Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najdrahších malieb sveta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 05.10.2012

Tieto umelecké diela boli vydražené za najvyššie sumy v histórii ľudstva. Ich autormi sú svetoznámi maliari, kedysi to boli paradoxne ľudia, ktorí žili na hranici biedy.
TOP 10 najdrahších malieb sveta
Zdroj obrázku: Internet
 

Tieto umelecké diela boli vydražené za najvyššie sumy v histórii ľudstva. Ich autormi sú svetoznámi maliari, kedysi to boli paradoxne ľudia, ktorí žili na hranici biedy. Dnes ich miliardárski mecenáši umenia z celého sveta skupujú, vystavujú, aby dokázali ich lásku k umeniu či biznisu. Každoročne míňajú milióny, až stámilióny dolárov za umelecké diela renomovaných maliarov.

1. Edvard Munch - Výkrik

Edvard Munch The Scream
Munchov obraz Výkrik, je považovaný za symbol - ikonu existenčnej úzkosti.
zdroj: Internet

Dielo Výkrik od Edvarda Muncha vyvolalo nedávno veľký rozruch, pretože bolo vydražené za doteraz najvyššiu cenu - 119,9 mil. dolárov v aukčnej sieni Sotheby’s v New Yorku v máji 2012. Expresionistické dielo slávneho maliara je najznámejším obrazom súčasnosti. Výkrik je výrazom stiesnenosti a strachu. Červené zore za postavičkou je inšpirované výbuchom sopky Krakatoa, ktorý na istý čas zafarbila nebo. Americký miliardár Leon Black je záhadným kupcom najdrahšieho obrazu, aký sa kedy vydražil.

2. Pablo Picasso - Nahá v sochárskom ateliéri

Nahá v sochárskom ateliéri Pablo Picasso
Maľba je z roku 1932 a Picasso na nej zobrazil svoju milenku Mariu-Thérese Walter.
zdroj: Internet

Dielo Nahá v sochárskom ateliéri (Nu au Plateau de Sculpteur) si držalo svoj rekord 2 roky. Obraz bol donedávna najdrahšie vydraženým od mája roku 2010. Dražba v aukčnej sieti Christie’s v New Yorku bola ukončená sumou 106,5 mil. dolárov. Nu au Plateau de Sculpteur je maľba Pabla Picassa z roku 1932, ktorá predstavuje jeho milenku Marie-Thérese Walter. Dielo bolo takmer 60 rokov v súkromnej zbierke v Los Angeles zberateľov umenia Sidneya a Francesa Brodyovcov. V súčasnej dobe je k videniu v galérii Tate Modern v Londýne, spolu s ďalšími obrazmi od Picassa. Obraz sa dlho držal na špičke najdrahších výtvarných diel. Picasso bol milovníkom žien a to sa odrazilo aj v jeho tvorbe. Dámy sa objavujú na väčšine jeho prác. Nahá v sochárskom ateliéri aj napriek svojej vysokej cene nepatrí k najznámejším výtvorom tohto umelca.

3. Pablo Picasso - Chlapec s fajkou

Chalpec s fajkou Pablo Picasso
Chlapec s fajkou je názov umeleckého diela znova od Pabla Picassa.
zdroj: Internet

V aukčnej sieni Sotheby’s v New Yorku bolo vydražené za 104 mil. dolárov v máji 2004. Tento obraz vznikol keď mal Picasso iba 24 rokov, počas jeho takzvaného ružového obdobia. Krátko potom sa usadil v Montmartre v Paríži. Olej na plátne zobrazuje chlapca, ktorý vo svojej ruke drží fajku a na hlave má veniec z kvetov. Kúpil ho John Hay Whitney v roku 1950.

