Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 náboženských chrámov sveta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 31.05.2012

Vybrali sme 10 najznámejších náboženských chrámov postavených v Európe.
TOP 10 náboženských chrámov sveta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

1. Bazilika sv. Petra (Vatikán)

Bazilika sv. Petra
Chrám je postavený priamo na svätej zemi - v najsvätejšom katolíckom meste pre kresťanov. Podľa ich tradície tu bol pochovaný svätý Peter – jeden z dvanástich Ježišových apoštolov a prvý rímsky pápež. Bazilika je označovaná za najveľkolepejšiu stavbu tej doby, nič sa jej nevyrovná.
zdroj: SXC/free

Súčasná bazilika sa nad pôvodnou, Konštantínovou bazilikou, začala stavať 18. apríla 1506. keďže bola dokončená až v ďalšom storočí, zahŕňa dva architektonické slohy – barokový a renesančný. Základný kameň chrámu položil pápež Július ll.

Za celú dobu jej budovania sa na nej vystriedali mnohí architekti: Donato Bramante, Antonio da Sangallo mladší, Michelangelo, Giacomo della Porta, Carlo Maderno či Gianlorenzo Bernini. Má kapacitu 60 tisíc ľudí a samotný kostol je 220 metrov dlhý a 150 metrov široký. Na prvý pohľad upúta bazilika neobvykle širokým priečelím. To je horizontálne členené vysokou atikou (priečna zástavba na stĺpoch brány ) na dve podlažia. Kupola navrhnutá slávnym Michelangelom je skvost a pýcha baziliky. Poskytuje nádherný výhľad na celé mesto. Priemer kupoly je 42 metrov.

Fasáda kostola je vysoká 116 metrov, široká 53 metrov. Postavili ju v rokoch 1608 – 1614. Balkón je aj v súčasnej dobe používaný počas vyhlasovania pápeža a pri jeho požehnaní Urbi et Orbi.

Denne sa tu vystriedajú stovky turistov, ktorí chcú vidieť sochy, fresky a ostatné klenoty baziliky. Interiér patrí medzi klenot obdivovaný aj neveriacimi. Traduje sa, že ak sa dotknete, alebo pobozkáte ošúchanú nohu sochy svätého Petra, určite sa do Ríma vrátite. Za dverami je umiestnený okrúhly porfýr – miesto korunovácie rímskych vladárov. Vo výklenkoch bočných uličiek majú miesto sochy svätých, ktorí vytvorili náboženské prikázania. Ich počet je stály – 39. Carl Maderna navrhol predsieň Baziliky, ktorú zdobia dve jazdecké sochy – Konštantína l. Vpravo a Karola Veľkého vľavo.

2. Bazilika sv. Františka z Assisi (Taliansko, Assisi)

Bazilika sv. Františka z Assisi
Bazilika sv. Františka sa nachádza v severozápadnej časti rovnomenného mesta Assisi, na umelých terasách na úpätí Monte Subasio, v Umbria, v strednom Taliansku.
zdroj: SXC/free

S výstavbou dvojposchodovej baziliky začali v roku 1228 - dva roky po smrti svätého Františka. Zachovala sa v takmer pôvodnej podobe a patrí k najstarším gotickým náboženským stavbám. Každoročne ju navštívia tisícky turistov, pretože ponúka množstvo klenotov hodných obdivu.

Pozostáva z dolného kostola Chiesa a horného kostola Chiesa Superiore – gotické línie symbolizujú nebeskú slávu. Oba kostoly boli v nasledujúcich rokoch zdobené poprednými sochármi, maliarmi a architektmi - Cimbaue, Simone Martini, Pietro Lorenzetti a Giotto. Nájdeme tu Chór z 15. storočia, kryptu s hrobom samotného svätého Františka a kaplnku svätého Martina, ktorú zdobia pôvodné fresky zo 14. storočia.

3. BAPS Shri Swaminarayan Mandir (Veľká Británia, Londýn)

BAPS Shri Swaminarayan Mandir Flickr failing_angel
Neasdenský chrám (Neasden Temple, Shri Swaminarayan Mandir) je najväčší hinduistický chrám postavaný mimo Indie. Jeho názov plynie z miesta, kde je postavaný – oblasť zvaná Neaden. Exotický vzhľad a orientálnosť upúta pozornosť už z diaľky.
zdroj: Flickr

Stavbu vybudovanú v typickom indickom štýle z karatského mramoru ročne navštívi viac ako pol milióna turistov. Tony stavebného materiálu doviezli priamo z Indie spolu s 5000 tonami bulharského vápenca. Indický robotníci ho zmontovali priamo v Londýne z 26 tisíc jednotlivých kusov. Je to ako obrovská skladačka a len nádvorie je schopné navštíviť naraz 5 tisíc ľudí.

Chrám slúži aj pre ľudí s iným vierovyznaním a obdivovať môžeme výstavu, ktorá objasňuje základy náboženstva. Chrám je otvorený denne od 9.00-18.00 hod. Potrebné je prísť vo vhodnom odeve – krátke nohavice a sukňa nad kolená sa vylučuje. Pred vstupom je potrebné vyzuť si topánky a v celom chráme platí zákaz fotografovania.

