Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 08. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najkrutejšie ženy v dejinách 1. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 15.08.2011

Prečítajte si príbeh najkrutejších žien v dejinách. Kto bola Lívia, Teodora či Katarína Madicejská? Vládkyne, ktoré sa preslávili svojou krutosťou...
Najkrutejšie ženy v dejinách 1. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Jezabel – Prvá femme fatale

Jezebel
Jezabel na jednom z obrazov, kde je spolu so svojim manželom - izraelským kráľom Achabom.
zdroj: Internet

Jednou z najnegatívnejších postáv Biblie bola Jezabel, fenická princezná, manželka izraelského kráľa Achaba, krvilačná pohanka a pobehlica, ktorá ovládala svojho manžela. Ako pohanka a Feničanka uctievala mnoho bohov označovaných spoločným menom Baal. Izraeliti však uctievali jediného boha Jahveho a konflikt bol teda neodvratný. Aj napriek tomu, že Achab toleroval zvyky svojej manželky a dal postaviť aj chrám zasvätený jej bohu, nestačilo jej to. Do Izraela priviedla stovky svojich fenických kňazov a prorokov. Vyžadovala, aby sa Achab aj jeho ľud obrátili na jej vieru. Začala systematicky odstraňovať svojich odporcov . Stovky židovských kňazov dala uväzniť alebo zabiť.

Zanedlho však narazila na Eliáša, horlivého a neústupného izraelského proroka. Súboj medzi týmito rivalmi sa preniesol aj na ich nástupcov. Eliášov nástupca Elizeus pomazal za kráľa Jehua, veliteľa druhého Achabovho syna Jorama. Joram sa chcel dohodnúť, ale Jehu, ktorý obvinil Jezabel z modlárstva a čarov, ho strelil šípom do srdca a vybral sa na voze do kráľovského paláca. Keď ho Jezabel videla prichádzať, začala si zdobiť vlasy a maľovať oči, dúfajúc že zvedie synovho vraha. Ten však po príchode prikázal jej eunuchom, aby ju vyhodili z okna. Jej krv postriekala múry aj kone a kým v paláci oslavovali, jej telo úd po úde roztrhali psy. Ostala iba lebka, nohy a ruky. Jezabelino meno sa stalo odstrašujúcim príkladom archetypu femme fatale.

Cisárovná Lívia – Noblesná intrigánka

Livia
Zlatky, na ktorých za zachovala podobizeň cisárovnej Lívie.
zdroj: Wikipedia

Cisárovná Lívia bola krvilačná a pomstychtivá intrigánka, bažiaca po moci. Dlho ovládala dvor svojho manžela Augusta, prvého rímskeho cisára a zakladateľa juliovsko-klaudiovskej dynastie. Mala nedotknuteľnosť ako tribúni a dokonca sa tešila takej úcte, že jej postavili sochu životnej veľkosti. Bola to pocta, ktorá sa v tej dobe neušla nijakej inej žene.

Lívia bola noblesná a inteligentná a v mnohom Augustovi užitočná. Svoje ciele dosahovala bezohľadne – či šlo o pomstu za urážky, ovplyvňovanie politiky, dosadenie svojho syna Tiberia na trón alebo odstránenie každého, kto jej stál v ceste. Zostala povestným zosobnením politických vyhrážok, chladnej bezcitnosti a ženských intríg. Jej intrigy dokonca desili aj jej syna Tiberia, hoci boli v jeho prospech. Jej zasahovanie do politiky ho tak rozčuľovalo, že keď Lívia umrela, nezúčastnil sa ani na jej pohrebe. Zakázal jej zbožštenie a odmietol splniť podmienky jej poslednej vôle.

Cisárovná Teodora – Nehanebná vládkyňa

Teodora na byzantskej mozaike zo 6. st. v tal. Ravenne
Teodora na byzantskej mozaike zo 6. st. v tal. Ravenne.
zdroj: Internet

Teodora pochádzala z neurodzeného prostredia. Svoju kariéru začala v divadle ako herečka, ktorá sa pri vykonávaní tejto profesie nestránila ničoho. Rýchlo si získala povesť jednak pre svoju krásu a jednak pre ochotu objaviť sa aj v obscénnych burleskách. Povrávalo sa o nej, že bola aj hetairou – prostitútkou pôsobiacou vo vyššej spoločnosti. Zrejme slúžila ako spoločníčka bohatých a mocných mužov Byzantskej ríše. Práve v tomto čase aj otehotnela a porodila svoje jediné dieťa, syna.

