Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najkrutejšie ženy v dejinách 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 17.08.2011

Mária Tudorová, Alžbeta Bátoriová, cisárovná Mao Mao, cisárovná Cch-si a pirátka Čcheng-sao - ženy, ktorých si dejiny pamätajú pre ich zlé skutky.
Najkrutejšie ženy v dejinách 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Mária Tudorová – Krvavá Mária

Mária bola síce nepekná, ale inteligentná a životaschopná princezná. Prejavila mimoriadnu neoblomnosť a odmietala sa zriecť titulu princeznej. Nakoniec ju korunovali za prvú anglickú kráľovnú. Jej korunováciu sprevádzalo mohutné dunenie sálv. Puritánska Mária sa dala pomazať posväteným olejom, ktorý priviezli z Európy, len aby sa nepoškvrnila protestantizmom Eduardovej vlády.

Kráľovná si vytýčila hlavný cieľ – obnoviť rímsky katolicizmus ako štátne náboženstvo. Spočiatku postupovala obozretne, jednoducho anulovala Eduardove protikatolícke zákony. V roku 1554 sa zasnúbila so španielskym katolíckym kráľom Filipom II. Keď táto informácia prenikla na verejnosť, zdvihla sa vlna nesúhlasu a obáv zo xenofóbie, ktorá vyvrcholila revoltou. Potlačenie vzbury však bolo rýchle a brutálne. Takmer sto vzbúrencov stihol hrozný trest – smrť obesením, utopením alebo rozštvrtením.

Najhrôzostrašnejšie obdobie pre rebelov nastalo po Máriinej svadbe, keď obnovila drakonické zákony trestajúce kacírstvo. Tri kruté roky Anglicko zažívalo agresívnu protireformáciu. Od februára 1555 do novembra 1558 bolo na hranici upálených takmer tristo mužov, žien a detí, medzi nimi aj biskupi.
Mária Tudorová
Mária Tudorová: v mene svojej viery posiela nevinných na zdĺhavú a mučivú smrť. Robila to s krutou zanietenosťou, typickou pre dogmatických fanatikov, a preto si právom zasluhuje prezývku Mária Krvavá.
zdroj: Internet

Alžbeta Bátoriová – Krvavá grófka

Narodila vo východnom Maďarsku vo vplyvnej a váženej šľachtickej rodine. Jej manželom sa stal František Nadášdy. Počas manželovej neprítomnosti sa grófka energicky chopila riadenia panstva v Sarvári. Bola inteligentná, hovorila plynule najmenej tromi jazykmi, pričom väčšina šľachty bola sotva gramotná. Čoskoro sa prejavila ako prísna pani, dbajúca na disciplínu a s pôžitkom trestala služobníctvo za zanedbanie povinnosti. Šírili sa reči o tom, ako za prehrešky bije mladé slúžky palicou. Iné zase nútila stáť nahé vonku v snehu, kde ich oblievali ľadovou vodou, kým nezamrzli. Jej sklon k sadizmu postupne prerástol do posadnutosti mučiť a vraždiť. Do zámku neustále prichádzali mladé vidiečanky, ktoré sa dali nalákať na prácu alebo ich nasilu priviedli. V zámku sa však stali obeťami mučenia. Bili ich, pálili a inak trýznili rozmanitými formami krutého, krvavého mučenia.

Po smrti manžela sa presťahovala do iného rodinného sídla v Čachticiach. Tu sa obeťami stávali aj dcéry miestnej nižšej šľachty. Jej trúfalosť sa stupňovala. Mŕtve telá vŕšili iba na seba, nedbajúc na to, že ich niekto objaví a vina by mohla padnúť na grófku. V rokoch 1602 – 1604 však predsa len informácie o jej ohavných skutkoch vyšli najavo.
 
Alžbeta Bátoriová
Alžbeta Bátoriová: v roku 1610 bola uväznená v podzemí vlastného hradu, kde o štyri roky neskôr umrela.
zdroj: Internet

Čcheng-sao – Postrach mora

Je veľkým omylom myslieť si, že piráti boli vždy mužní hrdinovia. Boli medzi nimi totiž aj ženy. Jednou z nich bola aj bývalá prostitútka Čcheng-sao, ktorá začiatkom 19. storočia ohrozovala južné oblasti Čínskeho mora. Po smrti svojho manžela prevzala velenie obávanej Flotily červenej zástavy – početnej hordy pirátov. V mužstve zaviedla nekompromisnú disciplínu. Napríklad stínanie hláv bolo na dennom poriadku. V bitkách sa správala rovnako kruto ako k posádke. Jej 1500 plytkých džuniek, vyzbrojených kanónmi, zanechávalo spúšť pozdĺž čínskeho a malajského pobrežia. Čínska vláda jej nakoniec zo zúfalstva ponúkla amnestiu, a tak sa s celým lupom usadila a žila v blahobyte až do svojej smrti.
Zheng Yi Sao
Čcheng-sao: ženská pirátka
zdroj: Wikipedia

Cisárovná Cch-si – Dračia dáma

Do domu cisára vstúpila ako jeho konkubína a ich spoločný syn sa stal nástupcom trónu. Po smrti cisára boli vymenovaní 8 ministri, ktorí mali vládnuť, kým bude syn maloletý. Po prevrate však vládla Cch-si a vdova po cisárovi. Moc im zachutila. Keď vdova cisárovná umrela, šepkalo sa, že ju otrávila Cch-si. Tým sa jej otvorila cesta k neobmedzenej moci.

