Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Postavenie žien v islamských krajinách

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 08.11.2011

Na svete je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer nezmenilo.
Postavenie žien v islamských krajinách
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V niektorých častiach sveta stále boj proti ženskému pohlaviu neutícha. Zatiaľ čo, určitých krajinách sú ženy nečinné, v civilizovanom západnom svete hnutia za ženské práva prerastajú do opačného extrému. Na Zemi je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer vôbec nezmenilo. Ženy sú podriadené svojim otcom, neskôr mužom, skrývajú sa za obrovský odev, a niektoré nemajú dodnes ani volebné právo.

Podľa Koránu má každá žena svoje práva.

Každá žena sa môže rozhodnúť, či vstúpi do manželstva, či sa chce rozviesť a má právo aj na dedičstvo. Korán priznáva ženám rovnaké práva ako mužom. Práve jeho nesprávna interpretácia, ktorá sa odráža v stále viac preferovaných tradíciách, je dôvodom zlého postavenia žien v islamskej spoločnosti. Ženy v reálnom živote dostanú pri delení dedičstva až o polovicu menej ako muži. V prípade očitého svedectva pri trestnom čine je výpoveď muža hodná výpovede až dvoch žien. Čo sa týka rozvodu, žena sa môže rozviesť len ak je muž neplodný, alebo keď trpí duševnou poruchou.
koran
Korán.
zdroj: SXC/free

V ťažkom živote moslimských žien je dokonca obmedzovaná ich osobná sloboda.

Nemôžu ísť do reštaurácie na obed, ženy na dedinách nemôžu chodiť nakupovať ani bežné potraviny, iba výnimočne šoférujú. Šoférovanie žien je výnimočný jav, ktorý sa vyskytuje iba v stredných a vyšších vrstvách obyvateľstva. Dohodnutý je aj ich odev a vstup do manželstva. Len málokto vie, že ženy v mestách si môžu zvoliť svojho nastávajúceho, na dedinách im partnera vyberá rodina. Dôležité rozhodnutia v rodine robia viacerí muži naraz a to otec, brat a švagor. Podľa ústavy ženy môžu voliť a byť volené, muži im to však neustále zakazujú. Podľa islamského náboženstva muži môžu mať až štyri ženy, ale právo hovorí, že iba za určitých splnených podmienok, s ktorými súhlasí prvá žena.
 

SVIATKY V ISLAME

1. Narodenie dieťaťa.
2. Obriezka: Pri tomto akte sa koná veľká oslava. Súčasne sa hádže nádoba zo strechy, aby spôsobený lomoz pomohol synovi zabudnúť na bolesť.
3. Ukončenie čítania koránu alebo nejakej školy.
4. Svadba: Podľa islamskej tradície má niekoľko cieľov a to plodiť deti a tým si zaistiť potomstvo, skrotiť chúťky a tým zlikvidovať vplyv diabla, vytvoriť s partnerom spoločnú domácnosť, rozmnožiť rady príbuzných, starať sa o druhých a naučiť sa obetovať svoj čas i majetok. Hlavným svadobným aktom je podpísanie zmluvy. V zmluve je uvedené, aké veno zaplatí ženích pri svadbe rodičom svojej nevesty. Zakotvené je aj tzv. druhé veno, ktoré musí vyplatiť manžel neveste v prípade, že sa s ňou dá rozviesť. Toto druhé veno býva mnohonásobne väčšie ako prvé veno. Neskôr nasleduje svadobná oslava trvajúca tri až sedem dní. Moslimovia veria, že ženích je prvých sedem dní po svadbe kráľom, ďalších sedem dní ministrom a potom nasleduje etapa trvajúca až do smrti.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Na svete je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer nezmenilo. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/postavenie-zien-v-islamskych-krajinach/

idem do islamu to je super

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ak by rodič dieťa do škôlky nenahlásil a bol by pritom poberateľom dávok v hmotnej núdzi, dávku by mu odobrali.
pred 7 rokmi
Firmám nezáleží už až tak len na dobrej práci jednotlivca, ale aj na tímovej práci a kooperácii. Na pracovný pohovor sa preto dostatočne pripravte.
pred 7 rokmi
Americký rapper Brother Ali oznámil, že v pondelok 13. februára vydá zdarma nové EP s názvom The Bite Marked Heart.
pred 7 rokmi
Záznam legendárneho koncertu skupiny Oceán vo Valdštejnskej záhrade v Prahe z roku 1991 vychádza konečne oficiálne na DVD.
pred 7 rokmi
Stromboli: rocková erupcia z roku 1987, ktorej hudobná pálivosť nevychladla.
pred 4 rokmi
Na festival Dance with Air mieri aj kultová punková kapela Zóna A.
pred 6 rokmi
Už v stredu 5. júna sa v bratislavskej Inchebe stretnú fanúšikovia džezu a funku, aby si užili svoj jarný festival – Jarné Bratislavské Jazzové Dni 2013.
pred 10 rokmi
Došlo k trochu netradičnému a nečakanému hudobnému spojeniu.