Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Postavenie žien v Judaizme

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 24.11.2011

Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť.
Postavenie žien v Judaizme
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť. Židia veria, že existuje večný, neviditeľný Boh, ktorý stvoril vesmír. V Izraeli a na celom svete žije viac ako 18 miliónov Židov.

V židovskom náboženstve má žena poslanie najmä ako matka a vychovávateľka rodiny.

Žena je považovaná v judaizme za mužský vzor, jeho pomoc a zrkadlo. Je podriadená mužovi, nesmie byť však zotročovaná, nepatrí medzi živočíchov, ktoré Adam pomenoval. Podľa Biblie je vybudovaná z muža ako jeho tajomstvo. Izraelská múdrosť vykresľuje model slušnej, poctivej, hospodársky zmýšľajúcej, múdrej manželky a matky. V Šalamúnovej piesni je ospevovaná priateľskosť, erotická vábivosť, krása a pôvab ženy. V židovskom náboženstve má žena poslanie najmä ako matka a vychovávateľka rodiny. Židovské ženy majú svoj vzor v ženách, akými boli Sára, Ráchel a Rebeka. Patriarchálne založený judaizmus však ženy vytlačil ženu z náboženského vzdelania a funkcií. Jej úlohou je stáť v pozadí, a predsa byť mužovi veľkou oporou.
 
V synagóge smú ženy sledovať bohoslužby len cez okná, ktoré vedú do hlavnej sály. Židovská rodina je ohniskom náboženskej aktivity a rodina hrá hlavnú úlohu nielen ako základná jednotka sociálneho života, ale základné náboženské rituály a sviatky sa odohrávajú v prostredí rodinného krbu. Tradičný model židovskej rodiny je patriarchálny. Otec rodiny zabezpečuje rodinu, má tiež na starosti synagogálne povinnosti, štúdium Písma a náboženskú výchovu detí. Pre tradičnú židovskú rodinuj e charakteristický vynikajúci vzťah k deťom, ktoré sú vnímané ako požehnanie a dar.

Každodenný život veriaceho Žida sa podriaďuje náboženským predpisom a zvykom. Novorodenec dostáva po narodení hebrejské meno pri modlitbe v synagóge. Týždeň po narodení sa dieťa mužského pohlavia obreže. Existujú dva druhy judaizmu, a to ortodoxný judaizmus založený na starých princípoch a reformný,ktorý sa snaží presadiť ženu do funckie rabína.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
danka
pred 7 rokmi
Judaizmus je náboženstvo židovského národa. Učí, že existuje len jeden skutočný Boh, ktorý sa zjavil Abrahámovi a dal ľuďom pravidlá, podľa ktorých majú žiť. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/postavenie-zien-v-judaizme/

V článku je pár nepřesností: v refermním judaismu může žena sedět již v hlavním sále, povětšinou je zde vyhrazena polovina pro ženy a polovina pro muže. Rodina je sice patriárchární, ale i žena zde má nezanedbatelné postavení, např. zapaluje šabatové svíčky. Reformní judaismus nejen že se snaží prosadit ženu do pozice rabína, on už jí tam prosadil, v USA dokonce ženu černošku a v Německu ženu v postsovět. republik. K tomuto tématu doporučuji svůj článek http://www.marinka.cz/vas-literarni-koutek/zena-a-nabozenstvi-i-od-narozeni-po-dospelost a další navazující.

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred rokom
chcel by som sa opýtať, že ak matka nie je židovka ale otec áno, tak je ich dcéra židovka alebo nie.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Spisovateľke Jane Benkovej sa skvelo darí aj na českom trhu, v priebehu dvoch rokov jej tam vychádza preklad už piatej knihy.
pred 5 rokmi
Na malebnej lesnej čistinke sa jedného dňa rozpúta nepriateľstvo medzi kolóniami čiernych a červených mravcov.
pred 6 rokmi
Klasicky kvalitný akčný príbeh z deväťdesiatych rokov s politickým podtextom a skvelými hereckými výkonmi.
pred 5 rokmi
Za odchádzajúcim letom ostalo ešte pár videoklipov, ktorým sme sa nestihli venovať, ale určite si zaslúžia aspoň malú pozornosť...
pred 7 rokmi
V rámci bezkontaktnej čipovej technológie v súčasnosti banky podľa MasterCardu intenzívne rokujú s mobilnými operátormi a snažia sa prísť na to, ako ju zaviesť.
pred 10 rokmi
Legendárna skupina Iron Maiden uviedla v apríli do kín film Flight 666. Teraz ho vydáva aj na DVD ... Film bol natočený digitálnou technológiou a mohol sa premietať iba v špeciálnych kinosálach.
pred 6 rokmi
Kompaktný elektromobil ponúkajúci prekvapivo veľký interiér
pred 7 rokmi
Na 14. ročníku Medzinárodného festivalu televíznych a rozhlasových programov pre národnostné menšiny tvorcovia prezentovali vyše 150 diel.