Cch-si si stihla nadobudnúť obrovský majetok. Vybudovala množstvo extravagantných palácov, záhrad i svoju veľkolepú hrobku. Medzitým stihla zabrzdiť úsilie o reformu a modernizáciu krajiny. V roku 1881 zakázala Číňanom študovať v zahraničí, aby neboli vystavení možnému vplyvu liberálnych myšlienok. Keď jej predložili projekt budovania rozsiahlej siete železníc, aby sa otvoril prístup do rôznych regiónov Číny, návrh vetovala, tvrdiac, že železnice by boli priveľmi hlučné a rušili by cisárovu hrobku.

Aj keď nakoniec v roku 1889 odovzdala moc a utiahla sa do letného paláca, ktorý si dala vybudovať, naďalej ovplyvňovala cisársky dvor. Nového cisára prinútila, aby sa proti svojej vôli oženil s jej neterou. Keď neskôr ohrdil svoju manželku a väčšmi sa venoval družke známej ako Perlová konkubína, dala ju zbičovať.
Cch-si
Cch-si bola krásna, rafinovaná a krutá vdova cisárovná. Bola aj vzorom pravej dračej dámy. Z bezvýznamného prostredia sa vypracovala na skutočnú vládkyňu Číny.
zdroj: Internet

Madam Mao – Pes predsedu Maa

Dvadsiate storočie zrodilo komunistickú verziu postavy cisárovnej Wu v podobe ambicióznej, bezcitnej a dogmatickej Ťiang Čching, známej aj ako Madam Mao. Bola dcérou konkubíny a po skončení univerzity sa stala herečkou. Koncom 30. rokov 20. storočia sa počas čínskej občianskej vojny pridala na stranu komunistov a stretla Mao Ce-tunga, budúceho zakladateľa Čínskej ľudovej republiky. Roku 1939 sa stala jeho štvrtou a poslednou manželkou.

V roku 1966 ju Mao vymenoval za zástupkyňu riaditeľa kultúrnej revolúcie, nesmierneho revolučného teroru. Horlivo riadila represie. Jej volanie po radikálnych formách prejavu, spojených s ideologicky správnym obsahom, sa vystupňovalo do totálneho útoku na existujúce umelecké a intelektuálne elity. Povestná svojou zapálenou rétorikou, šikovne narábala s masovokomunikačnými prostriedkami, aby vybičovala mladé revolučné gardy do zápalu, prv než ich vyslali napádať – slovne aj fyzicky – čokoľvek buržoázne alebo reakčné. V ošiali udavačstva, teroru a násilia bola komunistická strana Číny očistená. Skutočnými obeťami však boli obyčajní občania, z ktorých asi tri milióny prišli o život.

O tejto nenávidenej postave jeden historik napísal: „Bola zlou ženou, ktorá pomáhala zmárniť množstvo ľudí.“ Podľa jej vlastných slov slúžila ako pes predsedu Maa. „Kohokoľvek ma požiadal uhryznúť, uhryzla som...“
Madam Mao
Madam Mao: roku 1981 ju uznali za vinnú z kontrarevolučných zločinov. Jej trest smrti bol zmiernený na doživotné väzenie, avšak o desať rokov neskôr spáchala samovraždu.
zdroj: WikipediaĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Špecializovaný, na zákazku vytvorený softvér pr...
Predaj a prenájom nehnuteľností, byty, domy, po...

280 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 864 m2
57 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 500 m2
245 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 106.79 m2, novos...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Skupina Clean Bandit celé štyri týždne okupovala s piesňou Rather Be prvé miesto britského singlového rebríčka. To sa naposledy podarilo fenomenálnej Adele so skladbou Someone Like You.
pred 8 rokmi
Prvému menovanému len nedávno vyšla kniha Malé domov (2013), Vlado Janček je známy ako autor kníh Motýľov (2005) a Kocúrov (2009).
pred 8 rokmi
Testosteronová injekcia pre Porsche Cayenne v podobe kitu Progressor od tuningových špecialistov JE Design.
pred 6 rokmi
Ako ja možné rozdielne vnímať rovnaký príbeh a krízu vzťahu dvoch ľudí? Ako sa líši jeho a jej pohľad na rovnakú udalosť? Ako odlišne môžu vnímať spoločne prežitú tragédiu? Odpovede hľadá ojedinelý a ambiciózny koncept jedného príbehu v dvoch filmoch
pred 10 rokmi
Na šou sa predstaví aj Metropolitný Orchester Bratislava, zahraniční tanečníci, holandská hip-hopovo-rocková kapela a sedem ďalších spevákov.
pred 8 rokmi
"An Awesome Wave od Alt-J kombinuje neočakávané črepiny zvukov s fascinujúcimi rytmami, pôsobivými melódiami a úchvatnými piesňami," uviedol predseda poroty Simon Frith.
pred 9 rokmi
Lexus LF-LC sa vyznačuje mimoriadne zaujímavým dizajnom, ktorý navrhlo dizajnérske štúdio japonskej automobilky Calty Design Research Incorporated.
pred 4 rokmi
Na narodeninové koncerty kapely IMT Smile si kúpilo vstupenku už viac ako 20 tisíc ľudí. O projekt hiSTORY je neskutočný záujem. Z toho dôvodu sa skupina rozhodla po Bratislave pridať koncert aj v Košiciach.