Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nálezy z počiatkov kresťanstva u nás vystavujú vo Vatikáne

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 16.11.2013

Výstava je inštalovaná vo vstupnom priestore Vatikánskych múzeí, ktoré ročne navštívi viac ako päť miliónov návštevníkov.
Nálezy z počiatkov kresťanstva u nás vystavujú vo Vatikáne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Najvzácnejšie nálezy z obdobia počiatkov kresťanstva na Slovensku vystavujú v týchto dňoch Vatikánske múzeá. Návštevníci z celého sveta môžu obdivovať viac ako 320 artefaktov. Sú medzi nimi napríklad nálezy z Bojnej, ako je súbor pozlátených plakiet z prenosného oltára, bronzový zvon, šperky a zbrane, ale aj predmety z Nitry a ďalších nálezísk. Nitrianske biskupstvo požičalo na výstavu Nitriansky kódex z 11. storočia, ktorý je najstaršou knihou v celom bývalom Uhorsku. Nechýba ani slonovinová pyxida z Čiernych Kľačian, ktorá mohla byť podľa mienky viacerých bádateľov darom Cyrila a Metoda pre knieža Rastislava.

Výstava pozostáva z dvanástich vitrín doplnených panelmi a 3D modelmi najstarších sakrálnych stavieb. Inštalovaná je vo vstupnom priestore Vatikánskych múzeí, návštevníci ju preto nemôžu obísť. Múzeá ročne navštívi viac ako päť miliónov návštevníkov. „Príležitostné výstavy sú vo Vatikánskych múzeách zriedkavé. Pozvanie prezentovať slovenské pamiatky pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov k nám v jednom z najvýznamnejších svetových múzeí je nebývalým úspechom slovenskej vedy a kultúry,“ povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta.

Výstava potrvá do 26. januára 2014. Jej organizátorom je Ministerstvo kultúry SR, Slovenské národné múzeum, Archeologický ústav SAV v Nitre a Veľvyslanectvo SR pri Svätej stolici. Koná sa pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica a nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
Výstava je inštalovaná vo vstupnom priestore Vatikánskych múzeí, ktoré ročne navštívi viac ako päť miliónov návštevníkov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/nalezy-z-pociatkov-krestanstva-u-nas-vystavuju-vo-/

http://destinopositivo.com/sabias-vaticano-posee-la-cantidad-dinero-suficiente-acabar-la-pobreza-mundial-dos-veces/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Už v sobotu 13. júla budú mať diváci v kinách CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trnava a Žilina jedinečnú príležitosť vidieť a počuť o jednej z najväčších krádeží predminulého storočia.
pred 4 rokmi
Po debutovom eLPe prináša nového Otecka a debut sólového Ciga
pred 8 rokmi
Prvú jazdu okolo sveta (F-CELL World Drive) sériovo vyrábaných vozidiel s elektrickým pohonom na palivové články začali mercedesy B F-CELL.
pred 7 rokmi
Miro Jaroš má za sebou mimoriadne úspešný rok, ktorý sa rozhodol spolu s fanúšikmi uzavrieť vianočnou skladbou Stopy v snehu.
pred 11 rokmi
Dôležité pokyny
pred 7 rokmi
Kolumbijskú speváčku Shakiru napadol v nedeľu počas dovolenky v juhoafrickom Kapskom meste uškatec, ktorého sa snažila odfotiť svojím mobilným telefónom.
pred 4 rokmi
Horúčavy, extrémnu vlhkosť, piesok aj divoké zvieratá! To všetko zažil spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer pri nakrúcaní videoklipu k skladbe „Live for the Moment“!
pred 5 rokmi
Podľa prieskumu, ktorý realizovala značka Signal, si na Slovensku až 1/4 rodičov nečistí zuby ani 2x denne. Okrem čistenia zubov je alarmujúci aj počet zubných kefiek, ktoré spotrebujeme za rok. Je to len 2,5 kefky na osobu za rok.