Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slovenskí novinári po tretí raz za sebou na Dňoch slovenskej kultúry

Zdroj: Paper Life, redaktor: redakcia, pridané: 08.09.2015

Kúpele Luhačovice pokračujú v budovaní česko-slovenskej vzájomnosti
Slovenskí novinári po tretí raz za sebou na Dňoch slovenskej kultúry
Zdroj obrázku: Paper Life
 

Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice), a. s., navštívili v dňoch 4. - 6. septembra 2015 slovenskí novinári. Absolvovali prehliadku kúpeľov s výkladom o histórii Luhačovíc vo vzťahu k spoločenskému dianiu a pobytom osobností zo Slovenska a jedinečnosti luhačovických minerálnych prameňov. Zúčastnili aj na koncerte vokálnej hudobnej skupiny Fragile v rámci Dní slovenskej kultúry. Zároveň si na vlastnej koži vychutnali blahodarné účinky kúpeľných procedúr a výnimočné vlastnosti tunajších minerálnych vôd. Novinárska cesta (press trip) bola zameraná predovšetkým na zoznámenie so zachovanými dielami najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča (1868-1947), ale aj so samotnými kúpeľmi a účinkami tamojších minerálnych prameňov na čele so svetoznámou Vincentkou.

Vincentka je minerálna voda z prírodného liečivého zdroja vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice. O zveľaďovanie mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti - Akciová spoločnosť Lázně Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na plnenie do fliaš a jej predaj. Pre obe spoločnosti je slovenský trh veľmi dôležitý. V kúpeľoch Luhačovice sú Slováci najpočetnejšou zahraničnou klientelou a Slovensko je aj najvýznamnejším vývozným teritóriom pre Vincentku vo fľašiach a produktov z nej.

Výkonný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice, a. s., Jiří Dědek k tomu uviedol: „Slováci radi chodia do Luhačovíc predovšetkým kvôli Jurkovičovi, Vincentke, kvalitným kúpeľným a wellness službám, blízkosti vzdialenostnej, jazykovej a kultúrnej a krásnemu prostrediu. Kúpele Luhačovice sú najobľúbenejšími zahraničnými kúpeľmi pre Slovákov, ročne sa ich sem chodí rekreovať približne 2000. Už tretí rok organizujeme obnovenú tradíciu Dní slovenskej kultúry, kde vzniklo miesto na pravidelné stretávanie slovenskej a českej elity.“

Luhačovice 4
zdroj: Paper Life


Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice sa vzorne stará o odkaz najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča a jeho zachovalé diela a ponúka k tomu aj produkt, ktorý bol ocenený Centrálou cestovného ruchu Východnej Moravy, ako HIT sezóny pre rok 2015. Návštevníci tak majú možnosť vidieť zachovalé diela nielen pri návšteve Kúpeľov Luhačovice, ale aj ďalšie - Na Sv. Hostýne (Krížová cesta), v Rožnove pod Radhoštěm (rozhľadňa), na Pustevnách (Libušín, Maměnka), v Brne (Jurkovičova vila), na Bradle (mohyla M. R. Štefánika) a tiež v Skalici (Slovenský dom). Kúpele zvažujú aj rekonštrukciu ďalších jedinečných pamiatok Dušana Jurkoviča, čo však závisí od rentability takýchto náročných rekonštrukcií. Prestavbou bývalého Vodoliečebného ústavu, Riečnych a slnečných kúpeľov a Slatinných kúpeľov by mohol vzniknúť moderný hotelový komplex s wellness a kúpeľnými službami.

Luhačovice, kúpele s prírodnými liečivými prameňmi, farebnou a ľudovými prvkami zdobenou architektúrou Dušana Jurkoviča, s nespočetnými všednými či neobyčajnými príbehmi radu osobností, ktoré sa tu za viac ako jedno storočie stretávali alebo míňali, majú nesporne svoj genius loci. Najväčšiu a najdôležitejšiu úlohu v rozvoji kúpeľov zohral MUDr. František Veselý, lekár, balneológ, zakladateľ a riaditeľ prvej akciovej spoločnosti kúpeľov luhačovických, ktorého snom bolo vybudovať kúpele slovanské duchom i tvarom. S odstupom času možno povedať, že sa mu podarilo jeho víziu naplniť. Na konci dvadsiatych rokov minulého storočia, v čase, keď väčšina kúpeľných miest na západe Čiech bola prakticky v cudzích rukách, zdobili moravskoslovenské pomedzie neprehliadnuteľné kúpele, ktoré vlastnili Česi, a ktoré sa stali aj miestom stretávania Čechov a Slovákov.

Luhačovice 3
zdroj: Paper Life


Návštevníci si vychutnávajú v Luhačoviciach nielen tradičné kúpeľné a relaxačné služby, ale chodia sem aj za nezabudnuteľnými kultúrnymi zážitkami. Povestné luhačovické kultúrne leto má medzinárodný charakter. Kúpele Luhačovice majú nenapodobiteľnú atmosféru, ku ktorej od mája do konca septembra patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov. Ak človek hľadá miesto na príjemný relax, pohodu a zároveň aj zaujímavý program, ktorý mu spríjemní pobyt, Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych. V Luhačoviciach sa dá príjemne stráviť deň prechádzkami, posedením vo vynovenom kúpeľnom parku, ochutnávaním tunajších svetoznámych minerálnych vôd na čele s Vincentkou a obdivovaním rozprávkovo krásnych stavieb v štýle ľudovej secesie, ktoré tu po sebe zanechal Dušan Jurkovič.

