Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Symboly lásky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 29.03.2012

Keďže láska nie je vôbec jednoznačná a má veľa podôb, vzniklo v jej spojení i viac symbolov. Niektoré sa zachovali dodnes, iné sa pomaly vytrácajú...
Symboly lásky
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Načo sú nám symboly? Symboly sa využívajú hlavne pri veciach, ktoré sa ťažko opisujú a nedajú sa vyjadriť slovami. Keďže láska nie je vôbec jednoznačná a má veľa podôb, vzniklo v jej spojení i viac symbolov. Niektoré sa zachovali dodnes, iné sa pomaly vytrácajú alebo sa im pripisuje viac významov.

Najznámejšie symboly lásky:

Srdce

srdce
Srdce bolo v dávnej minulosti zahalené tajomstvom.
zdroj: SXC/free

Podľa starých národov bolo srdce sídlom duševnej podstaty človeka. Starí Gréci si predstavovali srdce ako kováčsku vyhňu, v ktorej horia nečistoty z krvi. Až v 17. storočí dospeli učenci k poznaniu, že srdce je čerpadlo, ktoré ženie tú istú krv stále dokola.

Ruža

ruža
Ruža je najznámejšia ako symbol lásky a pôvabu mladosti, a to nie len od čias rytierskeho stredoveku, ale už z čias starého Grécka.
zdroj: SXC/free

Údajne bola ruža najskôť biela a zasvätená bola bohyni lásky - Afrodite. Tá však, bežiac za svojim milým Adonisom pichla sa o tŕň a jej krv sfarbila ružu na červeno. Odvtedy je vraj práve červená ruža symbolom lásky. V starom jazyku kvetín jediná červená ruža znamená: „Milujem ťa." Červená ruža je najpopulárnejším darčekom na sviatok sv. Valentína. Červené ruže sa odjakživa považujú za posolstvo lásky. Ružové ruže sú znakom radosti a šťastia, biele symbolizujú nevinnosť a oranžové vášnivú túžbu.

Delfín

delfín
Delfín je symbol lásky a priateľstva, podľa starovekého čínskeho umenia Feng Shui praktizovaného už 3000 rokov.
zdroj: SXC/free

Delfíny sú nesmierne milé, múdre a fascinujúce bytosti, ktoré považujeme aj za stelesnenie harmónie, radosti, inteligencie. Zároveň symbolizujú plynutie s prúdom života. Ľudia sympatizovali s delfínmi už v grécko-rímskych legendách a postupne sa z toho tvora stal symbol premeny. Delfín bol spojený s Dionýzom, ktorý sa údajne premenil na delfína, aby krétskych veriacich odniesol do svätostánku v Delfách. Delfín je obdobou veľkej veľryby, ktorá v biblickom príbehu prehltla Jonáša, a v dôsledku toho vznikla analógia medzi týmto príbehom a Kristovou smrťou a zmŕtvychvstaním. Delfín prepichnutý trojzubcom alebo delfín s kotvou bol ďalším ranným kresťanským symbolom spasenia prostredníctvom Krista. V krétskych, etruských a gréckych legendách delfín vodil duše zomrelých na Ostrov požehnaných.

Holub

holubička
Holub - Ako symbol jemnosti a lásky, bojazlivosti a táravosti. Pojem holubička slúži tiež ako pomenovanie milenky. Holubica je tiež stelesnením ľudskej duše a zároveň symbolom plodnosti.
zdroj: SXC/free


Rastliny symbolizujúce lásku:

Brečtan

brečtan
Brečtan je symbol nesmrteľnosti a zároveň symbol vernej lásky a priateľstva. Podľa niektorých je i lipa symbolom lásky, pretože tvar jej listov veľmi pripomína srdce. Granát je kameň všezväzujúceho ohňa, vášne, ale i čistoty srdca. Všeobecne známy ako kameň lásky.
zdroj: SXC/free

Jablko

jabĺčko
Jablko ako symbol erotickej asociácie spájajúce toto ovocie so ženskými prsiami . Zároveň je chápané aj ako zlaté jablko sváru či symbol plodnosti. Je to symbol lásky prinášajúci večnú mladosť, poznanie, zároveň je však podľa Biblie aj symbolom hriešnosti.
zdroj: SXC/free


Mesto symbolizujúce lásku:

Paríž

Paríž
Hlavným mestom zaľúbených je Paríž. Metropola Francúzska je najnavštevovanejším mestom na svete - ročne ju navštívi až 30 miliónov turistov. Najromantickejším národom sa podľa prieskumov stalo práve Francúzsko.
zdroj: SXC/freeĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Letná sezóna je tu a s ňou prichádza aj obdobie dovoleniek.
pred 6 rokmi
Posledný album Michala Davida, ktorý nahral pod ochrannými krídlami Krokov Františka Janečka.
pred 7 rokmi
Portál Server.sk dňa 14.09.2012 spúšťa pre svojich zákazníkov komerčnú prevádzku inzercie vo svojej sieti prostredníctvom QR kódu.
pred 8 rokmi
Britská vysielacia spoločnosť (BBC) zverejnila zoznam 15 interpretov nominovaných na titul Sound of 2012, ktorý predurčuje najväčšie hudobné hviezdy nasledujúceho roka.
pred 6 rokmi
Uprostred svojho koncertného NECH! Tour 2013 Martin Harich zrealizoval vianočné prekvapenie pre fanúšikov – československé dueto s názvom Vianočná.
pred 8 rokmi
Ponúka väčší dojazd ako jeho predchodca
pred 6 rokmi
Slovenská nadácia srdca v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku pripravila na marec okrem Vlakov zdravia aj množstvo ďalších podujatí.