Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rozhovor: Aaron Koblin - inovátor porušujúci pravidlá, 1. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 10.10.2013

Absolut vždy verila v transformatívnu silu umenia. Spolu s najinšpiratívnejšími umelcami sveta chce teraz vyprovokovať ľudí k objaveniu svojho odvážneho tvorivého ducha.
Rozhovor: Aaron Koblin - inovátor porušujúci pravidlá, 1. časť
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Aaron Koblin je digitálny umelec a inovátor, ktorý hranice kreativity a súčasných žánrov netrpezlivo posúva transformáciou obrovského množstva rôznych digitálnych dát do inšpiratívnych vizualizácií. Pre značku Absolut bolo preto jeho zapojenie do novej kampane pod názvom „Transform Today“ prirodzeným krokom.

1. Kedy, kde alebo od koho ste získali inšpiráciu pre to, čo robíte? Čo vás odlišuje od ostatných digitálnych umelcov?
Dostávam množstvo podnetov zo sveta digitálneho umenia, ale aj mimo tejto sféry. Priama inšpirácia prišla od chlapíkov ako Golan Levin, Casey Reas a Ben Fry – ľudí, ktorí trávia ohromné množstvo času vytváraním rôznyh nástrojov, posilňovaním ostatných, tvorením nádherných vecí. Processing ako prostriedok vyjadrenia som začal používať pred desiatimi rokmi ako študent Caseyho Reasa – dostať sa k programovaniu pre mňa bolo silnou únikovou drogou.

V skutočnosti však netuším, čo je digitálny umelec. Myslím, že existujú iba umelci, a niektorí z nich jednoducho niekedy využívajú digitálne technológie. Zvyčajne sa až tak veľmi nezaujímam o konkrétne nástroje, nespadám do presne definovanej umeleckej kategórie. Len ma teší vytváranie vecí - konkrétne vecí, ktoré inšpirujú k otázkam a podnecujú zvedavosť.
Aaron Koblin
Aaron Koblin

2. Vaša práca je do veľkej miery o robení neviditeľného viditeľným – takýmto príkladom sú vaše diela Flight Patterns a New York Talk Exchange. Čo vás k takejto práci inšpiruje?
Ako dieťa ma veľmi zaujímali mikroskopy a teleskopy. Najmä preto, lebo sú to nástroje, ktoré nám umožňujú vidieť alternatívnu perspektívu reality – a tá je rovnako reálna, iba inak ukrytá nášmu vnútornému vnímaniu. Digitálne technológie môžu posunúť tento fenomén ešte ďalej. Môžeme nahliadnuť do systémov, ktoré samotné sú neviditeľné, môžeme zhmotniť väčšinu zmätku, ktorým sme obklopení. Odhaľovať sily a systémy, ktoré čím ďalej, tým viac riadia naše životy. Je to veľmi vzrušujúce.

3. Aký je podľa vás vzťah digitálnych technológií a umenia?
Technológia vždy do veľkej miery do umenia patrila. Je to o manifestácii myšlienky do diela. Myslím, že digitálne technológie sú obzvlášť skvelé médium pre vyjadrenie, pretože sú neuveriteľne tvárne a precízne. Kombinácia senzorov, dátovej pamäte a logických systémov znamená, že môžeme nielen premietať myšlienky, ale tiež vytvárať systémy, ktoré môžu premietať nás a stelesniť tak mnoho permutácií našich nápadov. V istom zmysle máme možnosť vytvárať miniatúrne svety.

4. Na akom najdôležitejšom projekte ste pracovali?
V pamäti sa mi vynímajú dva obľúbené projekty – a stoja proti sebe v zaujímavom kontraste. The Sheep Market bola moja prvá experimentálna práca so žijúcim systémom – konkrétne akýsi trh úloh ľudskej inteligencie. Zaplatil som ľuďom, aby nakreslili obrázky ovce. Tento projekt bol procesne i psychologicky experimentálny, no bol tiež provokáciou.

