Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Svet si pripomína 25. výročie Černobyľa

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 25.04.2011

Podľa šéfa MAAE havárie v Černobyle a Fukušime neznižujú hodnotu jadrovej energie pre svet.
Svet si pripomína 25. výročie Černobyľa
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Dvadsaťpäť rokov ubehne v utorok od tragédie v Černobyli, kde v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydareného testu nastala jadrová havária, považovaná dodnes za najväčšie nešťastie svojho druhu, odkedy ľudstvo začalo využívať energiu z jadrových elektrární. V tomto roku pripomienka černobyľskej havárie získala na dôležitosti po nešťastí, ktoré 11. marca postihlo japonskú jadrovú elektráreň Fukušima.

Černobyľskú jadrovú elektráreň v stredu navštívil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v sprievode šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amana a ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Pan Ki-mun označil návštevu za hlboko dojímavú, Amano na pôde černobyľskej elektrárne hovoril o výhodnosti jadrovej energie.

Šéf MAAE vyhlásil, že havárie v Černobyli a Fukušime neznižujú hodnotu jadrovej energie pre svet. Mnohé krajiny sveta budú podľa neho naďalej aj po týchto udalostiach pokračovať vo využívaní jadrovej energie ako dôležitej súčasti energetickej diverzifikácie. Na druhej strane, medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko, čo je v jeho silách, aby zaistilo, že jadrová energia sa využíva bezpečným spôsobom.

V Kyjeve sa v stredu začala aj trojdňová medzinárodná konferencia nazvaná Dvadsaťpäť rokov po havárii v Černobyli: Bezpečnosť pre budúcnosť. Cieľom trojdňového podujatia je pripomenúť si tragédiu v sovietskom jadrovom zariadení a poučiť sa z nej. Akciu organizuje ukrajinská vláda v spolupráci s viacerými medzinárodnými inštitúciami vrátane Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF), MAAE, Európskej komisie alebo Rady Európy.

Už v utorok sa v Kyjeve skončila darcovská konferencia, na ktorej predstavitelia viac ako 50 krajín a organizácií prisľúbili príspevky na dobudovanie štítu nad zničeným reaktorom jadrovej elektrárne Černobyľ v celkovej výške 550 miliónov eur. Ďalších 29 miliónov eur podľa ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vyčlení samotný Kyjev. Náklady na dokončenie projektu, ktorý predpokladá prekrytie reaktora a dočasného betónového sarkofágu definitívnym ochranným plášťom, sa pritom odhadujú až na 740 miliónov eur. Ďalšie peniaze sú potrebné na vybudovanie zariadenia pre bezpečné uloženie paliva pochádzajúceho z elektrárne.

"Katastrofa v elektrárni Černobyľ zanechala hlbokú ranu, s ktorou bude musieť Ukrajina žiť ešte mnoho rokov," vyhlásil prezident Janukovyč. "Ďakujeme medzinárodnému spoločenstvu za to, že nenecháva Ukrajinu s týmto problémom osamote," dodal prezident, ktorý účastníkom pripomenul, že najhoršia jadrová havária v svetových dejinách postihla "milióny ľudí".

Havária v Černobyli sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydareného testu, pri ktorom došlo k prehriatiu a výbuchu jedného z reaktorov, z ktorého začala unikať radiácia. Do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Podľa šéfa MAAE havárie v Černobyle a Fukušime neznižujú hodnotu jadrovej energie pre svet. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/svet-si-pripomina-25-vyrocie-cernobyla/

Súdruhovia ktorí ste boli vtedy pri moci, " ďakujeme Vám " za vaše mlčanie, že sa našim červeným bratom stalo nešťastie a vy ste ľudí nepripravili a neochránili ste ani deti. Dnes vďaka tej nehode všetci ľudia a hlavné tí čo boli deti trpia na ochorenia štít. žľazy. Fakt skvelá pomoc od bratov rusov - asi tak ako nám "pomohli" v auguste 1968.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Každý orgán v našom tele je veľmi dôležitý pre naše zdravie. Naše ľadviny nie sú výnimkou. A skryte tieto orgány spolu veľmi súvisia.
pred 3 rokmi
Každý umelec svojou tvorbou po sebe zanecháva niečo nezmazateľné.
pred 6 rokmi
Rukopis z Akkry je plný zaujímavých a inšpiratívnych myšlienok, ktoré nútia zamyslieť sa a občas aj prehodnotiť pohľad na svet a ľudí naokolo.
pred 6 rokmi
Podľa štatistík trpí nadváhou asi 12% detí, až 8% dokonca jej vyššou formou – obezitou. Rodičia často sami nechcú vidieť nadváhu svojho dieťaťa a nad malým bacuľkom sa len pousmejú.
pred 7 rokmi
Album, ktorý obsahuje dovedna 15 skladieb, sa na trh oficiálne dostane 21. mája.
pred 8 rokmi
Uznávaný režisér Christopher Nolan vytvoril s medzinárodným obsadením výborné akčné sci-fi,...
pred 6 rokmi
Na nasledovníkovi albumu Clapton (2010) bude aj niekoľko hostí, napríklad JJ Cale, Chaka Khan alebo Paul McCartney.
pred 8 rokmi
Audi urban concept je inovatívna štúdia mestského vozidla s usporiadaním sedadiel 1 + 1.