Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poznajú Ježiška všetky deti na svete?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 19.12.2011

U nás nosí darčeky Ježiško spravidla po štedrovečernej večeri, no iné krajiny majú svoje vlastné tradície a aj rozdávanie darčekov sa líši.
Poznajú Ježiška všetky deti na svete?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vianoce máme radi asi všetci. Je to sviatok, na ktorý sa tešia hlavne deti. U nás je zvykom písať list Ježiškovi a dúfať, že sme poslúchali a dostaneme to, čo sme ši želali. Iste si to pamätá každý z nás. Samozrejme toto obdobie nie je vôbec o darčekoch, avšak deti ešte nie sú materiálne založené ani chamtivé a ich radosť je čistá a úprimná. Tak isto im treba vysvetliť, že tieto darčeky sú rozdávané z lásky, ako prejav náklonnosti medzi ľuďmi. Nemalo by záležať na finančnej hodnote darčeku, hlavná je láska, s ktorou ho dávame.

U nás nosí darčeky už spomínaný Ježiško spravidla po štedrovečernej večeri, ale iné krajiny majú svoje vlastné tradície a aj rozdávanie darčekov sa líši.

Naši susedia – Poľsko, Maďarsko, Česká Republika majú zvyky a tradície podobné ako u nás. U našich severných susedov Poliakov nosí darčeky Swiety Mikolaj. V Maďarsku Télapó a rozbaľujú sa ešte pred štedrovečernou večerou. Nemeckým deťom nosí darčeky Christkind 24. decembra zvyčajne pod jedličku. Zvykom je 1. decembra rozdať svojim ratolestiam adventný kalendár a pomocou neho odpočítavajú dni.
 

Severná Amerika (USA a Kanada)

Santa
Santa Claus.
zdroj: SXC/free

V tejto krajine Vianoce určite neprehliadnete. Všade výzdoba, osvetlenie, stromčeky, dekorácie. Pre Slovákov to pôsobí gýčovo až prehnane avšak treba sa učiť rešpektovať aj iné zvyky ako sú u nás. Vo filmoch môžeme vidieť obchodné domy prepchaté Santami, sediace deti na ich kolenách šepkajúc im do ucha ich predstavy o darčeku. Ak deti nestihnú zreferovať svoje sny a želania Santovi v obchodnom centre, tak píšu list.

Darčeky sa rozbaľujú až 25. decembra ráno. Je to vytúžený deň každého dieťaťa, mnohé z nich nespia celú noc a snažia sa pristihnúť Santu pri čine. Je známe, že tento „americký Ježiško“ lieta na saniach, ktoré ťahá osem sobov. Darčeky nosí cez komín a ukladá ich do červených ponožiek. Tie väčšie má dovolené poukladať aj mimo ponožiek.

Takto nejako vyzerá typické americké rozdávanie darčekov avšak množstvo etnických skupín žijúcich v Amerike ovplyvňuje aj vianočné zvyky.

Veľká Británia

Santa Father Christmas
Father Christmas
zdroj: Internet

Ježiško sa tu volá Father Christmas (otec Vianoc) a deti teší v noci z 24. na 25. decembra. Do domu vlezie cez komín a podobne ako v Amerike ukladá darčeky do pripravených pančúch, alebo pod ne. Podmienkou je, že deti musia celý rok poslúchať a od toho sa odvíja aj množstvo splnených prianí. Father Christmas vraj vyzerá ako Santa Claus, ale má dlhší kabát a aj bradu. Niektoré deti hovoria, že je viac šedivý a tučný. Zatiaľ čo u nás si deti rozbaľujú darčeky, v Anglicku sa ešte len pripravujú. Spievajú koledy, prípadne balia darčeky, deti majú za úlohu rozvešať na koniec postele, prípadne nad kozub vianočné pančuchy – tzv Christmas stosking. Márne by sme tu hľadali darčeky pod vianočným stromčekom.

V Írsku majú rovnaké zvyky, ale narozdiel od Angličanov dávajú do okien zapálené sviečky, ktoré majú vítať svätú rodinu a deti veria, že plameň sviečky k nim dovedie „otca Vianoc“.

Výnimočný je aj 26. december – tzv „boxing day“ počas ktorého sa rozdávajú darčeky tým, ktorí to potrebujú. Práve v tento deň zarábajú nákupné centrá, pretože sa nakupuje vo veľkom.

