Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tajomstvo farieb 1.časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 08.12.2011

Naučte sa hovoriť jazykom farieb aj vy. V nasledujúcich článkoch vám s tým pomôžeme (oranžová, žltá, zelená, červená).
Tajomstvo farieb 1.časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V živote človeka majú i farby veľký význam. Napríklad podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu. Môžeme skrze ne aj komunikovať s okolím. Naučte sa hovoriť jazykom farieb aj vy. V nasledujúcich článkoch vám s tým pomôžeme.

Oranžová

Aktivizuje bojazlivých a hanblivých ľudí, podporuje ich sebavedomie, zároveň posilňuje trávenie a imunitný systém.

pomaranč
Oranžová je farba viditeľného spektra s vlnovou dĺžkou medzi červenou a žltou, približne 585 až 620 nanometrov. Pomenovanie je odvodené od farby pomaranča (v angličtine orange). Pri substraktívnom miešaní farieb sa oranžová vyrába zmiešaním žltej s červenou alebo fialovou.

Oranžová farba je národnou farbou Holandska, keďže vládnuca dynastia má svoje počiatky v nasavsko-oranžskom rode. Holandské národné tímy (najznámejšie je to futbalové) používajú oranžové dresy a sú prezývané Oranjes – čo je v holandčine oranžová. V Severnom Írsku sa oranžovou označujú protestanti. Táto farba bola symbolom aj tzv. Oranžovej revolúcie na Ukrajine v roku 2004. V Indii označuje hinduizmus, ale používajú ju ako svoj symbol aj židovskí osadníci v Pásme Gazy.

Je nápadná a výnimočne svieža. Sprevádza životom hlavne mladých ľudí. Je to farba energie a radosti. Vyžaruje harmóniu, vyváženú duchovnosť a červená v nej zase túžbu po vášni a sexe. Je to dôležitá farba plná ohňa, ale aj života. Aktivizuje bojazlivých a hanblivých ľudí, podporuje ich sebavedomie, zároveň posilňuje trávenie a imunitný systém. Často je používaná v módnom priemysle, v jarných či letných kolekciách. Samotná oranžová má stovky odtieňov, preto ju majú radi dizajnéri a maliari. Dá sa povedať, že je to vhodná farba na prechody z jednej sýtej farby do druhej, aby nebol prechod taký ostrý.

Žltá

V tradičnom západnom umení je farbou bohatstva, otcovstva, ale tiež závisti, Judáša, Židov a synagógy

citrón
Žltá je jedna zo základných farieb spektra. Je to farba monochromatického svetla s vlnovou dĺžkou medzi 565 až 590 nanometrov. Patrí medzi základné farby pri substraktívnom miešaní používanom pri farebnej tlači, jej doplnkovou farbou je modrá. Niektorí výtvarní umelci však kvôli charakteru pigmentu vo farebných pastách považujú za doplnkovú farbu žltej purpurovú.

Žltá farba je veľmi výrazná. Maximum slnečného žiarenia je práve v oblasti žltej farby a ľudské oko je na žltú farbu mimoriadne citlivé. Z toho dôvodu sa žltá používa na upútanie pozornosti ako varovanie a podobne. Na semafore značí žltá „pozor“, resp. blízku zmenu signálu. V športe značí varovanie (napr. žltá karta), pri automobilových pretekoch signalizuje žltá vlajka výstrahu, autá sa nesmú predbiehať. Vysoko viditeľné žlté farby sú používané v cestnej premávke pre konštrukčné zariadenia, žltým majákom bývajú označené vozidlá, ktoré môžu ohroziť okolitú premávku. V Kanade a USA sú autobusy natreté na žlto z dôvodu viditeľnosti a bezpečnosti. V niektorých krajinách sú bežné žlté taxíky. Počiatok tejto praxe pochádza z New Yorku, kde Harry N. Allen natrel svoje auto na žlto, keď zistil, že žltá je na diaľku najlepšie viditeľnou farbou. Aj v prírode je signálnou farbou.

Najväčší účinok dosahuje v kontraste s čiernou. Žltá v umení často zastupuje zlatú, ktorá je symbolom večnosti. V tradičnom západnom umení je farbou bohatstva, otcovstva, ale tiež závisti, Judáša, Židov a synagógy. Bola symbolom čínskych cisárov a čínskej monarchie, tiež farbou Novej Strany v Čínskej republike.
 