4. Pablo Picasso - Dora Maar s mačkou

Dora Maar Pablo Picasso
Maliarka a fotografka Dora Maarová (1907- 1997), vlastným menom Henriette Markovitchová, bola najznámejšou milenkou a múzou maliara Pabla Picassa.
zdroj: Internet

Dielo z rúk Pabla Picassa, Dora Maar s mačkou bolo vydražené za 95,2 mil. dolárov v máji roku 2006. Dražba prebehla v aukčnej sieni Sotheby’s v New Yorku. Obrazy s Picassovymi milenkami sa predávajú za neuveriteľné sumy. Výnimkou nie je ani ten s Dorou Maar. Picassová milenka Dora sedí na stoličke a nad ramenom sa jej nachádza malé čierna mačka. Identita majiteľa, ktorý obraz kúpil je neznáma, jediné čo sa vie je, že pochádza z Ruska. No špekulácie ukazujú prstom na Borisa Ivanishvilia, ktorý tesne pred dražbou predal svoju banku za 550 miliónov dolárov.

5. Gustav Klimt - Portrét Adély Bloch-Bauer II

Adély Bloch-Bauer II Gustav Klimt
Adele Bloch-Bauer bola jediná modelka, ktorý Klimt maľoval dva krát.
zdroj: Internet

Portrét Adély Bloch-Bauer II je obrazom Gustava Klimta, ktotý bol vydražený v aukčnej sieni Christie’s v New Yorku v novembri 2006. Spomínaný Klimtov obraz sa vydražil v sume 87,9 mil. dolárov. Adele Bloch-Bauer je drahá dáma. Bola to manželka bohatého priemyselníka Ferdinanda Bloch-Bauera, ktorý sponzoroval umenie a podporoval Gustava Klimta. Bola jediným modelom, ktorý Klimt maľoval dva krát. Jemný portrét Adely nesie prvky nedokončenosti, ktoré nesú so sebou veľkú tajomnosť.

6. Francis Bacon - Triptych 1976

Triptych Francis Bacon
Inšpirácia pre tento pochádza zo starovekej gréckej mytológie.
zdroj: Internet

Umelecké dielo Francisa Bacona, Triptych 1976, dosiahlo v dražbe hodnotu 86,3 mil. dolárov v máji 2008. Ťažiskom tejto práce je znázornenie ľudského tela. Dražba prebehla v New Yorku v aukčnej sieni Sotheby’s. Francis Bacon bol Anglo-írsky figurálny maliar, známy pre svoje tučné, strohé grafiky a emocionálne surové obrazy. Triptych 1976 bol predaný v roku 2008 výrobcami vína Château Petrus, rodinou Moueix a kúpil ho ruský miliardár Roman Abramovich.

7. Vincent Van Gogh - Portrét doktora Gacheta

Gachet Vincent Van Gogh
Doktor Gachet sa o Van Gogha staral v posledných mesiacoch jeho života.
zdroj: Internet

Portrét doktora Gacheta, ktorého autorom je Vincent Van Gogh, bolo vydražené v aukčnej sieni Christie’s v New Yorku v minulom tisícročí, presnejšie v máji roku 1990. Tento obraz sa preslávil práve vďaka kvôli sume, za ktorú bol kúpený. Biznizsmen Ryoei Saito, ktorý obraz kúpil, bol k maľbe taký naviazaný, že si želal, aby bol po jeho smrti obraz spopolnený spolu s ním. Saito zomrel v roku 1998, no obraz je uchovaný v bezpečí dodnes. Zaujímavosťou je, že Van Gogh namaľoval viacero variácií tohto obrazu. Odlišujú sa len miernou odchýlkou vo farebnosti. Ostatné sa nachádzajú v parížskom múzeu Musée d’Orsay.

8. Claude Monet - Jazero s leknami

Jazero s leknami Claude Monet
Jazierko s leknami maľoval Monet nespočetne veľa krát.