Francúzsko

Rovnako ako Kanaďania ho volajú Pére Nöel. Tieto sviatky sú symbolom rodiny a rodinných vzťahov. Francúzi si k vianočnému stolu sadajú 25. decembra a darčeky ukladá pod krb „duch Vianoc“, alebo nimi plní topánky umiestnené pod stromčekom. Viac ako tento deň sa oslavuje Sviatok Troch kráľov, ktorý je nazvaný aj dňom detí.

Španielsko

Santa Traja králi
Traja králi
zdroj: Internet

Španieli sú temperamentní národ s chuťou baviť sa aj cez vianočné sviatky. Štedrovečerná večera trvá takmer celú noc, niekde aj celú noc a nasledujúci deň. Pochutnávajú si na jedle, spievajú, tancujú, všade vládne radosť a pohoda. Darčeky dostávajú deti pod vianočný stromček až 5. januára od Troch kráľov (Los Reyes Magos: Melchor, Gaspar and Baltasar).

Portugalský Ježiško Pai Natal nosí darčeky 24. decembra.

Grécko

Aghios Vassilis (Sv. Vassilios) nosí darčeky v noci 31. decembra a necháva ich pod vianočným stromčekom. Nový rok je preto pre deti výnimočný, plný radosti a splnených prianí.

Taliansko

Santa-striga
V Taliansku počas Vianoce lieta na metle čarodejnica Befany.
zdroj: Internet

Deti si musia počkať na 6 január, pretože vtedy im nosí darčeky strapatá čarodejnica Befany, ktorá ich má starostlivo ukryté v krošni na chrbte. Ježiško sa v taliansku volá Babbo Natale. Zaujímavosťou je, že Taliani síce zdobia vianočný stromček, ale nemajú vo zvyku piecť vianočné pečivo a sladkosti.

Švédsko

Vianoce vo Švédsku majú svoje krásne čaro, pretože sa nesú v znamení svetla. V každej domácnosti horia sviečky. Deťom nosí darčeky hrbatý trpasličí starček Jultomten a sprevádza ho škriatok Julnissar. Spolu ťahajú sane a darčeky hádžu do otvorených okien. Škriatka deti spoznajú podľa červenej stuhy, ktorá zdobí jeho rohy.

Dánsko

Sviatky sa začínajú zdobením adventných vencov tak isto ako u nás, ale ich význam je odlišný – detstvo, mladosť, dospelosť, staroba. Sú to sviatky, na ktorých sa nešetrí a samozrejme sa treba dobre pripraviť v podobe kupovania darčekov v predstihu. Krásne zabalené darčeky nosí vianočný posol 24. decembra po večeri.

Fínsko

Darčeky nosí Joulupukki, alebo veľký Ukko a pomáhajú im usilovní piadimužíci. Ich úlohou je aj odnášať neposlušné deti do zimného kráľovstva kde ich vraj učia slušnému správaniu. Toto kráľovstvo sa rozprestiera v Laponsku na severe Fínska.

Nórsko

Santa Jultomten
Darčeky sa schovávajú do drevákov a Ježiška Julenissa doprevádza vianočná koza.
zdroj: Internet

Rusko

Santa Ded Moroz
Ruský Dedo Mraz.
zdroj: Internet

V Rusku Štedrý deň nepovažujú za sviatok, pretože pravoslávni oslavujú Vianoce 6. - 7. januára. Darčeky nosí staručký Dedo Mráz s vnučkou Sneguročkou a tak isto sa hovorí, že tento starý pán nosí sneh z Čukotky. Kedysi bol považovaný za zlú zákernú bytosť a v 18. storočí sa z neho stal dobručký deduško, ktorý má rád ľudí a nosí darčeky. Kedysi sa ho báli hlavne preto, že sa sním spájala dlhá a krutá zima, tma a nehostinnosť krajiny.

Väčšie mestá v Rusku zabezpečujú za poplatok návštevu profesionálneho Deda Mráza aj s pomocníčkou, deťom prinesú darčeky podľa predloženého zoznamu, spísaného rodičmi dieťaťa. Ako dopravný prostriedok mu slúžia sane.

