Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najznámejšie symboly

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 07.08.2012

K symbolickým znameniam patria najmä vizuálne znaky či symboly, ktoré nesú nejaký význam, symboliku alebo posolstvo. Častokrát majú dlhú históriu, ich význam sa v priebehu rokov traduje.
Najznámejšie symboly
Zdroj obrázku: Internet
 

Symboly zakrývajú a súčasne i odhaľujú skutočnosť. Symbol je čosi, čo prináleží k niečo inému, čo vyžaduje doplnenie. Teda dostáva svoj zmysel až vtedy, keď je spojený s niečím iným. Symbol je tiež poznávacím znamením. Symbol sa nevzťahuje k telesnej podobe, ale k duchovnému obsahu.

K symbolickým znameniam patria najmä vizuálne znaky či symboly, ktoré nesú nejaký význam, symboliku alebo posolstvo. Častokrát majú dlhú históriu, ich význam sa v priebehu rokov traduje. Môže mať viaceré podoby, ale veľmi sa nemení. Symbolika keltských, pohanských či okultných znakov je veľmi obľúbená, ale napriek tomu dodnes nie je úplne známa každému človekovi.

Slnko ako symbol Boha

symbol slnko
Slnko predstavuje symbol ducha alebo Boha.
zdroj: Wikipedia

Predstavuje symbol ducha alebo Boha. V súvislosti zo symbolickými znameniami je najzaujímavejšie tzv. Čierne slnko. Pôvod tohto symbolu sa datuje až do starovekej Číny niekoľko tisíc rokov pred naším letopočtom, pričom vychádza z posadnutosti a fascinácie vtedajších ľudí práve zatmením Slnka. Názov je odvodený od kruhového výrezu v strede Slnka, ktorý mal predstavovať černotu pri jeho zatmení. Taktiež malo spojitosť so zobrazovaním egyptského boha slnka Ra. V súčasnosti predstavuje Čierne slnko najmä okultný symbol, akúsi protisilu alebo protihodnotu k Slnku. Podľa niektorých ezoterikov predstavuje stred našej galaxie alebo vnútorné svetlo človeka slúžiace na jeho všeobecné osvetlenie. Vyskytovali sa aj názory, že Čierne slnko predstavovalo v skutočnosti aj nacistickú jednotku SS.

Pentagram ako dokonalosť

symbol pentagram
Každý cíp znamená jednu cnosť - veľkodušnosť, dobrotu, zdržanlivosť, láskavosť a pietu.
zdroj: Internet

Z Biblie je pentagram známy aj ako Šalamúnova pečať. Označuje sa tiež ako kľúč do kráľovstva nebeského, znamená inšpiráciu a dokonalosť. V Biblii je spomínaný taktiež ako amulet chrániaci pred duchmi zla. Je symbolom chápavosti, múdrosti a vzdelania. Každý cíp znamená jednu cnosť - veľkodušnosť, dobrotu, zdržanlivosť, láskavosť a pietu. Každý špic sa interpretuje aj ako jedna radosť Panny Márie - Zvestovanie, Narodenie, Zmŕtvychvstanie, Vystúpenie na nebesia a Začiatok vlády. Kresťanská ikonografia využíva pentagram ako symbol pre päť rán Ukrižovaného a ako značku kruhu spojenia začiatku a konca v Kristovi. Tento harmonicky tvorený päťuholník možno nájsť aj v architektúre - na vitrážach, okenných ružiciach a svorníkoch gotických stavieb.

Najznámejším symbolom čiernej mágie a satanizmu je obrátený pentagram - tri hroty obrátené nadol a dva nahor, často umiestnený v uzavretom kruhu. Podľa interpretácie satanistov zostupujúce hroty symbolizujú pád a poníženie svätej Trojice, prípadne reprezentuje Kernosa, rohatého nočného lovca.

