Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Národný akčný plán boja proti terorizmu

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 18.05.2011

Slovensko sa zapojí do celosvetového boja proti terorizmu
Národný akčný plán boja proti terorizmu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na Slovensku by sa mohla v budúcnosti začať určovať úroveň teroristickej hrozby podľa stupnice, so zavedením mechanizmu počíta nový Národný akčný plán boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014. Stupnica teroristického ohrozenia je zavedenou praxou viacerých európskych krajín, USA i Kanady, rovnako aj medzinárodných organizácií ako NATO alebo .

Materiál z dielne ministerstva vnútra, ktorý dnes schválila vláda, počíta so zavedením mechanizmu na určovanie stupnice teroristickej hrozby na národnej úrovni a jej zavedenie do praxe do decembra 2012. Do konca tohto roka by sa mala napríklad posúdiť potreba a možnosť zriadenia postu národného koordinátora boja proti terorizmu v SR. Slovenská informačná služba by mala podľa návrhu zriadiť vo svojich štruktúrach protiteroristické analytické centrum s celoštátnou pôsobnosťou, stať by sa to malo do decembra 2012.

Súčasťou navrhovaných opatrení je aj posilnenie ničenia nelegálneho obchodu s vojenským materiálom, analýza duchovnej scény na Slovensku, vytvorenie efektívnych pravidiel na zmrazovanie finančných zdrojov a aktív teroristov, vyhodnotenie efektivity uplatňovania trestnej zodpovednosti právnických osôb a zabezpečenie prítomnosti minimálne jedného pyrotechnika na pracoviskách Kriminalistického a expertízneho ústavu v mimopracovnom čase. Kompetentní sa tiež chystajú monitorovať vzdelávacie zariadenia v súvislosti s extrémistickou ideológiou.

Slovensko by stále "značnou pravdepodobnosťou" nemalo byť jedným z primárnych cieľov teroristických útokov. V Národnom akčnom pláne boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014 sa však uvádza, že "boli zachytené viaceré signály o zvýšení rizika teroristického ohrozenia SR a jej záujmov v zahraničí súvisiace najmä s vývojom bezpečnostnej situácie v Afganistane, Iraku a verejne prezentovanými výzvami teroristických vodcov na rozšírenie celosvetového džihádu, ako aj s aktívnou účasťou SR v medzinárodných organizáciách, na zahraničných protiteroristických aktivitách a operáciách".

Na Slovensku by podľa materiálu nemali byť teroristi, no existuje riziko, že krajinu využívajú na tranzit, materiálno-technickú podporu alebo zázemie po spáchaní trestného činu terorizmu. Na Slovensku nezaznamenali kompetentní žiadnu priamu aktivitu teroristických skupín, ani osoby alebo skupiny, ktoré by sa pripravovali spáchať teroristický trestný čin. "Bezpečnostné prostredie v Slovenskej republike je relatívne stabilizované a pokojné, bez bezprostredných rizík a hrozieb," konštatuje sa v materiáli.

Na Slovensku možno hovoriť o umiernenosti moslimskej komunity ako celku. Lídri moslimských združení sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym reakciám na dianie v krízových oblastiach aj na medializované prípady kritiky islamu považované v moslimskom svete za hanobenie tejto viery. Existujú však signály o nepriamom vplyve fundamentalistických a extrémnych výkladov islamu zo zahraničia na niektorých radikálnejších moslimov žijúcich v Slovenskej republike.

Aj keď sa Slovenská republika doposiaľ nestala terčom teroristických útokov, riziko, že sa ním v blízkej budúcnosti stane, zostáva vysoké. Dôvodom je nielen členstvo v OECD, schengene či EÚ, ale každá krajina západnej Európy či iná angažovaná mimo vlastných hraníc v spojenectve s USA je zraniteľná. Počet teroristických útokov v EÚ aj osôb zadržaných v súvislosti s podozrením z terorizmu v rokoch 2009 a 2010 poklesol. Napriek tomu hrozba vykonania teroristických útokov z prostredia islamského terorizmu zostáva vysoká. Nepriaznivá je bezpečnostná situácia v štátoch, v ktorých pôsobia medzinárodné vojenské jednotky NATO a OSN ako Irak a Afganistan, ako aj vývoj v ostatnom čase v Somálsku, krajinách Mahrebu (Tunisko, Maroko, Alžírsko) a Jemene. Napätá situácia je aj v severnom Kaukaze. Hrozba útokov v regióne vrátane nadchádzajúceho dejiska zimnej olympiády 2014 v Soči je vysoká.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Slovensko sa zapojí do celosvetového boja proti terorizmu Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/narodny-akcny-plan-boja-proti-terorizmu/

https://www.youtube.com/watch?v=7eyOBZEl47g

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Legendárny herec zomrel v piatok vo veku 74 rokov.
pred 4 rokmi
Druhá detská knižka slávneho nórskeho autora detektívok Jo Nesboa nazvaná Doktor Proktor a vaňa času vychádza aj ako audiokniha.
pred 10 rokmi
Keď začiatkom decembra vyšiel očakávaný sólový album Katky Knechtovej Zodiak, hovorilo sa o hudobnej udalosti roka.
pred 3 rokmi
Vražedné šialenstvo uprostred francúzskych Pyrenejí.
pred 6 rokmi
The Abbey Road Session je mimoriadne presvedčivý album plný prekvapení. Mám za to, že Kylie by mohla nahrávať už iba takéto veci.
pred 6 rokmi
Zverejnený článok nápadne pripomínal prvé správy o úmrtí Michaela Jacksona.
pred 4 rokmi
Skladba Paris sera toujours Paris je pilotným singlom očakávanej štúdiovky, ktorú interpretka venovala francúzskej metropole.
pred 7 rokmi
Cesta je naozaj veľký film, veľký v tom, čo je za ňou...