Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 Bizardných väzníc sveta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 20.02.2013

Vo filmových spracovaniach sú preferované hlavne väzenia s prísnym zaobchádzaním, ale existujú aj väznice, ktoré pripomínajú skôr relaxačný pobyt.
TOP 10 Bizardných väzníc sveta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Väzenské prostredie je väčšine z nás známe len z televíznej obrazovky. Vo filmových spracovaniach sú preferované hlavne väzenia s prísnym zaobchádzaním, ale existujú aj väznice, ktoré pripomínajú skôr relaxačný pobyt. Vo väčšine z nich sa preferujú fyzické tresty, ktoré sa časom zahoja. Rany na duši však zostávajú po celý život.

10. Väznica Halden - najhumánnejšia

Väznica Halden bola navrhnutá ako najhumánnejšia na svete. Ak si myslíte, že sa sem dostanú len odsúdení za ľahšie prečiny, omyl. Je určená pre vrahov, násilníkov, drogových dílerov, ťažkých kriminálnikov. Strážnici pritom nenosia služobné zbrane, aby pôsobili priateľskejším dojmom. Nórsky väzenský systém sa zameriava na ľudské práva a ich rešpektovanie, má podporovať vzdelávanie, prácu a následnú resocializáciu. Nóri si systém luxusných väzníc pochvaľujú. Do dvoch rokov sa im za mreže vráti len 20 percent prepustených. Rozprestiera na rozlohe 1214 hektárov. Má kapacitu 252 väzňov a jeho výstavba a zariadenie stálo približne 174 miliónov eur.

Budovu navrhli poprední architekti tak, aby prirodzene splývala s krásnym lesom. Stenu, ktorá oddeľuje areál od slobodného sveta, zakrývajú stromy. Cely vyzerajú ako hotelové apartmány, súčasťou je chladnička, televízia, internet, vlastná kúpeľňa, DVD prehrávač. Odsúdení môžu navštevovať kurzy, majú tam nahrávacie štúdio, tenisové kurty, lezeckú stenu. Ak väzňa navštívi manželka, k dispozícii je prístavba s veľkou posteľou. Povolené sú aj nočné návštevy.
Halden
Halden
Halden

9. Väznica Kresty - preplnená

Opak väznice Halden je väzenie Kresty neďaleko ruského Petrohradu. Vybudované bolo na konci 19. storočia pre maximálne 2065 väzňov. Dnes sa v tomto zariadení nachádza 10 000 trestancov. Cely sú navrhnuté pôvodne pre dve osoby, no žije ich tam aj viac ako 12. Hlad, bieda, smrad, stiesnené podmienky a choroby sú každodennou realitou. Všade cítiť pot a hnilobu. Raz za týždeň majú odsúdení nárok na 15 minútovú sprchu. Bažinaté prostredie spôsobuje hlavne v lete vlhko, teplo a premnoženie komárov. Väzni vyzerajú mladí a ich oholené hlavy ich robia ešte mladšími. Nosia ošúchané a špinavé oblečenie, hlavne voľné nohavice a svetre, bosé nohy.
väznica Kresty Wikipedia Vladimir Volokhonsky
Väznica Kresty.

Foto: Wikipedia / Vladimir Volokhonsky
zdroj: Wikipedia

8. Väznica La Santé – najdepresívnejšia

Francúzska väznica La Santési drží prvenstvo v počte samovražedných pokusov. V roku 1999 sa samovraždu pokúsilo spáchať 124 odsúdených. Funguje od roku 1867 a je známa aj otrasnými podmienkami. Mnohí odsúdení považujú smrť za vykúpenie. Prostredie je depresívne, zamorené všami, kožnými ochoreniami, potkanmi. Umiestňovali sem väzňov odsúdených na smrť, ktorí boli následne verejne popravení, pričom sa na túto „zábavku“ dívalo celé mesto. Väzňom podávajú hnijúce jedlo, mladých trestancov dávajú do ciel s ostrieľanými kriminálnikmi, ktorí si z nich robia sexuálnych otrokov. Otrasné podmienky a zaobchádzanie vzbudzujú čierne myšlienky a následnú chuť skončiť toto peklo.
väznica Le Santé Prison Michael C. Berch
Väznica La Santé.

