Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

November 1989 je plný viacerých symbolov

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 17.11.2011

17. novembra, si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Od roku 2001 je tento deň štátnym sviatkom Slovenskej republiky.
November 1989 je plný viacerých symbolov
Zdroj obrázku: Flickr
 

17. novembra, si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Od roku 2001 je tento deň štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Viaže sa k spomienke na študentskú demonštráciu v Prahe roku 1989 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, ktorá predznamenala začiatok nežnej revolúcie. Študenti vtedy vyšli do ulíc s protikomunistickými heslami a po tvrdom zásahu bezpečnostných zložiek sa na ich obranu postavili umelci a široká verejnosť.

„Manifest solidarity v celočeskoslovenskom meradle sa stal v konečnom dôsledku manifestom boja za slobodu a najsilnejším impulzom smerujúcim k pádu komunistickej totality v Československu,“ povedal dnes pre agentúru SITA historik František Neupauer.

Aj keď 17. november zostane navždy „dňom“ pádu totality v Československu, Neupauerovi sa však zdá priliehavejšie hovoriť o novembri 1989 a teda o mesiaci plnom viacerých symbolov. „Už 16. novembra vyšli v Bratislave do ulíc študenti. Až 25. novembra boli prepustení poslední politickí väzni (bratislavská päťka). Mohli by sme pokračovať ďalej vo vykresľovaní udalostí hovoriacich o tom, ako sa komunistická strana nechcela vzdať hlavnej úlohy vlády v Československu i oodvahe jednotlivcov počas demonštrácií, manifestácií, štrajkov ako aj o tých, ktorí sa postavili do čela tohto zápasu a otvorili cestu pluralizmu vpolitickom živote založením Verejnosti proti násiliu a Občianskeho fóra,“ konštatoval historik.
Berlínsky múr 1989 Flickr fiahless
Osobitne v tomto roku, keď si pripomíname 50. výročie od postavenia Berlínskeho múru, nemôžeme podľa Neupauera zabudnúť ani na jeho pád z 9. novembra 1989.

Foto: Flickr / fiahless
zdroj: Flickr

„Deti, ktoré boli počaté či narodené v čase príchodu okupačných vojsk do Československa v roku 1968 vnímali, že sa nemusia obávať zásahu „spriatelených armád“. I toto vedomie im mohlo dodať odvahu v demonštratívnom odpore voči komunistickej totalite. Na druhej strane ostáva nezodpovedaná otázka, prečo na rozdiel od Nemecka nebola vynesená vina a zadefinovaný trest pre tých, ktorí boli zodpovední za krutosť režimu,“ vyhlásil historik.

Bez tohto redefinovania ostanú podľa Neupauera politickí väzni ľuďmi v úzadí a čelní predstavitelia komunistickej strany budú môcť viesť politiku, ktorú predstavil na zjazde ÚV KSS v decembri 1989 jeden z nich: „Akonáhle my pôjdeme vedľa, stratíme všetko, ťažko bude, ale musíme ísť do čela. Nemôžeme sa izolovať, lebo to je veľký prúd, veľká sila. V záujme, skutočne, strany a nášho ďalšieho rozvoja, to je kľúčová otázka.“ Pri pohľade na 17. november 1989 nesmieme zabúdať podľa Neupauera ani na tieto slová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku


 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
17. novembra, si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu. Od roku 2001 je tento deň štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/november-1989-je-plny-viacerych-symbolov/

Všetci návštevíci tejto stránky a hlavne študenti - kúpte si knihu pána Miroslava Dolejší a dozviete sa pravdu o 17 novembri 1989. Toto vám oficialne nikde nepovedia - lebo nemôžu..... http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/67-miroslav-dolejsi-analyza-udalosti-17-listopadu-1989
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nekompromisná kvalita s najvyššou svetelnosťou a s Wi-Fi modulom . Nový model sa môže pochváliť svetovo najsvetelnejším kompaktným objektívom s unikátnou hodnotou F1.4
pred 4 rokmi
Ani koncom roka megaúspešná skupina z českých Úval nespomaľuje tempo – skôr naopak...
pred 8 rokmi
Nehážte kovy do starého železa, ale na tanier. Organizmus sa vám odvďačí zdravím a vitalitou. Nielen teraz na jar, ale po celý rok.
pred 5 rokmi
Exkluzívna kniha receptov spojená s hereckými, ale aj cestovateľskými zážitkami Anky Šiškovej.
pred 11 rokmi
Patrí do skupiny psychofyzických cvičení, medzi také známe cvičenia ako je joga,...
pred 7 rokmi
Stálica českej populárnej hudby Marie Rottrová na jednom z výberov svojich najväčších hitov.
pred 3 rokmi
Česká herecká legenda Bolek Polívka sa po minuloročnom obrovskom úspechu opäť chystá na Slovensko.
pred 6 rokmi
Jiří Korn, napriek tomu, že dlhé roky predtým bol mnohými zaškatuľkovaný ako ten, čo stepuje s Helenou, mal vždycky nadhľad a bol o krok vpred pred ostatnými.