Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najprestížnejšie univerzity sveta, 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 21.09.2012

Pokračujeme v predstavovaní tých najlepších, najslávnejších a najprestížnejších univerzít sveta.
Najprestížnejšie univerzity sveta, 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

5. Kalifornská univerzita v Berkeley

Ide o štátnu univerzitu so sídlom v Berkeley v USA a zároveň o najstarší kampus Kalifornskej univerzity. Kalifornská univerzita v Berkeley s rozlohou 2692 hektárov bola založená v roku 1868 (je to najstaršia univerzita v Kalifornii). Absolventi tejto univerzity sa pýšia Nobelovými cenami, Wolfovou cenou aj Pulitzerovými cenami. Zaujímavosťou je aj to, že až 6 prvkov periodickej tabuľky bolo objavených výskumníkmi tejto univerzity. Ide o kalifornium, seaborgium, berkelium, einsteinium, fermium a lawrencium.

4. Stanfordská univerzita

Stanfordská univerzita
Stanfordská univerzita
zdroj: Internet

V tomto prípade hovoríme o americkej súkromnej a výskumne orientovanej univerzite. Jej celý názov je Leland Stanford Junior University a založená bola už v roku 1885. Je kolískou mnohých úspešných počítačových firiem súčasnosti, medzi inými sem patrí aj Google. Univerzita bola vybudovaná ako pamiatka na Lelana Stanforda Juniora, ktorý zomrel v Európe na brušný týfus, ešte predtým ako dosiahol šestnásť rokov. Preto jeho rodičia na pozemkoch Stanfordovej farmy v Palo Alto vybudovali túto slávnu univerzitu. Medzi významných absolventov, ktorých ani netreba bližšie predstavovať, patrí napríklad Bill Gates alebo Paul Allen.

3. Univerzita v Cambridge

Cambridge
Univerzita v Cambridge
zdroj: Internet

Druhá najstaršia univerzita v anglicky hovoriacej časti sveta sídli v anglickom meste Cambridge, podľa ktorého je aj pomenovaná. Dnes pod jej strechou v tzv. colleges študuje takmer 20 000 študentov. Rivalom tejto univerzity je Oxfordská univerzita. Táto rivalita má svoje korene už v začiatkoch jestvovania univerzity, ktorá vznikla aj vďaka učencom práve z Oxfordu, ktorí podľa povesti v roku 1209 ušli z tejto univerzity a založili si vlastnú. Súčasťou univerzity je centrálna knižnica, ktorá patrí medzi tie najväčšie a najlepšie vybavené knižnice v celej Veľkej Británii. Univerzitu prirodzene preslávili aj jej absolventi, predovšetkým matematici a iní skvelí vedci (Darwin, Newton, Thomson).

2. Technologický inštitút v Massachusetts

Technologický inštitút v Massachusetts
Technologický inštitút v Massachusetts
zdroj: Internet

Technologický inštitút v Massachusetts je súkromnou výskumnou univerzitou v meste Cambridge (štát Massachusetts). Aj napriek svojmu súkromnému charakteru je inštitút podporovaný aj štátom. Nejde však len o jednu školu, ale o komplex až piatich škôl. Najsilnejší dôraz táto univerzita kladie na vedecký a technologický výskum.

Technologický inštitút bol založený v roku 1861. Zo začiatku to bola univerzita založená na modeloch európskych technologických inštitútov podobného zamerania, ale postupne sa z nej stala priekopnícka univerzita na poli laboratórneho učenia, univerzitného výskumu a pokrokových architektonických štýlov. Nezastupiteľnú úlohu mala univerzita počas druhej svetovej vojny, keď sa na jej pôde vyvíjali významné obranné technológie, využívané napríklad v námorníctve, letectve, ale aj v kozmonautike. Výskumu kozmonautiky sa inštitút venuje už od druhej svetovej vojny. V súčasnosti však ponúka aj štúdium ekonómie, lingvistiky, politických vied a manažmentu.

1. Harvardská univerzita

Harvardská univerzita
Harvardská univerzita
zdroj: Internet

Najvyššie hodnotená univerzita sveta je tá v Harvarde. Založená bola v roku 1636, univerzitou je však až od roku 1780. V súčasnosti (inak aj najbohatšia univerzita na svete) má 14 fakúlt, mnoho skvelých múzeí, galérií, kliník a výskumných stredísk. Okrem toho k nej patria až dve divadlá, niekoľko hudobných telies, botanická záhrada a tiež jedna z najväčších knižníc na svete. Univerzita má aj vlastnú banku, zdravotnícke zariadenie, jedálne, políciu a odvoz triedeného odpadu. Okrem vedcov a učiteľov tu pracuje ešte 12 000 neučiteľských zamestnancov.

Na tejto univerzite študuje takmer 20 000 študentov z celého sveta. Nedostane sa sem však ktokoľvek. Ročne je na univerzitu prijatých len 9% všetkých žiadateľov. O prijatí nerozhoduje len prospech z strednej školy, ale aj odporúčajúce listy, vykonávanie mimoškolských aktivít a dobrovoľná činnosť. Priemerné školné je asi 40 000 dolárov ročne, ale asi polovica študentov je od tohto poplatku oslobodená. Najdrahšie školné platia študenti obchodu a medicíny.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Bruce Willis sa v skvelej forme vracia vo svojej najslávnejšej filmovej úlohe - ako nezničiteľný policajný detektív John McClane.
pred 8 rokmi
Retro darčeková knižka s DVD určená nielen pamätníkom 70. a 80. rokov. Televízny sprievodca sedemdesiatymi a osemdesiatymi rokmi čitateľovi - divákovi pripomenie vyše 100 legendárnych relácií, seriálov a večerníčkov.
pred 8 rokmi
Do bojov o zlaté sošky Americkej filmovej akadémie výrazne zasiahne aj film Terapia láskou (v origináli Silver Linings Playbook) distribučnej spoločnosti Forum Film.
pred 10 rokmi
V roku 2010 skupina Tři sestry oslávila 25 rokov svojej existencie.
pred 9 rokmi
Úspech špeciálu Mazda MX-5 GT4 v britskom šampionáte Avon Tyres British GT priviedol Mazdu a spoločnosť Jota Sport postaviť komerčnú Mazdu MX-5 GT4 Race Car.
pred 12 rokmi
Vytváranie a obnovovanie bohatých glykogénových zásob sa podporuje upravenou stravou bohatou na uhľohydráty.
pred 5 rokmi
Kolekcia albumov Pavla Bobka z archívov Pantonu a Supraphonu je tu.
pred 7 rokmi
Na druhom mieste je McAfee. Na tretiu priečku sa vyšvihla IBM, ktorá vlani prevzala firmu Trusteer.