Foto: Wikipedia / Michael C. Berch
zdroj: Wikipedia

7. Väznica La Sabeneta – najnebezpečnejšia

Nachádza sa vo Venezuele a kuriozitou je, že na jedného dozorcu pripadá 150 väzňov. Ak sa vyskytne nejaká vzbura, dozorcovia sú väčšinou bezmocní. Odsúdení sú väčšinu času zatvorení v celách a nemajú možnosť vychádzok. V roku 1995 pri hromadnej bitke zomrelo 196 odsúdených a ďalších 624 osôb bolo zranených. Priemerne každý rok väzni zabijú stovku svojich kolegov. Vrámci ochranných opatrení im nie je umožnení voľný pohyb po zariadení.
väznica La Sabeneta
Väznica La Sabeneta.
zdroj: Internet

6. Väznica San Pedro – najdrahšia

V tejto bolívijskej väznici si náklady za pobyt financujú väzni. Štát neprispieva a celé náklady sú v réžii odsúdených. San Pedro je svet sám pre seba a nachádza sa tu škola, nemocnica, kaderníctvo, potraviny, pekáreň, hotel. Väzni si zarábajú upratovaním areálu, výrobou suvenírov, prácou vo väzení, varením. Svoje uplatnenie tu nájde naozaj každý. Za peniaze si môžete kúpiť úplne všetko – luxusné ubytovanie, drogy, cigarety. Idylku narúša jedine fakt, že pôvodne bola väznica navrhnutá pre 300 odsúdených a v súčasnosti ich tu žije 1500.
väznica San Pedro Flickr Miradas
Väznica San Pedro.

Foto: Flickr Miradas
zdroj: Flickr

5. Väznica Nairobi Prison - preplnená a špinavá

O pomeroch v afrických väzniciach určite nemáme veľké ilúzie, ale na túto sa nechytajú ani naše najhoršie očakávania, nestačí ani bujná fantázia. Pôvodný projekt počítal s 800 ľuďmi a v súčasnosti je ich tu natlačených viac ako 7000.

Obrovské horúčavy v kombinácii s preplnenosťou spôsobujú problémy aj pre tých najsilnejších. Pot cítiť z každej strany, nefunguje kanalizácia, karanténa pre chorých, nákazy sa šíria rýchlosťou blesku. Na následky chorôb zomierajú odsúdení denne. Zdravotná starostlivosť tu neexistuje. Množstvo väzňov pritom ani nebolo právoplatne odsúdených. Nemajú ani poňatia, kedy a či vôbec budú prepustení, keďže súdny systém v Keni je podobne „výkonný“ ako ten väzenský. Mnohokrát zomrú nevinní ľudia, ktorí sa sem dostali neprávom.
väznica Afrika Foreignprisoners com
Africká väznica.

Foto: www.foreignprisoners.com
zdroj: Internet

4. Väznica Bang Kwang – známa kvôli cudzincom zo západu

Väznicu v Bangkoku, (vtipne prezývaná aj Bangkok Hilton), si svetovú reputáciu vydobyla hlavne zatváraním západných cudzincov. Thajsko je svetoznáme prísnymi trestami, časté sú doživotné tresty, dokonca popravy. Nováčikovia dostanú hneď po príchode železné obruče na nohy, ktoré majú 24 hodín denne. Tieto podmienky poznáme hlavne z filmov o pašovaní drog. V Bang Kwangu však sústreďujú odsúdených na viac ako 25 rokov, doživotie alebo na smrť.

Trojnásobné prekročenie kapacity, žiadna zdravotná starostlivosť, jedno chudobné jedlo denne. Pitná voda je platená. Osobná hygiena sa vykonáva, keď strážcovia pumpujú do cely vodu z neďalekej rieky. V celách svieti 24 hodín denne blikajúca žiarovka. Ak vás odsúdia na smrť, dozviete sa to dve hodiny pred popravou. Z tohto prostredia je aj film „Takmer bez šance“ („Brokedown Palace“). Príbeh o dvoch najlepších priateľkách, ktoré sa kvôli svojej dôverčivosti ocitnú vo väzení v Bangkoku.
väznica Bang Kwang ubah-ubah blogpost sk
Väznica Bang Kwang.

Foto: www.ubah-ubah.blogspot.sk
zdroj: Internet

3. Väznica Cebu – preslávená tanečnými choreografiami

Toto filipínske väzenie sa preslávilo hlavne netradičným krátením nútených chvíľ odsúdených. Väzni s obľubou nacvičujú tanečné vystúpenia na svetoznáme hity. Muži v oranžových úboroch nacvičili aj choreografiu na skladbu Thriller od Michaela Jacksona. Video malo na YouTube obrovskú sledovanosť. Dokonalosť stvárnenia doplňuje ešte aj väznený transsexuál, ktorý v choreografii stvárňuje ženskú postavu z videoklipu. Choreografie zviditeľňujú väzenie od roku 2005. Nacvičujú ich násilní delikventi, ktorí sa tancu predtým nikdy nevenovali.
väznica Cebu Flickr Joseph A Ferris III
Väznica Cebu.

