorý nemá veľa spoločné s Desatorom, neprestal ani po zvolení za pápeža. Tento post bez výčitiek využíval na vlastné obohacovanie a doprial aj svojim blízkym. Uprednostňoval svoje deti a svojho syna už vo veku 18 rokov vymenoval za kardinála.

Aj napriek tomu, že bol Alexander VI. zhýralec, pôžitkár a sukničkár, bol aj veľmi nábožný, a dokonca ortodoxne. Okrem iného do dejín vstúpil ako politický stratég a mecenáš umenia. Skutočne však platí, že duchovno ostávalo na periférii jeho záujmu. Všetkému dominovali svetské záujmy, túžba po bohatstve a moci.

7. Pápež Urban VI.

Urban VI.
Urban VI. neoplýval kresťanskou láskou.
zdroj: Wikipedia

Prvým pápežom tzv. západnej schizmy sa v roku 1318 stal Urban VI., vlastným menom Bartolomeo Prigano. Bol to asketický mních, ktorý svoje vzdelanie získal počas štúdií v Avignone. Nemecký cirkevný historik Ludwig Pastro o ňom napísal tieto slová: „Urban VI. neoplýval kresťanskou láskou, chýbala mu vľúdnosť, bol prirodzeným despotom. Bol krutý a nerozvážny.“ Aj napriek tomu sa však stal pápežom, aj keď mnohí ho zatracovali. Na jeho strane však stála neapolská kráľovná.

Jeho pontifikát je poznačený neustálou kritikou namierenou proti kardinálom. Vyžadoval od nich, aby odmietali dary od svetských hodnostárov a nežili v prepychu. Samozrejme, že ich priateľstvo si takýmito rečami nezískal. A aj preto bol zvolený protipápež Klement VII. A toto bol vznik západnej schizmy. Na strane novozvoleného protipápeža bolo Škótsko, Španielsko, Francúzsko a Portugalsko. Urbana podporovalo Nemecko, české krajiny, Anglicko a Poľsko. Urban VI. strácal svojich prívržencov, dokonca sa mu chrbtom postavila aj samotná neapolská kráľovná.

Bol to tvrdohlavý pápež a za jeho vzdorovitosť pykal celý Rím. Takisto sa hovorí, že bol alkoholik a pri svojej hostine vypil osemkrát viac než ktorýkoľvek člen kardinálskeho zboru. Bol to zúrivý muž a jeho záchvaty zúrivosti viedli hŕstku kardinálov k príprave sprisahania, ktoré však nevyšlo a Urban VI. potom nechal popraviť šesť kardinálov. Nakoniec pápež zomrel na následky zranenia, keď v roku 1389 spadol z muly.

6. Pápež Pius II.

Pius II.
Pius II. miloval umenie a literatúru, ale mal aj dušu politika.
zdroj: Wikipedia

Piis II., vlastným menom Enea Silvio Piccolomini, sa narodil do búrlivého obdobia a do váženej šľachtickej rodiny. Začiatok mal teda dobrý a sudičky mu prisľúbili kariéru a vysoké postavenie ešte kým bol v plienkach.

Aj tento pápež však viac miloval svetskú sféru ako sféru duchovna. Miloval umenie a literatúru, ale mal aj dušu politika a pracoval s mnohými významnými mužmi v diplomatických službách. Zastával nadradenosť koncilu nad pápežom. Predpokladalo sa však, že keď bude pápežom, podporí svoju vášeň, a to renesančné umenie. Nestalo sa tak. Namiesto toho našiel záľubu v krížových výpravách. Nemal však podporu, doboví vládcovia sa proti Turkom nechceli stavať. A tak sa spolčil s niekým, koho meno vyráža dych - Vlad Narážač.

V roku 1458 začal Vlad svoju výpravu, a to s požehnaním samotného pápeža. Všetky jeho výpravy proti Turkom charakterizovala barbarská krutosť, ktorá privádzala do hrôzy tak nepriateľov, ako aj spojencov. Pápež Pius II. však naďalej požehnával Vladove úspechy, aj napriek tomu, že Rím a celý civilizovaný svet sa snažili držať od barbarského kniežaťa odstup. Vlad, ak chcete pokojne ho môžeme nazvať aj Drakulom, nemal vo svojej krutosti súpera. Nebral nikoho do zajatia. Údaje kronikárov hovoria, že odťal vyše dvadsaťtisíc tureckých hláv a rovnaké množstvo uší a nosov. Spomína sa aj Vladov obľúbený spôsob popravy - narážanie na kôl. Práve tento spôsob popravy mu priniesol prívlastok Narážač. Vskutku, pápež Urban II. si vybral veľmi zaujímavého spojenca.

Pokračovanie článku, 2. časť.

Foto: Wikipedia / Titian (1490–1576)
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Pápež nie je vždy synonymom nehynúcej lásky a milosrdných slov. História je dôkazom, že mnohí pápeži mali od Boha veľmi ďaleko. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/top-10-najsialenejsich-papezov-1-cast/

Katolíckej cirkvi a ostatným cirkvám želám len jedno - nech začnú hovoriť ľuďom nepokrivenú pravdu o Bohu. Boh posielal na zem - na svoju vinnicu mnohých prastorených duchov - prorokov a učiteľov, ale ľudia ich vždy vysmiali, prenasledovali , zavraždili a pravdu od Boha sme vždy pokrivili. Aj Božieho syna sme my ľudia brutálne zavraždili. Pretože učení a rozumom podkutý kňazi nezniesli pravdu /a nezmenili sa doteraz/.