Mexiko

Táto krajina sa vymyká nášmu chápaniu a vianočné zvyky sú pre nás exotické, nezvyčajné, kontroverzné... Toto obdobie sa nazýva posadas (voľný preklad prístrešie) a začína sa 9 dní pred samotnými sviatkami. Symbolizuje putovanie svätej rodiny po Betleheme a po skončení putovania môžu Mexičania oslavovať.

Deti milujú hru pinata – papierový panáčik naplnený sladkosťami, ktorý je zavesený na strope a úlohou dieťaťa je zasiahnuť ho a rozbiť so zaviazanými očami. Poklad, ktorý sa z neho vysype sa následne musí ukoristiť a deti túto hru berú naozaj vážne, pretože kto sa najviac snaží, získa najviac dobrôt. Tu vidieť, že nie všade sa Vianoce podobajú tým našim.
Arméni majú svojho Gaghant Baba a nosí darčeky výlučne dobrým deťom. Brazília a Peru má Vianoce s Papai Noelom. Živé vianočné stromčeky sú tu raritou pre bohatých a nahrádzajú ich umelé. Hawai má svojho Ježiška Kanakoloka, deti v Puerto Rico dávajú pod posteľ trávu a ráno 6. januára im ju Traja Králi vymenia za darčeky.

Japonsko

Aj napriek tomu, že tu žije málo kresťanov, vianočné zvyku sa stali obľúbenými, pretože sa Japoncom jednoducho páčia. Výzdobu môžete vidieť takmer všade – svetlá, stromčeky, sviečky, sošky, dekorácie. Darčeky nosí Hoteiosho (kňaz), ktorý je podobný Mikulášovi. Spája sa s ním legenda, podľa ktorej má oči vzadu. Deti musia poslúchať, pretože Hoteiosho vidí všetko a neposlušným deťom neprinesie vôbec nič.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Kawa
pred 6 rokmi
U nás nosí darčeky Ježiško spravidla po štedrovečernej večeri, no iné krajiny majú svoje vlastné tradície a aj rozdávanie darčekov sa líši. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/poznaju-jeziska-vsetky-deti-na-svete/

nechcela by som, aby mi darceky nosila carodejnica a este aj cakat az do 6. januara... chudiatka talianske deti :)

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Steve Jokes
pred 6 rokmi
nie len talienske deti ale vsetci pravoslavni to maju o tyzden neskor .... btw: jezisko sa vobec nenarodil 24., ani neviem na co to slavime, stromcek je pohansky sviatok a santa clausa vymyslela firma coca-cola :) inak pohodka, vraj vianoce :)
Fotografia
Kawa
pred 6 rokmi
sila zvyku...
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Firma ponúka ozvučenie a osvetlenie kultúrno-sp...
ChristBook.sk je kresťanský obchod, kde nájdete...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...

Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...
Ide o nenáročnú prácu pri obsluhe lisovacieho s...

1 200.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 160 m2
139 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 230 m2
133 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 72 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Fanúšikovia majú možnosť stať sa súčasťou dokumentu z prebiehajúceho československého turné.
pred 5 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok, 2.8., do Bratislavy pravé, súčasné americké blues v podobe skupiny Cedric Burnside Project.
pred 6 rokmi
Francúzska automobilka Peugeot rozšíri výrobný program o SUV s pohonom 4x4, ktoré bude mať typové označenie 4008. Peugeot 4008.
pred 6 rokmi
Televízia Markíza cez víkend oficiálne ukončila výrobu prvej 15-dielnej série sitkomu Zita na krku. Seriál bude mať od nového roka svoje pokračovanie.
pred 5 rokmi
Fanúšikov dobrodružnej sci-fi ságy čakajú tri nové Star Wars - Epizóda 7, 8 a 9. Prvý z filmov by chcela spoločnosť Walt Disney do kín uviesť v roku 2015.
pred 9 rokmi
Ďalšie charakteristiky
pred rokom
Finalista Pulitzerovej ceny Rod Nordland týmto pútavým skutočným príbehom opäť rozprúdil diskusiu o právach žien vo fundamentalistickom moslimskom svete.
pred 5 rokmi
Máme problém v oblasti konkurencieschopnosti v západnej Európe a Francúzsku, povedal prevádzkový riaditeľ podniku Carlos Tavares pre Automobilwoche.