Hexagram - symbol viditeľného i neviditeľného sveta

symbol hexagram
Hexagram je symbolom viditeľného a neviditeľného sveta.
zdroj: Internet

V skutočnosti je hexagram nežidovského pôvodu a s judaizmom sa začal spájať až v stredoveku. Tento znak sa neskôr stal symbolom židovského národa a dostal názov Dávidova hviezda. Hexagram patrí po pentagrame medzi najpopulárnejšie magické znaky. Predstavuje a zobrazuje súhvezdie, pod ktorým sa čakalo na Mesiáša ale aj 6 pracovných dní. Stred Dávidovej hviezdy má zobrazovať sabat. Prvý-krát začali hexagram používať Židia na svojej zástave v Prahe za vlády Vladislava Jagelovského v rokoch 1471 až 1490. V priebehu 17. storočia sa Dávidova hviezda rozšírila z Prahy do celej Európy. Oficiálne sa symbol začal používať od 18. storočia. Vznikol tak všeobecne uznávaný náprotivok kresťanského kríža a moslimského polmesiaca.

Písmeno “A” v kruhu ako symbol anarchie

symbol anarchia
Písmeno A v krúžku je pravdepodobne najznámejší symbol anarchizmu.
zdroj: Internet

Je to monogram, ktorý pozostáva z písmena A (anarchizmus) okolo ktorého je písmeno „O“ (order - poriadok). Spolu to znamená „anarchizmus je poriadok“. Vytvoril ho Giuseppe Fanelli v roku 1868 a prvýkrát ho použila Federálna rada Španielska z anarchistických odborov Medzinárodná asociácia pracujúcich. Po roku 1977 sa áčko v krúžku, napriek nevôli anarchistov, stalo jedným zo symbolov punku.

Had ako pokušenie

symbol had
Had je jeden zo symbolov, ktoré majú svoj význam takmer v každej kultúre či náboženstve.
zdroj: Internet

Vo všeobecnosti ide o symbol jednoduchej energie alebo sily, ktorá sama o sebe nie je ani dobrá, ani zlá. Býva teda spájaný s niečím temným, zlým, či pokušiteľským, ale naopak má aj pozitívne, ochranárske významy (strážca Budhu, ochranca Zeme a podobne). Prelínajú sa v ňom protichodné symboly života a smrti, často býva označený ako prostredník medzi fyzickým a duševným svetom. Predstavuje znovuzrodenie, sexualitu či plodnosť. Podľa mýtov a legiend had prebúdza myšlienky, preto bol považovaný za symbol kúzelnej moci a večnosti, na druhej strane je biblickým symbolom faloše a skazy. Had je aj symbolom smrti, hriechu, ničenia a pokušenia najmä v kresťanskom umení. Symbolická hodnota hada závisí na viacerých znakoch, napríklad aj na farbe.

Jing a Jang - mužská a ženská energia

jing-jang
Jin predstavuje tmavú, prijímajúcu, ženskú a Jang mužskú, svetlú, aktívnu prírodnú silu.
zdroj: Internet

Ide o dve protikladné, navzájom sa doplňujúce energie, ktoré sú všade okolo nás v rovnováhe. Sú k sebe navzájom protikladné, ale jeden nemôže existovať bez druhého, navzájom sa dopĺňajú a vytvárajú dokonalý tvar – kruh. Jin predstavuje tmavú, prijímajúcu, ženskú a Jang mužskú, svetlú, aktívnu prírodnú silu. Sily Jin a Jang nám ukazujú, že všetko vo vesmíre je riadené týmito dvoma protikladnými, ale navzájom sa doplňujúcimi princípmi. Táto podvojnosť alebo polarita sa prejavuje napríklad v striedaní dňa a noci alebo sledom nádychov a výdychov u človeka. Jin a Jang existujú v pároch a spoločne sa starajú o harmóniu a rovnováhu. Jin nemôže byť bez Jang,, svetlo bez tmy, teplo je len preto, že existuje aj chlad, kladný pól batérie vyžaduje záporný a podobne sa dopĺňa mužské so ženským.