 

Diskusné príspevky (6)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
hlavne, že vy viete pravdu... vy ste tam boli, vy ste to zažili... presne tak ako všetci... veríte niečomu o čom nie sú dôkazy!
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Boh dal ľudskému duchu a teda človeku "jedinečnú vlastnosť" a tou je slobodná vôľa, ale za následky činov si nesieme zodpovednosť.Čo kto zaseje to aj zožaje. A Boh povedal - nezabiješ - doslovný preklad nesmieš zabíjať.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
dokáž to, že to povedal... všetci ste zaslepení vierou v niečo čo neexistuje... veriť treba v samého seba, vo svoje schopnosti a nie v niekoho, koho existencia nie je potvrdená... keby niekto (niečo) s takou mocou aká sa mu pripisuje naozaj existoval, nevyzeral by svet tak ako vyzerá! hlad, bolesť, smútok, strach, vojny a na druhej strane bohatstvo a bezstarostnosť... vládla by spravodlivosť a rovnomernosť....
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Ako som povedal - od Boha máme slobonú vôľu. Boli na zemi časy, keď ľudia žili podľa Božích zákonov a svet napĺňala láska , pokoj a harmónia. Postupom času, keď ľudia nadmerne prepestovali ľuský rozum a začali šľiapať po pravde a Božích zákonoch a nedodržiavali Božie zákony, sme sa začali stále viac vzdiaľovať od Boha. A to čo sa deje teraz to je výsledok našich činov - že myslíme zle a konáme zle a porušujeme Kristovo najvyššie prikázanie - miluj svojho bližného ako seba samého. Keď sami sebe navzájom ubližujeme v myšlienkách, slovách a skutkoch všetko sa nám do bodky mnohonásobne vráti/ aj za predchádzajúce životy - každý sám vo svojom živote podľa toho čo zažíva môže ľahko spoznať svoje predchádzajúce pôsobenia na zemi/ - v podobe utrpení a chorôb a to už od útleho veku. Niekto to volá že to je tzv." osud", ale ten neexistuje - človek si tvorí sám svoju prítomnosť aj budúcnosť. Každý z nás ma slobodnú vôľu - môžeme si robiť čo chceme - ale násleky svojich činov si zožajeme teraz aj ďalších životoch. Preto toľko utrpenia . Človek musí za svoje konanie a myšlienky prijať zodpovednoť. Boh nám dal cez Mojžiša odpoveď na vaše otázky 10 Božích prikázaní - a žiť podľa nich- Potom by vládla spravodlivosť a rovnomernosť medi ľuďmi a národmi. A o tých ľudí, ktorí teraz vo svete robia svojim bližným utrpenie o tých nemajte strach - všetko sa im do bodky vráti - čo kto zaseje - to sa mu vráti. Keď neveríte v Boha- pozrite sa na prírodu a ako to všetko v nej dokonale funguje - napr. ľudská bunka. A celý viditelný aj nevidelný svet stvoril Boh.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
každý má právo veriť čomu chce takže tieto osočovania a súdenie podľa seba.."ži a nechaj žiť" ;)
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Môte veriť čomu a komu chcete - to je vaša slobodná vôľa. Otázka viery v Boha - Stvoriteľa znie asi tak, že buď jeho existenciu príjmam a uznávam alebo ho popieram. My sami musíme chcieť kráčať v ústery za našim otcom Nebeským v jeho svetle, on sa nami "bežať nebude". Vidíte dnešný svet - je bez lásky k bližnému. Preto sa deje toto všetko vo svete aj našich osobných životoch.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Užívali si, milovali sa a ona konečne cítila, že sa jej splnili tie najtajnejšie sny. Všetko bolo neskutočné nádherné. V jeden deň sa však zobudila a zbadali tri slová, ktoré jej zmenili život...
pred 5 rokmi
Prvý hit vranovskej skupiny Frequency Red’O’Metry sa rýchlo prepracoval medzi najhranejšie slovenské skladby. Čoraz intenzívnejšie koncertovanie kombinujú jej členovia stále aj so spievaním v chrámovom zbore.
pred 8 rokmi
Konferencia „Bezpečnosť a dostupnosť dát“, ktorá bude prebiehať v utorok 18. októbra v Bratislave, se bude zaoberať najmodernejšími nástrojmi na ochranu dát a sietí.
pred 5 rokmi
Rátajte s tým, že ak budete mať celý čas istotu, že viete, čo sa bude diať ďalej, tak každým ďalším záberom vás režisér Derek Cianfrance presvedčí o tom, ako veľmi ste sa mýlili.
pred 6 rokmi
Okrem už potvrdených koncertov v Mexiku a Južnej Amerike hardrocková skupina údajne chystá ďalšie.
pred 7 rokmi
Svetový módny bestseller.
pred 6 rokmi
Pred desiatimi rokmi Julian zabil policajta, ale nechytili ho. Dnes je z neho jeden z najväčších drogových dealerov v Bangkoku...