Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Newton ušetril britskej ekonomike 10 miliónov libier

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: dom, pridané: 26.07.2012

Napriek tomu, že Newton je slávny najmä vďaka jeho gravitačnej teórií, málokto vie, že svojich posledných rokov života strávil prácou pre Royal Mint, miesto, kde sa vyrábali mince.
Newton ušetril britskej ekonomike 10 miliónov libier
Zdroj obrázku: Internet
 

Štatistická analýza ukázala, že Isaac Newton ušetril britskej ekonomike niekoľko miliónov libier tým, že zaviedol opatrenia na štandardizáciu zlatých mincí.

Napriek tomu, že Newton je slávny najmä vďaka jeho gravitačnej teórií, málokto vie, že svojich posledných rokov života strávil prácou pre Royal Mint, miesto, kde sa vyrábali mince. Ari Belenkiy, matematik Britského technologického inštitútu vo Vancouveri porovnal mince produkované pred a po zavedení Newtonových opatrení a študoval ich efekt na zlatníkov, ktorí odhalili slabinu tejto meny. Kvalita mincí produkovaných týmto sa začala odhadovať v 13. storočí a robí sa tak dodnes.
Isaac Newton
Napriek tomu, že Newton je slávny najmä vďaka jeho gravitačnej teórií, málokto vie, že svojich posledných rokov života strávil prácou pre Royal Mint, miesto, kde sa vyrábali mince.

Sir Isaac Newton, ktorého namaľoval Sir Godfrey Kneller
zdroj: Internet

Počas razenia mincí je niekoľko mincí z každej várky umiestnených do malej truhly a neskôr odvážených, aby sa určilo, ako veľmi sa ich hodnota odlišuje od požadovaného štandardu. To je veľmi dôležité, pretože ak mince vážili viac ako je ich hodnota, zlatníci ich odkúpili, roztavili a predali naspäť, pričom by na tom profitovali. „Nebola to otázka falšovania, ale ich šikovnosti,“ tvrdí Belenkiy.

Belenkiy vytvoril model, ktorý ukázal akú váhu by mali počas normálnej distribúcie. Potom použil poznámky z Newtonových pokusov a matematické výpočty, pričom zistil, že Newton znížil odchýlku z 85 miligramov na 49 miligramov. Nanešťastie neexistuje žiadny priamy dôkaz o tom, ako to docielil. Belenkiy tvrdí, že Newton mohol aplikovať metódu pomalšieho chladenia mincí, čo by mohlo mať požadovaný efekt.

Akokoľvek sa mu to podarilo, Belenkiy vypočítal, že Newtonove vylepšenia ušetrili Mintu 41 510 libier toho času, čo sú asi 3 milióny libier v súčasnosti. Dodáva však, že jeho nasledovníci taktiež aplikovali jeho metódy, pričom tým ušetrili dva-krát toľko, čo znamená, že Newton ušetril súčasnému Spojenému kráľovstvu 10 miliónov libier.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Fanúšikovia kanadskej umelkyne môžu vstupenky vrátiť tam, kde si ich zakúpili.
pred 6 rokmi
Britský herec tak spravil krátko po tom, čo sa Stewart a režisér Rupert Sanders verejne ospravedlnili za spoločný románik
pred 3 rokmi
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.
pred 5 rokmi
Mansory predstavil v Ženeve upravený kabriolet Mercedes-Benz G s krátky rázvorom kolies, ktorý dostal označenie Speranza.
pred 5 rokmi
Najvýkonnejší sériový Rolls-Royce
pred 6 rokmi
Len 6% Sloveniek ráno cvičí, ale samy priznávajú, že aj k tomu sa musia veľmi prehovárať a chýba im dostatok pevnej vôle.
pred rokmi
Východoslovenská skupina Kvety v podpaží predstavuje nový singel, ktorý je oslavou lásky a vášne.
pred 5 rokmi
Na Prehliadke súčasnej filmovej tvorby krajín V4 predstavia snímky Dom (2011), Až do mesta Aš (2012) a Tigre v meste (2011).