Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo je marec mesiacom kníh?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 25.03.2012

O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda?
Prečo je marec mesiacom kníh?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Marec – prvý jarný mesiac, ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní či prvých prác v záhradkách, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh. O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Bolo to tak vždy? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, nájdete ich práve v tomto článku.

Nemáte radi knihy? Nebaví vás čítať? Dávate prednosť iným aktivitám či záľubám? Vedzte, že aj tento článok je určený aj zarytým odporcom čítaného slova.

Kniha – poznáte toto slovo dobre?

História kníh ide ruka v ruke s históriou prvých vyspelých civilizácií. Staroveká literatúra bola zdrojom predovšetkým náboženských presvedčení, názorov na vznik života či poučných príbehov. Od týchto čias sa pohľad na knihy a literatúru ako takú neustále menil. Knihy v sebe skrývali príbehy o láske, nenávisti, vojnách, trápeniach i radostiach knižných hrdinov. Prešli revolúciami viac ako 20.-tych storočí, stali sa nástrojom zrovnoprávnenia žien a dosiahli posuny od papyrusových zvitkov k slobodnej, súčasnej literatúre 21. storočia.

Knihy – prečo si nájsť čas na ich čítanie?

V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľudom (zvyčajne mužov). Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil; ženy i deti sa čoraz častejšie utiekali ku knihám a kniha sa tak stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vekových skupinách, bez ohľadu na pohlavie či politické názory. Deti nahlas čítali verše z kníh počas vyučovania, študenti živo diskutovali o prečítaných knihách, kňazi verejne kázali o mravnosti z Biblie. I dnes knihy ľudí spájajú (ale i rozdeľujú v diskusiách) prostredníctvom školskej výučby či čitateľských krúžkov. Knihy plnia i funkciu nadviazania sociálnych vzťahov.

Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh:

• Obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
• Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;
• Rozvíjajú fantáziu i tvorivosť;
• Sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;
• Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

Prečo je marec mesiacom kníh?

Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!

Knižné novinky na Kino.server.skĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Bia
pred 5 rokmi
O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda? Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/preco-je-marec-mesiacom-knih/

veľmi mi tento článok pomohol vvvvvvvvvvvveeeeeeeeeeeeeeeľľľľľľľkkkkkkkkkéééé ďaaaaakkkkuuuujjjjjeeeemmm

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
jankalakatosova
pred 4 rokmi
Ahojte, no to som nevedela! :) aj ja niekedy ked mám cas cítam paulo coelho knihy ! :) http://www.preskoly.sk/autor/paulo-coelho/8847/
Fotografia
Peter
pred 4 rokmi
Coelho je super, ja ma rad aj amatersku nekomercnu tvorbu. Najlepsia je na greenie kniznici http://eknizky.sk/members/greenie/
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Kriminálny thriller inšpirovaný príbehom Jiřího Kajínka, ktorý je považovaný za prvého nájomného vraha...
pred 8 rokmi
Americká country skupina Sugarland sa ocitla na zozname obžalovaných v súvislosti s augustovým pádom pódia na tradičnom podujatí Indiana State Fair.
pred 4 rokmi
Úspešné „Tri grácie z umakartu“, senzačne rapujúca Zuzana Šebová, ale aj mimoriadne obľúbený Festival českého divadla!
pred 7 rokmi
Cieľom je poskytnúť členom Akadémie filmových umení a vied viac času na to, aby si pozreli nominované filmy.
pred 6 rokmi
Tanečníciz Just Dance v bratislavskom klube LOFT! pokrstili album Astrology mladej speváčky Vandy, netradične hviezdnym prachom.
pred 6 rokmi
Hrajú hudbu, spievajú a kričia a vydávajú albumy. Tým sa ale ich podobnosť s akoukoľvek inou kapelou končí. Kanadskí Fucked Up, si len tak ľahko s niekým iným nepomýlite.
pred 8 rokmi
Niektorí ľudia tvrdia, že domy majú pamäť. Pre jedného muža je ale jeho domov miestom, pre ktoré by bol schopný vraždiť, len aby naň zabudol.
pred 5 rokmi
Fanúšikovia rockovej formácie The Paranoid sa majú na čo tešiť. Skupina 7. marca vydá svoj dlhoočakávaný nový album s názvom Sedem, ktorý zároveň podporí rovnomenným turné po Českej i Slovenskej republike.