Pôsobí jasne, povzbudivo, zahrieva a rozveseľuje. Je symbolom múdrosti, vysokej inteligencie a myslenia. Svojim pozitívnym, až magnetickým chvením pôsobí veľmi povzbudivo na nervy, dodáva pocit slobodného a nezaťaženého vývoja, uvoľnenia a oslobodenia. Žltá vnáša radosť a chuť do života. Je to spoločenská farba, podporuje schopnosť kontaktu, spracovávanie zážitkov a dojmov. Záľuba v žltej farbe značí tiež duchovnú čulosť, vnútornú bdelosť a ochotu stále sa niečomu učiť. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy, pocity neviazanosti a sú pritom naplnení silnou túžbou po diaľkach. Títo ľudia vystupujú skromne a milo, sú veľmi veľkorysí a úprimní, sú všestranne nadaní, prakticky založení. Ľudia, ktorí žltú odmietajú, to robia z pocitu krivdy alebo z pocitu, že musia vstúpiť s ostatnými do konkurenčného boja. Títo ľudia tiež môžu trpieť komunikačnými problémami, sú uzavretejší.

Zelená

Ľudské oko je najcitlivejšie na zelenú farbu, čo je dôsledok evolúcie, pretože na Zem dopadá zo Slnka najviac žiarenia práve v oblasti zelenej farby.

tráva
Zelená je jedna zo základných farieb spektra s vlnovou dĺžkou približne 520 – 570 nanometrov. Je to jedna z aditívnych základných farieb, jej doplnkovou farbou je fialová.

Zelená farba je symbolom prírody, pretože väčšina rastlinstva má zelenú farbu, čo je zapríčinené prítomnosťou chlorofylu. Ten silne absorbuje elektromagnetické žiarenie vo vlnových dĺžkach modrej a červenej, čo spôsobuje, že odrazené svetlo sa javí ako zelené.

Kvôli spojitosti s prírodou symbolizuje zelená farba ekologické hnutia, napr. Greenpeace, ako Zelení sa označujú aj rôzne strany s ekologickým programom, napr. Strana zelených. Zelená je tradičná farba islamu, z toho dôvodu je vlajka Líbye čisto zelená – ako jediná jednofarebná vlajka na svete. Vo všeobecnosti označuje voľno, používa sa pri signalizácii v doprave a označení východov. Kvôli schopnosti kamufláže sa tradične využíva aj ako farba vojenských uniforiem. Zelená je účasťou mnohých obrazných pomenovaní. Malý zelený mužík je stereotyp mimozemšťana (humanoidný vzhľad, zelená pokožka, prípadne anténky). Zelená farba je však asociovaná aj so závisťou (v zmysle ozelenieť závisťou). Neskúsená osoba býva označovaná ako zelenáč, čo môže mať pôvod v prirovnaní k zelenej farbe nezrelého ovocia.

Zelená predstavuje život, rast, mladosť, obnovu, nádej, pokoj. Je to najupokojujúcejšia farba s účinkom na nervovú sústavu. Zlepšuje sústredenie, pamäť a posilňuje zmysly. Utišujúco pôsobí na nervový systém, preto je sedatívna a hypnotická. Znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Psychologicky znamená nádej na novú činnosť a nový život. Znamená skutočný pokoj. Preto je protikladom červenej, ktorá v krajnom prípade znamená nepokoj a aktivitu.

Červená farba

Červená farba symbolizuje hnev.

červený satén
Červená je farba zodpovedajúca najnižším frekvenciám, ktoré dokáže oko vnímať. Patrí medzi základné farby spektra, je to farba monochromatického svetla s vlnovou dĺžkou približne 700 nm. Svetlo s ešte nižšou frekvenčnou dĺžkou už ľudské oko nie je schopné vnímať, ide o tzv. infračervené žiarenie. Červená farba je základnou farbou pri aditívnom miešaní farieb, jej doplnkom je tyrkysová.

