Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pred 7000 rokmi mali Európania tmavú pokožku

Zdroj: Internet, redaktor: red, pridané: 31.01.2014

Pred 7 tisíc rokmi mal muž, ktorého pozostatky boli nájdené v jaskyni v Španielku tmavú pokožku Afričana a modré oči Škandinávca.
Pred 7000 rokmi mali Európania tmavú pokožku
Zdroj obrázku: Internet
 

Pred 7 tisíc rokmi mal muž, ktorého pozostatky boli nájdené v jaskyni v Španielku tmavú pokožku afričana a modré oči Škandinávca. Bol to lovec, ktorý sa stravoval potravou s nízkym obsahom škrobu a mlieko bolo pre neho ťažko stráviteľné, v žil v období, keď nastal prechod k poľnohospodárstvu. Jeho imunitný systém sa začal prispôsobovať novému životnému štýlu. Vedci došli k týmto záverom po analýze DNA z jeho zubov.

Štúdia publikovaná v magazíne Sunday by the Journal Nature tak odhalila gény európskeho muža z doby mezolitu - strednej doby kamennej. Ustáva lovecký spôsob života a nahradzuje ho usadlejší spôsob zberačov a rybárov, spojený s počiatkami matriarchátu. Ide o záverečné obdobie prisvojovacieho hospodárstva. Ľudia postupujú do ďalších oblastí, v lesoch lovia menšiu zver. Významný sa stal rybolov, zber rastlinných produktov a mušlí. Táboriská zakladajú v riečnych údoliach, na brehoch jazier a morí bohatých na ryby. Typický nástroj luk, šíp, potom harpúna, oštep, udica. Stavali drevené lode, vyrábali veslá, na severe to boli lyže a sane.

Pozostatky človeka z doby kamennej, ktorého nazvali La Brana 1 boli nájdené v roku 2006 v oblasti Arintero na severozápade Španielska. Najväčším prekvapením pre vedcov bolo práve zistenie, že pigmentácia kože je africká, čo znamená že muž mal tmavú pleť, aj keď vedci nevedia presne určiť jej odtieň. V rovnakom období mal európsky človek genetickú preddispozíciu pre modré oči.

Táto kombinácia odkrýva nezvyčajný genetický profil, ktorý podľa vedcov bol príznačný práve pre obdobie mezolitu. Pre získanie lepšieho prehľadu budú vedci analyzovať genómy druhej mužskej kostry, ktorú tiež objavili v španielskej jaskyni.

Foto: Pelopanton / CSIC
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Len 13 percent opýtaných v uviedlo, že pravidelne športujú, zatiaľ čo 36 percent uviedlo, že pre svoje zdravie si doprajú dostatok spánku.
pred 5 rokmi
Necelý rok po absolvovaní svojho celosvetového turné MDNA ponúka Madonna svojim fanúšikom záznam veľkolepého koncertu na Blu ray, DVD, ale i na CD.
pred 6 rokmi
Skupina sa v rámci európskej šnúry ukáže napríklad aj v Budapešti (21. mája), Prahe (23. júla) či Varšave (25. júla).
pred 7 rokmi
Prvému disku dominuje najmä česká tvorba, ktorá sa po rozdelení oboch republík dostáva do slovenského éteru iba veľmi ťažko.
pred 6 rokmi
Za každým pevným bruškom totižto stojí fyzická námaha. Spomedzi množstva cvikov a športov existujú také, ktoré sa zameriavajú špeciálne na oblasť brucha... Chcete ich spoznať?
pred 14 rokmi
Tesne pred zadaním podkladov do tlačiarne sme cinkli do Suzuki Slovakia, odkiaľ máme testovacie auto požičané a spýtali sme sa, ako beží predaj. Vraj veľmi dobre.
pred 9 rokmi
Dosť dlhý čas nebolo o nich nič počuť.
pred 6 rokmi
Nádherný, romantický a vtipný príbeh, v ktorom síce dokážete predvídať, čo sa stane v nasledujúcich minútach, ale v podstate to nikomu neprekáža.