Z dielne Claude-a Moneta sa zadarilo na dražbe Christie’s v Londýne dielu Jazierko s leknami, ktoré dosiahlo na dražbe hodnotu 80,5 mil. dolárov. Dielo bolo vydražené v júni roku 2008. V jeho sérií lekien je až 236 obrazov. Všetky dosahujú veľkých rozmerov, no práve tento obraz s leknami vyhral jackpot. Monet musel vytrvalo pracovať, aby vytvoril túto prekrásnu záhradu svojho domu v Giverny, kde strávil väčšinu svojho zrelého života, študoval tu vodu, listy a kvety, ktoré ho obklopovali. Japonský most cez škvrnité jazierko bol jeho obľúbeným námetom. Monet spontánne reagoval na svoje bezprostredné pozorovanie prírodných javov. Jeho farebné schémy neboli naplánované, ale pracoval bez predbežných kresieb alebo podmalieb na základe detailnej znalosti svetla a farieb v prírode.

9. Auguste Renoir - Zábava v Moulin de la Galette

Moulin de la Galette Auguste Renoir
Maľba zachytáva typické nedeľné popoludnie v parížskej štvrti Montmartre - Moulin de la Galette.
zdroj: Internet

Zábava v Moulin de la Galette sa vydražilo za 78,1 mil. dolárov v aukčnej sieni Sotheby’s v roku 1990 v New Yorku. Autorom je francúzsky impresionista Auguste Renoir. Obraz Moulin de la Galette je symbolom impresionizmu ukazujúcu letnú tanečnú slávnosť pod holým nebom. Renoirove obrazy sú bezprostredné, zachytávajú optimistickú atmosféru parížskych ulíc a kaviarní.

10. Peter Paul Rubens - Vraždenie neviniatok

Massacre of the Innocents Peter Paul Rubens
Vraždenie neviniatok zobrazuje biblický príbeh opísaný v Matúšovom evanjeliu.
zdroj: Internet

Vraždenie neviniatok, tak sa volá umelecké dielo uzatvárajúce desiatku najdrahšie vydražených diel. Autorom je Peter Paul Rubens a dielo sa vydražilo v aukčnej sieni Sotheby’s v Londýne za 76,7 mil. dolárov. Desiatku najdrahších diel predstavuje veľkolepé dielo, ktoré zobrazuje vraždenie malých detí za vlády kráľa Herodesa. Obraz namaľovaný v rokoch 1609 – 1611 sa stal vôbec najdrahším obrazom vydraženým na území Veľkej Británie a dostal sa do top 10 najdrahších obrazov všetkých čias.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Tieto umelecké diela boli vydražené za najvyššie sumy v histórii ľudstva. Ich autormi sú svetoznámi maliari, kedysi to boli paradoxne ľudia, ktorí žili na hranici biedy. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/top-10-najdrahsich-malieb-sveta/

obraz Dora Maar s mackou vyzera inak, staci si vygooglit

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Súťaž Dráma o najlepší dramatický text v slovenskom alebo českom jazyku je uzatvorená a jej víťazov spozná verejnosť v máji.
pred 6 rokmi
Aktuálne vyjadrenia šéfa spoločnosti Audi Ruperta Stadlera sú pesimistickejšie ako tie z minulého mesiaca z autosalónu vo Frankfurte.
pred 5 rokmi
Panamsko-americký spevák Aloe Blacc konečne vydáva celoplošne svoj tretí štúdiový album “Lift Your Spirit“. Spomínaný album sa na slovenskom trhu objaví už v piatok 21. marca.
pred 8 rokmi
Film, ktorý odkazuje až niekam na začiatok minulého storočia prináša šokujúce rozuzlenie osudu jednej rozpoltenej osobnosti...
pred 7 rokmi
Sharp a Semiconductor Energy Laboratory (SEL) spoločne vyvinuli nový typ kryštalického polovodiča na báze zlúčeniny IGZO.
pred 5 rokmi
Manželka rappera a producenta Kanyeho Westa sa už oficiálne volá Kim West.
pred 5 rokmi
Tom Hanks v hlavnej úlohe filmu Stevena Spielberga nasadá na kolotoč byrokratických nezmyslov, ale tiež zážitkov, ktoré by za žiadnymi otvorenými dverami nikdy nenašiel.
pred 6 rokmi
Na pretekárskom okruhu Sebring International Raceway na Floride (USA) absolvoval pretekársky autiak z Weissachu ďalšie úspešné testy.