Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šamanizmus – prekročenie brány vlastného vnútra

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 15.08.2012

Pred tisíckami rokov naši predkovia naplno využívali potenciál ľudskej mysle a ducha pre potreby liečenia, riešenia psychických aj fyzických problémov.
Šamanizmus –  prekročenie brány vlastného vnútra
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

"Úroveň energie všetkých bytostí je daná troma základnými faktormi: množstvom energie pri ich splodení, spôsobom používania energie od narodenia a spôsobom používania energie v súčasnosti." (Victor Sánchez)

Pred tisíckami rokov naši predkovia naplno využívali potenciál ľudskej mysle a ducha pre potreby liečenia, riešenia psychických aj fyzických problémov. Bola to pre nich prirodzená metóda, nepoznali lieky a pomoc hľadali vo vlastnej mysli a prírode.

Dnes sa to nazýva šamanizmus – za použitia tzv. šamanských ciest sa skúma skrytý svet bežne známy zo snov a stavov na pokraji smrti. Je to najstaršia forma spirituality, dal základ ostatným náukám a učeniam. Je založený na osobnej skúsenosti a učení sa na základe týchto skúseností. Šamanizmus nie je náboženstvo – nemá Boha a chrámy. Šamanské predstavy vychádzajú z bezprostrednej skúsenosti a cesty sú zamerané na prítomnosť.

Nemá organizovanú štruktúru a existuje veľa foriem šamanizmu, stále sa mení a vyvíja. Vychádza z prepojenosti človeka s prírodou. Je to prastará forma viery prírodných národov, viera v existenciu dobrých a zlých duchov, ktorí sa prejavia prostredníctvom média (šaman). Šaman plní úlohu lekársku, náboženskú, politickú. Počas šamanskej cesty sa slobodná nespútaná duša vydáva na putovanie do reality za pomoci duchovných spojencov (silové zvieratá a učitelia). Univerzum má liečivú silu, je plné múdrosti a cez osobnú skúsenosti obohacuje dušu.

Šamanská extáza - tranz

Stav zmeneného stavu vedomia dosiahnutý dlhodobým tréningom, rôznymi pomôckami (šamanské bubny, spev, tanec, bylinky vrátane halucinogénov...), stresovou situáciou. Šaman po celý čas dohliada a kontroluje stav. Práve monotónny zvuk bubnov pomáha pri prechode do iného stavu vedomia, aktivuje mozog a mení frekvenciu jeho vĺn na 4-7 cyklov za sekundu. Šaman pomocou bubnov vráti „cestovateľa“ naspäť.

Stupne

fyziologická úroveň – myseľ je sústredená na jednu myšlienku
emočná úroveň – osoba pociťuje lásku, blaho, ale aj úzkosť, strach a iné pocity
intuitívna úroveň – zážitky za hranicami bežnej skúsenosti, rozšírenie stavu vedomia a vnímanie vecí, ktoré nie je možné pochopiť bežnými piatimi zmyslami
holistická úroveň – presahuje mentálne a emocionálne hranice, nedá sa popísať slovne

Šaman lieči na viacerých úrovniach – fyzickej mentálnej a emocionálnej.

Slovo šaman (ten kto vie) je sibírskeho pôvodu a označuje sa ním duchovné cvičenie. Praktizuje sa v kmeňových spoločenstvách, domorodých kultúrach a v modernom svete. Mnohí sa pomocou neho snažíme vyriešiť naše psychické a fyzické problémy, zbaviť sa tráum a blokád. Cestovanie do alternatívnych realít a kontaktovanie sa s celým vesmírom láka nejedného zvedavca. Šamanizmus verí, že všetko v prírode má svoju dušu, ktorá komunikuje s ostatnými dušami. Svoju dušu má človek, zvieratá, rastliny ale aj neživé predmety – kamene, voda, vzduch.

V dnešnej dobe šaman žije celkom normálnym životom. Zaujíma sa o rastlinstvo a živočíšstvo, liečiteľstvo a obvykle býva dobrým psychológom, pretože má dar počúvať aj nevyslovené. Sú to milí a dobrosrdeční ľudia s tendenciami pomáhať a žiť v súlade s okolím.

Život šamana je nesmierne komplikovaný a plný psychicky náročných situácií, núti ho bojovať. Oslobodený od prejavov ega zvláda svoj každodenný vnútorný boj svetla a tmy. Po prekonaní strachu získava ohromnú moc, silu. Ak sa nenaučí zvládať sám seba a tá sila bude ovládať jeho, hrozí oživenie ega a zatemnenie vedomia. Laicky povedané „stúpla mu sláva do hlavy“. Ak prekoná túto prekážku a naučí sa ovládať svoju moc, prichádza na rad ďalšia prekážka – myseľ. Vtedy sa nesmie vzdávať a zaplavovať sa myšlienkami, že už všetko dosiahol a nič nové ho nečaká, treba bojovať ďalej a čakať na nepriateľa starobu. Tento „level“ sa vyhrať nedá – treba s ním bojovať, pretože v tejto ceste srdca neexistuje cieľ – je to nekonečný proces.

V rôznych kmeňových kultúrach musí najskôr podstúpiť tvrdý tréning – izolácia od ľudí, prísna vegánska strava, život bez sexu, kontaktu so svetom. Alebo sa človek stane šamanom vďaka zdedeným vlastnostiam po predkoch (Mansovia na Sibíri).

