Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Postavenie žien v islamských krajinách

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 08.11.2011

Na svete je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer nezmenilo.
Postavenie žien v islamských krajinách
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V niektorých častiach sveta stále boj proti ženskému pohlaviu neutícha. Zatiaľ čo, určitých krajinách sú ženy nečinné, v civilizovanom západnom svete hnutia za ženské práva prerastajú do opačného extrému. Na Zemi je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer vôbec nezmenilo. Ženy sú podriadené svojim otcom, neskôr mužom, skrývajú sa za obrovský odev, a niektoré nemajú dodnes ani volebné právo.

Podľa Koránu má každá žena svoje práva.

Každá žena sa môže rozhodnúť, či vstúpi do manželstva, či sa chce rozviesť a má právo aj na dedičstvo. Korán priznáva ženám rovnaké práva ako mužom. Práve jeho nesprávna interpretácia, ktorá sa odráža v stále viac preferovaných tradíciách, je dôvodom zlého postavenia žien v islamskej spoločnosti. Ženy v reálnom živote dostanú pri delení dedičstva až o polovicu menej ako muži. V prípade očitého svedectva pri trestnom čine je výpoveď muža hodná výpovede až dvoch žien. Čo sa týka rozvodu, žena sa môže rozviesť len ak je muž neplodný, alebo keď trpí duševnou poruchou.
koran
Korán.
zdroj: SXC/free

V ťažkom živote moslimských žien je dokonca obmedzovaná ich osobná sloboda.

Nemôžu ísť do reštaurácie na obed, ženy na dedinách nemôžu chodiť nakupovať ani bežné potraviny, iba výnimočne šoférujú. Šoférovanie žien je výnimočný jav, ktorý sa vyskytuje iba v stredných a vyšších vrstvách obyvateľstva. Dohodnutý je aj ich odev a vstup do manželstva. Len málokto vie, že ženy v mestách si môžu zvoliť svojho nastávajúceho, na dedinách im partnera vyberá rodina. Dôležité rozhodnutia v rodine robia viacerí muži naraz a to otec, brat a švagor. Podľa ústavy ženy môžu voliť a byť volené, muži im to však neustále zakazujú. Podľa islamského náboženstva muži môžu mať až štyri ženy, ale právo hovorí, že iba za určitých splnených podmienok, s ktorými súhlasí prvá žena.
 

SVIATKY V ISLAME

1. Narodenie dieťaťa.
2. Obriezka: Pri tomto akte sa koná veľká oslava. Súčasne sa hádže nádoba zo strechy, aby spôsobený lomoz pomohol synovi zabudnúť na bolesť.
3. Ukončenie čítania koránu alebo nejakej školy.
4. Svadba: Podľa islamskej tradície má niekoľko cieľov a to plodiť deti a tým si zaistiť potomstvo, skrotiť chúťky a tým zlikvidovať vplyv diabla, vytvoriť s partnerom spoločnú domácnosť, rozmnožiť rady príbuzných, starať sa o druhých a naučiť sa obetovať svoj čas i majetok. Hlavným svadobným aktom je podpísanie zmluvy. V zmluve je uvedené, aké veno zaplatí ženích pri svadbe rodičom svojej nevesty. Zakotvené je aj tzv. druhé veno, ktoré musí vyplatiť manžel neveste v prípade, že sa s ňou dá rozviesť. Toto druhé veno býva mnohonásobne väčšie ako prvé veno. Neskôr nasleduje svadobná oslava trvajúca tri až sedem dní. Moslimovia veria, že ženích je prvých sedem dní po svadbe kráľom, ďalších sedem dní ministrom a potom nasleduje etapa trvajúca až do smrti.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Na svete je stále veľa krajín, kde síce rozvoj pomaly napreduje, ale postavenie nežnejšieho pohlavia sa od najstarších čias a dodnes uctievaných tradícií takmer nezmenilo. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/postavenie-zien-v-islamskych-krajinach/

idem do islamu to je super

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Lazúry, farby, laky, oleje, vosky na drevo vo v...
Zaoberáme sa tvorbou web stránok, tvorbou loga,...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


1.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 72 m2
540.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 64 m2, novostavba
109 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 256 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Úlohou záujemcov je nakrútiť 15-minútový videopríbeh vakomkoľvek formáte, štýle, či žánri a prihlásiť ho v termíne od 2. februára do 31. marca do súťaže na kanáli youtube.com/yourfilmfestival.
pred 7 rokmi
Inžinieri ingolstadtskej automobilky premenili šliapacie autíčko na elektromobil. Štúdia s názvom Auto Union Typ C e-tron sa predstaví začiatkom februára 2011 na veľtrhu hračiek v Norimbergu.
pred 7 rokmi
ASUS predstavil základné dosky s technológiou USB 3.0 Boost, ktorá dokáže zvýšiť prenosové rýchlosti USB 3.0 až o 170% a súčasne znížiť zaťaženie CPU.
pred 5 rokmi
Vydala sa na rekordnú jazdu po Európe.
pred 6 rokmi
Domáca zábava dostáva úplne nové rozmery v podobe Ultra Definition 3D televízora s rozlíšením 4K a Smart TV systémom.
pred rokmi
Do slovenských kín prichádza tento týždeň šesť filmov.
pred 5 rokmi
Minulý týždeň, presne v piatok 13. septembra, mala v USA premiéru hororová snímka Insidious: Kapitola 2.
pred 5 rokmi
Výsledkom je drsný a rafinovaný film, v ktorom je krvavá zápletka pretkaná ich typickým čiernym humorom.