Na rekonštrukciu kúpeľného parku voľne nadväzuje aj rekonštrukcia ulice Dr. Veselého, ktorá je spojnicou mestského centra a kúpeľného areálu. Stavba sa začala v apríli 2014 a v súčasnosti stavbári finišujú s náročnou stavbou, ktorá okrem iného obohatí mesto s najväčšími moravskými kúpeľmi o úplne nové architektonické prvky - malú mestskú kolonádu či stenu so spomienkou na výrazné osobnosti, ktoré Luhačovice navštívili.

V posledných dvoch rokoch sa ustálila pobytová návštevnosť Slovákov na počte okolo 2000 osôb, kým v roku 2012 to bolo iba okolo 1000. Okrem toho Slováci radi chodia do Luhačovíc na jednodenné výlety. Najnavštevovanejším zariadením pre Slovákov je v Luhačoviciach ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hotel, ktorého služby využíva takmer polovica slovenských klientov. Veľmi obľúbený je aj ďalší štvorhviezdičkový hotel Jurkovičov dom. K najobľúbenejším pobytom sa radia predĺžené wellness víkendy, relaxačné pobyty, týždenné pre seniorov, ale aj klasické liečebné pobyty.

Luhačovice 2
zdroj: Paper Life


Slovákov oslovuje, popri histórii, aj geografická blízkosť, keď do Luhačovíc majú mnohí bližšie ako do slovenských kúpeľov. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 25 km od hraničného prechodu Drietoma - Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Kúpele Luhačovice patria k lukratívnym liečebným kúpeľom v ČR a sú lokalizované v prostredí štedrých prírodných zdrojov. Pritom produktová rôznorodosť ponúkaných pobytov umožňuje využiť ich blahodarné účinky rôznym cieľovým skupinám. Ubytovanie a služby uspokoja tak milovníkov luxusu, ako aj klientov uprednostňujúcich cenovo dostupný štandard. V neposlednom rade je pre nich lákadlom jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd.

informácií je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Daniela34
pred 3 rokmi
Skvelý pobyt a odporúčam :) boli sme v Luháčoviciach počas dní slovenského folklóru a bolo to riadne super, chceli sme ísť aj na Galavečer do hotela Alexandria, ale žiaľ už sa nám nepodaril :/ takže sme si povedali, že si radšej zoberieme pobyt po SIlvestri na nejaký predĺžený víkend, keď už tak veľa ľudí nebude, i keď si myslím, že Luháčovice majú naozaj svoje čaro a oplatí sa ich navštíviť minimálne 1x ;) My tam už pôjdeme asi 3x a aj sa teším, už sme si tam našli ďalšie páry, s ktorými pôjdeme po Silvestri, lebo sme sa tak nejako stretli a dúfali, že ešte bude Galavečer, ale ten je už vypredaný, takže predĺžený víkend to istí ;)

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Maruška
pred 3 rokmi
takže bývajú tie slovenské dni kultúry častejšie? Plánujeme totiž ísť do Luháčovic, len netušíme, kedy sa to bude konať tento rok, myslíte si, že už je termín? Asi aj bude že? Nakoľko sa vo svete deje také zlo, povedali sme si, že si skočíme do hotela Alexandria na týždeň :) majú aj výhodné balíčky: http://www.hotelalexandria.cz/akcni-lazensky-pobyt-symfonie-wellness.php akurát netuším, že či tie slovenské dni budú prebiehať v tomto období. Neviete náhodou? Prípadne čo všetko obnášajú tie Divadelné Luháčovice?
Fotografia
Magda
pred 3 rokmi
Kúpele Luhačovice pokračujú v budovaní česko-slovenskej vzájomnosti Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/slovenski-novinari-po-treti-raz-za-sebou-na-dnoch-/

Ďakujem za zaujímavý článok a prínosné informácie ohľadom Vincentky :) Tento rok budeme mať 10 výročie svadby, takže tiež sa radi pôjdeme vyrelaxovať do Luháčovic, konečne je na rade Česká republika :) Slovenské kúpele už máme prechodené a tak sme si povedali, že zmena je život :) ďakujem aj za odkaz na hotel Alexandria, vyzerá naozaj luxusne a to že tam nemôžu ísť deti do 12 rokov bude mať určite svoju výhodu, aspoň pre nás, ktorí si radi aspoň na 4 dni oddýchnu od bežného kriku a veselosti ;)
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Thriller Game, ocenený ako najlepší debut roka 2010 a prvý diel rovnomennej trilógie švédskeho spisovateľa Andersa de la Motte, vychádza aj ako audiokniha.
pred 7 rokmi
Na doskách Divadla Nová scéna najznámejšie šansóny zaspievajú Emília Vášáryová, Soňa Valentová, Zuzana Kronerová, Andrea Zimányiová či Peter Marcin.
pred 7 rokmi
Problémová herečka Lindsay Lohan potvrdila, že v televíznom životopisnom filme stvárni legendu strieborného plátna Elizabeth Taylor.
pred 8 rokmi
Do Silvestra ostáva v Los Angeles už iba niekoľko hodín...
pred 5 rokmi
Po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku ste opäť vonku. Pravidelný niekoľkoročný nariadený režim sa zo dňa na deň mení.
pred 7 rokmi
BMW Concept radu 4 Coupé obohacuje kvality BMW radu 3 Coupé o nové dimenzie estetiky, dynamiky a elegancie.
pred 8 rokmi
Joey Tempest a štvorica jeho spoluhráčov využili dobu retro-návratov a s nemalou odozvou zo strany fanúšikov si opätovne podmaňujú Európu.
pred 7 rokmi
Skupina MUKATADO už dnes večer o 20.00 h. vystúpi ako hudobný hosť v programe SLOVENKA ROKA.