Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najväčšie historické „poklady“ archeológov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 29.10.2011

Na svete existuje množstvo pokladov, prinášame vám súhrn tých najvzácnejších, ktoré sa podarilo archeológom objaviť.
Najväčšie historické „poklady“ archeológov
Zdroj obrázku: Internet
 

Trójsky poklad

Nemecký obchodník Heinrich Schliemann sa v roku 1870 vybral nájsť zaniknuté mesto Tróju, ktoré opisoval grécky básnik Homér v eposoch Ilias a Odysea. Schliemann našiel zrúcaniny opevneného mesta, ktoré zažilo najväčší rozkvet v rozpätí rokov 3000 až 1000 ped n.l. Jedna z legiend hovorila o obrovskom poklade trójskeho kráľa Priama. Počas výskumu v tureckom Hissarliku Schliemann zistil, že poklad naozaj existoval a vydržal nedotknutý takmer 3000 rokov. Tvorili ho celé hromady zlata a drahých kameňov. Jedna zlatá koruna pozostávala z 1600 kúskov zlata. V poklade sa našlo 9000 zlatých prsteňov a gombíkov, mnoho čaší a podnosov. Schliemann a jeho manželka na vykopávkach pracovali tajne a neskôr si odniesli poklady do Európy. Po dlhých diskusiách o pravosti pokladu skončili cennosti v Berlínskom múzeu. Neskôr však počas druhej svetovej vojny zmizli. Až v roku 1995 sa pracovníci moskovského múzea priznali, že poklad sa nachádza u nich a prisľúbili, že ho vystavia.

Tutanchamónova hrobka

Starí Egypťania pochovávali svojich najvýznamnejších panovníkov, čiže faraónov v Údolí kráľov. Na začiatku 20. storočia našli archeológovia hrobky takmer všetkých z nich. Britský archeológ Howard Carter objavil 26. novembra 1922 hrobku nedospelého faraóna-Tutanchamóna. Spolu s lordom Carnarvonom – mecenášom financujúcich výskum, vstúpili ho hrobky, ktorá ostala neuveriteľne takmer 3000 rokov neporušená. Faraón bol pochovaný vo zvláštnej pohrebnej komore plnej potravy, nábytku a ďalších vecí potrebných pre posmrtný život. Jeho zabalzamované telo bolo uložené do troch zlatých rakiev vložených do seba a posmrtnú masku z čistého zlata mu vyzdobili 140 klenotami.
 

Hodvábna cesta

Medzinárodná obchodná trasa spájajúca mestá Blízkeho východu s čínskymi mestami Čang-an a Luo-jang merala asi 6000 km a putoval po nej aj známy obchodník Marco Polo. Mestá ležiace pozdĺž tejto trasy postupne bohatli z mýta predstavujúceho časť tovaru. Archeológovia našli veľa pokladov informujúcich o spôsobe vtedajšieho obchodovania. Medzi najznámejšie nálezisko patrí mesto Begram v Afganistane, ktoré ležalo na križovatke hlavných obchodných trás. V roku 1938 belgickí archeológovia objavili dve skladiská naplnené tzv. begramským pokladom. Jeho súčasťou sú slonovinové sošky a plakety z Indie, bronzové sošky a sklený tovar z Egypta, lakované predmety z Číny a podobne. Poklad ležal ukrytý takmer 2000 rokov.

Aššurbanipalova knižnica

V paláci v Ninive sídlila knižnica kráľa Aššurbanipala - posledného významného asýrskeho panovníka. Bolo v nej 20 000 hlinených tabuliek popísaných klinovým písmom, dokumentujúcich zákony a dejiny. Keď archeológovia v 19. storočí skúmali nálezisko, objavili 12 tabuliek s Eposom o Gilgamešovi, ktorý zaznamenáva hrdinské činy kráľa, ktorý sa vydal hľadať tajomstvo večného života. Dielo má skutočnú historickú hodnotu, pretože informuje nielen o skutočných historických osobách, aj o štýle vtedajšieho života, odievania, používanom nábytku a predmetoch dennej potreby.

Agamemnonova pevnosť

Nemecký archeológ, Heinrich Schliemann, si po objavení trójskeho pokladu zaumienil nájsť aj mykénsku pevnosť, ktorú spomínal Homér vo svojom epose Odysea. Zabudnuté mesto objavil v roku 1876. Počas vykopávok v kráľovských mykénskych hrobkách našiel obrovské množstvo zlata. Zlaté posmrtné masky kráľov, koruny a šperky kráľovien, misy, čaše, dýky z čistého zlata. Najznámejšia Agamemnonova maska sa našla v šachtovom hrobe v hradbách pevnosti, čo naznačuje, že šlo o kráľovskú hrobku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Vážny, dojemný a miestami veľmi frustrujúci príbeh začínajúcej krízy okolo HIV/AIDS na pozadí New Yorku začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia.
pred 11 rokmi
Automobilka Volvo chce okrem súčasných zákazníkov zaujať aj mladšie ročníky, a tak v novej S80 zabalilo tradičné ale aj špecifické nové bezpečnostné funkcie do krikľavejšieho balenia a rozšírilo ponuku motorov o nové jednotky.
pred 4 rokmi
Globálna megahviezda, úspešná biznismenka, módna ikona, to len zopár prívlastkov jednej z najpracovitejších žien hudobného priemyslu Kylie Minogue.
pred 7 rokmi
Hoci Nissan DeltaWing nebude v pretekoch 24 hodín Le Mans 2012 klasifikovaný, jeho účasť bude smerovať na predvedenie priekopníckej technológie.
pred 5 rokmi
Fiat Scudo Shuttle vychádza z modelu Scudo Kombi 130 Multijet, je však štandardne vybavený piatimi sedadlami, presklením celej kabíny.
pred 3 rokmi
Bastienov neuveriteľný a hlavne nesmrteľný príbeh o záchrane ríše Fantázie.
pred 6 rokmi
Alfa Romeo MiTo Turismo môže byť vybavená novým balíkom výbavy QV Sportiva, ktorý vozidlu prepožičiava mimoriadne atraktívny vzhľad.
pred 6 rokmi
Päťdverové Audi A3 Sportback prináša do svojho segmentu noblesnú výbavu a jemné detaily.