4. Sagrada Familia (Španielsko, Barcelona)

Sagrada Familia
Na stavbe pôvodne pracoval architekt Villa, ale Gaudí zmenil pôvodný plán neogotickej stavby a urobil z nej baziliku svojich snov. Po dostavaní si vyslúžil prezývku „Dante architektúry“. Žil len pre stavbu, vo veku 62 rokov sa rozhodol presťahovať a dožiť svoj život v chráme.
zdroj: SXC/free

Vrcholné dielo katalánskeho génia Sagrada Familia sa nachádza na rovnomennom námestí. Na tejto fantastickej a veľkolepej stavbe pracoval Gaudí celé desaťročia. Mal záľubu v neobyčajnosti a farebnosti. Nemal rád symetrické tvary, pretože sa riadim heslom: „priama rovná čiara je líniou ľudí, ale krivka je líniou bohov“.

Chrám má 18 veží – z toho počtu 12 je zasvätených apoštolom a 4 evanjelistom, jedna Márii a tá najvyššia centrálna, vysoká 170 metrov Kristovi. Za najkrajšiu sa označuje východná fasáda zasvätená Narodeniu Krista. Gaudí chcel pôvodne orientovať fasádu narodenia na východ a ukrižovania na západ, ale Villarovo riešenie krypty mu to nedovolilo. Tvrdil, že dostáva inšpirácie zhora a všetko je riadené Božou Prozreteľnosťou. Nad stĺpmi zeme a mora stoja štyria anjeli s trúbami, ktorí oznamujú koniec sveta. Práve tieto skvosty sa považujú za najzaujímavejšie sochy celej fasády.

Gaudí používal otlačky tvárí ľudí a mnohokrát aj posmrtné masky pacientov.

5. Bazilika svätého Štefana (Maďarsko, Ostrihom)

Ostrihom
Bazilika bola vybudovaná na Hradnom vrchu, kde pôvodne stál iný kostol. Renesančný kaplnka sa využíva na bohoslužby aj v súčasnosti.
zdroj: SXC/free

Druhá najväčšia na svete po Vatikánskej bazilike sa pýši najväčšou olejomaľbou na oltári. Stojí hrdo rovno nad Dunajom, po ľavej strane sa nachádza hrad a sprava socha svätého Štefana. Ak sa rozhodnete navštíviť túto unikátnu baziliku, určite si netreba nechať ujsť výhľad z kupole, pretože je naozaj prekrásny. Tak isto si treba pozrieť krypty, kde sú pochovaní biskupi a cirkevní hodnostári. Arcibiskupstvo tu založil maďarský kráľ Štefan.

6. Chrám Krista Spasiteľa (Rusko, Moskva)

Chrám Krista Spasiteľa
Chrám Krista Spasiteľa stavali takmer 50 rokov a Stalin ho zničil za jediný deň (5. decembra 1931). Po páde komunistického režimu sa začalo pracovať na jeho obnove. Za jediný rok ho vystavali do pôvodnej podoby na úkor chudobného ruského ľudu.
zdroj: SXC/free

Pôvodne postavený na pamiatku víťazstva nad Napoleonom ako zázračná vďaka samotnej Prozreteľnosti, ktorá zachránila Rusko. Mohutná mramorová pýcha Moskvy, o ktorej môžeme nájsť zmienky aj v románe Pasternaka Doktor Živago - hlavná postava sa po vojnových útrapách vracia do Moskvy a prvým pozdravom milého mesta sú zlaté kupoly Chrámu Krista Spasiteľa.

Miesto postavenia vybral cár Mikuláš l. Základný kameň položili v roku 1839. Na freskách boli namaľované rôzne výjavy – vodcovia a svätí ochrancovia Rusi šíriaci kresťanstvo a samozrejme hrdinovia, ktorí zomreli za slobodu štátu. Vysvätený bol v máji 1883 a aj dnes sa považuje za najbizardnejšiu budovu s krížovým pôdorysom. Ide o kontroverznú budovu, ktorú niektorí nazývajú „gýčom doby“.

7. Katedrála Tuomiokirkko (Fínsko, Helsinki)

Tuomiokirkko
Celá stavba je postavená v neoklasickom štýle.
zdroj: SXC/free

Luteránska perla je známa aj ako „Biela Katedrála“, pretože jej krásna snehobiela farba evokujúca pocit čistoty si vyslúžila práve toto pomenovanie. Pôvodne na tomto mieste stál maličký kostolík, v ktorom sa konali bohoslužby. S výstavbou začal architekt Ernst Bernhard Lohrmann a po jeho smrti pokračoval Carl Ludwig Engel, ktorý celú stavbu obohatil o zvonicu a sochy dvanástich apoštolov.

Do roku 1917 niesla názov po svätom Mikulášovi. Okrem farby je charakteristická vežou s kupolou a pôdorysom v tvare gréckeho kríža. Oltár znázorňujúci pochovanie Krista je dielom Timeona Karla von Neffa.

