Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Postavenie žien v Judaizme

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 24.11.2011

Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť.
Postavenie žien v Judaizme
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť. Židia veria, že existuje večný, neviditeľný Boh, ktorý stvoril vesmír. V Izraeli a na celom svete žije viac ako 18 miliónov Židov.

V židovskom náboženstve má žena poslanie najmä ako matka a vychovávateľka rodiny.

Žena je považovaná v judaizme za mužský vzor, jeho pomoc a zrkadlo. Je podriadená mužovi, nesmie byť však zotročovaná, nepatrí medzi živočíchov, ktoré Adam pomenoval. Podľa Biblie je vybudovaná z muža ako jeho tajomstvo. Izraelská múdrosť vykresľuje model slušnej, poctivej, hospodársky zmýšľajúcej, múdrej manželky a matky. V Šalamúnovej piesni je ospevovaná priateľskosť, erotická vábivosť, krása a pôvab ženy. V židovskom náboženstve má žena poslanie najmä ako matka a vychovávateľka rodiny. Židovské ženy majú svoj vzor v ženách, akými boli Sára, Ráchel a Rebeka. Patriarchálne založený judaizmus však ženy vytlačil ženu z náboženského vzdelania a funkcií. Jej úlohou je stáť v pozadí, a predsa byť mužovi veľkou oporou.
 
V synagóge smú ženy sledovať bohoslužby len cez okná, ktoré vedú do hlavnej sály. Židovská rodina je ohniskom náboženskej aktivity a rodina hrá hlavnú úlohu nielen ako základná jednotka sociálneho života, ale základné náboženské rituály a sviatky sa odohrávajú v prostredí rodinného krbu. Tradičný model židovskej rodiny je patriarchálny. Otec rodiny zabezpečuje rodinu, má tiež na starosti synagogálne povinnosti, štúdium Písma a náboženskú výchovu detí. Pre tradičnú židovskú rodinuj e charakteristický vynikajúci vzťah k deťom, ktoré sú vnímané ako požehnanie a dar.

Každodenný život veriaceho Žida sa podriaďuje náboženským predpisom a zvykom. Novorodenec dostáva po narodení hebrejské meno pri modlitbe v synagóge. Týždeň po narodení sa dieťa mužského pohlavia obreže. Existujú dva druhy judaizmu, a to ortodoxný judaizmus založený na starých princípoch a reformný,ktorý sa snaží presadiť ženu do funckie rabína.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
danka
pred 7 rokmi
Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/postavenie-zien-v-judaizme/

V článku je pár nepřesností: v refermním judaismu může žena sedět již v hlavním sále, povětšinou je zde vyhrazena polovina pro ženy a polovina pro muže. Rodina je sice patriárchární, ale i žena zde má nezanedbatelné postavení, např. zapaluje šabatové svíčky. Reformní judaismus nejen že se snaží prosadit ženu do pozice rabína, on už jí tam prosadil, v USA dokonce ženu černošku a v Německu ženu v postsovět. republik. K tomuto tématu doporučuji svůj článek http://www.marinka.cz/vas-literarni-koutek/zena-a-nabozenstvi-i-od-narozeni-po-dospelost a další navazující.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred rokom
chcel by som sa opýtať, že ak matka nie je židovka ale otec áno, tak je ich dcéra židovka alebo nie.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Ellie Goulding a Kasabian posilnia program hlavného pódia tohtoročného Sziget festivalu. Na Ostrove slobody si tento rok zahrajú aj Sigma, Nero, Kraftklub.
pred 10 rokmi
Potrebný prísun vitamínu C zabezpečuje čerstvé sezónne ovocie.
pred 7 rokmi
Monitor pre hranie 3D hier s podporou unikátnej technológie SimulView za výhodnú cenu prichádza na európsky trh
pred 7 rokmi
Angličan Paul Epworth zvíťazil na stredajšom ceremoniáli Music Producers Guild (MPG) Awards v kategórii Britský producent roka, čo mu automaticky zabezpečilo Brit Award v kategórii Producent roka.
pred 6 rokmi
Tanečníciz Just Dance v bratislavskom klube LOFT! pokrstili album Astrology mladej speváčky Vandy, netradične hviezdnym prachom.
pred 4 rokmi
Dlhoočakávaný tretí štúdiový album Dominiky Mirgovej si jej priaznivci budú môcť vypočuť už 29. februára, kedy oficiálne vychádza.
pred 5 rokmi
Najhľadanejší muž trvá dve hodiny, ktoré však ubehnú neuveriteľne rýchlo. Nie je čas na nudu. Issov život sa v tomto filme za niekoľko dní zmení o 180 stupňov.
pred 7 rokmi
Opel Astra s karosériou sedan sa predstaví Moskve