Blesk ako nebezpečenstvo

blesk
Zasiahnutie bleskom v minulosti predstavovalo znamenie priamej cesty do nebies.
zdroj: Internet

Tento symbol je od nepamäti spájaný s niečím božským, či už v súvislosti s božím trestom alebo darom, prípadne s Božím zásahom alebo nejakou vyššou silou. Zasiahnutie bleskom v minulosti predstavovalo znamenie priamej cesty do nebies. Vtedajší ľudia verili, že sa pri zásahu prebúdzajú skryté psychické sily. Takisto ako pri šamanských tradíciách, kde zasiahnutie bleskom znamenalo určitú formu zasvätenia. V Starom Babylone sa zobrazoval ako dvoj alebo trojzubý symbol. Podľa dôkazov z tejto doby bol znak blesku prítomný vždy a všade, vo všetkých oblastiach života. Najčastejšie sa spájal s bohmi búrok alebo predstavoval nejaké nebezpečenstvo. Tento význam si zachoval dodnes.

Oko ako “vševidiace”

symbol oko
Oko ako symbol má viac významov.
zdroj: Internet

Oko ako symbol má viacero významov v závislosti od rôznych kultúr, jeho stvárnenia alebo ponímania ako takého. Vo všeobecnosti ho možno chápať ako tzv. okno do duše, čiže symbol duchovného dozrievania. Prostredníctvom oka dochádza k prenášaniu vnemov z vonkajšieho sveta do toho vnútorného a naopak. V Mezopotámii alebo Egypte malo oko magickú funkciu. Bolo znamením "vševidiaceho", preto sa vyskytovalo na mnohých hrobkách, sochách, či chrámoch. Oko má viac významov: tzv.tretie oko predstavuje nadprirodzenú múdrosť srdca, symbol vnútorného zraku, všemohúcnosti a bdelosti. Nazýva sa aj čelovou čakrou a zodpovedá za imaginárne videnie. Má ho každý z nás, len nie všetci sme schopní ho otvoriť v dôsledku duševného úpadku človeka ako takého. Vševidiace oko symbolizuje múdrosť, predvídavosť, Egypťania ho pokladali za symbol nezničiteľnosti. Má pripomínať všade-prítomnosť bohov, často bolo používané vo forme amuletu, ktorý má odvracať "zlé" pohľady. Pri jeho umiestnením nad pyramídou, bolo znamením boha počas obdobia jeho smrti, čakajúceho na znovuzrodenie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokmi
Anup bol zobrazovaný ako muž so šakalou hlavou alebo ako šakal ovenčený stuhami a držiaci bič v záhybe svojej laby

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
thepooh
pred 7 rokmi
K symbolickým znameniam patria najmä vizuálne znaky či symboly, ktoré nesú nejaký význam, symboliku alebo posolstvo. Častokrát majú dlhú históriu, ich význam sa v priebehu rokov traduje. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/najznamejsie-symboly/

výborný článok!!
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Urobí to však len pod podmienkou, že dobyje americký singlový rebríček Billboard Hot 100.
pred 3 rokmi
MotoGP a divízia BMW M: títo partneri tvoria ideálnu kombináciu už takmer dve desaťročia.
pred 7 rokmi
Možno ste sa nikdy nezamýšľali, prečo je vaša obľúbená tabletka proti bolesti ružová, prečo má určitý tvar. Má to nejaký význam alebo ide o „náhodu“?
pred 8 rokmi
Na dvoch špeciálnych známkach budú fotografie Maria Testina. Do predaja sa dostanú 21. apríla - v deň narodenín kráľovnej Alžbety II.
pred 9 rokmi
Koncom júna vyšiel záznam koncertu Bruce Springsteena & The E Street Bandu s názvom London Calling: Live In Hyde Park na Blu-Ray disku a na 2DVD.
pred 7 rokmi
Členky Pussy Riot polícia zadržala koncom februára po tom, ako prerušili omšu v moskovskej pravoslávnej katedrále a odspievali tam pieseň s názvom Punková modlitba s textom odsudzujúcim Putina.
pred 3 rokmi
vychádza v unikátnej 2CD kolekcii!
pred 8 rokmi
anečný stage na festivale TOPFEST pri Novom Meste nad Váhom odhalil ďalšie meno z hviezdneho lineupu pre tento rok.