Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo je marec mesiacom kníh?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 25.03.2012

O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda?
Prečo je marec mesiacom kníh?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh. O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Bolo to tak vždy? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, nájdete ich práve v tomto článku.

Nemáte radi knihy? Nebaví vás čítať? Dávate prednosť iným aktivitám či záľubám? Vedzte, že aj tento článok je určený aj zarytým odporcom čítaného slova.

Kniha – poznáte toto slovo dobre?

História kníh ide ruka v ruke s históriou prvých vyspelých civilizácií. Staroveká literatúra bola zdrojom predovšetkým náboženských presvedčení, názorov na vznik života či poučných príbehov. Od týchto čias sa pohľad na knihy a literatúru ako takú neustále menil. Knihy v sebe skrývali príbehy o láske, nenávisti, vojnách, trápeniach i radostiach knižných hrdinov. Prešli revolúciami viac ako 20.-tych storočí, stali sa nástrojom zrovnoprávnenia žien a dosiahli posuny od papyrusových zvitkov k slobodnej, súčasnej literatúre 21. storočia.

Knihy – prečo si nájsť čas na ich čítanie?

V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom (zvyčajne mužov). Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil; ženy i deti sa čoraz častejšie utiekali ku knihám a kniha sa tak stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vekových skupinách, bez ohľadu na pohlavie či politické názory. Deti nahlas čítali verše z kníh počas vyučovania, študenti živo diskutovali o prečítaných knihách, kňazi verejne kázali o mravnosti z Biblie. I dnes knihy ľudí spájajú (ale i rozdeľujú v diskusiách) prostredníctvom školskej výučby či čitateľských krúžkov. Knihy plnia i funkciu nadviazania sociálnych vzťahov.

Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh:

• Obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
• Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;
• Rozvíjajú fantáziu i tvorivosť;
• Sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;
• Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

Prečo je marec mesiacom kníh?

Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!

Knižné novinky na Kino.server.skĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Bia
pred 4 rokmi
O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda? Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/preco-je-marec-mesiacom-knih/

veľmi mi tento článok pomohol vvvvvvvvvvvveeeeeeeeeeeeeeeľľľľľľľkkkkkkkkkéééé ďaaaaakkkkuuuujjjjjeeeemmm

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
jankalakatosova
pred 4 rokmi
Ahojte, no to som nevedela! :) aj ja niekedy ked mám cas cítam paulo coelho knihy ! :) http://www.preskoly.sk/autor/paulo-coelho/8847/
Fotografia
Peter
pred 4 rokmi
Coelho je super, ja ma rad aj amatersku nekomercnu tvorbu. Najlepsia je na greenie kniznici http://eknizky.sk/members/greenie/
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Skvelý zážitok, ktorý prichádza momentálne s ďalším rozmerom navyše. Vtipné, zmysluplné a niekedy naozaj (detsky) desivé. Tu nie je čo riešiť.
pred 4 rokmi
Cestujúci s nárokom na bezplatnú prepravu tvorili vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko za osem mesiacov roka 42 percent z celkovo prepravených osôb v doprave objednanej štátom.
pred 6 rokmi
Veľmi milý príbeh, ktorý si vzhľadom na svoju magickosť vyžadoval naozaj excelentné spracovanie a to sa tvorcom podarilo.
pred 7 rokmi
Keďže režisér Tom Hooper bazíruje na perfektných speváckych výkonoch, Baron Cohen môže začať nakrúcať až po úplnom zotavení hlasiviek.
pred 7 rokmi
Vedeli ste, že básnik Jiří Wolker bol skautom? Alebo že v prvých dňoch samostatného Československa prevádzkovali skauti „skautské poštu“?
pred 9 rokmi
Katherine Watson (Julia Roberts) v roku 1953 prichádza na prestížnu univerzitu Wellesley,...
pred 7 rokmi
Po albumoch Jiřiny Fikejzovej a Zdeňka Borovce predstavuje autorská edícia České zlato populárnej hudby ďalšiu výraznú textársku osobnosť tohtoročného sedemdesiatnika Eduarda Krečmara.
pred 15 rokmi
Keď sa povie Volvo, každému sa hneď v mysli vybavia minimálne tri vlastnosti charakterizujúce túto značku. V prvom rade bezpečnosť, s ňou súvisiaca robustnosť a vlastný štýl.