Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tetra Pak - ekologický vynález 20.storočia?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 20.10.2012

Aseptická obalová technika Tetra Pak je najdôležitejšou inováciou balenia 20. storočia. Ide o jeden z najúspešnejších švédskych výrobkov.
Tetra Pak - ekologický vynález 20.storočia?
Zdroj obrázku: Flickr
 

Tetra Pak nie je na našom trhu dlhodobým vynálezom, napriek tomu si život bez neho už takmer nevieme predstaviť. Aseptické balenie pomôže udržať mlieko a džúsy a iné potraviny čerstvé po niekoľko mesiacov aj bez chladenia. Zakladateľ spoločnosti Tetra Pak bol Ruben Rausing v roku 1951. Švédsky obchodník založil obalovú spoločnosť spoločne so svojím obchodným partnerom Erikom Ackerlundom.

Obal Tetra Paku bol sám štvorsten, ktorý vynašiel Erik Wallenberg v roku 1944. Wallenberg bol švédsky inžinier, ktorý bol požiadaný firmou Rausing vyrobiť formu obalu, ktorá by bola lacnejšia a účinnejšia ako sklenené fľaše. Dnes je Tetra Pak najväčším svetovým výrobcom spracovania potravín a riešenia balenia potravín. Väčšina z nás používa niektoré z týchto výrobkov pravidelne, bez toho aby to vedela - kartóny mlieka a pomarančových džúsov.
Erik Wallenberg
Obal Tetra pak vynašiel švédsky inžinier Erik Wallenberg.
zdroj: Wikipedia

Tetra Pak je tiež nadnárodná technológia združujúca spracovanie potravinárskych obalov a hlavne je to spoločnosť švédskeho pôvodu s ústredím v Lunde. Spoločnosť ponúka obalové riešenia, plniace stroje a spracovanie obalov pre mliečne výrobky, nápoje, syry, zmrzliny a polotovary, vrátane distribučných nástrojov.

Spoločnosť Tetra Pak bola založená Rubenom Rausingom v roku 1951 ako dcérska spoločnosť Akerlund a Rausing a postavená na inováciách Erika Wallenberga, ktorý vynašiel balíček štvorstena, z ktorého bol odvodený názov spoločnosti. Veľký komerčný prielom prišiel v roku 1960 a 1970, s vývojom obalu Tetra Brik a aseptickej obalovej techniky, ktorá podstatne uľahčila distribúciu a skladovanie potravín. Od začiatku roka 1950 do polovice 1990 bola spoločnosť vedená synmi Rubenom Rausingom, Hansom a Gádom.

Tetra Pak je v súčasnej dobe najväčšia spoločnosť balenia potravín na svete. Pôsobí vo viac ako 170 krajinách a s viac ako 22- tisíc zamestnancami. Spoločnosť je v súkromnom vlastníctve rodiny Gad Rausing prostredníctvom Swiss based - holdingovej spoločnosti Tetra Laval. Aseptická obalová technika je najdôležitejšou inováciou balenia 20. storočia. Kráľovská švédska akadémia technických vied uviedla názov Tetra Pak ako jeden z najúspešnejších švédskych vynálezov všetkých čias.

Tetra Pak pôsobí ako spoločnosť po celom svete prostredníctvom 40 trhových spoločností, ktoré sú dcérskymi spoločnosťami spoločnosti Tetra Pak International SA, podnikajúce vo viac než 170 krajinách.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Skupina Bloom sa rozhodla, že ešte pred krstom svojho prvého radového albumu, natočí videoklip k singlu Carousel Ride.
pred 6 rokmi
Hudobná liga, ktorá bude prebiehať pod organizátorskou taktovkou reklamnej, produkčnej a umeleckej spoločnosti GRAND STUDIO, s.r.o., je súťaž autorskej tvorby hudobných interpretov bez žánrovej špecifikácie.
pred 8 rokmi
Nová rozprávka Zdeňka Trošku
pred 6 rokmi
Americkú speváčku veľmi ovplyvnil príbeh víťaza súťaže Britain's Got Talent.
pred 12 rokmi
Niekoľko dôvodov ma opantalo v poslednom období, prečo sa trochu prehrabávať v umeleckej minulosti Kylie Minogue.
pred 7 rokmi
Dopravní policajti chystajú opatrenia aj počas dušičkového obdobia
pred 5 rokmi
Podmanivý skutočný príbeh silnej, citlivej a odvážnej ženy, ktorá si aj napriek pohnutému osudu zachovala životný optimizmus.
pred 7 rokmi
Je určený výhradne pre automobilový trh najľudnatejšej krajiny .