Foto: Flickr / Joseph A Ferris III
zdroj: Flickr

2. Väznica Guantanamo Bay – vyznačuje sa psychickým násilím

Do tejto kubánskej väznice zatvárajú podozrivých z teroristických útokov. Drastické zaobchádzanie, výsluchy bez možnosti spánku, nútenie vyzliekať sa od polovice tela nadol. V bloku, ktorému sa hovorí „Rómeo blok“, sú muži nahí po celý deň. Neustáli tlak, fyzické tresty, vytáčanie rúk, posmešky, pripútanie ku dverách so špinavým vreckom na hlave. Tieto praktiky sú tam úplne bežné. Okrem fyzického násilia sa tu praktizuje aj cielené psychické násilie. Dozorcovia s vami pri výsluchu hrajú psychologické hry a snažia sa vás prinútiť k priznaniu za činy, ktoré ste nespáchali. Stravu tvorí fazuľa a ryža, na pitie je špinavá voda z kaluží. Lekárska starostlivosť tu neexistuje, zuby si trhajú väzni medzi sebou.
Guantanamo
Väznica Guantanamo.
zdroj: Wikipedia

1. Väznica Tamms - známa svojou tvrdosťou

Väznica je vybudovaná na 95 hektároch severne od mesta Tamms v americkom štáte Illinois. Žijú tu muži obvinení z tých najhorších zločinov a v celom areály platia prísne bezpečnostné pravidlá. V jednej miestnosti môže byť maximálne šesť mužov, majú zakázané hovoriť a oslovovať strážnikov. Na každého väzňa pripadajú dvaja dozorcovia. V celách sa nenachádza nič, čo by mohli rozbiť, všetko je nezničiteľné. Celé dianie riadi kontrolné centrum, z ktorého sa odomykajú dvere, okná, splachujú záchody, riadia svetlá, teplo. Trestanci sú celé dni zamknutí v temných bunkách, nemajú povolené telefonické hovory, televíziu ani vychádzky. Pracovať a vzdelávať sa môžu len tí, ktorí sa správajú ukážkovo. Odsúdení si tu musia všetko zaslúžiť. Strážnici budia väzňov každú pol hodinu hlasným krikom.
väznica Tamms thesouthern.com
Väznica Tamms.

Foto: www.thesouthern.com
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Vo filmových spracovaniach sú preferované hlavne väzenia s prísnym zaobchádzaním, ale existujú aj väznice, ktoré pripomínajú skôr relaxačný pobyt. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/top-10-bizardnych-vaznic-sveta/

Ak niekto napíše bizarný ako bizardný..., dovi - dopo...

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Dávno predtým, ako kulturisti začali predvádzať na pódiu svoje svaly, ohromovali iní muži publikum neuveriteľnými výkonmi v sile.
pred 6 rokmi
Tam, kde bežný konzument muziky vidí najmä to povrchové pozlátko, sa mnohokrát odohrávajú veci, ktoré vyrážajú dych.
pred 7 rokmi
Debut, ktorý je veľkým prekvapením, produkčne nadpriemerný a obsahovo netradičný, ktorý si získa najmä poslucháčov, ktorý hudbu nemajú iba ako kulisu bežného dňa.
pred 6 rokmi
Päťnásobný majster sveta násobil desiatimi
pred 6 rokmi
Hlavnou postavou dokumentu je slovenská muzikantka a herečka Dorota Nvotová (znám z filmov Děvčátko, Perníková věž alebo z komédie O život) a jej nepálske alter ego Fulmaya.
pred 5 rokmi
Dvojnásobní držitelia českých hudobných cien Anděl a držitelia ocenenia IGF Award z roku 2012, DVA, vyrážajú na turné so svojim piatym albumom Nipomo.
pred 3 rokmi
Od krvavých prstov, cez momenty sklamania, až po DVD nakrútené vo vysokom rozlíšení na 20 kamier. Maťo Ďurinda spomína na tri dekády slovenskej rockovej legendy...
pred 4 rokmi
Film je nahliadnutím do života ľudí trpiacich autizmom, pričom búra všeobecne zaužívané názory spoločnosti na túto duševnú poruchu.