Do Teodory sa šialene zamiloval Justinián, synovec starého cisára Justína. Priviedol ju do paláca ako svoju milenku. Jeho vplyv na cisára bol taký veľký, že dosiahol zmenu zákona, aby sa mohol oženiť s herečkou. A tak keď v roku 527 nastúpil na trón, Teodora sa oficiálne stala cisárovnou. Bola však bezohľadná v úsilí udržať si svoje postavenie. Vytvorila oddiel tajnej polície a svojich špehov poslala, aby prenikli do každej skupiny, ktorá mohla byť potenciálnym základom pre opozíciu k vláde. Neznámi útočníci chytali politických odporcov, ktorých potom zbičovali a v niektorých prípadoch vykastrovali a nechali zomrieť pomalou smrťou. Iných, ktorí si vyslúžili jej nevôľu dala uväzniť. Vo väzení údajne držala aj svojho syna, pretože sa obávala, že by ju mohol kompromitovať. Zomrela pravdepodobne na rakovinu po dvoch desaťročiach neobmedzenej vlády.
 

Cisárovná Wu – Megalomanská masová vrahyňa

Cisárovná Wu
Cisárovná Wu (celým menom Wu Zetian).
zdroj: Wikipedia

Wu mala iba 13 rokov, keď vstúpila do cisárskeho paláca ako milenka samotného cisára. Uvedomovala si moc, ktorá pramenila z jej vzhľadu, a tak keď o desať rokov cisár zomrel, obmotala si okolo prsta jeho syna. Stala sa jeho obľúbenou konkubínou a porodila mu dokonca až štyroch synov. Chcela však moc pre seba a hľadala spôsoby ako vtedajšiu cisárovnú pripraviť o vplyv. Príležitosť sa jej naskytla, keď náhle po pôrode umrela jej dcéra. Zariadila, aby sa podozrivou stala práve cisárovná. Cisár obvineniu uveril a Wu sa stala novou cisárovnou.

Ako cisárovná využívala agentov na špehovanie a odstránenie prípadných súperov. Komu nedôverovala, toho poslala do vyhnanstva, ale aj na smrť. Keď cisár umieral, postupne odstraňovala všetkých potenciálnych nástupcov. Držala ich vo väzení, až umreli hladom, využívala jedy a rôzne politické prostriedky. Aj vlastných synov postupne odstránila, posledného dosadila na trón ako svoju bábku.

Wu ako cisárovná vládla pomocou bezohľadných metód a politicky motivované udavačstvo a štátom posvätené vraždy boli na dennom poriadku. V histórii Číny to bola jediná žena, ktorá vládla samostatne a nezávisle. Bola však aj skazená, megalomanská masová vrahyňa a zároveň inteligentná manipulátorka. Začínala ako cisárova konkubína, skončila ako samozvaná Nebeská cisárovná.

Katarína Madicejská – Prenasledovateľka hugenotov

Katarína Medicejská
Francúzska kráľovná Katarína Madicjeská.
zdroj: Wikipedia

Vo Francúzsku sa pre svoju náboženskú neznášanlivosť do dejín krvavo zapísala kráľovná Katarína Madicejská, regentka v čase neplnoletosti jej syna Karola IX., známa svojim odporom proti francúzskym protestantom - hugenotom. V roku 1572 presvedčila Karola, aby dal súhlas na zavraždenie takmer dvesto popredných hugenotov v noci na 24. augusta. Nasledujúcich päť dní však sfanatizovaný dav len v Paríži vyvraždil 3000 hugenotov a tisíce ďalších bolo zabitých mimo mesta, keď sa nepokoje rozšírili do provincií.

Katarína Madicejská sa zaradila medzi najkrutejšie európske vládkyne. Krvavé udalosti Bartolomejskej noci síce podporil aj jej syn, ale plán zosnovala Katarína.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Jedným z co-headlinerov tohtoročného Topfestu v prvý prázdninový víkend 29. a 30.júna bude americká heavy metalová skupina Godsmack.
pred 4 rokmi
José Arce je terapeut a expert na správanie psov. „V každom z nás drieme schopnosť pochopiť, čo náš pes potrebuje,“ tvrdí José. Má výborný cit pre prirodzené správanie psov.
pred 4 rokmi
Americká rap-rocková formácia Hollywood Undead nevynechá v rámci svojho plánovaného svetového turné ani zastávku na Slovensku.
pred 7 rokmi
V žiadnom prípade to nie je prvé filmové spracovanie klasického románu Victora Huga. Legendárny príbeh sa však okrem filmového spracovania dočkal i muzikálového prevedenia.
pred 8 rokmi
Britská kapela The Prodigy na bratislavskom koncerte odpremiérovala úplne novú skladbu Dogbite.
pred 4 rokmi
Kúpele Rajecké Teplice pripravili silvestrovské pobyty
pred 7 rokmi
Publikácia bude ďalšou časťou série, v ktorej vystupuje profesor z Harvardu Robert Langdon.
pred 7 rokmi
Dva roky po úspešnom debute Doo-Wops & Hooligans vydal Bruno Mars na sklonku minulého roku svoj druhý album nazvaný Unorthodox Jukebox.