Šaman ovláda šamanské techniky, mená a úlohy duchov, mytológiu, tajné jazyky a je zasvätený do „tajov Univerza“. Má špecifické schopnosti – sny, stavy tranzu, videnia, vedenia vyšších bytostí a komunikácia s nimi, intuíciu. Pozná náboženské a mytologické tradície. Existenciu týchto paranormálnych možností potvrdzujú aj moderné parapsychologické výskumy.

Šaman si musí vždy pýtať dovolenie od „vyšších síl“, pretože bez dovolenia nemení nič. Neriadi sa vlastnými pocitmi a názormi – vždy koná v prospech celku. S nikým a ničím nebojuje, bytostiam sa snaží pomôcť nenásilne – prijatie a spracovanie strachu a následné neutralizovanie.

V súčasnom šamanizme sa drogy nepoužívajú. Všetko prebieha v predstavách, celý proces môžeme prirovnať aj ku snovému prežívaniu s otvorenými očami. Základ je umlčať vedomie, mozog a počúvať srdce. Brána do vlastného vnútra sa nám otvorí práve vtedy keď to nečakáme. Pred ňou stojí strážca , ktorý nám za určitých okolností dovolí vstúpiť do vnútra. Najskôr stretneme svoje prvé strážne zviera, ktorého vlastnosti by sme mali v reálnom živote posilniť a toto zviera nás bude vždy chrániť.

Počas putovania stretávame ďalšie dôležité zvieratá, ktorých počet súhlasí s počtom vrstiev aury (13). stretneme učiteľov súvisiacich s našim životným poslaním a zistíme čo je naša životná úloha.

Šamanizmus a jeho prvky vrámci terapií

Šamanizmus a jeho zákonitosti pomáhajú aj rôznym terapeutom. Každý klient má obvykle určitý problém a keď sa vyčerpali bežné konvenčné metódy liečenia, treba hľadať nové možnosti. Spravidla všetky problémy majú svoj základ v minulosti. Môže to byť minulosť zažitá počas tohto života, alebo zdedené karmické dlhy a ich následný dopad do prítomnosti. Pomocou šamanizmu sa môžu odstraňovať aj cudzorodé energie, ktoré bývajú zdrojom ochorení, odprevádzajú duše zomretých. Tak isto sa venujú práci s amuletmi – ich oživovanie, čistenie priestorov, riešeniu vzťahových problémov. Cieľ je vždy jediný – vrátiť rovnováhu.

Energia

Netreba ju vnímať ako dobrú alebo zlú, záleží či je v súlade s Univerzom, alebo dôvody kvôli čomu prestala byť v súlade (rezonovať). Stagnujúca, zablokovaná energia v súlade nie je. Krajšie sú tie energie, ktoré nás „mojkajú“ a hladkajú. Väčšinou sú spojené s láskou, formou lásky k niečomu. Láska k blízkemu človeku, zvieraťu.

Ak je energia v súlade s Univerzom – ochraňuje, lieči a dodáva nám silu svojim neustálim tokom. Ak vypadne z rezonancie, stáva sa ťažkou a ničivou. Živením strachu, nenávisti, závisti – sa energia stáva ťažkou, temnou a pociťujeme ju ako nepríjemnú. Začne blokovať prirodzený tok životnej energie (čchi) v našom tele a nakoniec sa môže zhmotniť ako choroba – fyzická alebo duševná.

Ak sa chceme zbaviť nánosu negatívnej energie, treba poprosiť sprievodcov o pomoc. Oni nás jej zbavia najvhodnejším spôsobom – čistenie, recyklovanie a následné použitie v prospech všetkých. Práve oni zmenia „tmu na svetlo“
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Bola to žena vplyvného muža. Jedného pekného dňa prišiel milenec, zlodej bozkov, čo napokon viedlo k rozvodu, no rozhodne to za tie prachy stálo!
pred 9 rokmi
Toto už ani nemožno nazvať inak, ako osvedčenou klasikou. Zahajujeme neľútostný hon na utečenca. Hranice pátrania sa budú stále rozširovať...
pred 6 rokmi
Najväčší progres v lyžovaní je možné zaznamenať u detí medzi štvrtým až piatym rokom života, kedy je už dostatočne vyvinuté svalstvo, koordinácia pohybov a aj samotné sústredenie detí.
pred 8 rokmi
Webové stránky urážali kráľa, v Thajsku platí zákon o ochrane cti, ktorý zakazuje urážať monarchiu.
pred 5 rokmi
Suseda vás pozvala na návštevu a vy ste si konečne našli čas a idete k nej? Nedávno prerábala byt a chce spraviť kolaudačnú párty? Že sa vám nechce? V žiadnom prípade, to sa neodmieta.
pred 7 rokmi
Grammy Nominees je komerčne najúspešnejšia kompilačná rada na svete. Každoročne pripomína mená a piesne hlavných aktérov najsledovanejších kategórií.
pred 8 rokmi
Slovenské farby bude hájiť Štefan Rosina, v štartovom poli sa predstaví aj Čech Enge, Rakúšan Mathias Lauda, či štvornásobný majster sveta FIA GT1 Michael Bartels.
pred 13 rokmi
Z telesných cvičení beh je nesporne najefektívnejší prostriedok pre odstránenie nadmernej váhy tela.