Kladiem si totiž množstvo otázok v súvislosti s našou budúcnosťou ako budúcnosťou ľudských bytostí žijúcich v prítomnosti technológií. Som skeptický techno-optimista. Myslím si, že harmonické spolužitie s technológiami je neustále sa rozvíjajúcim procesom, rovnováhou, ktorú sme zodpovední udržiavať. Mechanický Turek Amazonu je zaujímavou inkarnáciou jedného zvláštneho vzťahu medzi digitálnymi systémami a ľudským mozgom. Dnešná anonymita a odcudzenie v náznakoch poukazujú na možné problémy v spôsobe práce s technológiou, ktorý podľa mňa akosi nesúhlasí so základnými ľudskými hodnotami. Tak či tak, je to fascinujúci a mocný nástroj.

V kontraste s „odcudzenou“ prácou v rámci projektu The Sheep Market som pracoval s dobrým priateľom Chrisom Milkom na projekte Johnny Cash. Zmyslom projektu bolo umožniť ľuďom pracovať spolu, s plným vedomím ich úlohy, a vytvoriť živý pamätník Johnnymu Cashovi. Príkladná kolaboratívna tvorba. Ide konkrétne o dynamické, neustále sa meniace hudobné video k jeho poslednej piesni Ain’t No Grave [can hold my body down]. Veľmi rád vidím vášeň a snahu, ktorú ľudia vynaložili na vytvorenie tak krásne úspešného projektu.

5. Môžete nám povedať niečo o svojich budúcich projektoch?
To by nebola žiadna zábava! Ale môžem vám prezradiť, že aspoň v jednom budú použité lasery.

6. Kde sa vidíte o 10 rokov vo svojej kariére, plánoch a projektoch?
Pokúšam sa to neskúšať. Život je príliš veľkým dobrodružstvom, a je vzrušujúce vidieť, kam ma unáša. Môžem len dúfať, že najbližších 10 rokov mi ponúkne rovnakú mieru vzrušenia a príležitostí.

7. Čo by ste poradili začínajúcim umelcom, ktorí sa tak ako vy rozhodli kráčať cestou postupnej transformácie svojej práce?
Aby prestali počúvať iných. Aby si dobre premysleli, koho si vypočujú. Niektorí ľudia im poskytnú hodnotnú spätnú väzbu, ktorá odkryje niečo, na čo sami nepomysleli. Iní ale budú mať svoju vlastnú motiváciu. Dôležité je zistiť rozdiel. Podstatné sú odvaha nasledovať svoje inštinkty a odhodlanie priviesť projekt do úspešného konca.

Zdroj: MCCĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Agentúra SITA prináša prehľad nominovaných v 11 kategóriách 85. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied.
pred 16 rokmi
Tuky sú kaloricky relatívne najbohatšou živinou (asi 9 kcal/ 1gram tuku).
pred 8 rokmi
George Michael vydáva prvýkrát vo svojej kariére záznam zo svojho vystúpenia. Ide o jedinečný koncert, ktorý si v júni 2008 mohli vychutnať aj fanúšikovia speváka v Bratislave a práve im odporúčam tento nosič.
pred 6 rokmi
Na to, aby bol náš mozog neustále v dobrej kondícii, aby sme si ľahšie pamätali, mali bohatšou slovnú zásobu a vedeli sa správne vyjadriť existuje pomoc.
pred 3 rokmi
Vydavateľstvo Fragment prichádza s ďalšími knižnými novinkami. Tentokrát si na svoje prídu ako deti tak i milovníci záhradkárčenia.
pred 5 rokmi
Špecialista na tuning automobilov značky BMW, Manhart Racing z Wuppertalu má v ponuke nového žrebca: novú „em-šestku“.
pred 3 rokmi
Sójové či kravské mlieko?
pred 5 rokmi
Priviesť však do náručia matke cudzie dieťa a ešte ju presviedčať o tom, že jej, len aby sa prípad mohol odložiť ako vybavený, je šokujúce, aj keď dnes sa dejú iné, ale rovnako desivé zverstvá.