Okysličená ľudská krv má červenú farbu, čo je spôsobené prítomnosťou hemoglobínu. S týmto faktom pravdepodobne súvisí ďalšia symbolika: Červená farba symbolizuje hnev. Planéta Mars má červenkastú farbu, pre ktorú bola asociovaná s bohom vojny Marsom. V kresťanstve je symbolom preliatej krvi mučeníkov, preto sa používa ako liturgická farba pri ich pamiatke. Historicky, najmä v tradícii antického Ríma, sa chápe ako farba kráľovská alebo slávnostná. Z toho vychádza liturgické použitie červenej farby pri veľkých sviatkoch, ktoré nie sú oslavami mučeníkov (napr. Kvetná nedeľa, Veľký piatok, Zoslanie Ducha svätého). Červená farba je výrazná, preto sa chápe ako signál varovania alebo inej dôležitej správy. Na semafore (a na iných návestidlách v doprave) znamená stoj. Symbolizuje lásku alebo erotiku , ale tiež socialistov alebo komunistov.

Je to farba vášní a násilia, krvi a železa. Vydáva intenzívne tepelné lúče a jej účinky sú hlbšie, ale i rýchlejšie ako u iných farieb. Zohrieva našu krv a podporuje krvný obeh. Je farbou cholerickou, prudkou. Aura cholerických ľudí býva tiež červená, čo ich predurčuje k vášňam a prudkým vzplanutiam, ale i k výbuchom zúrivosti. Červená farba povzbudzuje chuť k jedlu a má priaznivé účinky pri liečbe reumatizmu, anémie, či depresií. Posilňuje vôľu a pôsobí proti únave. Červenej dávajú prednosť tvoriví, sebavedomí ľudia. Majú ju radi však i násilníci a ľudia prudkej povahy; títo by sa však mali červenej radšej vyhýbať, pretože stimuluje ich vášne a prudkosť. Úplné odmietanie červenej môže byť zas prejavom nedostatku síl, pasivity, únavy, vyčerpanosti, ale tiež zrelej vyrovnanosti so svojou impulzívnosťou.

Červená farba je farba krvi a ohňa, symbol života a lásky, je prejavom moci, tepla a pohybu. Vyvoláva teplo, jej infračervené tepelné lúče prenikajú hlboko do tkaniva ľudského tela. Preto súvisí so svalovým napätím, zrýchľuje srdcový pulz, podporuje krvný obeh a rytmus dýchania. Je farbou vitality a aktivity, nie len telesnej, aj duševnej. Povzbudzuje psychiku, preto ju považujeme za duševne stimulujúcu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
jožo
pred 8 rokmi
Naučte sa hovoriť jazykom farieb aj vy. V nasledujúcich článkoch vám s tým pomôžeme (oranžová, žltá, zelená, červená). Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/tajomstvo-farieb-1-cast/

Zaujímavý článok ,vystihuje a velmi podrobne popisuje základné farby ,je podložený aj historicky je to dobrí článok.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Oscarový herec skritizoval svojich kolegov, ktorí podľa neho pre zisk Oscara "prekonávajú sami seba, aby polichotili tým, ktorí majú na starosti nominácie".
pred 7 rokmi
V rámci 24-hodinového hudobného maratónu si ľudia budú môcť vypočuť aj Vidiek, Hex, Puding pani Elvisovej, Lavagance, Martina Valihoru, Anitu Soul či Radovana Tarišku...
pred 6 rokmi
Ak chcete podať čo najlepší duševný výkon, udržujte si pružné telo.
pred 7 rokmi
Tieto štyri vozidlá Mégane R.S. symbolizujú priame prepojenie medzi francúzskou štátnou automobilkou a Formulou 1!
pred 7 rokmi
Problém je jedine v tom, že režisér Milan Cieslar nebol príliš rozhodný v tom, aký žáner vlastne ide točiť a v jednom filme rozohráva dve roviny – komediálnu a dramatickú.
pred 7 rokmi
Najmladšia zo sestier Olsenových Elizabeth rokuje o úlohe v pripravovanom remakeu úspešnej juhokórejskej snímky Old Boy (2003).
pred 8 rokmi
Od 12. septembra do 25. októbra sa Müller predstaví v šestnástich slovenských a českých mestách s turné Potichu Tour 2, spolu s Danom Bártom.
pred 4 rokmi
Skupina Čisté Tvary krstila nový album! Krstným otcom novinky „Zem nás chce čistých“ sa stal moderátor Braňo Závodský, ktorý je s kapelou od jej začiatkov.