Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rubikova kocka – neobyčajné dielo samotára z Maďarska

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 05.08.2013

Mechanický hlavolam, známy na celom svete, vymyslel v roku 1974 maďarský sochár a architekt Ernő Rubik.
Rubikova kocka – neobyčajné dielo samotára z Maďarska
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Najobľúbenejší hlavolam všetkých dôb sa skladá z menších rôznofarebných kociek. Existujú mnohé varianty, dokonca aj menšie vreckové.

Tieto kocky sú navzájom prepojené pohyblivým mechanizmom, ktorý umožňuje ľubovoľnú vrstvu 9 kociek otočiť o násobok 90°. V zloženom stave má každá stena veľkej kocky jednu farbu. Vyriešenie hlavolamu spočíva v poskladaní jednotlivých farieb do pôvodného stavu. Samozrejme pred skladaním sa jednotlivé farby vždy dôkladne zamiešajú. Odhodlanie zložiť kocku zamestnáva všetky vekové skupiny. Existuje celkovo 43,252,003,274,489,856 rôznych usporiadaní Rubikovej kocky, ale iba jediné zodpovedá počiatočnej pozícii.

Rubik bol známy a uznávaný lektor na Umelecko – priemyslovej akadémii v Budapešti a jeho vášňou bola hlavne geometria. Na interpretáciu používal vždy skutočné vlastnoručne vyrobené modely.

Nápad sa zrodil pri pozorovaní riečneho štrku

Zhotovenie kocky bola nesmierne náročná úloha. Najväčšie problémy spôsobilo zaistenie otáčania jednotlivých segmentov. Inšpirácia prišla jedného obyčajného dňa, počas prechádzky po brehu Dunaja. Všimol si riečny štrk, ktorého pôvodné ostré hrany boli pôsobením vodného toku zaoblené. Prišiel na to, že vnútrajšok jednotlivých kociek musí byť zaoblený.
Ernő Rubik
Mechanický hlavolam, známy na celom svete, vymyslel v roku 1974 maďarský sochár a architekt Ernő Rubik.
zdroj: Internet

Kocku predstavil najskôr svojim žiakom a priateľom. Okamžite sa začala eufória a ošiaľ, pretože do tej doby a vlastne ani odvtedy, nevzniklo nič premyslenejšie a podobné. Okamžite sa začalo s premýšľaním o priemyselnej výrobe. V tej dobe bolo nesmierne zložité nájsť niekoho ochotného. Na samotnej výrobe sa začala podieľať hračkárska firma „Politechnika“. O tri roky neskôr sa objavili prvé kocky na trhu. Kuriózne je, že kocka mala úspech aj bez mediálnej podpory, od roku 1979 ju mal hádam každý obyvateľ Maďarska.

V roku 1980 kocku predstavili na veľtrhoch v Londýne, Paríži a New Yorku. Po kocke bol ohromný dopyt. Kvôli nedostatku kociek sa výrobné centrá museli z Maďarska presunúť do Hongkongu, Thaiwanu, na Costa Ricu i do Brazílie. Každá tretia domácnosť vlastnila Rubikovu kocku. Od deväťdesiatych rokov bola predajnosť kocky nižšia, ale v roku 1995 prevzala kalifornská firma Oddzon distribúciu kocky s prekvapujúcimi výsledkami. V roku 1996 sa len v USA predalo cez tristo tisíc kociek a toto číslo rástlo v roku 1997 a 1998. V Japonsku sa v roku 1997 predalo viac než sto tisíc kusov . V dnešnej dobe sa kocka znovu dostáva do povedomia a prejavujú o ňu záujem malí aj veľkí. Podľa odhadov sa predalo viac ako tristo miliónov kociek.

Súťaže v skladaní kocky

„Rýchloskladači“ Rubikovej kocky (speedcuber) sa pretekajú a vyhráva ten, ktorý ju poskladá najrýchlejšie. Martin Záhradník je podľa rebríčka World Cube Association najrýchlejším „skladačom“ v Českej Republike. Pravidelne sa tam konajú majstrovstvá v rýchlo skladaní kocky.

Prvé svetové majstrovstvá organizovala Guinnessova kniha rekordov 13. marca 1981 v Mníchove. Víťazom sa stal Jury Froeschl z Mníchova. Kocku poskladal za 38 sekúnd. Prvé oficiálne majstrovstvá sa konali o rok neskôr – 5. júna 1982 v Budapešti a vyhral ich vietnamský študent Minh Thai. Kocku sa mu podarilo zložiť za 22,95 sekundy.

Svetový rekord v súťaži Zonhoven Open 2013 dosiahol Mats Valk. Kocku poskladal za 5,55 sekundy. Podľa zistení profesora Gena Coopermana z Northeastern Univerzity v Bostone je možno zamiešanú kocku zložiť v nie viac ako 26 ťahoch. Týmto zistením zlomil historický rekord, ktorý bol stanovený na 27 ťahov. Rubikova kocka zamestnáva širokú verejnosť. Hrajú sa s ňou deti, mládež, obyčajní ľudia, ale aj renomovaní vedci a bádatelia. Existuje mnoho počítačových programov, ktoré sú určené na skladanie kocky.

Richard Korf a jeho zistenia

Profesor z kalifornskej univerzity predložil svetu zistenie, že priemerný počet krokov na zloženie kocky je 18. Jeho tvrdenie sa mu však nepodarilo podložiť dôkazmi. Spolupracuje so svojím študentom a verí, že raz sa im toto zistenie podarí dokázať.

Nezvyčajný rekord

Ludwig Fichte (29) je nemecký parašutista, ktorý poskladal Rubikovu kocku počas zoskoku v nafukovacom člne z výšky 4270 metrov. Voľný pád trval 31,5 sekundy a padák si otvoril vo výške 1800 metrov. V budúcnosti plánuje zložiť dve kocky ešte pred otvorením padáku.

Samotársky vynálezca Rubik predstavil pred pár rokmi novú hru s názvom 360.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Trojročný kontrakt má platnosť do konca tejto sezóny
pred 11 rokmi
Kulturistika je individuálny šport, ktorý umožňuje aj samostatnú prípravu športovca.
pred 5 rokmi
Kvasené orechy (angl. nut cheese, cultured nuts) sa zaraďujú k najhodnotnejším potravinám. Vynikajú svojou špecifickou chuťou a výnimočnými vlastnosťami.
pred 7 rokmi
Miro Jaroš vydal v tomto roku album najväčších hitov pod názvom Všetko najlepšie, ktorý obsahuje dve novinky.
pred 5 rokmi
Ovocné pelendreky bez príchute sladkého drievka HARIBO Balla Balla vynikajú medzi ostatnými cukrovinkami svojou chuťou, vôňou aj tvarom.
pred 7 rokmi
Nigella Lawsonová je asi najslávnejšia kuchárka na svete, ktorá priniesla do našich kuchýň šarm, smiech a množstvo chutných receptov.
pred 4 rokmi
David Koller, jeden z najväčších pojmov na československej hudobnej scéne svojim novým albumom hravo dokazuje, že to, čo urobí, je rana istoty.
pred 6 rokmi
Audi A3 1,6 TDI Ultra poháňa motor s výkonom 81 kW / 110 k, ktorý je zárukou maximálnej rýchlosti 200 km/h a zrýchlenia z nuly na 100 km/h za 10,5 sekundy.