8. Frauenkirche (Nemecko, Drážďany)

Frauenkirche
Luteránsky kostol v Drážďanoch bol zničený počas bombardovania v noci z 13. na 14. februára 1945 a neskôr zrekonštruovaný do pôvodného stavu. Vysvätili ho v roku 2005 počas oslavovania protestantského sviatku dňa reformácie.
zdroj: SXC/free

Pôvodný barokový kostol bol postavený v rokoch 1726 až 1743 a bol navrhnutý drážďanským mestským architektom Georgom Bährom (1666-1738) – najväčší majster nemeckého baroka. Gottfried Silbermann postavil organ a Johann Sebastian Bach tu mal svoj koncert, ktorým symbolicky pokrstil organ. Kostol vyniká svojou 95 metrov vysokou kupolou, váži 12 tisíc ton a bola vybudovaná bez akejkoľvek vnútornej opory. Kostol má po rekonštrukcii zabudovanú klimatizáciu, elektrické osvetlenie a kompletné ozvučenie.

9. Katedrála Santa Maria del Fiore (Taliansko, Florencia)

Santa Maria del Fiore
Pomenovali ju na počesť kvetu ľalie, ktorá tvorí mestský znak. Červenú kupolu je vidno zo všetkých častí a strán mesta.
zdroj: SXC/free

Katedrála stojí na námestí Piazza de Dumo a práce na nej zabrali 6 storočí. S výstavbou sa začalo v 7. storočí, pretože pôvodný kostol nevyhovoval požiadavkám veriacich. Florencia patrila v tej dobe k bohatým mestám, a preto mali dostatok prostriedkov k budovaniu dómu. Projektant Arnoldi di Cambio navrhol objekt v gotickom slohu. Na stavbe sa podielali - Giotto, Andrea Pisana, Francesco Talenti a Giovani Ghini. Kupola od Brunelleschiho sa doteraz považuje za technický zázrak a vzbudzuje nesmierny obdiv.

Rímsky Panteon sa stal vzorom pre pokladanie tehál – tzv. vzor rybej kosti. Za pozornosť stojí tiež mozaiková podlaha pripomínajúca zložité geometrické vzory islamského umenia. Na vrchole lucerny je bronzová guľa. Po zasiahnutí bleskom ju vymenili a túto udalosť pripomína už len mramorová plaketa na chodníku za katedrálou. Ak si chcete klenbu prezrieť, musíte vystúpiť po 463 schodoch a súčasne si môžete obhliadnuť Vasariho fresku Posledný súd. Dóm patrí k najväčším kresťanským chrámom na svete a do interiéru sa zmestí 25 000 ľudí.

10. Kolínsky Dóm (Nemecko, Kolín nad Rýnom)

Kolínsky dom
Právom sa môže pýšiť pomenovaním jedna z najvyšších katedrál vo svete, pretože jej dve veže sa týčia do výšky 157 metrov.
zdroj: SXC/free

Kolínsky Dóm slávnostne otvorili pred 125 rokmi za prítomnosti nemeckého cisára Viliama l., 632 rokov po začatí stavby. Základný kameň položili v roku 1248 na mieste, kde kedysi stál románsky kostolík. Architekti našli inšpiráciu vo francúzskych katedrálach. V 16. storočí bola výstavba dočasne prerušená kvôli nedostatku financií a pokračovalo sa až v 19. storočí. Jedinečný chrám meria 144 metrov na dĺžku a 86 metrov na šírku. V sarkofágu sú uložené pozostatky biblických Troch kráľov. Dóm je zasvätený svätému Petrovi a Panne Márii a nájdeme v ňom mnohé cennosti – sochy z roku 1320, socha Krista v životnej veľkosti.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokmi
Super som sa poučila

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Vybrali sme 10 najznámejších náboženských chrámov postavených v Európe. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/top-10-nabozenskych-chramov-sveta/

A kde je Notre Dame de Paris?
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Legenda o prsteni znovu ožíva.
pred 6 rokmi
Ako zavádzacie vozidlo v seriáli pretekov VLN.
pred 5 rokmi
Ne-Yo novým albumom jednoznačne potvrdzuje svoju výnimočnú pozíciu medzi americkými spevákmi, vďaka ktorej počas svojej vyše desaťročnej hudobnej kariéry predal po svete niekoľko miliónov albumov.
pred 6 rokmi
V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.
pred 4 rokmi
Zberatelia titulov edície Opus 100 si minulý rok mohli rozšíriť túto exkluzívnu kolekciu rodinného striebra o albumy rôznych žánrov.
pred 7 rokmi
Kapustnica je veľmi obľúbeným a zároveň praktickým jedlom, pretože podľa tamojších zvykov "dozrieva" a najlepšie je ju konzumovať na druhý alebo tretí deň po uvarení.
pred 9 rokmi
Zinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách.
pred 4 rokmi
Stará ruská klasika sa dočkala ďalšieho filmového spracovania a ono sa ťažko točí niečo, čo už je natočené niekoľkokrát a pritom v tom nemožno využiť vymoženosti súčasného technického sveta.